CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Bir yerde hak iddia edebilmem için hak sahibini ne kadar yakınıma almam gerekiyor? Kan bağımdan olan birinin eşi olması yeterli mi? Vassal yapmam şart mı? Sarayımda dursa yeter mi?

Bu hak iddialarını savaş açmak dışında nasıl kullanabilirim?
1. Örnek varisim olmayan çocuğumu ya da kan bağım olan birini, x düklüğünde güçlü iddiası olan biriyle o kişi benim hanedanıma gelecek şekilde evlendirdim diyelim. Kılıç sallamadan o düklüğü ele geçirmek için neler yapabilirim?
2. Örnek varisim olan kişiyi x düklüğünde güçlü iddiası olan biriyle evlendirdim. Neler yapabilirim?
[+] 1 üye Crystallo nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diyelimki süzerenim bir toprak fethetti. Bu toprak bana uzak. O toprağı süzerenimden nasıl talep edebilirim veya bana vermrsi için ne yapabilirim?
Ara
@Crystallo

CK3'te henüz çok deneyimli değilim fakat mantığın CK2'dan çok farklı olmadığını varsayıyorum,

Hak sahibi olan kişi sarayında olduğunda onun hak iddiasıyla savaş açabiliyor olman lazım, bir düklükte hak iddiası olan birini senin ailenden, "çocukları da sana bağlı olacak şekilde" evlendirip o kişiyi unvan sahibi yaparsan o unvan senin hanedanından gelen çocuklara kalır. Burada bazı kontrol etmen gereken meseleler var, örneğin adamın halihazırda çocuğu varsa alacağı unvanın varisi de o çocuk olacaktır.

Varisini X düklüğünde güçlü iddiası olan biriyle evlendirdiğinde yapabileceğin 2 şey var, ya o kişiye hak iddiasına sahip olduğu unvanı kazandırmak (savaş yoluyla), ya da entrika yoluyla o kişinin bu unvanı elde etmesini sağlamak (miras yoluyla), yapacağın şey o unvanların da varisinin senin çocuğun/veya torunun olmasını sağlamak kısacası.

(14-09-2020, 18:58)Semavi7 : Diyelimki süzerenim bir toprak fethetti. Bu toprak bana uzak. O toprağı süzerenimden nasıl talep edebilirim veya bana vermrsi için ne yapabilirim?

Böyle bir olay olduğunu sanmıyorum.
(13-09-2020, 23:46)Crystallo : Bir yerde hak iddia edebilmem için hak sahibini ne kadar yakınıma almam gerekiyor? Kan bağımdan olan birinin eşi olması yeterli mi? Vassal yapmam şart mı? Sarayımda dursa yeter mi?

1. Örnek varisim olmayan çocuğumu ya da kan bağım olan birini, x düklüğünde güçlü iddiası olan biriyle o kişi benim hanedanıma gelecek şekilde evlendirdim diyelim. Kılıç sallamadan o düklüğü ele geçirmek için neler yapabilirim?
2. Örnek varisim olan kişiyi x düklüğünde güçlü iddiası olan biriyle evlendirdim. Neler yapabilirim?

Bir yeri ele geçirmek için illa ki o hak iddiasına bizzat kendin sahip olmak zorunda değilsin. İstediğin unvanda hak iddia eden birini sarayına davet edip, ona kendinden "düşük" bir unvan verdikten sonra onun hak iddiasını savaşta bastırabilirsin. Eğer ona kendinden "düşük" bir unvan vermezsen savaşı kazandığında senden bağımsız olacaktır. Bunu kullanmak isteyebileceğin durumlar olsa da, bu durumda toprak genişletmek için savaştığını varsayıyorum.

1. Kılıç sallamadan o unvanı kazanmanın yolu suikasttan (ya da bolca şanstan) geçiyor. Her unvanın veraset sıralaması olur, "x ölürse oğlu y, o da ölürse kardeşi z tahta geçer" gibi. Farzedelim ki senin karakterin veya aile mensuplarından birini z yapmayı başardın. O zaman yapman gereken x'i ve y'yi öldürmek olacaktır.
2. Onun hak iddiası bildiğim kadarıyla ilk doğan çocuğuna geçecek.

(14-09-2020, 18:58)Semavi7 : Diyelimki süzerenim bir toprak fethetti. Bu toprak bana uzak. O toprağı süzerenimden nasıl talep edebilirim veya bana vermrsi için ne yapabilirim?

O toprağı oranın vasalının vârisi olmadan veya savaşmadan alabileceğini zannetmiyorum. Oyunda "vasallık transferi" diye bir mekanik var. Mesela sen bir düksen ve bir kontluk dışında her yer senin elindeyse, süzerenin o kalan bir kontluğun vasalını sana transfer edebiliyor bazen. Ama uzak bir topraksa muhtemelen bunu yapmaz.
IbnE9P2.gif
Ara
(14-09-2020, 19:38)Attila the Hun :
(13-09-2020, 23:46)Crystallo : Bir yerde hak iddia edebilmem için hak sahibini ne kadar yakınıma almam gerekiyor? Kan bağımdan olan birinin eşi olması yeterli mi? Vassal yapmam şart mı? Sarayımda dursa yeter mi?

Bir yeri ele geçirmek için illa ki o hak iddiasına bizzat kendin sahip olmak zorunda değilsin. İstediğin unvanda hak iddia eden birini sarayına davet edip, ona kendinden "düşük" bir unvan verdikten sonra onun hak iddiasını savaşta bastırabilirsin. Eğer ona kendinden "düşük" bir unvan vermezsen savaşı kazandığında senden bağımsız olacaktır. Bunu kullanmak isteyebileceğin durumlar olsa da, bu durumda toprak genişletmek için savaştığını varsayıyorum.

1. Kılıç sallamadan o unvanı kazanmanın yolu suikasttan (ya da bolca şanstan) geçiyor. Her unvanın veraset sıralaması olur, "x ölürse oğlu y, o da ölürse kardeşi z tahta geçer" gibi. Farzedelim ki senin karakterin veya aile mensuplarından birini z yapmayı başardın. O zaman yapman gereken x'i ve y'yi öldürmek olacaktır.
2. Onun hak iddiası bildiğim kadarıyla ilk doğan çocuğuna geçecek.

O toprağı oranın vasalının vârisi olmadan veya savaşmadan alabileceğini zannetmiyorum. Oyunda "vasallık transferi" diye bir mekanik var. Mesela sen bir düksen ve bir kontluk dışında her yer senin elindeyse, süzerenin o kalan bir kontluğun vasalını sana transfer edebiliyor bazen. Ama uzak bir topraksa muhtemelen bunu yapmaz.

Anladım. O zaman şimdi bendeki durumu anlatayım olay çok karıştı çünkü:

Liegemde olan düklüğün haklarına sahip kadını seduce edip sonra kaçırdım ve evlendim. Ama o hakkı kullanarak saldıramıyordum çünkü no claims to press diyordu casus belli seçme ekranında. Ben de düke karşı faction açtım eşim adına. Dük direkt savaşmadan eşime verdi titleı.
Şimdi ben düküm ama titleım yok. Eşim düşes ve dük ünvanı var. Eşimin heir'i benim hanedanımda olmayan bir çocuk ve daha da çocukları var. Oturdum anlamaya çalışıyorum mevzuyu :D 

Bu benim:

kontben.png

Bu da eşim:
duses.png

Şimdi bu titleı nasıl kendime alıcam? Tüm çocukları öldüreyim mi? Başka bir yolu var mı? Kadında başka claimler de var kullanırız ileride. Neler yapabilirim?
Ara
(12-09-2020, 21:17)TurkJedi : Endülüs'ü yamulmuyorsam İspanya'daki Müslüman devletlerden herhangi biriyle artı Mağrip'le kurabilirsin. Spesifik olarak sanırım Dhunnunidler var orada güçlü ama emin değilim.

Oynanacak devlet tavsiyesi olarak 1066'da Göttingen kontesini önerebilirim. Elinin altında oyunun en verimli madenlerinden biriyle başlıyor, Angria dükünün kız kardeşi ve genişlemek için kullanabileceği 10 civarında claimi var.

Kontesi bulamadım acaba tam olarak nerede?
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Crystallo

Senin de kadının da asıl varisi en büyük erkek çocuğu.İkiniz de çocukları farklı insanlardan peydahladığınızdan varisler uyuşmuyor. Senin şu anki çocuklarının düşesin varisi olmasına imkan yok. Düşesten yeni bir çocuk yapıp öncekileri öldürürsen bu yeni yaptığın çocuk düşesin topraklarını miras alır, senin büyük oğlan da senin topraklarını. Önceki oğullarını öldürürsen hepsini bu yeni çocuk alabilir ama gördüğüm kadarıyla 6 oğlun var, pek mümkün gözükmüyor bu seçenek. Emin değilim ama belki düşes öldükten sonra başa geçireceğin yeni çocuğun varisi büyük oğlun olabilir. Bu halde büyük oğulla Bavyera Dükü olmuş yeni çocuğu öldürerek toprakları alabilirsin.

Kendi görüşüm burası fazla karışmış,mirası falan boşver kafa göz gir. 6 tane kalen var, o güçle mirasa gerek kalmadan kendi işini kendin görebilirsin.

(15-09-2020, 00:18)HulkSpider03 :
(12-09-2020, 21:17)TurkJedi : Endülüs'ü yamulmuyorsam  İspanya'daki Müslüman devletlerden herhangi biriyle artı Mağrip'le kurabilirsin. Spesifik olarak sanırım Dhunnunidler var orada güçlü ama emin değilim.

Oynanacak devlet tavsiyesi olarak 1066'da Göttingen kontesini önerebilirim. Elinin altında oyunun en verimli madenlerinden biriyle başlıyor, Angria dükünün kız kardeşi ve genişlemek için kullanabileceği 10 civarında claimi var.

Kontesi bulamadım acaba tam olarak nerede?
Hre başkentinin biraz üzerinde, Meissen'in kuzeybatısı Angria'nın güneyinde. Kontesin adı Hedwig ama belki de kontluğunun adı Göttingen değildir bir kontrol edeyim.

Edit: Keşfeden tek ben değilmişim, buradan direkt görebilirsin -> https://www.reddit.com/r/CrusaderKings/c..._countess/
[+] 2 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aslında sarayınızda bulunan hak sahibi kişiler sizin ülkenizde vassal olmasa bile savaş ile claimini alırsanız otomatik vassal oluyorlar. Tabi alınan ünvan sizin sahip olduğunuzdan düşük olmalı.
Ara
Ufak bir sorun var sanırım ya da benle alakalı. Iron mod açıkken oynadığımda auto savelerden oyunu sağlıklı oynayamıyorum. O kadar can sıkıcı bir durum ki sanki 15 dk da bir save yapıyor. Bu süreyi değiştirebiliyor muyuz?
Birde 1-2 gündür save alırken oyunu kapatıyor :(

*Vefat sonrası dağılan, bölünen toprakları engellemek için ne yapmak lazım?
Ara
Savaşta birden fazla hak iddasında bulunmayı nasıl yapıyoruz? Gerekli olan teknolojiyi araştırmama rağmen bir türlü yapamadım.
Ara
(16-09-2020, 16:43)yonus : Savaşta birden fazla hak iddasında bulunmayı nasıl yapıyoruz? Gerekli olan teknolojiyi araştırmama rağmen bir türlü yapamadım.

2 tane hak iddiası oluşturduysan (piskopos, patrik vs.) savaş açarken karakterinizin hak iddiaları sebebiyle savaş açabiliyorsun. O kısma oluşturduğun 2 iddia da geliyor.
Ara
Birden fazla hak iddiasını aynı anda kullanabilmek için gerekli buluşu araştırmış olman gerekiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Araştırdım zaten de, vassalımın iki düklükte hak iddası varsa ikisini aynı anda seçip savaş açabilirim diye düşünmüştüm.
Ara
Arkadaşlar ben tutsaklarıma işkence ediyorum fakat korkunçluk kazanamıyoum önceden kazanıyordum sebebi nedir?

yT92p4.png
Ara
@alicaliskan fullemiş olabilirsin karakter sayfasından bak.
Ara
@Rzenma yok fullemedim
Ara
Benim 2 sorum varda hellenism ck 2 de vardı bu oyunda nasıl canlandırıcaz , yunan kültüründe oynuyorum atinanın olduğu bölgede ve scholar fokusu yoğunlaşıyorum lakin bir türlü seçenek çıkmıyor bu özellik oyuna daha gelmedi mi yoksa ben yanlış bir şey mi yapıyorum?
2.sorumda bu popilist isyanları nasıl engelliyebiliriz , çok fazla isyancı çıkıyor ordu limitim 30k isyancılar 60 k çıkınca oyunu bıraktım yapmam gereken herhangi bir şey var mı ?
Ara
Göttingen kontesiyim. Bağlı olduğum düklükten bağımsızlık kazanıp kendi düklüğümü HRE'ye bağlı bir şekilde kurabiliyor muyum? Bunun için bağımsızlık savaşını mı kazanmalıyım?
Ara
(16-09-2020, 20:35)HulkSpider03 : Göttingen kontesiyim. Bağlı olduğum düklükten bağımsızlık kazanıp kendi düklüğümü HRE'ye bağlı bir şekilde kurabiliyor muyum?  Bunun için bağımsızlık savaşını mı kazanmalıyım?

Evet.
IbnE9P2.gif
Ara
(16-09-2020, 19:11)dejango : Benim 2  sorum varda hellenism ck 2 de vardı bu oyunda nasıl canlandırıcaz , yunan kültüründe oynuyorum atinanın olduğu bölgede ve scholar fokusu yoğunlaşıyorum lakin bir türlü seçenek çıkmıyor bu özellik oyuna daha gelmedi mi yoksa ben yanlış bir şey mi yapıyorum?
2.sorumda bu popilist isyanları nasıl engelliyebiliriz , çok fazla isyancı çıkıyor ordu limitim 30k isyancılar 60 k  çıkınca oyunu bıraktım yapmam gereken herhangi bir şey var mı ?

hellenismi din sayfasından faithleri açıp diğer faithleri göster tiki ile görebilirsin kardeşim. decisionu felan yok ölü din olduğu için 10k küsür pietye ihtiyacın olacak. biriktirirsen yaparsın birisi becermişti
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.