CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(03-10-2020, 17:19)4S0S : çocukların eğitim görürken hangi alanda uzlaşması gerektiğine karar verebiliyor muyuz?

Çocuk 6 yaşına geldiğinde ekran görüntüsündeki butona tıklayarak hangi alanda eğitilmesine karar verebiliyorsun.

Screenshot_1.jpg
[+] 3 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(02-10-2020, 00:23)4S0S : Yeni bir oyuncu olarak irlandayı kurduktan sonra imparatorluk için nasıl bir yol izlemeliyim

İngiltere veya İskoçya içindeki düklüklerin başına kadın ya da çocuk geçerse Katoliksen papayla ilişkini geliştirip hak iddiası alabiliyorsun, bunun dışında hak iddiası olan kişileri sarayına davet edip onlar için toprakları ele geçirebilirsin.
[+] 1 üye Sxario nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İrlandayı neredeyse topladım ama prestij -300lerde ve 3 altın gelir geliyor kral yaşlı ölmeden nasıl toplayacağım 600 altını ülke parçalanacak!(600ün 100altını son yer için claim masrafı)
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(03-10-2020, 23:12)korkusalan : İrlandayı neredeyse topladım ama prestij -300lerde ve 3 altın gelir geliyor kral yaşlı ölmeden nasıl toplayacağım 600 altını ülke parçalanacak!(600ün 100altını son yer için claim masrafı)

Zindanlarında mahkum varsa fidye karşılığında serbest bırakabilirsin. Yüksek rütbeli karakterlerse çok para kazanabilirsin. Vekilharcını idare becerisi daha yüksek biri olarak seçersen aylık gelirin artacaktır. Şu andaki eşinin idare becerisi kötüyse idare becerisi daha iyi olan biriyle evlenip sana idarî alanda yardım etmesini isteyebilirsin. İdarî odak ağaçlarının en solundaki ağaçta vasallarından para almanı sağlayan bir yetenek olacaktı. Çok yaşlıysan muhtemelen yeteneği açmaya ömrün yetmez ama ağaçta halihazırda birkaç yeteneğin varsa bir deneyebilirsin.
IbnE9P2.gif
Ara
düklüklerde hak iddaa edebiliyor muyuz?Evlilik ile hak idda sahibi olmadıktan sonra fetih yapmak cidden çok zor tek tek baronluk fetih ede ede nasıl imparator olacağız
Ara
(04-10-2020, 00:24)4S0S : düklüklerde hak iddaa edebiliyor muyuz?Evlilik ile hak idda sahibi olmadıktan sonra fetih yapmak cidden çok zor tek tek baronluk fetih ede ede nasıl imparator olacağız

Şansölyeni yolladıktan sonra düşük bir ihtimalle de olsa düklükte hak iddiası kazandırabilir. Onun dışında hak iddiası olanları sarayına çagırıp savaş açmada kullanabilirsin
omnia fui et nihil expedit
Ara
Varisimi yada başa getirtdiğim karakteri nasıl bir uzun hayat yaşamasını sağlayabilirim?
Ara
(04-10-2020, 18:14)xohoos : Varisimi yada başa getirtdiğim karakteri nasıl bir uzun hayat yaşamasını sağlayabilirim?

Öğrenim yaşam tarzını seçersen kralınin ömrü baya uzun oluyor.

Savaşlarda orduyu komuta etmemesi önemli. Eğer bi savaşta yenilirse yaralanabilir. Yarası ağırlaşırsa ölür.
Stres seviyeni aşağılarda tutmaya çalış.

Ülkene yada direkt sana hastalık geldiği zaman kaliteli olan doktoru secmeye çalış. Gereğinden fazlasını yaptırma. Zaten çok yaşlı değilsen genelde iyileşiyorsun.

Eventlere dikkatli bak. Eventle gelen bazı traitler sağlığı olumlu yönde etkiliyor. Onları secmeye çalış.
Ara
(04-10-2020, 19:28)Royal Guard :
(04-10-2020, 18:14)xohoos : Varisimi yada başa getirtdiğim karakteri nasıl bir uzun hayat yaşamasını sağlayabilirim?

Öğrenim yaşam tarzını seçersen kralınin ömrü baya uzun oluyor.

Savaşlarda orduyu komuta etmemesi önemli. Eğer bi savaşta yenilirse yaralanabilir. Yarası ağırlaşırsa ölür.
Stres seviyeni aşağılarda tutmaya çalış.

Ülkene yada direkt sana hastalık geldiği zaman kaliteli olan doktoru secmeye çalış. Gereğinden fazlasını yaptırma. Zaten çok yaşlı değilsen genelde iyileşiyorsun.

Eventlere dikkatli bak. Eventle gelen bazı traitler sağlığı olumlu yönde etkiliyor. Onları secmeye çalış.

Evet bunlara dikkat ediyorum zaten hatta bazen fazladan altınım olursa belki güzel bir özellik düşer diye ziyafet falan da düzenliyorum sağlık için.
Ara
Her yönetici değiştiğinde inanılmaz isyan problemi yaşıyorum. Oyunu biliyorum. Yani temelinde sıkıntım yok. Mülk dağıtmak vb sıkıntılar yaşamıyorum. Taht otoritesi için isyan bitiyor, yabancı kültür ayaklanıyor, o bitiyor din için ayaklanıyorlar. O bitiyor, köylü, tahttaki hak sahibi vs. Sway, murder vb. bir yere kadar. Her 10 senede bir inanılmaz bir isyan sorunu yaşıyorum. Bunun için önerisi olan var mıdır?
Ara
(09-10-2020, 13:49)argoargoo : Her yönetici değiştiğinde inanılmaz isyan problemi yaşıyorum. Oyunu biliyorum. Yani temelinde sıkıntım yok. Mülk dağıtmak vb sıkıntılar yaşamıyorum. Taht otoritesi için isyan bitiyor, yabancı kültür ayaklanıyor, o bitiyor din için ayaklanıyorlar. O bitiyor, köylü, tahttaki hak sahibi vs. Sway, murder vb. bir yere kadar. Her 10 senede bir inanılmaz bir isyan sorunu yaşıyorum. Bunun için önerisi olan var mıdır?

Yüksek skilli diplomatini iç ilişkilerini geliştirmekle görevlendirmen cok önemli. Ayrıca spymaster'ını önemli ve güçlü vasallarında sır araması için görevlendirirsen ve koz edinirsen sana karşı örgütleşmelere katılamayacaklardır. Son olarak da örgütleşmedeki bazı vasallarına para yedirirsen senle ilişkileri artacağı için çıkma ihtimalleri var
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-10-2020, 13:49)argoargoo : Her yönetici değiştiğinde inanılmaz isyan problemi yaşıyorum. Oyunu biliyorum. Yani temelinde sıkıntım yok. Mülk dağıtmak vb sıkıntılar yaşamıyorum. Taht otoritesi için isyan bitiyor, yabancı kültür ayaklanıyor, o bitiyor din için ayaklanıyorlar. O bitiyor, köylü, tahttaki hak sahibi vs. Sway, murder vb. bir yere kadar. Her 10 senede bir inanılmaz bir isyan sorunu yaşıyorum. Bunun için önerisi olan var mıdır?

Korkunçluk etkili bir silah. Entrika odağının en sağındaki ağaçtan ilerlersen yüksek miktarda korkunçluğa sahip olabilir, tutsaklarına işkence ederek de bu korkunçluğun azalmasını engelleyebilirsin. Köylü isyanlarını engellemenin garanti bir yolu yok. Zaten belli bir seviyeden sonra köylü isyanlarını bastırmakta hiç sıkıntı çekmezsin.

Soylu isyanları da -doğal olarak- köylü isyanlarından daha tehlikeli olsa da, güç dağılımını iyi ayarlayıp vasalları en başta sorun çıkarmayacak kişilerden seçmek isyanları büyük oranda engelleyecektir. Ne olursa olsun huzursuzluk çıkarmaktan vazgeçmeyen bir vasalın unvanında hak iddiası kazanılarak unvanı feshedilebilir. Birkaç güçlü vasalın örgütlenmesini beklemektense teker teker halletmek daha pratik olacaktır. Eğer vasalın unvanını feshetmek için meşru bir sebebin yoksa da gerekirse tiranlık cezasını göze alarak unvanını feshedebilirsin. Ne de olsa biraz ilişki cezası yemen, binbir zorlukla genişlettiğin ülkenin dağılmasından yeğdir.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-10-2020, 14:12)Mabella :

Yüksek skilli diplomatini iç ilişkilerini geliştirmekle görevlendirmen cok önemli. Ayrıca spymaster'ını önemli ve güçlü vasallarında sır araması için görevlendirirsen ve koz edinirsen sana karşı örgütleşmelere katılamayacaklardır. Son olarak da örgütleşmedeki bazı vasallarına para yedirirsen senle ilişkileri artacağı için çıkma ihtimalleri var

Aslında bunları yapıyorum ama yeni hükümdar için çok faydası olmuyor yine de. Hele diplomatın vassal görüşlerini arttır seçeneğinin en ufak faydası olmadığını düşünmüştüm. Daha dikkat edeceğim.

(09-10-2020, 14:24)Attila the Hun :

Korkunçluk etkili bir silah. Entrika odağının en sağındaki ağaçtan ilerlersen yüksek miktarda korkunçluğa sahip olabilir, tutsaklarına işkence ederek de bu korkunçluğun azalmasını engelleyebilirsin. Köylü isyanlarını engellemenin garanti bir yolu yok. Zaten belli bir seviyeden sonra köylü isyanlarını bastırmakta hiç sıkıntı çekmezsin.

Soylu isyanları da -doğal olarak- köylü isyanlarından daha tehlikeli olsa da, güç dağılımını iyi ayarlayıp vasalları en başta sorun çıkarmayacak kişilerden seçmek isyanları büyük oranda engelleyecektir. Ne olursa olsun huzursuzluk çıkarmaktan vazgeçmeyen bir vasalın unvanında hak iddiası kazanılarak unvanı feshedilebilir. Birkaç güçlü vasalın örgütlenmesini beklemektense teker teker halletmek daha pratik olacaktır. Eğer vasalın unvanını feshetmek için meşru bir sebebin yoksa da gerekirse tiranlık cezasını göze alarak unvanını feshedebilirsin. Ne de olsa biraz ilişki cezası yemen, binbir zorlukla genişlettiğin ülkenin dağılmasından yeğdir.

Dread etkisini çok kullandım ama yine dediğim gibi yeni tahta geçen hükümdar için tutsak yoksa sarayda ülkem anında elden gidecek hale gelmiş oluyor. Tiranlık da bir sonraki hükümdar için yine problem yaratacak bir çözüm oluyor. Günü kurtarıyor gibi geliyor sadece. Unvan feshi yoluna hiç gitmedim şimdiye dek, deneyeceğim.

Cevap veren herkese teşekkürler.
Ara
(09-10-2020, 15:08)argoargoo : Tiranlık da bir sonraki hükümdar için yine problem yaratacak bir çözüm oluyor. Günü kurtarıyor gibi geliyor sadece. Unvan feshi yoluna hiç gitmedim şimdiye dek, deneyeceğim.

Evet, tiranlık günü kurtarmak uğruna uzun süre uğraştıracak bir çözüm. Yine de dediğim gibi, ülkenin dağılıp işin içinden çıkılmaz bir hâl almasındansa tiran olmayı tercih ederim. "Kötünün iyisi" durumu olarak düşünülebilir. Zaten güç dağılımını iyi yaptıysan tehlike arz eden vasalın unvanında hak iddia etmen fazla uzun sürmez ve unvanının feshini reddetmesi durumunda onu rahatlıkla ezersin.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mangonel memelerinin arkaplanı nedir?
Sic Parvis Magna
Ara
(13-10-2020, 14:35)altnkurt : Mangonel memelerinin arkaplanı nedir?

Yüksek miktarda mangonelle kuşatmalar kısa sürede kazanılabiliyor. Savaş skoru kazanmanın en iyi ve nispeten kansız yolunun toprak ilhak etmek olduğunu düşünürsek, bol miktarda mangonele sahip olmak işi kolaylaştırıyor.
IbnE9P2.gif
Ara
bir kaç resimde devasa öğrenim sayılarına rastladım 50-60 civarı bu sayılara nasıl ulaşıyorlar
Ara
Esir düşen şövalyelerimi, hane halkımı, vassallarımı vd. nasıl kurtarabilirim? Onlar için fidye ödeme teklifi yapabileceğim bir buton var mı?
Ara
Esir düşmüş karakterlere sağ tıkladığında onlar için fidye ödemek için bir seçenek bulunuyor olması lazım.
Ara
Wmdtjr.jpgfeodal bir yönetimde yeni fetih ettiğimiz feodal olmayan şehirlerden iyi verim almak için ne yapmak gerekir?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.