CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Aynı evlilikle sonsuza kadar müttefik kalmaları mümkün değil. Eğer hükümdarlar birbirinin ebeveyni/çocuğu, eşi, kardeşi veya yakın ailesinden birinin eşi ise ittifak kurabilirsin. Fakat bu bağlar koptuğu zaman (ölüm veya boşanma gibi durumlarda) ittifakı sürdürmek için yeni evlilikler yapmak gerekiyor.
IbnE9P2.gif
Ara
Merhaba,

Karakterimizin statlarının neye etkisi olduğunu çözemedim, önemli olan konsey üyelerimizin görevlerine göre olan özelliklerinin yüksek olmasıysa karakterin özellikleri ordu komutanlığı ve event seçimleri dışında boşta kalmıyor mu?
Ara
Hayır, asıl önemli olan karakterinin becerileri. Bu rehberde karakterin becerilerinin etkilerini detaylıca öğrenebilirsin.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tüm orduları karışık olmayan bir sekilde toplamanın bir yolu var mı? Şuan 7k düzenli asker 50k milisim var ve en ufak savaşta bile orduları çıkartıp fazlalıkları terhis etmek vs. gibi şeylerle uğraşıyorum. Sadece düzenli askerleri çıkartmanın bir yolu var mı kısaca?
Ara
ck 3 ve ck2 nin aralarındaki nedir kısaca anlatabilir misiniz acaba
Ara
(11-12-2020, 15:10)Littleİskender : Tüm orduları karışık olmayan bir sekilde toplamanın bir yolu var mı? Şuan 7k düzenli asker 50k milisim var ve en ufak savaşta bile orduları çıkartıp fazlalıkları terhis etmek vs. gibi şeylerle uğraşıyorum. Sadece düzenli askerleri çıkartmanın bir yolu var mı kısaca?
ben onun için kendi toprağımın üstüne tıklıyordum ve orada 2 tane ordu toplama seçeneği çıkıyordu onlardan tüm orduları topla olmayanı seçiyordum.
Ara
(11-12-2020, 15:11)baywatch06 : ck 3 ve ck2  nin aralarındaki nedir kısaca anlatabilir misiniz acaba

CK3'ü şöyle özetleyebilirim: CK2'nin RP dışındaki unsurları çoğunlukla ayıklanmış daha rafine bir RP deneyimi. Tabii ki CK3'te CK2'nin üzerine koyulmuş. Yeni yetenek ağacı sistemi, tamamen yenilenmiş din ve kültür sistemi, CK2'dekinden daha kullanışlı ve anlaşılması kolay teknoloji sistemi, tamamen yenilenmiş ve büyük oranda basitleştirilmiş savaş sistemi göze en çok çarpan özelliklerden.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tavsiyeye ihtiyacım var. (867 tarihinde başladı oyun bu arada)
Bizans himayesi altında, Romagna krallığını kurdum ve neredeyse bütün İtalya'yı hakimiyet altına aldım. Şöyle bir problemim var: vasallar sürekli olarak hoşnutsuz, bir yandan kralın kardeşi Sicilya ünvanı için savaşa giriyor, diğer yandan otoriteyi düşürmek için ayaklanıyorlar, vay efendim kontlukta düşük kontrol istiyoruz, yok efendim senin başkentin Roma da benimki neden Salerno... 2. Kralım Hadrian ve oğlu Crassus dönemimde 12 bini geçik altına sahiptim, bu iç savaşlar ve huzursuzluklar ile uğraşmaktan battım, şu an eksi 2 bine yakın borçtayım işin kötü yanı düştükçe vurmaya devam ediyorlar. Hakaret edeceğim artık... Romagna'nın taht otoritesi 3. seviyede idi ve bunu vasallar ölünce dışarıya toprak vermesini engellemek adına yaptım. Onun yanı sıra 'bölünme' yasasını geçirdim. Vasallar ve tahtta hak iddiası olan diğer hainleri nasıl dizginlerim? Oyuna en baştan başlayıp tavsiyeleriniz doğrultusunda gitmeyi planlıyorum, şu an 4 tane ayrı grup var savaşa hazırlanan :)
(Son bir şey eklemek istiyorum, belki alakalıdır. Bütün karakterlerim askeri odaktan gitti, sadece bir kızım diplomasi odağından gidiyordu, oğlum ölünce tahta geçti. Belki sadece askeri odaktan gitmem bir sorun oluşturmuştur. İdare odağında dizginleyecek bir takım özellikler var diye hatırlıyorum.)
Ara
Vasallar nankör yaratıklar, onları iyi davranarak ya da belli odaklara yönelerek uzun vadede kontrol edemezsin. Yapman gereken hızlıca sağlam bir düzenli ordu kurmak. Oyun başında paranı düzenli ordudan başka hiçbir şeye yatırma ve aylık masrafları aylık gelirini geçene kadar ordunu geliştirmeye devam et. Erken oyunda okçulara öncelik ver, performans/fiyat oranı oldukça yüksek. Bu felsefeyi benimsediğin sürece isyanlardan çok çekmezsin. Hükümdar değişikliklerinde bazı isyanlar olabilir, onları da Robert Baratheon taktiğiyle birleşmeden ayrı ayrı yakalayıp ortadan kaldır. İsyan bittikten sonra hapistekilere bak, sana sadık olmayacak gibi duranları hapiste bırakıp diğerlerini fidye karşılığı sal. Bir yerlerde büyük bir hata yapmazsan bir sonraki verasete kadar rahatsın.
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben genelde zindanda adam tutuyorum. Taht değişiminde öldürüyorum bir kaçını kimse korkudan bir şey yapamıyor. Hele karakter sadistse stres bile kaybediyor.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-12-2020, 14:16)Rhea : Tavsiyeye ihtiyacım var. (867 tarihinde başladı oyun bu arada)
Bizans himayesi altında, Romagna krallığını kurdum ve neredeyse bütün İtalya'yı hakimiyet altına aldım. Şöyle bir problemim var:  vasallar sürekli olarak hoşnutsuz, bir yandan kralın kardeşi Sicilya ünvanı için savaşa giriyor, diğer yandan otoriteyi düşürmek için ayaklanıyorlar, vay efendim kontlukta düşük kontrol istiyoruz, yok efendim senin başkentin Roma da benimki neden Salerno... 2. Kralım Hadrian ve oğlu Crassus dönemimde 12 bini geçik altına sahiptim, bu iç savaşlar ve huzursuzluklar ile uğraşmaktan battım, şu an eksi 2 bine yakın borçtayım işin kötü yanı düştükçe vurmaya devam ediyorlar. Hakaret edeceğim artık... Romagna'nın taht otoritesi 3. seviyede idi ve bunu vasallar ölünce dışarıya toprak vermesini engellemek adına yaptım. Onun yanı sıra 'bölünme' yasasını geçirdim. Vasallar ve tahtta hak iddiası olan diğer hainleri nasıl dizginlerim? Oyuna en baştan başlayıp tavsiyeleriniz doğrultusunda gitmeyi planlıyorum, şu an 4 tane ayrı grup var savaşa hazırlanan :)
(Son bir şey eklemek istiyorum, belki alakalıdır. Bütün karakterlerim askeri odaktan gitti, sadece bir kızım diplomasi odağından gidiyordu, oğlum ölünce tahta geçti. Belki sadece askeri odaktan gitmem bir sorun oluşturmuştur. İdare odağında dizginleyecek bir takım özellikler var diye hatırlıyorum.)
Öncelikle tahta ilk geçtiğinde öbür arkadaşlarında yazdığı gibi tiranlık vermeyecek şekilde bir kaç idam, durum çok kötüyse taht otoritesi indirimi, örgütleşmeye giren vasallar arasında ilişkinin çok kötü olmadıklarına hediyeler vermek gibi yöntemler işe yarayacaktır. Tahtta ki ilk 5 seneni atlattıktan sonra zaten vasallarla hiçbir şey yapmasanda ilişkin artıyor. Bir kaç tavsiyesi verecek olursam: Şansölyeni iç ilişkileri kuvvetlendirme görevine ver, öncelikle piskopos olmak üzere tüm güçlü vasallarına etkileme planı yap, etkileme planının hep dolu olsun. En önemlisiyse sürekli ziyafet ver ve mutlaka vasallarının ziyafetlerine git. Her ziyafet yaptığında katılan herkesle +10 ilişki alırsın ve pek çok vasalınla arkadaş olup +100 ilişkide dolanırsın.
[+] 1 üye Littleİskender nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tavsiyeler için teşekkür ederim. Her şekilde dert bunlar...
Ara
(11-12-2020, 15:10)Littleİskender : Tüm orduları karışık olmayan bir sekilde toplamanın bir yolu var mı? Şuan 7k düzenli asker 50k milisim var ve en ufak savaşta bile orduları çıkartıp fazlalıkları terhis etmek vs. gibi şeylerle uğraşıyorum. Sadece düzenli askerleri çıkartmanın bir yolu var mı kısaca?

Bende bunu çok geç öğrendim aslında çok basitmiş şöyle ki oyunu durdur orduyu çıkarmak istediğin toprağa bi işaret at(renki bayrakları kastediyorum) tüm orduyu toplaya bas bastığın an oyunu başlatmadan toplanmayı durdur de bu şekilde tüm profesyonel ordun ve şövalyelerin toplanır hiçbir milis toplanmaz.
Bunun şöyle bir faydası var diyelim bir kaç savaşın var bir yerde orduyu terhis edip diğer yerde yine tüm profesyonel orduyu çıkarabiliyorsun özellikle oyunun geç döneminde 6-7k profesyonel askerin var ve devletin büyükse inanılmaz bi kolaylık oluyor öbür türlü yok milisler toplandı yok toplanıyorlar falan hiç uğraşmana gerek kalmıyor :)
Ara
Merhaba, oyunu manuel olarak nasıl modlarım acaba, bir bilgisi olan var mı? Bir videoda yeni oynanış seti ve mod dosyasının içine sürükle bırak adımlarını uyguluyordu ama benim mod dosyama attığım modlar oyun başlatıcı arayüzünde gözükmüyor. Yeni oynanış setine de Paradox üzerinden yüklemediğim bir modu atamıyorum. Bunu nasıl yapıyorsunuz?

Çözdüm! Bilgisayarı tekrar başlattım, halbuki birkaç defa oyun başlatıcısını kapatıp açmama rağmen gözükmemişti. Kusura bakmayın. Yorumu silemedim :(
Ara
Merhaba arkadaşlar ck3 de isyanı durdurmaya çalışır iken liderleri yakalayınca savaştan çekilmesini sağlayan bir mod ck2 de varmı?
Ara
Meseleler bölümünde savaşlar açabilirsiniz kısmında gözüken açılabilir savaşlara tıkladığımda çoğu savaşı ilan edemiyorum, herhangi bir uyarı yazısı da yok nedeni nedir?
Ara
Fareyi savaş açma butonun üzerinde bekletince sebebinin yazması lazım.
Ara
(19-12-2020, 18:02)Smokey : Meseleler bölümünde savaşlar açabilirsiniz kısmında gözüken açılabilir savaşlara tıkladığımda çoğu savaşı ilan edemiyorum, herhangi bir uyarı yazısı da yok nedeni nedir?
Vasalsan ve taht otoritesi yüksekse ülke içi savaş açamıyorsun aklıma tek gelen sebep o. Çözümü sözleşmeni ''Savaş İlanı'' kısmı ''Destekli'' olacak şekilde düzenlemen ya da süzerenine koz alman.
Ara
(19-12-2020, 19:43)Littleİskender :
(19-12-2020, 18:02)Smokey : Meseleler bölümünde savaşlar açabilirsiniz kısmında gözüken açılabilir savaşlara tıkladığımda çoğu savaşı ilan edemiyorum, herhangi bir uyarı yazısı da yok nedeni nedir?
Vasalsan ve taht otoritesi yüksekse ülke içi savaş açamıyorsun aklıma tek gelen sebep o. Çözümü sözleşmeni ''Savaş İlanı'' kısmı ''Destekli'' olacak şekilde düzenlemen ya da süzerenine koz alman.

Evet, bağımsızlığımı alınca açabildim. Hiç uyarı çıkmayınca savaş ilan et kısmına gelince hiç bunu düşünememiştim. Teşekkür ederim.
Ara
Bina slotunu arttırmanın hiç mi yolu yok? Gelişmişliği ne kadar arttırsam da oyunun başında neyse bitene kadar o kadar mı kalacak?
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.