CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(25-03-2021, 12:24)kırmızı : Buluşları hızlandırmanın bir yolu var mı? Oğuz grubundanım ama kültür önderi değilim. Ck2'de konsey üyelerini hızlandırıcı olarak kullanabiliyorduk ayrıca event geliyordu ara ara. bunda sadece bekleyecek miyiz? Kontlukların ortalama gelişmişliği etkili yazıyor ama 30 tane kontluk var ve üstelik biri dışında bende bile değil. Bende olsa da hangi birini geliştireyim zaten. Var mıdın bunun hızlandırıcı bir yolu?

Kültür liderinin ögrenim seviyesi ne kadar yüksek olursa o kadar hızlı buluş açarsın. Eğer lider sen isen yetenek ağacında buluş açmanı hızlandıracak yetenekleri açabilirsin
omnia fui et nihil expedit
Ara
Komşuma tüm krallık için savaş açtım. Kazandım ancak savaş ilan ederken renklenen toprakların bir kısmı bana geçmedi. Savaş ilanında renklenmeyen 1-2 toprak zaten gelmedi, bunlarla beraber renklenen yerlerden de düşmana kaldı ülkenin bir kısmı. Neden olabilir?
Ara
(25-03-2021, 18:08)kırmızı : Komşuma tüm krallık için savaş açtım. Kazandım ancak savaş ilan ederken renklenen toprakların bir kısmı bana geçmedi. Savaş ilanında renklenmeyen 1-2 toprak zaten gelmedi, bunlarla beraber renklenen yerlerden de düşmana kaldı ülkenin bir kısmı. Neden olabilir?
Savaş sebebini doğru seçtiğine emin misin?Belkide yanlışlıkla krallık işgali yerine yanlışlıkla düklük falan seçmişsindir.
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Krallık seçtim eminim. Hatta şöyle oldu. Savaşı kazandığım sırada yendiğim devlet, başka bir devletle savaştaydı. İşgal altındaki topraklar bana geçmedi. Ben de önceki kayda dönüp, işgalcileri kovup bir daha yendim. Bu sefer işgal altındaki topraklar bana geldi ama yine de birkaç yer gelmedi.

Ayrıca varise toprak vermenin zararı var mıdır? 36 yaşına geldi herif ama altın 0, itibar 0. Ck2'de çocuklara toprak vermezdim pek.
Ara
Evet. Başkasının işgal ettiği toprakları adam sana veremez anlaşmada. Çünkü zaten onda değil o sırada.
Varisin gençse itibarın 0 olması çok sorun olmaz ama 36 yaşından sonra itibar kasmak için biraz geç kalmış olabiliyorsun. Daha rahat bir oynanış için varisin sağlam olması iyi olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşlar merhaba. Krallıklar için kutsal savaş ilan edip hızlı büyümek istiyorum. Bunun içinde mezhep ilan edeceğim ve mezhep kurucusunun bu özelliğinden yararlanacağım. Fakat kurmak istediğim mezhebin maliyeti 4725 dindarlık istiyor fakat benim resimde de göreceğiniz üzere 3500 seviyelerinde. Yani yaptığım hesaba göre istediğim dindarlık puanına ulaşmak için 30 sene geçmesi lazım ki şuan zaten 44 yaşındayım. Yani çok mümkün görünmüyor. Sormak istediğim para verip papadan dindarlık almak, Haçlı Seferleri, Hacca gitmek dışında farklı yollardan dindarlık kazanmam münkün mü ? Ve son olarak ise şayet mezhep kurduktan sonra geçen sürede vefat edip yerine gelen veliahtım kurduğum bu mezhebin öğretilerini ve ilkelerini değiştirebilir mi ?

VbjLNi7T.png
Savaşlarla büyüdük, denizlerin kızıllığını gördük, güneşin oklarla kapandığını, çiçeklerin kanlarla sulandığını, babaların evlatlarını gömdüğünü ...

"Sevgili Dost,
Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı
Everest’in tepesine ilk varan mı?
Doksanıncı dakikada maçı alan mı?
Diriler mi, ölüler mi?
Efendiler mi, köleler mi?
Kim kazandı?

Sevgili Dost,
Herkes kaybetti. Ölüm kazandı.
Mezar taşlarına “Huve’l-Bâki” kazındı."

A. Ali Ural
Ara
Veliaht konusunu bilmiyorum ama eğitim yaşam alanından teoloji yaşam stilini seçebilirsin özellikle karakterin eğitim alanında odaklanmışsa. Aylık +1 ekstra dindarlık vermesi gerekiyor o seçimin +1 fazladan dindarlık vermesi gerekiyor. Ayrıca teoloji hanesine de odaklanabilirsin, ulaşabilirsen sonundaki özellik aylık %20 ekstra dindarlık puanı verecektir.
Rejoice! 
[+] 1 üye SoberII nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ck2'deki gibi sıralama gösteren bir yer yok mu? Dünyanın kalanı ne durumda, ülkemin ve ailemin yeri neresi bakmak istiyorum ama bulamadım. bir tek din mezhep sekmesinden kontluk sayılarını görebiliyorum o kadar.
[+] 1 üye kırmızı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-03-2021, 22:53)kırmızı : Ck2'deki gibi sıralama gösteren bir yer yok mu? Dünyanın kalanı ne durumda, ülkemin ve ailemin yeri neresi bakmak istiyorum ama bulamadım. bir tek din mezhep sekmesinden kontluk sayılarını görebiliyorum o kadar.

Aynen ya oynarken bende farkettim ama bulamadım. Tamamen şaçmalık bu yok baya galiba :)
Savaşlarla büyüdük, denizlerin kızıllığını gördük, güneşin oklarla kapandığını, çiçeklerin kanlarla sulandığını, babaların evlatlarını gömdüğünü ...

"Sevgili Dost,
Kim kazandı? Atom bombasını Hiroşima’ya atan mı
Everest’in tepesine ilk varan mı?
Doksanıncı dakikada maçı alan mı?
Diriler mi, ölüler mi?
Efendiler mi, köleler mi?
Kim kazandı?

Sevgili Dost,
Herkes kaybetti. Ölüm kazandı.
Mezar taşlarına “Huve’l-Bâki” kazındı."

A. Ali Ural
Ara
(30-03-2021, 01:22)ilker338 :
(29-03-2021, 22:53)kırmızı : Ck2'deki gibi sıralama gösteren bir yer yok mu? Dünyanın kalanı ne durumda, ülkemin ve ailemin yeri neresi bakmak istiyorum ama bulamadım. bir tek din mezhep sekmesinden kontluk sayılarını görebiliyorum o kadar.

Aynen ya oynarken bende farkettim ama bulamadım. Tamamen şaçmalık bu yok baya galiba :)

mezhep işi ne oldu  bu arada? Benim yeni şuanki sultanım hem itibarda hem dini olarak son seviyeye ulaştı. Dini olarak gidilecekse eğitim çok işe yarıyor.
[+] 1 üye kırmızı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2021, 01:26)kırmızı :

mezhep işi ne oldu  bu arada? Benim yeni şuanki sultanım hem itibarda hem dini olarak son seviyeye ulaştı. Dini olarak gidilecekse eğitim çok işe yarıyor.

Mezhebi kurdum . Meyvelerini toplamaya başladım. Her kral bir defa da olsa krallık savaşı yapabiliyor bu da komple bütün Kutsal Roma'yı olmasa da koca Almanya gibi krallığı istila edebilmeni sağlıyor. Çok hızlı büyüyorsun .
Ara
(30-03-2021, 01:36)ilker338 :
(30-03-2021, 01:26)kırmızı :

Mezhebi kurdum . Meyvelerini toplamaya başladım. Her kral bir defa da olsa krallık savaşı yapabiliyor bu da komple bütün Kutsal Roma'yı olmasa da koca Almanya gibi krallığı istila edebilmeni sağlıyor. Çok hızlı büyüyorsun .
O zaman bende bir Mezhep kurup İslam'ı yayarım Avrupa'ya.Galiba CK3 beni geri kazandı.(Güzelim İrlanda kurmuştum Bizans daldı Adalardan çıkmadığım halde.Bende sinirlenip çıktım.)
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Mutlak taht otoritesine (son seviye) getiriyor musunuz otoriteyi? 175 gelir, 100 binin üzerinde askerim var. Görüşte eksi yemek pahasına değer mi? Zaten yenilmez gibi oldum artık ama her taht değişimde daha sanclı olur gibime geliyor otoriteyi son seviyeye çıkarırsam. Siz ne yapıyorsunuz?
Ara
(31-03-2021, 02:58)kırmızı : Mutlak taht otoritesine (son seviye) getiriyor musunuz otoriteyi? 175 gelir, 100 binin üzerinde askerim var. Görüşte eksi yemek pahasına değer mi? Zaten yenilmez gibi oldum artık ama her taht değişimde daha sanclı olur gibime geliyor otoriteyi son seviyeye çıkarırsam. Siz ne yapıyorsunuz?

Kırılgan bir ülkeye sahipseniz önermem. Sağlam temelleriniz var ise olabilir. Ülke > Vasallar ekranından vasallarla aranızdaki ilişkilere bakın. Duruma göre yapabilirsiniz.
Ara
Northern Lords olmadan güney ülkeleriyle oynasak eksiklik hisseder miyiz? Oyunun geneline etki eden mekanikleri var mı almalı mıyım?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Hissetmezsin, şiirler ve düellolar 1.3'ün parçası.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
https://i.resmim.net/0SYDT.jpg

İhtişamla ilgili sorularım var.

Atabey Rüstem Alkan'dan gelen +0.25 varmış, nedir bu? Benim sülalemden ancak sülalemde 200 kişiden fazla kişi var ve aralarında krallar da var. Onlardan ihtişam gelmiyor da neden bundan geliyor?
Evlilik ile 1 dük dediği ne oluyor? Kim olabilir bu?
Ara
(05-04-2021, 15:16)kırmızı : https://i.resmim.net/0SYDT.jpg

İhtişamla ilgili sorularım var.

Atabey Rüstem Alkan'dan gelen +0.25 varmış, nedir bu? Benim sülalemden ancak sülalemde 200 kişiden fazla kişi var ve aralarında krallar da var. Onlardan ihtişam gelmiyor da neden bundan geliyor?
Evlilik ile 1 dük dediği ne oluyor? Kim olabilir bu?

ekleme: Evlilik ile 1 dük dediği, kızımın ülkem dışından dük ile evlenmesiymiş. Ana soylu evlendirdim. Normal evlilikte işe yarar mı bilmiyorum.
Ara
Kendi imparatorluğundaki akraban olan krallar vsler ihtişama eklenmez. Bağımsızlık vermen gerek. Evlilikle olan dışardan evlendiği için ihtişam veriyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Düzenli ordu birlikleri için geliştirme veren binaları yapınca ilgili gelişme;

1- Hali hazırdaki askerler için de geçerli oluyor mu?
2- Haritanın her yerinde geçerli midir?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.