CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@Beyaz_Peynir Herkesin vasalları idare etme tarzı farklıdır, bazıları aşırı mikroya girip vasalları olabildiğince küçük tutuyor ve birbirlerine kırdırıyor. Mesela York-Northumberland-Lancaster dükalıklarını 3 ayrı kişiye tek tek vereceğine bunları karıştırıyor, vasalların hepsi birbirlerinden bir casus belli sebebiyle nefret ettiği için hem kendi aralarında savaşıp güçlerini harcıyorlar hem de birbirlerinin factionlarına katılmıyorlar. Bu taktik vasalları küçük tutmayla birlikte en efektif taktik bence ama çok efor gerektiriyor, değmez.

İdeal olarak yapmak isteyeceğin sağlam bir demesne ve ordu kurmak ve bunların varisine geçmesini sağlamak. Başkentini ve çevresini geliştir, bina dik etc. Toprakların olabildiğince bölünmemesini sağlamak isteyeceksin, o yüzden birden fazla oğlun varsa ki normalde olur bu demesneyi tek dükalıkta tutmalısın. Mesela Londra'nın olduğu düklüğe bina basıp geliştireceksin, bu binalar da ideal olarak düzenli ordunda en fazla bulundurduğun asker tipine yönelik olacak. Başka dükalıklarda da toprak tutabilirsin ama veraset sırasında kaybedilme ihtimalleri olduğundan yatırımlarını başkent dükalığına  yoğunlaştır, ikinci üçüncü oğullara başka yerler ver ki salça olmasınlar.

İkinci olarak sağlam bir düzenli ordu ve para gerekiyor. Düzenli ordu önemli çünkü hiç bozulmadan varise geçiyor ve levyler gibi veraset sonrası çeşitli sebeplerle sayısı azalmıyor. Düzenli ordunda hangi tür askerlere önem vereceğin hangi ülkede oynadığına bağlı, ama dengeli olmakla beraber bir türe önem vermelisin çünkü demesnendeki binaları buna dikeceksin. Her ihtimale karşı da kasanda bir ya da iki paralı asker grubu tutacak kadar para bırakmanın faydası var. Bu düzenli ordu ve gerekliyse paralı askerlerle çoğu isyanı kolayca bastırabilirsin. Paralı askerler ve düzenli ordu çok hızlı çıkıyor, onları alıp isyancılar birleşmeden tek tek ez.
Ara
Valla bakalım, karışık işler.
Ara
Ben de konusu açılmışken bir soru sorayım. 5 düzenli asker birliğim var ve hepsi de olabileceği en yüksek mevcuda sahip. Fakat çoğu savaşımda düzenli askerlerimin büyük çoğunluğu düşman düzenli askerleri tarafından karşılanıyor ve sayı üstünlüğüne sahip olsam bile muharebe kaybedebiliyor, en iyi ihtimalle kazansam bile yüksek zayiat veriyorum. Acaba düzenli asker hususunda işlevselliği neredeyse değişmeyen genelgeçer bir kompozisyon mu var yoksa savaştığım her devlet için düzenli askerlerimi en baştan mı düzenlemem gerekiyor?
IbnE9P2.gif
Ara
Farklı türden düzenli askerler tutmaya çalışırsan karşılanma ihtimalini azaltırsın.
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Mülkleri dağıtırken nelere dikkat etmek gerekir? Rastgele topraksız bizimle aynı kültür/din kişilere mi vermeliyiz yoksa hali hazırdaki vassalarımıza mı? Vassallara vereceksek neye dikkat etmek lazım, aynı bölgeden mi olmalı yoksa farklı bölge ama aynı kültür/din'e mi öncelik vermeliyiz?
Ara
Her şeyden önemlisi seninle aynı kültür ve dini paylaşıyor olmaları. Onun dışında karakter özellikleri önemli. Hırslı karakterleri vasal yaparsan yükselmeye çalışırlar ve bu başına dert açabilir. Halinden Memnun ya da Korkak karakterler tercih edebilirsin. Toprak dağıtımı konusunda ise iki seçeneğin var. Birisi de jure düklükleri karakterler arası bölerek birbirlerine kırdırmak ya da bir de jure'u tek karaktere verip güçlü bir vasal elde etmek. İlkinde vasallar başına dert olmaz fakat ikincisinde vasallar sana sadık kalırsa çok daha güçlü bir devletin olur.
WhaW8Am.gif
Ara
(14-11-2021, 22:02)Yukare : Mülkleri dağıtırken nelere dikkat etmek gerekir? Rastgele topraksız bizimle aynı kültür/din kişilere mi vermeliyiz yoksa hali hazırdaki vassalarımıza mı? Vassallara vereceksek neye dikkat etmek lazım, aynı bölgeden mi olmalı yoksa farklı bölge ama aynı kültür/din'e mi öncelik vermeliyiz?
ben dağıtırken olabildiğince lowborn kendi din/kültürümden seçiyorum kendi hanedanıma vereceksem bir yere varis olmamalı ve benim krallığım/imp imde claimi olmamalı ona göre dağıtıyorum büyük hanedanlara toprak vermiyorum çünkü bir yerden sonra abuk sabuk yerlerden toprak alıp çok güçleniyorlar her kişiye olabildiğince 1 toprak veriyorum.

(14-11-2021, 22:20)Val Thorne :
(14-11-2021, 22:02)Yukare : Mülkleri dağıtırken nelere dikkat etmek gerekir? Rastgele topraksız bizimle aynı kültür/din kişilere mi vermeliyiz yoksa hali hazırdaki vassalarımıza mı? Vassallara vereceksek neye dikkat etmek lazım, aynı bölgeden mi olmalı yoksa farklı bölge ama aynı kültür/din'e mi öncelik vermeliyiz?
ben dağıtırken olabildiğince lowborn kendi din/kültürümden seçiyorum kendi hanedanıma vereceksem bir yere varis olmamalı ve benim krallığım/imp imde claimi olmamalı ona göre dağıtıyorum büyük hanedanlara toprak vermiyorum çünkü bir yerden sonra abuk sabuk yerlerden toprak alıp çok güçleniyorlar her kişiye olabildiğince 1 toprak veriyorum.
bir de illa bir hanedan üyesine toprak vereceksem seçme önceliğim yaşayan hanedan üyesinin tek kişi olduğu hanedanlar>hanedanında herhangi birinin bir toprak yönetmediği hanedanlar>toprak yöneten hanedan üyesinden çok uzak bir başka claimsiz hanedan üyesi
t8nubAh.gif
Ara
Bende her adama 1 toprak verip vasal yapıyorum.
Bir sürü lord, earl vs oluyor. Sonraki 30, 40 yıl birbirlerine düşüyorlar. Ama 1 jenerasyon sonra ortalık duruluyor. Bir kaç tanesi üstünlük sağlıyor. Saçma sapan özelliklerde de olabiliyorlar. Adamlar baş kaldırmasın diye mecbur konsey koltuğu da veriyoruz. Ama illa bir yerden sonra baş kaldırı oluyor, bende idare edemiyorum adamları.
Ara
oyunda chat ekranı nerdeki
Ara
Oyunda chat yok.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Tuş ataması yapılabiliyor mu?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Merhaba, Paradox sunucularına giriş yapamıyorum ve istemci güncellenmiyor bir problem mi var acaba internetim de herhangi bir sorum yok müşteri hizmetlerine kadar aradım.

(25-11-2021, 15:02)Gurt : Tuş ataması yapılabiliyor mu?
Tuş ataması yapılmıyor diye biliyorum.
Ara
Launcher güncellenmiyorsa Program Ekle/Kaldır'dan silip oyun açıldığında tekrar yüklenmesini deneyebilirsiniz.

Paradox sunucularına giriş problemi genellikle internet kaynaklı.
(08-12-2021, 06:37)Duman : Launcher güncellenmiyorsa Program Ekle/Kaldır'dan silip oyun açıldığında tekrar yüklenmesini deneyebilirsiniz.

Paradox sunucularına giriş problemi genellikle internet kaynaklı.

Teşekkür ederim. Launcher sildim yükledim düzeldi yoksa internetlik bir durum söz konusu değil diğer oyunları rahatlıkla oynuyorum.
Ara
Oyunda mümkün mü bilemiyorum, oyuna en asgari seviyede bir soylu olarak başlamak istiyorum ancak bu ufak soylu daha doğrusu idareci kimseleri hane seçme haritasında bulamıyorum, en asgari eyalet haneleri seçtiriyor, varsa nereden seçebilirim? Veya mod ile mümkünmüdür bu ?
Ara
(29-12-2021, 22:49)trhan12 : Oyunda mümkün mü bilemiyorum, oyuna en asgari seviyede bir soylu olarak başlamak istiyorum ancak bu ufak soylu daha doğrusu idareci kimseleri hane seçme haritasında bulamıyorum, en asgari eyalet haneleri seçtiriyor, varsa nereden seçebilirim? Veya mod ile mümkünmüdür bu ?

CK3'te baron olarak oynayamıyorsun. Haliyle oynayabileceğin en alt seviye soylu kont seviyesindekiler oluyor. Baron olarak oynayabileceğin bir mod olduğunu sanmıyorum.
Ara
Umarım gelecekte bi update ile gelir
Ara
Merhaba,

Oyuna yeni başladım ve çok özelliği öğrendiğimi düşünüyorum ama bu vasallık hakkında sorum var. Her yeni işgal ettiğim yere bir vasal mı atamalıyım? Yoksa her yeri ben kendim yönetsem nasıl olur? Hangi şekilde daha faydalı olur?
 Ayrıca bir bölgeye vasal atamaya çalıştığımda  bölgeye sağ tıklayıp " birine ver" butonuna basıyorum,  ama resimde de görebileceğiniz gibi " ..... adlı kişinin seviye artık sizinkine eşit olacağı için artık bağımsız olacak" yazıyor. Yani birini bu bölgeye vasal olarak çalışıyorum ama bu bölge bağımsız olup benim ülkemden ayrılacak mı demek oluyor bu?

UODk.png
Ara
Her yeri kendin yönetmemelisin, eğer mülk limitinin üzerine çıkarsan vergi gelirinin ve milislerinin önemli bir kısmını kaybedersin.

Şu an kont kademesindesin ve kendinle aynı kademede bir vasala sahip olamazsın. Yani ancak dük olduğunda istediğin bir karaktere kontluk verebilirsin.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İleride ülkeyi merkezileştirme gibi yenilikler gelir mi acaba? Çünkü benim bildiğim o dönemde Bizans İmparatorluğu merkezden atanan valilerin yönettiği eyaletlere bölünmüş haldeydi.
Ayırt etmesi çok basit;

Uluyorsa Kurt'tur, Yalıyorsa İt'tir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.