CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(24-02-2022, 22:06)korkusalan :
(24-02-2022, 22:03)trhan12 :
(24-02-2022, 15:46)HulkSpider03 : Yeni kral başa geçince çıkan büyük isyanları önlemek için ne yapabilirim?
ben bu isyanlara karsi genel olarak mülkiyet özellikli hükümdar geliştiriyorum, ne yazık ki oyunda vergi seviyesi belirtme, insanlara maddi ve manevi destek sunma konusunda bir şey yok, her şey kontrol ve halkın genel olarak sana olan görüşünü etkileyen bonuslara bağlı, kültür ve din gibi konular en büyük etken isyanlarda, bu iki sorunu çözene kadar çok zayıflıyorsun.
Daha basit bir çözümü var... Yaşam tarzı ağaçlarından birinde unvana el koyma seçeneği var... Bazı şeyleri kaybetmek karşılığında biraz tiranlık elde edip vasallardan kurutulursan sadece köylü isyanları kalır. Onlarla da başa çıkarsın artık...
yok zaten soylu kimseler isyan konusunda bana karsi gelmiyorlar fazla, daha çok köylü halklar isyan temelini oluşturuyor.
Ara
(25-02-2022, 01:20)trhan12 :
(24-02-2022, 15:46)HulkSpider03 : Yeni kral başa geçince çıkan büyük isyanları önlemek için ne yapabilirim?
ben bu isyanlara karsi genel olarak mülkiyet özellikli hükümdar geliştiriyorum, ne yazık ki oyunda vergi seviyesi belirtme, insanlara maddi ve manevi destek sunma konusunda bir şey yok, her şey kontrol ve halkın genel olarak sana olan görüşünü etkileyen bonuslara bağlı, kültür ve din gibi konular en büyük etken isyanlarda, bu iki sorunu çözene kadar çok zayıflıyorsun.
Daha basit bir çözümü var... Yaşam tarzı ağaçlarından birinde unvana el koyma seçeneği var... Bazı şeyleri kaybetmek karşılığında biraz tiranlık elde edip vasallardan kurutulursan sadece köylü isyanları kalır. Onlarla da başa çıkarsın artık...
yok zaten soylu kimseler isyan konusunda bana karsi gelmiyorlar fazla, daha çok köylü halklar isyan temelini oluşturuyor.
Tiranlık korku yaratıyor isyanlar daha güçsüz oluyor
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(25-02-2022, 01:20)trhan12 :
Köylüden niye korkuyorsun ki onları alt etmesi kolay. Kültür ve din kökenli ayaklanmalar canını sıkıyorsa hızlı genişleme. İlk öne fetettiğin topraklarda kontrolü sağla ve yerel beyler ata.
Ara
Ck3 deki haritayı eu4'e uyarlayabilen bir mod varmış youtubeda gördüm aynı harita ile eu4den devam ediyorsun burda nasıl yapabileceğimi detaylı ve basit bir şekilde anlatabilecek birisi varmı?

Video bu arkadaşlar
Ara
Kraliyet Sarayı butonu gözükmüyor, sağdaki butonların en altında olması gerekmiyor muydu?
WhaW8Am.gif
Ara
Sarayın olmayabilir.
Sarayımadaki koruma gibi pozisyonlara adam bulmak için kızımla evlendireceğim adamı nasıl sarayımda tutarım ?
Ayırt etmesi çok basit;

Uluyorsa Kurt'tur, Yalıyorsa İt'tir.
Ara
(17-03-2022, 05:53)Duman : Sarayın olmayabilir.

Niyeyse eklenti açık gözükmüyormuş oyunu kapatıp, launcherdan eklentinin tikini kaldırıp geri ekleyince düzeldi. Teşekkürler.
WhaW8Am.gif
Ara
Küçük lordlar ile oynarken oyunda eksikliğini hissettiğim bazı şeyler var, mesela tek bir bölgemiz var ve kaybettiğimizde oyunu kaybediyoruz, ana menüye dönüyoruz, bence (mağlup eden) mağlup olanı öldürmezse veya öldürdü diyelim varislerimiz sürüldüğü zaman oyun bizi ana menüye atmak yerine rövanş hakkı tanısa iyi olmaz mıydı ?

İkinci eksikliğini hissettiğim mevzu ise, bize ait bölgeler de yaşayan halkların bir kimliği, kişiselliği olmaması, aidiyet belirtisini zerre kadar hissettirmemeleri. Düşünün ki onlarca belki de yüzlerce yıl idare ettiğiniz halklar (eğer siz çok iyi bir yönetici iseniz) size sevgi duyup her anlamda müdafaa etmeleri gerekmez mi ? Varsayalım bir bölge halkı bizi çok seviyor ve sarsılmaz bir bağlılık sunuyorlar, ancak bir savaş neticesinde o toprağı kaybediyoruz, sonucunda geri bizle birleşmek için isyan etmiyorlar, sanki hiç yokmuşuz gibi.

Sizce bunlar ileride eklenmesi mümkün olabilen şeyler mi ?
Ara
(19-03-2022, 13:22)trhan12 : Küçük lordlar ile oynarken oyunda eksikliğini hissettiğim bazı şeyler var, mesela tek bir bölgemiz var ve kaybettiğimizde oyunu kaybediyoruz, ana menüye dönüyoruz, bence (mağlup eden) mağlup olanı öldürmezse veya öldürdü diyelim varislerimiz sürüldüğü zaman oyun bizi ana menüye atmak yerine rövanş hakkı tanısa iyi olmaz mıydı ?

İkinci eksikliğini hissettiğim mevzu ise, bize ait bölgeler de yaşayan halkların bir kimliği, kişiselliği olmaması, aidiyet belirtisini zerre kadar hissettirmemeleri. Düşünün ki onlarca belki de yüzlerce yıl idare ettiğiniz halklar (eğer siz çok iyi bir yönetici iseniz) size sevgi duyup her anlamda müdafaa etmeleri gerekmez mi ? Varsayalım bir bölge halkı bizi çok seviyor ve sarsılmaz bir bağlılık sunuyorlar, ancak bir savaş neticesinde o toprağı kaybediyoruz, sonucunda geri bizle birleşmek için isyan etmiyorlar, sanki hiç yokmuşuz gibi.

Sizce bunlar ileride eklenmesi mümkün olabilen şeyler mi ?
Bunları paradox plazada yazarsan bir ihtimal
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
Hak iddiası olan kişileri saray mensubu yaptığımda bazenleri onların hak iddasıyla dalabiliyorum bazen dalamıyorum?

İyi savaş sebeplerini nasıl elde ederim?

Yeni bir Hristiyanlık mezhebi yaratıp diğer Hristyanlara Kutsal Savaşlara girmem mümkün mü?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(22-03-2022, 22:46)Defterdar : Hak iddiası olan kişileri saray mensubu yaptığımda bazenleri onların hak iddasıyla dalabiliyorum bazen dalamıyorum?

İyi savaş sebeplerini nasıl elde ederim?

Yeni bir Hristiyanlık mezhebi yaratıp diğer Hristyanlara Kutsal Savaşlara girmem mümkün mü?

1-) Zayıf haklar yanlızca karşı ünvan sahibi kadın veya çocuksa bastırılabilir. 
2-) Öğrenim ağacının orta dalının son kısmında para ile düklük claimi almanı sağlayan bir özellik var. Onun dışında kendi ünvanından daha aşağı seviyede istediğin bir ünvanın diğer sahiplerini çocuklarınla evlendirerek sarayına çekebilirsin. (Kızlarınla evlendiriyorsan anasoylu olarak.) 
3-)Bunu yapman mümkün. Kendini dünyevi lider ilan ederek kurman ve gerekli özelliği  seçmen lazım. Maliyeti biraz fazla oluyor ama genişlemek istiyorsan güzel bir özellik.
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çevresinde güçlü kontluklar olan tek bir kontluğu yönettiğiniz karakterlerde başlangıç stratejisi nasıl olmalı? Askeri açıdan gücümüzün yetmediği durumda nasıl genişliyoruz?
Ara
(24-03-2022, 13:48)perverende : Çevresinde güçlü kontluklar olan tek bir kontluğu yönettiğiniz karakterlerde başlangıç stratejisi nasıl olmalı? Askeri açıdan gücümüzün yetmediği durumda nasıl genişliyoruz?
askeri anlamda gücümüz yetmiyorsa, çocuklar veya hanedan üyeleriniz ile doğru evlilikler yapıp, ittifaklar ile gelen asker sayınızı arttırabilirsiniz.
uzun süren ama yine de ara ara yaptığım bir şey, kontun varisi bekarsa kendi soyumdan biriyle evlendirip sonra da kontu öldürüp miras kalma işlemler yapabilirsiniz. 
yeni dlc mevcutsa, süzereninizden kontluk talebinde bulunabiliyorsunuz, böylce kademe kademe asker sayınızı arttırabilirsiniz.
katolikseniz (başka dinlerde de varsa bilemiyorum) dine kasıp, papadan para isteyip, paralı asker ve düzenli ordu miktarınızı arttırabilirsiniz. 

yani net bir cevap olmaz oyunun akışına ve karakterinize göre ilerleyebilirsiniz. 

ayrıca, saraya davetlerden gelen kişilerle çevreniz dışından daha alakasız topraklardan yerler için kapışıp orayı kendinize bağlayabilirsiniz veya bu yöntemle ittifak olabilirsiniz.

tek bir araziyi hemen büyütmek istiyorsanız, en hızlı yol çocuk ile güçlü ittifak sağlamak. çocuk yoksa ve dlc de yoksa olay sabırla tarihin ilerlemesini beklemek diyebilirim. ilerleyen tarihlerde zaten doğumlar , ölümler, savaşlar, evlilikler vs oradaki tüm askeri gücü de değiştirecektir.
[+] 2 üye mertburgu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-03-2022, 13:48)perverende : Çevresinde güçlü kontluklar olan tek bir kontluğu yönettiğiniz karakterlerde başlangıç stratejisi nasıl olmalı? Askeri açıdan gücümüzün yetmediği durumda nasıl genişliyoruz?
çocukları evlendirip ally alarak saldırmaktan başka çare yok gibi
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-03-2022, 13:47)mertburgu :
askeri anlamda gücümüz yetmiyorsa, çocuklar veya hanedan üyeleriniz ile doğru evlilikler yapıp, ittifaklar ile gelen asker sayınızı arttırabilirsiniz.
uzun süren ama yine de ara ara yaptığım bir şey, kontun varisi bekarsa kendi soyumdan biriyle evlendirip sonra da kontu öldürüp miras kalma işlemler yapabilirsiniz. 
yeni dlc mevcutsa, süzereninizden kontluk talebinde bulunabiliyorsunuz, böylce kademe kademe asker sayınızı arttırabilirsiniz.
katolikseniz (başka dinlerde de varsa bilemiyorum) dine kasıp, papadan para isteyip, paralı asker ve düzenli ordu miktarınızı arttırabilirsiniz. 

yani net bir cevap olmaz oyunun akışına ve karakterinize göre ilerleyebilirsiniz. 

ayrıca, saraya davetlerden gelen kişilerle çevreniz dışından daha alakasız topraklardan yerler için kapışıp orayı kendinize bağlayabilirsiniz veya bu yöntemle ittifak olabilirsiniz.

tek bir araziyi hemen büyütmek istiyorsanız, en hızlı yol çocuk ile güçlü ittifak sağlamak. çocuk yoksa  ve dlc de yoksa olay sabırla tarihin ilerlemesini beklemek diyebilirim. ilerleyen tarihlerde zaten doğumlar , ölümler, savaşlar, evlilikler  vs oradaki tüm askeri gücü de değiştirecektir.
Benim istediğim de bu tarz bir cevaptı zaten. Siz hangi yolları izliyorsunuz neler yapılabilir onları öğrenmek istedim. Teşekkür ederim cevaplar için, evlilik ve ally en makul yol gibi duruyor şimdilik. @4S0S
Ara
Ben ordumun basinda seferdeyken karim hamile kaliyor. Kesin boynuzlandim mi yoksa oyunun bugu mu?
Ara
Ordu yönetirken ya da hacca gitme gibi farklı eylemlerde bulunurken karınızı hamile bırakabiliyorsunuz anladığım kadarıyla, bizzat bir eylemden ziyade başka şeylerden etkilenen her gün tetiklenebilen yüzdelik bir şans gibi çalışıyor sanırım.
WhaW8Am.gif
Ara
Onceden bileydim iyiydi idam ettim tiran oldum :D
Ara
CK2'yi çok fazla oynamadım çünkü ingilizcesi ve arayüzü aşırı çorba gibi bir oyun ama çok klişe olacaktır söyleyeceklerim fakat hala oyun onun seviyesinde değil. Dinine bağlı halkı ve tebası tarafından sevilen bir hanedan kurmayı düşünüyordum ve kont olarak başlayım krallığı kurdum ama gelgelelim her ana yönetici vefat ettiğinde vasallar arasında ortaya çıkan karmaşalardan gına getirdi oyun bana. Şu an bulunduğu noktada 75-80 yıl geçti ve en sonunda çıldırıp bütün hanedanı mı ve vassalarımı kılıçtan geçirdim bütün topraların kontrolünü elime aldım. Sadece ben karım ve varis hayatta. Şimdi ne yapayım diye düşünüyorum. Oyunun bu yönü çok kötü. Hükümdar yaşarken onlarca yıl uğraşıp ilişki kasıyorsun +100 kadar çıkıyorsun gelgelelim hükümdar ölünce en büyük evlada geçiyor taç ve her şey en başa dönüyor. Yılların emeği +100 den bir günde -100 inmesi hiçbir açıklaması olamaz. Arkadaş sen zaten yeni hükümdarın babasını seviyordun. Oğlu geçti işte bu kadar tantana çıkarmanızın ne anlamı var. Kral olmak ayrı bir dert imparator olmak neredeyse imkansız çünkü uğraşılmaz. 10 vasalı zor idare ediyorsun. 30 tane olduklarını düşünemiyorum. Oyunuda zamanı geçirirken saçma sapan eventlerde çıkıp duruyor iyece sinir oldum. Oyunu çözdüm ama oyun oyuncuyu tiran olmaya zorluyor. Küçük çocukları öldürdüm kendi kardeşlerimin çocuklarını ve torunlarını öldürdüm. Misafirlere tecaüz ettim. Kendi karımı öldürdüm. :D Keza haritada sefere çıkmakta ayrı eziyet. Savaş açmak çok masraflı. Adamlarla haritada köşe kapmaca oynuyorum ama bu da mantıklı değil. 10k adamla 4k düşmana saldırıyorum daha ben yolun yarısındayken nasıl görüp kaçabiliyorlar? Bazen yakalamak haftalarda sürüyor. Yolda sürekli kayıplar veriliyor. Dayanılacak gibi değil. Hayır birkaç nesil savaşmadan dursam ekonomi kassam diyorum ama komşular rahat vermiyor arkadaş. Adamlar asker sayılarını arttırıp saldırıyor mecbur kalıyorsun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.