CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-06-2023, 02:41)Mülayim_Sert : Bazı vassallar kendilerini konseye atayıp belli bir süre kovulamaz oluyorlar. Benim deneyimim şöyle: onlara koz verdiğiniz zaman bu durum gerçekleşbiliyor; en iyi arkadaş veya zayıf koz da dahil. Onun dışında kendilerini koz olmadan atadıklarına da şahit oldum. Sebebini bilen biri aydınlatırsa sevinirim. Baya aradım ama bulamadım. Sinirimi bozan bir durum..
Vasalların isyan etmelerine rağmen hâlâ vasalın oldukları sadece merkeziyetçiliğinin azaldığı bir isyan tipi olması lazım, o isyan da koz veriyor...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
selamlar. son güncellemeden sonra yazılarda bazı bozulmalar oluştu. mesela rehine teklif etme seçeneği "offer_hostage" şeklinde çıkıyor. bir başka örnekte, çocuk nickname aldı ama nickname "prince_of_fashion" gibi bir şey çıkıyor. bu saydıklarım örnek. özellikle çocukların eğitimiyle konularda, yeni açılan pencerelerde çoğunlukla bu şekilde.

herkeste aynı sorun var mı? yoksa benim oyunum mu bozuldu? ya da düzeltmenin bir yöntemi var mıdır? cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
Ara
Yama daha güncellenmedi, bir önceki sürüme geçip sorunsuz oynayabilirsiniz.
WhaW8Am.gif
Ara
(01-09-2023, 13:01)PCOyun : Yama daha güncellenmedi, bir önceki sürüme geçip sorunsuz oynayabilirsiniz.

Yamayla alakalı değil gibi geldi bana. Sanki oyunun yazı mekaniği çökmüş gibi. Eskiden yama güncel olmadığında ingilizce yazılar çıkıyordu. Bu defa sanki sadece kod gibi şeyler çıkıyor. Yamayı kaldırarak oynamayı deneyeyim.
Ara
Selam, CK3 de bi karektere vasallık verince ben feodal veya aşiret olsamda Cumhuriyet yönetim şekllinde gelebiliyo bunu nasıl egelleyebilirim acaba ?
Ara
bayadır oynamıyordum geri döneyim dedim ama bir şeyi bir türlü çözemedim.

galiçya ile başladım, normal katolik ve galiçyalı olarak oynuyordum, iberya mücadelesi normal seyrinde devam ediyordu. daha sonra müslümanlarla baş edemeyip, akdeniz kontluklarını almaya başladım, italya, adalar, yunanistan vs. neyse bu esnada bi ara ortodox oldum şuan her şehrim ortodox. galiçya imparatorluğu da kurdum. 1250lili yıllardayım.

artık döndüm ve tüm hispanyayı ele geçirdim ama iberya mücadelesini sonlandıramıyorum. ayrıca bi ara mücadeleden çıkartıldım ama o hangi evrede oldu onu da anlamadım ortodox olunca mı oldu emin değilim.

şuan ek bir zafer koşulu vs de yok yapabildiğim böyle kaldı oyun. ben hispanyayı kurup iberyayı finalini nasıl yapabilirim bu saatten sonra?

edit: evet başkenti romaya taşıdım diye mücadeleden çıkmışım. şuan başkenti madride taşıdım, iberya mücadelesine dahil değil, karışmış olarak görünüyorum. beni şuan yabancı belliyorlar. çünkü kültürü reform etmiştim galiçyalıdan, mezhebi de reform ettim, yapacak bir şey yok iberya mücadelesini bitiremeyeceğim gibi görünüyor. kalan tarihte, şu bölünmeyin birleştirin mi ne o finali de yapamam. 

büyüyebildiğimiz kadar büyüyüp başka başarım alabilecek miyiz bakalım 1453e kadar.
Ara
(23-09-2023, 17:08)Belleraphon : Selam, CK3 de bi karektere vasallık verince ben feodal veya aşiret olsamda Cumhuriyet yönetim şekllinde gelebiliyo bunu nasıl egelleyebilirim acaba ?

Unvanları dağıtırken toprak verdiğin baronların cumhuriyet yönetim biçimi olmamasına dikkat edersen sorunun çözülür. Cumhuriyet yönetim şekline sahip baronlara unvan verildiğinde önceden kullandığı baronluğu bırakıp verdiğin unvanda cumhuriyet biçimine sahip oluyor.
Ara
Ordumuzu kısa sürede yenilmez hala getirebileceğimiz bir yöntem var mı? Niteliklerini arttırmanın yolları nelerdir?
Ara
(05-10-2023, 21:58)Ferreke :
(23-09-2023, 17:08)Belleraphon : Selam, CK3 de bi karektere vasallık verince ben feodal veya aşiret olsamda Cumhuriyet yönetim şekllinde gelebiliyo bunu nasıl egelleyebilirim acaba ?

Unvanları dağıtırken toprak verdiğin baronların cumhuriyet yönetim biçimi olmamasına dikkat edersen sorunun çözülür. Cumhuriyet yönetim şekline sahip baronlara unvan verildiğinde önceden kullandığı baronluğu bırakıp verdiğin unvanda cumhuriyet biçimine sahip oluyor.
Teşekkür ederim
Ara
(06-10-2023, 19:34)Buzzerbeater : Ordumuzu kısa sürede yenilmez hala getirebileceğimiz bir yöntem var mı? Niteliklerini arttırmanın yolları nelerdir?

yenilmez ordudan daha çok sayı ve ittifaklar önemli yani sen ne kadar yenilmez bir ordu yaptığını düşünürsen düşün zaten savaştığın krallıklar büyüdükçe karşılarındaki asker sayısını da arttırman gerekecek.
bu da krallığını büyüterek ve doğru ittifakları sağlayarak oluyor.
sonuçta bulundurulabilir düzenli asker sayısının sınırı mevcut.

yine de düzenli askerlerde ben 2 zırhlı piyada 2 zırhlı süvari 2 mızraklı 1 kuşatma (mancınık vs) bulunduruyorum. tabi ideal sayıya ulaştığımızı varsayıyorum.
ana düklüğümdeki şehirlerde de atlı, piyade vb binaları geliştiriyorum. 

araştırmaları da orduya yönelik yaparsan bu işi hızlandırırsın. yine de dediğim gibi yenilmez ordu diye bir şey yok, kaç kişiyle hangi savaşa girdiğin var.

tabi bir de kısa sürede yenilmez diyelim. eğer 867 yılından başladıysan sayı önemli diyelim 4 düzenli asker hakkın var ve paran  az, 1 kemankeş, 1 mızraklı, 1 hafif yaya, 1 süvari hazırlıyorum ben direkt. eğer bu maaşı karşılayamıyorsam gerekirse 4 hafif yaya oluşturuyorum, kalabalık olup dalıyorum.

yani bütçene ve düzenli asker sayına göre de değişiyor bu durum. duruma göre asker sayını azaltmayı ve iptal edip yeni bir tür oluşturmayı vs de boşa para gidiyor olarak düşünme o kısımla oynarsan duruma göre adapte olursun.

tek dikkat etmen gereken, asker değişimi yaparken sayıyı azalttığında isyan falan edebilyorlar.
Ara
(06-10-2023, 19:34)Buzzerbeater : Ordumuzu kısa sürede yenilmez hala getirebileceğimiz bir yöntem var mı? Niteliklerini arttırmanın yolları nelerdir?
Yenilmez ordunun kaynağı düzenli askerler ve onları bufflayan binalardır.Özellikle düklük binaları en yüksek bonusu verir
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-10-2023, 10:14)mertburgu :

Cevabın için çok çok teşekkür ederim. oyunun 1320 li yıllarındayım ve anlatmış olduğun ne varsa bire bire yaşayıp tecrübe ettim. Yenilmez ordu kavramı gördüğüm kadarıyla yok ve her şey müttefik ve ordu sayısına bağlı. Sorumun asıl cevabı da dediğin gibi sürekli askerlerin konuşlandırıldıkları şehirlere o bireme uygun bina dikip geliştirmek. 
Ara
Soru: yama ne zaman güncellenir.

Cevap: çıkınca duyrulur arkadaşlar.

iyi akşamlar
 '' Draco dormiens nunquam titillandus ''
Ara
O bölgelerden birini seçince Iberian struggle, persia intermezzo gibi mücadelelere girmeden oynamanın için dlc'leri iptal etmek mi gerekiyor? İptal edersek gelen küçük yan özellikler vs vs gider değil mi?
Ara
Evet.
WhaW8Am.gif
Ara
Steam HOI IV gibi bütün eklentileri içeren bir abonelik sistemi mevcut mu? Her şeyin içinde olduğu bir sürüm oynamak istiyorum hangi platformdan takip edip almalıyım?
Ara
CK3 1.11.0 yaması ne zaman gelir
Ara
@Smokey
Buradan abone olarak tüm DLC'lere erişmek mümkün.

@Urazin
Tamamlandığında.
WhaW8Am.gif
Ara
(12-11-2023, 18:47)PCOyun : @Smokey
Buradan abone olarak tüm DLC'lere erişmek mümkün.

@Urazin
Tamamlandığında.

CK3 için sormuştum, CK için Steam aynı opsiyonu vermiyor.
Ara
HoI4'ü görünce kafa gitmiş direkt. Evet CK3 için aynı opsiyon bulunmuyor.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.