Dizi: Rise of Empires: Ottoman (2020)
Dizide Fatih Hristiyan olarak yada bir erkekle öpüşürken falan görünürse Netflix'i 5 liralık mazotla yakarlar Allah'ıma.
q59zb6s.jpg
Ara

yanlışta ısrar sana birşey kazandırmaz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-01-2020, 00:03)jax61 :

yanlışta ısrar sana birşey kazandırmaz.

Beni alt ettin gerçekten ilber ortaylı öyle belgeler koymuş ki ortaya aksini kanıtlamak namümkün dediğimi yine anlamamışsın tabikide müslüman ölecek ibadetler gelenek haline geldiği için yapmak zorunda ben burda hristiyandır demiyorum ama olmadığını kimse kanıtlayamaz çıkıp hristiyanım diye ferman verecek değil herhalde.  2 dakikalık video yerine tam hallerini izlemeni istiyorum senden belki biraz daha iyi anlarsın şuan halkın tamamı seviyor Fatih Sultan Mehmeti ama kaynaklara iyi göz atarsan kendi döneminde sevilen bir padişah değildi. Padişahlara öz be öz hepsi saf türktür demekle hepsi müslüman dinine sadık günah işlemez demek aynı şey.
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
Dizi çıkmış. İlk bölümünü izledim ve sevdim. Bazı zayıf yönleri var ama yine de izlenilir bir dizi bence.
Ara
Tamamını şimdi izledim. Gerçekten beğendim. Bir belgesel olarak 9 'dan aşağı not almayacak bir yapım olmuş. Ayrıca diğer konulardaki düşüncelerimizde yersiz çıktı. Özellikle Celal Şengör konusu. İnsanın yaşı büyüdükçe bazı olayları daha kolay ayrıştırabiliyor. Bulmak ve çözmek daha kolay oluyor. Yıllardan beri batının Türkleri göz ardı ettiğini düşündüm. ( Bu hala geçmiş değil, daha halletmeleri gereken çok şey var). Yine de bu belgesel iyi bir başlangıç olmuş. Özellikle Fatih ile ilgili anlatımlar çok hoşuma gitti. Oyuncu tercihleri de beni mest etti. İngilizce konuşan Türklerin aksanında da bir sorun görmedim. Bu kadar iyi İngilizce konuşmaları beni şaşırttı. Özellikle yıllardır Türk dizilerinde basit roller oynayan bu kişilerden bunu görmek iyi bir tecrübeydi. ( Türk dizilerini takip etmiyorum ). Herkese kesinlikle izlemesini öneririm. Muhtemelen ikinci sezonu veya devam sezonları da gelicek. Benim tahminim çok izlenmesi durumunda bu belgeseli normal bir dizi haline getirebilirler ve bu düşünce beni çok heyecanlandırıyor. Ayrıca efektlerde benim için çok güzeldi. Normal bir Amerikan filminden farkını görmedim.
Ara
Atamayana atarlar sözü cuk oturuyor.Adamlar çok güzel işlemiş, tarihi tamamen yansıtmasa da kostümler, aksiyon sahneleri falan gayet güzeldi.Bazı bölümler gereksiz uzadığı için aralarda sıkılmadım da değil ama boş vaktinizi dizi izleyerek geçirmek istiyorsanız gayet iyi.
Ara
Diziyi henüz bitirdim ve oldukça beğendim. Oldukça güzel ve tarafsız bir iş çıkarılmış. Özellikle Konstantin'in kaçabilecek iken ölüm pahasına şehri cesurca savunması ve bir Roma İmparatoruna yakışır şekilde ölmesi ve 2. Mehmed'in Roma İmparatorluğu iddiasını (Kayzer-i Rum) güzel yansıtmışlar. Yıllarca ne yazık ki hep dinsiz, sapkın, eğlence düşkünü diye gösterilen Bizanslıların nasıl dindar ve cesur olduklarının gösterilmesi de güzeldi
omnia fui et nihil expedit
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diziyi yeni bitirdim ve yarı yarıya bir beğenme söz konusu akılda kalıcı tek şeyin ayasofya'yı hala bir islam sembolü olduğunu kabullenememeleri Namaz Kıldığını + Akşemseddin'den zerre kadar bahsedilmemesi,Ulubatlı Hasandan bahsedilmemesi Giovanni Giustiniani'nin bir kahraman olarak gösterilmesi üstü kapalı taraflılık olması Koskoca Padişahın Ordusuna Peygamberimizin hadisi diyememesi aksine Peygamberin demesi ki bu aynı bizim Hz. İsa'ya peygamber dememiz gibi olmuş ki adam İslam halifesi o İslamın çok az anlatıldığı Ayasofyanın o üstünde efek beni kökten yardı zaten. Görsel Olarak Şehirler askerler gemiler çok iyi çizilmiş ama Fatihin Fatih olmasını tam anlatamamış Urbanın topunun çatlaması ve daha hiç Şahi top'dan bahsedilmemesi oysaki diğer topları Türk Mühendisler dökmüş ve çatlama olmamış bunu anlatmamaları. uzun bir yazı oldu fakat Gerçek Osmanlı Gerçek Türk anlatımı böyle değil Tarafsız yapım diyorlar ama İslamı üstü kapalı karalıyorlar Hele bir Söz tam hoşuma gitti. Roma İmparatorunun aynı leonidas gibi olduğu evet adam savaştı evet kaçmadı Osmanlının esirlere iyi davranırken Doğu Romanın esirleri burçlarda sallandırdığını biliyoruz. kısacası benim şahsi görüşüm Türkiye'yi Temsil eden Türklüğü Osmanlıyı Tanıtan İslamı Tanıtan Bir şey göremedim.En başta söylediğim gibi Ayasofyayı Alamamız Hala üstüne basa basa söylüyorum Kendine Türk vatandaşıyım diyenlerin bazılarını da Dışarıyıda Rahatsız Ediyor Ensondaki Söz de Bu bir Yıkım değil Fetihdir. Yani kısacası sövdüm saydım bu yapımda size Bu'da özür olsun Madem öyle neden Son bölümün adı FETİH değil.. İyi geceler.
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-01-2020, 04:10)gLo1NN : Diziyi yeni bitirdim ve yarı yarıya bir beğenme söz konusu akılda kalıcı tek şeyin ayasofya'yı hala bir islam sembolü olduğunu kabullenememeleri Namaz Kıldığını + Akşemseddin'den zerre kadar bahsedilmemesi,Ulubatlı Hasandan bahsedilmemesi Giovanni Giustiniani'nin bir kahraman olarak gösterilmesi üstü kapalı taraflılık olması Koskoca Padişahın Ordusuna Peygamberimizin hadisi diyememesi aksine Peygamberin demesi ki bu aynı bizim Hz. İsa'ya peygamber dememiz gibi olmuş ki adam İslam halifesi o  İslamın çok az anlatıldığı Ayasofyanın o üstünde efek beni kökten yardı zaten. Görsel Olarak Şehirler askerler gemiler çok iyi çizilmiş ama Fatihin Fatih olmasını tam anlatamamış Urbanın topunun çatlaması ve daha hiç Şahi top'dan bahsedilmemesi oysaki diğer topları Türk Mühendisler dökmüş ve çatlama olmamış bunu anlatmamaları. uzun bir yazı oldu fakat Gerçek Osmanlı Gerçek Türk anlatımı böyle değil Tarafsız yapım diyorlar ama İslamı üstü kapalı karalıyorlar Hele bir Söz tam hoşuma gitti. Roma İmparatorunun aynı leonidas gibi olduğu evet adam savaştı evet kaçmadı Osmanlının esirlere iyi davranırken Doğu Romanın esirleri burçlarda sallandırdığını biliyoruz.  kısacası benim şahsi görüşüm Türkiye'yi Temsil eden Türklüğü Osmanlıyı Tanıtan İslamı Tanıtan Bir şey göremedim.En başta söylediğim gibi Ayasofyayı Alamamız Hala üstüne basa basa söylüyorum Kendine Türk vatandaşıyım diyenlerin bazılarını da Dışarıyıda Rahatsız Ediyor Ensondaki Söz de Bu bir Yıkım değil Fetihdir. Yani kısacası sövdüm saydım bu yapımda size Bu'da özür olsun Madem öyle neden Son bölümün adı FETİH değil.. İyi geceler.
Malesef Ulubatlı Hasan gerçek birisi değil. Bizim filmlerimizde var öyle efsanevi şeyler. Şahi topuda geçiyor dizide Urban'ın yaptığı en büyük topun ismi zaten latince ismi kullanılmış basilica. Dizinin olayı İslam'ı savunması değil ki zaten objektif olarak iki tarafıda anlatması ayrıca orthodokslukta övülmediki yunanlar çıkıp nasıl tarafsız dizi ya bu hadi nerde ortodoksluk demesiyle aynı şey. Giovanni Giustiniani'nin bu kadar övülmesinin nedenide iki tarafın verdiği zaiyatlara bakarak anlayabilirsin. Son bölümün adı Fetih değil demissin ama dizi içersinde bunun bir fetih olduğundan aslında bir yıkılış olmadığından bahsediyor. Sanırım dizi içersindeki pek çok noktayı kaçırmıssın. 6 bölümüde ard arda izleyerek bitirdim gayet kaliteli ve tarafsız bir yapım olmuş. Fetih 1453 filminide biliyoruz komedi gibi, bu bir belgesel dizi olmasına rağmen çok çok daha kaliteli. Ayasofya'dan çıkan ışık olayına banada çok saçma geldi ama savaşın dönüm noktalarından biri olduğu için halk arasında bir rivayet olsa bile eklenmiş olabilir. İki tarafada sütten çıkmış ak kaşık gibi bakamassın.

[+] 4 üye Reoberg nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bugüne kadar başka tarih danışmanlarının yer aldığı dizileri/filmleri yeterince izledik/izliyoruz. Celal Şengör tercihi bence isabetli olmuş.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 4 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yeni bitirdim. Başlarken "dümdüz akılcı-maddeci çizgiyle yapılmış nesnel bir belgesel izleyeceğim" beklentisine sahiptim ama hiç öyle olmadı. Tam bir hayal kırıklığı... Çok bariz bir şekilde Dukas Kroniği'ni temel almışlar. Fetih 1453 adlı filmin laciverdi hatta erguvan renklisi.

Akşemseddin konusunda haklısın @gLo1NN. Adının bile geçmemesi üzücü. Madem fetih öncesi geçmişe dönüp Fatih'in çocukluğundan, yetiştirilmesinden, nasıl bir ruh hâli içerisinde olduğundan filan bahsediyorsun e o zaman Akşemseddin'den de söz etmen lazım. Lala diye Çandarlı'nın gösterilmesi aşırı yavandı. Konstantiniyye'yi almasının arkasındaki itici gücü, mâlum hadis dışında, geçmişte küçük görüldüğü/düşürüldüğü için kendini kanıtlama çabasına bağladılar. Halbuki diğer mollalarının yanı sıra Akşemseddin ve Hacı Bayram gibi işin bir de dinî yönü var. Kuşatma sırasında bulunduğu söylenen ve askere moral kaynağı olan Ebu Eyyûb el-Ensarî'nin mezarı var.
İşin dinî ve mistik yönlerini elemek de bir tercih ama o zaman Aya Sofya'nın üstündeki ışıklar meselesi de es geçilmeliydi. En az Ulubatlı Hasan kadar rivayete dayanan bir şey. Madem kehanetlerden dem vuruyorsun Osmanlı tarafının da kehanetlerini belirtmen lazım.
Kehanet dozu da haddinden fazlaydı. Üvey annesi Sırbistan'dan apar topar dönüp kuşatma yerine gelmese ve astroloji belgelerini göstererek Fatih'i ikna etmese bu iş yatacak sanırsınız.

Tamam Fatih inatçıydı, dikbaşlıydı falan ama ilme yatkın ve akılcı biri olarak "Bi' şey olmaz, ateşle, inançlı değil misin sen?" diye Urban'a çıkışacak kadar kör kütük inatçı değildir muhtemelen. Dizide Fatih'in en vurgulanmak istenen yönü inatçılığıydı. Oyuncu seçiminden de anlaşılıyor. Hırslı ergen kaprisleri olan birini izledik.

Dil konusunda ise yine bekleneni veremedi: kontroller, planlar havada uçuşuyordu.

Danışmanlık denilen şey öyle değilmiş. Araya girip bir iki vurucu cümle söylemekten ibaretmiş. Ben de senaryonun tamamı gözetimlerinden geçiyor filan sanırdım.

Kısacası belgeselin alt metni hiç öyle tarafsız filan değil.

Bu arada Covanni'yi pek yetersiz buldum, Osmanlı ordusunun dörtte üçünü sadece kendisi öldürmeliydi, hiç yaralanmamalıydı, hatta niye kaçtı ki? Bence kuşatmayı kaldırtıp o gazla Edirne'yi alarak Osmanlı'yı yıkmalıydı ve aşk hayatı daha renkli olmalıydı, ne bileyim, bir kız daha olsa bir aşk üçgeni görsek fena olmazdı. Dizinin adı Rise of Giovanni: Giustiniani midir nedir?
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 12 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
İlker Canikligil ve tarihçi Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan(dizinin danışmanı) bu dizi hakkında konuşuyor.

Ara
Dün dinlemiştim, şahsen docudrama denen garabet türü gömmeleri hoşuma gitti.
Ara
(17-02-2020, 15:35)Voidian : Dün dinlemiştim, şahsen docudrama denen garabet türü gömmeleri hoşuma gitti.

İlker Canikligil'in gömmediği bir şey görmedim ben daha zaten :D Roman Empire daha hoştu sanki. Yine de TR kalitesi ile karşılaştırınca gayet iyi yapılan kurgu verilen bilgi tartışılır. Celal Şengör'ü de atlatmışlardır herhalde Fatih hristiyan olmadığına göre hahaha.

Ara
(17-02-2020, 22:51)Reoberg :
(17-02-2020, 15:35)Voidian : Dün dinlemiştim, şahsen docudrama denen garabet türü gömmeleri hoşuma gitti.

İlker Canikligil'in gömmediği bir şey görmedim ben daha zaten :D Roman Empire daha hoştu sanki. Yine de TR kalitesi ile karşılaştırınca gayet iyi yapılan kurgu verilen bilgi tartışılır. Celal Şengör'ü de atlatmışlardır herhalde Fatih hristiyan olmadığına göre hahaha.

Roman empire izlediğim en boktan belgesel-diziydi. Tarihten bu kadar kopuk bir kopuk bir yapiti asla begenmemistim.
Bu dizi ise beklentilerimin üstündeydi. Yine de kasinti holllywoodvari konusmalar iticiydi
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diziyi geçen bitirdim. Netflix el attığı halde bile bu kadar olmuş hayret.
-Akşemsettin yorumlarına katılıyorum mutlaka olmalıydı. :down:
-Sırp kraliçenin astroloji olayı denildiği gibi sanki fetih sebebi gibi gösterilmiş saçma.  :down:
-Kostümler ve figürasyon iyi gibi başladı sonra gene patladı. İtalyan zırhları harici muhteşem yüzyıldan araklanmış. Başıbozuk dedikleri akıncı tipleri komikti.  :down:
-İskoç mühendisi ekleyip Ulubatlı Hasanı eklememeleri  :down: 
-Dizide Osmanlı deniz haricinde hep Balkanlardan saldırı gelecekmişte uyurken yakalanacaklarmış hissiyatı verilmiş. Oysa Balkanlarda kuşatma öncesi savunma ordusu çoktan yerini almıştı.  :down:
-Baltaoğlu Süleymanın Battalgaziye dönüşmesi  :rofl:
-Jüstinyani iyiydi bence moralmen çökmüş Bizansa moral katan bir tip olmuş tarihe uygun. Bir Bizans prensesini yatağa atmasa şaşardım. :up:
-Fatih' in çocukluğunu oynayan çocukla yetişkin hali mükemmel uyumlu olmuş. Birde sarışın kıvırcık yerine kumral ve kemikli burun olsaydı.  :up:
-Hocaların aralarda güzel yorumları ve genelde tarafsız oluşları güzeldi. Özellikle bu düşüş değil fetih sözü çok yerinde olmuş.  :up:

Daha çok detay var konuşacak ama tarihsel dizilerde iyiye doğru giden bir adım olmuş bu dizi bana göre.
q59zb6s.jpg
Ara
Dün bitirdim 6 bölümlük bu mini drama/belgesel diziyi. Bariz batı propagandası olmuş. Güya "objektif" bir yaklaşım ile çekilmişmiş.

O kadar çok saçmalık vardı ki.. hangi birine değinmeliyim bilemedim.Yukarıda Uçab Erişte bir çoğuna da değinmiş zaten.

İkinci Dünya savaşı belgesellerinde bile almanlar daha objektif yansıtılmışlardır eminim.

Peki ne mi gördük?
Dönemin en iyi ve en düzenli ordusunu bir grup çapulcu sürüsü şeklinde gördük. 
Şehsadenin kanının akıtılmadığı bir yerde lalanın şehsadeyi kırbaçlattığını gördük.
Yeniçeri ağasının sultanın üzerine yürüdüğünü gördük.
Tek derdi kendini kanıtlamak olan bir ergen sultanın inatla şehri kuşatmasını ve şansa bala şehri düşürdüğünü gördük.
Sultanın beyaz bayrakla surlara yanaştığını ve "paralı askeri" vazgeçirmeye çalıştığını, üstüne üstlük "paralı askerin" babasını bile satacağı teklife hayır dediğini gördük.
Dönemin en kuvvetli ve profesyonel ordusu olan yeniçerilerin bir grup paralı asker tarafından surların dışında tek kişi öldüremeden biçildiğini gördük.
Son bölüm hariç her muharebede Türk askerini kesildiğini gördük. Ne hikmetse bir tane bile Hıristiyan ölmedi.
Tarihin en zeki ve önemli komutanlarından biri olan 2.Mehmet'in kuşatma boyunca devamlı spontane kararlar aldığını ve neredeyse hiç bir şey planlamadığını gördük.
Elbette başarısız girişimler olmasına rağmen (topun çatlaması, lağımcıların yakalanması vs), çoğunluğunda düşmana büyük zararlar veren bu girişimlerin sadece başarısız olduğu anları gördük.
Akılcılıktan uzak, laf dinlemeyen, atarlı, gereksiz inatçı, kehanete bel bağlamış bir 2. Mehmet gördük.
Hep kara giyinmiş, düzensiz, çirkin, böğürüp duran, silah nizamı bile olmayan bir Osmanlı ordusu gördük. 
2. Mehmet'in İstanbul'da gayrimüslimlere dokunmaması gerektiğini bir hizmetçiden öğrendiğini gördük.
Nedenini anlamadığım bir şekilde anası (Hüma Hatun) bilinmeyen bir 2. Mehmet gördük.
Sanki yakın bir zamanda büyük bir muharebe (2.Kosova Savaşo) kaybetmemiş bir batı tehditi ve bunu hiç hesap edip önlem almamış bir sultan gördük.
Dini motivasyondan uzak, çıkarcı ve işe yaramaz bir Osmanlı ordusu gördük.

Yani neresinden tutarsanız elinizde kalıyor, eminim şu an aklıma gelmeyen başka şeyler de vardır. Yani elbette tarih tamamıyla olduğu gibi yazılmaz ama yukarıda saydıklarımı ben bile farkedebiliyorsam, böyle bir belgesel dizide insan bi dikkat eder. Bu şartlarda ancak art niyet ve tercihen böyle bir dizinin çekildiğini düşünüyorum.
Sanırım düzgün yansıttıkları tek şey 11. Konstantin'in sonuna kadar şehri savunmaya çalışmasıydı.
Gereksiz romantik sahneler dışında gayette akıcı bir dizi olmuş. Ama izlemezseniz de bir şey kaybetmezsiniz.
Ara
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
Yine ergenden hallice bir sultan figürü var. Belgesel gibi yansıtmasalar en azından..
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.