Enver Paşa kahraman mıydı yoksa bir hain mi?
(10-01-2017, 04:34)uçan erişte : Sürgündeyken Ankara Hükûmeti'nin başarısız olup Anadolu'nun tamamen işgal edilmesini ve akabinde Anadolu'ya bir kurtarıcı edâsıyla girmeyi hayal etmiştir. Her fırsatta Millî Mücadele'de öncü olarak yer almak istemiş fakat bu talebi Atatürk tarafından şiddetle reddedilmiştir.
Bu itirazın nedenleri arasında Enver Paşa'nın beceriksizliğinin yanı sıra asıl gaye siyasî rekabetin önlenmesidir.
Örneğin, zamanında Enver Paşa, Huruf-u Munfasıla'yı icat edip dilde devrim yaptığında Atatürk tarafından eleştirilmiştir.
Hatta Pan-Turancılık gibi boş hayaller peşinde koştuğunu da dile getirmiştir.
Fakat iktidara geçtiğinde eleştirdiği kişi hâline gelmiştir. Siyaset tam olarak böyle bir şeydir.

Milli mücadele devam ederken Enver Paşa Batum'da bekliyor. Murat Bardakçı'nın Enver kitabını okursanız böyle bir amacı olmadıgını anlarsınız. Orada ki mektuplarında Anadolu hareketi için dua ediyor. Tek korkusunun M.Kemal'in başarısız olma ihtimali olduğunu söylüyor ve Anadolu direnişi için dua ediyor. Anadolu'ya geçmesi ikilik yaratacağı için geçmiyor. Pan Turancı da değil islamcıdır Enver Paşa. Okursanız anlarsınız. Emin olun.

@PiriReis Sarıkamış'ı yazmıştım zaten. Üst mesajlara bakabilirsiniz.
Ara
Enver Paşa ne kahramandır ne de haindir. Bir düşünce uğruna ülkeyi savaşa sokmuş, yenilince de mücadelesine devam etmiştir ve düşüncesi uğruna da şehit düşmüştür. Vatanseverliği tartışılmaz, lakin ülke yönetme becerisi kendisinde yoktur.
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
[+] 6 üye MichaelWitmann nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
vatan severdi lakin bir o kadar da hayalperesti . basliktaki ikisinide soyleyemeyiz
duzeltme : Icmeye ayrani olmayan sozde imparatorlugu 1 dunya savasina sokmak buyuk bir gafletir

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Turan ülküsü hayalperestlik değildir. Dönem itibari ile başarılı olması ihtimal dahilinde olan bir ülküydü.
Vasıflı biri olduğuna inanmıyorum fakat abartıldığı kadar beceriksiz de değildir.

WP grubunda Dadağı kızdırmak için bir strawpoll açmıştım, ondan hareketle konu başlığı böyle açılmış. Hain midir ibaresi kesinlikle kaldırılmalı. Ülkü uğrunda şehit düşmüş biri nasıl hain olabilir?

@Kirpi

Atatürke bile edilen hakaretlere dokunulmuyor, Enver Paşa'ya hain diyenlere mi bişi olacak :D
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Probang

Fark eder mi ? Hukuk yetersiz kalıyorsa vatandaşların tepki göstermesi lazım..
Ara
@Kirpi

İnsanların fikirlerini yasayla, tepkiyle engellemeye çalıştıkça aslında ezen taraf oluyorsun, karşındaki ezilen ise sana karşı kin biriktiriyor, düşüncesine daha çok bağlanıyor, sarılıyor. Karşındaki ezilen iktidarı ele geçirdiğinde bu sefer senin kahraman dediklerin hain oluyor, o kendi kahramanlarını korumak için yasa çıkarıyor, ezen o oluyor, ezilen sen oluyorsun.

Hain diyerek tahrik etmekte hatadır, yasalarla tehdit etmek, ağır tepkiler vermekte hatadır. Güzelce konuşarak anlatmalı herkes fikrini, diyalog kurmak bu kadar zor olmamalı.
[+] 6 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlber Ortaylı, Enver Paşa'nın Çanakkale Savaşı sonrasında yapılan Harp Mecmuası'na M. Kemal'in fotoğrafını koydurmak istemediğini belirtir.
Güç ibresi Enver Paşa'yı gösterirken durum böyle. Asi, eleştiren ve karizmatik genç bir subayın ileride kendisine rakip çıkacağını önceden fark etmiştir.

Bardakçı'nın kitabında sürgündeyken eşine yazdığı mektuptan alıntı:
Alıntı:...
Derken, İstanbul gazetelerini okudum. Mustafa Kemal’e evvelce açık olarak bütün iyi niyetimle herşeyi anlatmış iken kendisini Halil ve Küçük Talatıın çıkarılması üzerine haklı göstermek ve belki de iyi olacak bir barıştan sonra yalnız benim değil, bütün İttihadçılar’ın memlekete gelmemizi engellemek için yazdırdığı ... satırlar da canımı sıktı. Fakat Allah büyüktür. elbet ... millet yakında anlar da hakikati görür.

İbre artık Atatürk'ten yanayken durum böyle. İttihadçılar'ın affedilip ülkeye girmelerini tehlikeli buluyor. Ankara Hükûmeti Ruslar ile arayı diplomatik ve stratejik açıdan iyi tutmaya gayret edip Ruslardan maddi-manevi yardım alırken Enver Paşa ise Turan Devleti uğruna Bolşevikler ile çarpışıyor.

Turancılık, Orta Asyacılık, Pan-Türkçülük vs. dönemin şartları dikkate alındığında aksine imkânsızdı. Bunu Atatürk de dile getirmiştir.

Alıntı:Hiçbir hudut tanımayarak, dünyada mevcut bütün Türkleri dahi bir devlet hâlinde birleştirmek, gayrikabili istihsal bir hedeftir. Bu asırların ve asırlarca yaşamakta olan insanların çok acı, çok kanlı hadisat ile meydana koyduğu bir hakikattir. Panislamizm ve Panturanizm siyasetinin muvaffak olduğuna ve dünyayı saha-i tatbik yapabildiğine tarihte tesadüf edilememektedir.
Nutuk - 2. Cilt

Enver Paşa aksine son derece vasıflı ve iyi yetişmiş bir asker olarak bilinir. Sarıkamış Felâketine imza atmış olması ise beceriksizliğini gösterir. Ya da onbinlerce askerin öldüğü talihsizlik diyelim, ne şiş yansın ne de kebap.

Hain olarak tanımlayanlar, sanırım, göz göre göre neden bu harekâta kalktığını düşündükleri için art niyet arıyorlar. Bence doğru değil.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 2 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(10-01-2017, 18:18)Awake : @Kirpi

İnsanların fikirlerini yasayla, tepkiyle engellemeye çalıştıkça aslında ezen taraf oluyorsun, karşındaki ezilen ise sana karşı kin biriktiriyor, düşüncesine daha çok bağlanıyor, sarılıyor. Karşındaki ezilen iktidarı ele geçirdiğinde bu sefer senin kahraman dediklerin hain oluyor, o kendi kahramanlarını korumak için yasa çıkarıyor, ezen o oluyor, ezilen sen oluyorsun.

Hain diyerek tahrik etmekte hatadır, yasalarla tehdit etmek, ağır tepkiler vermekte hatadır. Güzelce konuşarak anlatmalı herkes fikrini, diyalog kurmak bu kadar zor olmamalı.

Ben kimseyi tehdit etmiyorum ben olan bir şeyi anlatıyorum. Boşuna kahraman olmaya çalışmayın . Ben düşüncemi belirtmedim , sadece böyle bir durum olduğundan ve bu tip olayların 1 senedir sıkı bir şekilde kontrol altında tutulmaya çalışıldığından bahsediyorum. Sırf laf çakmak vb. hareketler için bir kefeye insan koymaktan bıkmadınız. Bu foruma üye olan bir andavalın teki çıkar şikayet eder olan foruma olur bahsetmek istediğim bu idi...

Not: Her işin yolu yordamı vardır. Kesin hitaplarda bulunmak insanların başını belaya sokar şu sıralar. ''Hah siber suçlar buraya mı bakacak ? '' , '' Hah etrafta bu kadar olay var bize mi çatacak ?'' demeyin başınıza gelirse üzülürsünüz.
[+] 1 üye Kirpi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
arkadaşlar kahramanmı tartışılır ama hain nedir hain olmak başka kahraman yada başarısız olma başka
Ara
(10-01-2017, 23:00)uçan erişte : İbre artık Atatürk'ten yanayken durum böyle. İttihadçılar'ın affedilip ülkeye girmelerini tehlikeli buluyor. Ankara Hükûmeti Ruslar ile arayı diplomatik ve stratejik açıdan iyi tutmaya gayret edip Ruslardan maddi-manevi yardım alırken Enver Paşa ise Turan Devleti uğruna Bolşevikler ile çarpışıyor.

Kazım Karabekir Paşa'nın günlüğünden

Dip not: Kazım Karabekir, hatıratında İttihat ve Terakki Cemiyeti ile İttihat ve Terakki Fırkası'nın ayırt edilmesini isteyip İttihat ve Terakki Cemiyetini muhabbetle anıyor. Fotoğraflar arşivimden ama bana ait değil güzel tarih paylaşımlarının döndüğü bir yerden düşmüş olmalı.
200w.webp?cid=790b76115d1e7ead69352f4d67...=200w.webp
[+] 1 üye Kurt Knispel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Enver paşa hain değildi fakat beceriksiz bir insandı.Kars Sarıkamışda yaptığı o hareket akıl almaz.Sen git -40 dereceye asker sür.Binlerce asker donarak şehit oldu.Turancı kişiliği başına bela oldu.Hain diyemeyiz fakat kendisi için beceriksiz avel diyebiliriz...
Ara
(10-01-2017, 23:00)uçan erişte : İlber Ortaylı, Enver Paşa'nın Çanakkale Savaşı sonrasında yapılan Harp Mecmuası'na M. Kemal'in fotoğrafını koydurmak istemediğini belirtir.
Güç ibresi Enver Paşa'yı gösterirken durum böyle. Asi, eleştiren ve karizmatik genç bir subayın ileride kendisine rakip çıkacağını önceden fark etmiştir.

Bardakçı'nın kitabında sürgündeyken eşine yazdığı mektuptan alıntı:
Alıntı:...
Derken, İstanbul gazetelerini okudum. Mustafa Kemal’e evvelce açık olarak bütün iyi niyetimle herşeyi anlatmış iken kendisini Halil ve Küçük Talatıın çıkarılması üzerine haklı göstermek ve belki de iyi olacak bir barıştan sonra yalnız benim değil, bütün İttihadçılar’ın memlekete gelmemizi engellemek için yazdırdığı ... satırlar da canımı sıktı. Fakat Allah büyüktür. elbet ... millet yakında anlar da hakikati görür.

İbre artık Atatürk'ten yanayken durum böyle. İttihadçılar'ın affedilip ülkeye girmelerini tehlikeli buluyor. Ankara Hükûmeti Ruslar ile arayı diplomatik ve stratejik açıdan iyi tutmaya gayret edip Ruslardan maddi-manevi yardım alırken Enver Paşa ise Turan Devleti uğruna Bolşevikler ile çarpışıyor.

Turancılık, Orta Asyacılık, Pan-Türkçülük vs. dönemin şartları dikkate alındığında aksine imkânsızdı. Bunu Atatürk de dile getirmiştir.

Alıntı:Hiçbir hudut tanımayarak, dünyada mevcut bütün Türkleri dahi bir devlet hâlinde birleştirmek, gayrikabili istihsal bir hedeftir. Bu asırların ve asırlarca yaşamakta olan insanların çok acı, çok kanlı hadisat ile meydana koyduğu bir hakikattir. Panislamizm ve Panturanizm siyasetinin muvaffak olduğuna ve dünyayı saha-i tatbik yapabildiğine tarihte tesadüf edilememektedir.
Nutuk - 2. Cilt

Enver Paşa aksine son derece vasıflı ve iyi yetişmiş bir asker olarak bilinir. Sarıkamış Felâketine imza atmış olması ise beceriksizliğini gösterir. Ya da onbinlerce askerin öldüğü talihsizlik diyelim, ne şiş yansın ne de kebap.

Hain olarak tanımlayanlar, sanırım, göz göre göre neden bu harekâta kalktığını düşündükleri için art niyet arıyorlar. Bence doğru değil.

Talihsizlik demek saçma olur. Kış ayında yaz kıyafetleriyle Rusyaya saldırmak? Talih değil bence
Ara
Abdulhamitin sattigi topraklari geri almak ve yine abdulhamitin imzaladigi duyun u umumiye ihanetine son vermek icin dunya savasina girmis fakat talihi kotu gittigi icin kaybetmis bir pasamizdir.

Tek sucu abduljamitin verdigi topraklari geri almak icin hayalperest davranislara girmei olan biri hain olamaz.
Ara
Bir yerde okumuştum. Ordı kafkaslarda savaşırken kendisi bir hanımın(ın) köpeğinin durumu sormuştu. Tabii ne ladar doğru ama doğruysa zaten hangi sonuca çıkacağınızı biliyorsunuzdur.
Ara
Ayrıca yine yanlış olmasın ama Kuvvacılar kapı kapı dolaşırken enverci olmadıklarını söylemek zorunda kalmışlar.
Ara
(16-03-2017, 15:42)HulkSpider03 : Bir yerde okumuştum. Ordı kafkaslarda savaşırken kendisi bir hanımın(ın) köpeğinin durumu sormuştu. Tabii ne ladar doğru ama doğruysa zaten hangi sonuca çıkacağınızı biliyorsunuzdur.

Ne alaka olum, a haber haberciliği gibi tarihçilik yapmayın şurda .d

(16-03-2017, 16:12)HulkSpider03 : Ayrıca yine yanlış olmasın ama Kuvvacılar kapı kapı dolaşırken enverci olmadıklarını söylemek zorunda kalmışlar.

Yenilginin sorumlusu olarak Enver Paşa tutuluyor, adama ben Evrenciyim dersen seninle savaşmaya gelir mi? :D
Ara
Okuduğumu/duyduğumu söyledim benim değil zaten -mışlı kip kullandım.
Ara
İyi niyetli ama kalın kafalı kötü lider.Hain dersek ayıp kahraman dersek daha ayıp :D
76561198130749129.png
[+] 1 üye Spartanturk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Enver Paşa tecrübesiz bir başkomutandır. Daha yeterli deneyimi ve bilgiyi elde edemeden 1.5 milyon kişilik bir ordunun başına geçmiştir. Osmanlı'da medreseli olanların ve gayri müslimlerin bir kısmının askere alınması yasaktı ancak Enver Paşa başa gelir gelmez bu kuralları kaldırıp orduyu birden şişirmiştir. Bu yaptığı ile sonun başlangıcını hazırlamıştır. Başarılı bir subay ve kurmay olduğu kesin ama başkomutanlık her baba yiğidin yönetebileceği bir mevki değil bu sebeple Sarıkamış dahil çoğu seferi felaketle sonuçlanmıştır. Vatan haini çok ağır bir itham iyisiyle de kötüsüyle de devleti uğruna bir şeyler ile uğraşmış bir adamdır. Vatan haini ithamını yakıştırmayı çok yanlış buluyorum. Kahraman ithamını da hak ettiğini düşünmüyorum. Ama kişisel fikrim olarak hatalı yanları daha ağır basan bir lider.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Milleti kurtulsun istedi ama beceriksizdi. Devlet yönetiminden anlamıyordu. En büyük hatası askerliği yönetime karıştırmasıydı.
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.