Eu4 1.36 Bizans ile Osmanlı Nasıl Yıkılır?
Merhabalar, 1.36 ile Bizans ile Osmanlı'yı yıkmak ile alakalı yapabilen arkadaşlardan taktik olabilir miyim? Ludinin ve diğer yayıncıların videolarına baktım da bende pek işe yaramadı. Kaç yılında kimleri ittifak olarak savaşmak lazım. Macar ve Sırbı yanıma alsam bile Otto 30k stack getirip dövüyor.
Ara
Ludi her zamanki gibi palavracı. RNG yok dediği oyunda 3-4 tane çok kritik nadir yaşanacak şey yine Ludi'nin oyununa "denk geliyor". Ben baya denedim aynısını ordaki kritik çoğu olay birarada hiç denk gelmedi, özellikle 5 siege pipli general çok çok aşırı nadir bir olay zaten. Fakat ordaki strateji RNG tutarsa yine iş görüyor, sadece truce break o kadar zorunlu değil. Onun yerine Osmanlı yeterince hırpalanmışsa Napoli'ye yönelmek daha avantajlı. Ayrıca videonun aksine denk getirilmesi gereken RNG Gürcistan'ın vs. savaşa ikna edilmesinden ziyade Osmanlı vs. Arnavutluk/Venedik savaşını beklemek. O savaşta tek başına da yenilir ama özellikle yanında Macaristan varsa çok kolaylaşıyor.

Mercenary taktiğindeki kilit nokta savaşı yaklaşık ilk 5 sene içinde başlatıp bitirebilmek yoksa borç döngüsüne girilir. Ordan sonra hızlıca Sırbistan'daki altın madenine çökmek te kritik.
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Merhaba,  bu tarz devletlerde başlangıç hareketleri diğer ülkelere nazaran daha önemli o yüzden  bana göre yapman gereken bazı önemli şeyleri listeleyelim.

Başlangıç hareketleri
  • Sırbistan, Papalık ve Moskova ile ilişki geliştirmeye başla ve ittifak alabiliyorsan al. Bunu yapmamızın sebebi, 3´ü de bize görevlerde ekstra bonus veriyor.
  • 11 Aralık olur olmaz Epirus´a savaş aç. Genelde ilk ay müttefik alamıyor ama alırsa bile savaşı yenebilirsin. Sadece Ceneviz ve Venedik ittifak olmasın diğer türlü yeniden başlaman lazım.
  • Epirus savaşında Arta´yı al vassal yap. Bunu yapmamızın sebebi Osmanlı´yı denizde yenmek. Fazladan 5-6 donanma işimizi görür.
  • Mana focusunu askeriye ata. Bunu yapmamızın sebebi şu görev. Sırplarla müttefik olmamızın sebebi de bu görev. İlişkimiz ne kadar yüksekse o kadar çok altın alma ihtimalimiz var.
  • Clerk Estate´inde bulunan yıllık patrik otoritesini 0.5 arttıran ayrıcalığı almayı unutma ilerideki görev için ihtiyacımız var. Geri kalan estate başlangıçları klasik zaten. Kararla general ve admiral veren estate ayrıcalıklarını unutma.

Rönesans ve savaşa hazırlık 
  • Moskova´yı burada ittifak almak çok önemli. Eu4´te Ai´a savaş açarken kendisi için en kolay hedefleri seçmeye meyilli. O yüzden bize savaş açmasını istemediğimizden Moskova´yı yanımızda bulundurmamız lazım. Ayrıca şu görev için bonus veriyor.
  • Rönesans çıktığı zaman bu görevi almamız gerekecek. Bunun için Mora eyaletini 30 dev. yapmamız gerekiyor. Şimdi burada güzel iki görevi kombolayacağız. Bu görevdeki icon bonusunu ortodoksların dev. cost veren iconu ile 2 katına çıkaracağız. Artı olarak eyalete -%10 dev cost edicti vereceğiz
  • Mora yarım adasının toplam dev´i 30´u geçince şu görevi açacağız. Böylelikle "Repair Army" kararını daha rahat geçireceğiz. 
  • Savaş açmadan önce Osmanlı´nın birkaç savaş açması önemli. Genelde Arnavutluk´a savaş açtığı zaman bayağı yoruluyor. Osmanlı savaşını bitirdikten sonra ordularına dikkatlice bak ordularının büyük kısmı Anadolu´ya geçtiyse donanmanı Marmara´ya koy ve savaş aç. Donanmanın büyüklüğü 25´ten büyük olsun. Ayrıca Estate´den borç alabiliyorsan al. Son olarak savaş açmadan önce Bulgaristan´ı serbest bırakabilirsin. Savaş açmadan önce free company almayı unutma, Bizans´ın özel donanma doktrinini almayı unutma. The Impending Doom  ve Defense in Depth görevlerini şuan açıyoruz. Eğer başka moral veren görev varsa şuan açıyoruz.

Osmanlı ile savaş ve sonrası
  • Amacımız Avrupa bölgesini tamamen ele geçirmek. Bu yüzden Gelibolu´ya gidiyoruz. Gelibolu kalesi duruyorsa 50 puanla kaleyi yık ve aldığın paralı askerlerle assault yap.
  • Donanmana allow to attach yap ve tüm vassalarını supportive yap.
  • Avrupa´daki Osmanlı ordusunu wipe´la ve tüm her yeri carpet siege´le. Sırbistan´ı savaşa çağırdıysan Edirne´yi işgal etmesi için Edirne´ye tıklayıp Sırbistan´a objective olarak buraya gitmesini öner. Diğer türlü alacağın yerleri işgal edebilir. 
  • Avrupa tamamen işgal altına girdiği zaman Marmara donanmasını geri çek ve ordunu Burgas civarına al. Böylelikle Osmanlı 5-10k orduyla Avrupa´ya geçecek. Geçtiği an donanmanı yine Marmara´ya çıkar ve ordusunu wipe´la. Bu şekilde Osmanlı ordusunu yok olana kadar devam et. Ondan sonra istersen Anadolu´yu işgal et, istersen barış anlaşmasını yap.

Bundan sonrası sana kalmış. Artı olarak verebileceğim tavsiyeler. Napoli pu düşmezse saldırabilirsin. Rodos isyanlarla sana kalabiliyor dikkat edebilirsin. Savaştan sonra Sırplarla ilişkini kesmeyi unutma.
Edit: Savaştan 1000 dukat alabilirsin. Bu tüm borçlarını aşağı yukarı kapatacaktır.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 8 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Soru sorduk, adam rehber yazdı, çok sağol Menars :)
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
önce kırıkkiliseden bulgaristan serbest bırakılır ardından yeesman yazılarak osmana savaş açılır ilk savaşta tüm bulgar coreları ve balkanların bir kısmı geri alınır ardından bulgaristan yen ivasal türüne getirilir ve oynanmaya bu şekilde rahat bir şekilde başlanır
Ara
(08-11-2023, 15:08)Voidian : Ludi her zamanki gibi palavracı. RNG yok dediği oyunda 3-4 tane çok kritik nadir yaşanacak şey yine Ludi'nin oyununa "denk geliyor". Ben baya denedim aynısını ordaki kritik çoğu olay birarada hiç denk gelmedi, özellikle 5 siege pipli general çok çok aşırı nadir bir olay zaten. Fakat ordaki strateji RNG tutarsa yine iş görüyor, sadece truce break o kadar zorunlu değil. Onun yerine Osmanlı yeterince hırpalanmışsa Napoli'ye yönelmek daha avantajlı. Ayrıca videonun aksine denk getirilmesi gereken RNG Gürcistan'ın vs. savaşa ikna edilmesinden ziyade Osmanlı vs. Arnavutluk/Venedik savaşını beklemek. O savaşta tek başına da yenilir ama özellikle yanında Macaristan varsa çok kolaylaşıyor.

Mercenary taktiğindeki kilit nokta savaşı yaklaşık ilk 5 sene içinde başlatıp bitirebilmek yoksa borç döngüsüne girilir. Ordan sonra hızlıca Sırbistan'daki altın madenine çökmek te kritik.

Ludi genelde sıkıyor 
https://www.youtube.com/watch?v=rs3iIoKz...etHistoria

4:12 bizans 6k lık ordusunu sadece 6 taşıma gemisi ile mora yı kurtarmaya gönderiyor yersen. Aa yolda gemilerle birlikte ordu da batmış tüh gidip Istanbul u alayım. Bunu 13 14 defa denedim böyle bir şey asla olmuyor.

Eskiden ne güzel assault + barrage yapıp rahat alırdık şimdi zor gibi. 5 dk girip baktım. Muscovy ve hungary ile ilişki kasılıp ally olunabiliyor. Epirden sonra naples ile savaşılabilir. Osmanlı nın venedikle veya memlükle savaşa girilmesi beklenirse iyi olur gibi kafa kafaya bir savaş zor.  (Bir de memlük karaman ı falan almıştı rng den kaynaklı mı yeni dlc den mi onu bilmiyorum )
Birding yapılabilir. Osmanlı savaşından önce alt f4 yapılıp 2 save dosyası üzerinden birinden savaş başlatıp savaşın sonucuna göre eskisine dönülebilir. O estate privilage larını verdikleri için az bile bu :sunglasses:
Ara
(09-11-2023, 15:29)Cinans :
(08-11-2023, 15:08)Voidian : Ludi her zamanki gibi palavracı. RNG yok dediği oyunda 3-4 tane çok kritik nadir yaşanacak şey yine Ludi'nin oyununa "denk geliyor". Ben baya denedim aynısını ordaki kritik çoğu olay birarada hiç denk gelmedi, özellikle 5 siege pipli general çok çok aşırı nadir bir olay zaten. Fakat ordaki strateji RNG tutarsa yine iş görüyor, sadece truce break o kadar zorunlu değil. Onun yerine Osmanlı yeterince hırpalanmışsa Napoli'ye yönelmek daha avantajlı. Ayrıca videonun aksine denk getirilmesi gereken RNG Gürcistan'ın vs. savaşa ikna edilmesinden ziyade Osmanlı vs. Arnavutluk/Venedik savaşını beklemek. O savaşta tek başına da yenilir ama özellikle yanında Macaristan varsa çok kolaylaşıyor.

Ludi genelde sıkıyor 
https://www.youtube.com/watch?v=rs3iIoKz...etHistoria

4:12 bizans 6k lık ordusunu sadece 6 taşıma gemisi ile mora yı kurtarmaya gönderiyor yersen. Aa yolda gemilerle birlikte ordu da batmış tüh gidip Istanbul u alayım. Bunu 13 14 defa denedim böyle bir şey asla olmuyor.

Eskiden ne güzel assault + barrage yapıp rahat alırdık şimdi zor gibi. 5 dk girip baktım. Muscovy ve hungary ile ilişki kasılıp ally olunabiliyor. Epirden sonra naples ile savaşılabilir. Osmanlı nın venedikle veya memlükle savaşa girilmesi beklenirse iyi olur gibi kafa kafaya bir savaş zor.  (Bir de memlük karaman ı falan almıştı rng den kaynaklı mı yeni dlc den mi onu bilmiyorum )
Birding yapılabilir. Osmanlı savaşından önce alt f4 yapılıp 2 save dosyası üzerinden birinden savaş başlatıp savaşın sonucuna göre eskisine dönülebilir. O estate privilage larını verdikleri için az bile bu :sunglasses:

Deneme yaparken birinde aynı şartları denk getirmiştim. Osmanlı 26k ordunun üstüne 10k merc çekip Dulkadir'i bırakıp koşarak Selanik kuşatmama gelmişti. Dulkadir anadolunun çoğunu işgal etmesine rağmen dönüp bakmadı bile. Arada bir muhtemelen Osmanlı'nın yapay zekasını kapatıyor, yoksa anadoluda 3 topraklık ülkeyi kuşatırken Osmanlı'nın o kadar süre dönüp bakmaması çok zor. Ludi'nin oyunlarındaki çoğu olay şaibeli.

Tabi bu kadar rahat konuşmamın sebebi Ludi'nin palavracı olduğun kanıtlanmış olması. Lions of the North çıktığında Norse Norway mi ne oynadığı bir video çıkarmıştı. Aynısını yapmaya çalışanlar yapamayınca olay olmuştu, neden olmadığı baya konuşulup araştırılmıştı. Meğer Nors'a geçmesi için adama gelen eventler geliştirici günlüğünde gösterilip sonra vazgeçilip oyuna eklenmeyen(oyunun dosyalarında event var ama tetiklenme koşulları kaldırılmış) eventlermiş.
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler @Menars

Dediklerinle birkaç denemeden sonra oldu çok zorlanmadım. Ludi'de kimmiş menars varken

image.png?ex=655f775a&is=654d025a&hm=c7d...a643bbb2e&
[+] 2 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bizans için yeni vasal mekaniği çok kullanışlı
Ara
(09-11-2023, 19:02)Sezar : Teşekkürler @Menars

Dediklerinle birkaç denemeden sonra oldu çok zorlanmadım. Ludi'de kimmiş menars varken

image.png?ex=655f775a&is=654d025a&hm=c7d...a643bbb2e&

Teşekkür ederim. Gayet güzel başlamışsın. Bulgaristan´ı eğer yapmadıysan pronoiar yapmanı tavsiye ederim. Pronoiar iken, libery desire´ı %15´ten azsa "retract right to inheritance" yapabiliyorsun. Böylelikle Bulgaristan kralı öldüğünde tüm toprakları sana geçiyor. Tabi liberty desire´ına dikkat et. Bir anda artabilir.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.