EU4 - Domination İlk İzlenimleriniz
(24-04-2023, 11:10)glorfindel : @Menars
Grafik modların nelerdir aziz dostum?
Grafik modunun adı Royal Graphics, Linki buraya koydum.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyuncu için gerçekten eğlenceli ve çok op olabilecek özellikler gelmiş olsa da AI, yeniliklere kesinlikle uyum sağlayamamış. Özellikle Osmanlı ve Kastilya yapay zekaları kesinlikle disaster'lar ile nasıl başa çıkacaklarını bilemiyor. Her oyunda kurulamayan İspanya ve Rusya, 1700'ler gibi tamamen yok olan Osmanlı görmekten ciğerim soldu. Dönemin en güçlü iki devletinin bu kadar pasif kalması da tarihi gerçekçiliği öldürmüş. Fransa her oyunu domine ediyor neredeyse.
[+] 1 üye mh051020 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
telc5la.png

Fransa fazla güçlüydü. Eğer biri başarım almakla uğraşmayacaksa revolutiona kadar oynayacağını sanmıyorum fakat paradox bunu her oyuncunun şevkle yapacağını düşünmüş ki revalution Fransa'sına ek görevler koymuş ama kalan Fransa görevlerini daha ilginç ya da çeşitli yapmamış. Açıkçası çok eğlenemedim Fransa daha çok vur kır parçala arada koalisyon döv kafasındaydı. Açıkçası musketeer government ya da jendarmes government yerine ilginç olabilecek birkaç mekanik beklerdim. Yalan yok ben yapmadım ama İtalya'dan alınan toprakları papalığa vermek bence iyi bir görev dizisiydi.
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
[+] 1 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı yapay zekası hala akkoyunla müttefik olabiliyor
Ara
(25-04-2023, 16:31)mh051020 : Oyuncu için gerçekten eğlenceli ve çok op olabilecek özellikler gelmiş olsa da AI, yeniliklere kesinlikle uyum sağlayamamış. Özellikle Osmanlı ve Kastilya yapay zekaları kesinlikle disaster'lar ile nasıl başa çıkacaklarını bilemiyor. Her oyunda kurulamayan İspanya ve Rusya, 1700'ler gibi tamamen yok olan Osmanlı görmekten ciğerim soldu. Dönemin en güçlü iki devletinin bu kadar pasif kalması da tarihi gerçekçiliği öldürmüş. Fransa her oyunu domine ediyor neredeyse.

Bende de tam tersi bir durum söz konusu. İspanya fazlası ile güçlü kalıyor. Fransa hep yok oluyor onun yerini ise Burgondy alıyor. Avusturya zaman zaman çok güçlü oluyor bunun haricinde ise İtalya çok erken bir tarihte kuruluyor. Erken dönemde Burgondy, İtalya ve Avuturya, Macaristan tarzı çok büyük ittifaklar ile karşılaşıyorum Osmanlı ile oynarken onun haricinde Osmanlı çok kuvvetli olduğu için bu ittifakları yenmek çok zor olmuyor. Unutmadan Delhi ilk defa bir oyunumda yıkılmadı.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
court idea da gerçekten faydalıymış
Ara
osmanlı isyanlarını deneyimlemek istedim. açıkça söylüyorum ..deneyimlemeyin.. zira isyanları bitirmenin halihazırda yolu yok denecek kadar düşük bir ihtimal..

harem isyanlarından kurtulmanız için aylık 15-15-15 puan getiren lider lazım.. admin isyanları için resimlerde görülen idea gruplarından en az 2 sini bitirmeniz lazım.. mansure ordusuna geçmek için askeri idealardan 3 ünü bitirmeniz lazım.. herşeyi yapabilirsiniz ama 6-6-6 lider olmadan işiniz çok zor.. 5-5-5 olsa dahi yetmiyor aylık hepsinden 15 almak için.. başarabilen varsa beri gelsin.. en azından  disasterler tetiklenmeden önce çok sağlam bir ekonomi ve iyi bir power projection şart.. eyalet isyanları için avrupada persiada isteninel bölgelere sahip eyaletler ve eyaletlerin libertylerinin %10 un altında olması lazım.. isyanlar bir şekilde halledilse de iyi bir lider olmadan istenilen puanları biriktiremediğiniz ve ekonomi çöktüğü için disasterleri bitiremiyorsunuz.. bu nedenle bu disaster serisinde bir miktar kolaylaşma gerektiği kanısındayım. bu şekilde kalması halinde disasterin başlaması osmanlının yıkılması demek.

20230429113915_1.jpg

20230429113903_1.jpg
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İşin kötüsü tüm bu zorluktan sonra %10 disiplin ve western alınabilecek sanıyorsunuz ama o %10 disiplin kaldırılmış. Şuan ki haliyle disasterlara hazırlanıp girmek bile akıl işi değil. Verdiği ödüller çektiğiniz çileye değmiyor.
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 2 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hile ve de hurdayla inatla bitirdim disasterleri.. hileyle dahi 40 yıl sürdü :)  üstte verdiğim bir bilgiyi düzelteyim.. her puan grubundan 15 değil rulerin toplamda 15 puan kendi skilleriyle toplaması gerekiyor.. yani 5-5-5 gibi..bunun gibi bir lidere sahip olmadan disaster çözülemiyor.. yine üstte verdiğim bilgiler ışığında 2 adet adm ve 3 adet military grubu ideayı bitirmeniz şart.. tavsiyem eyalet  disasterine öncelik vermeniz.. zira eyaletler isyanları bastırmanıza yardımcı olduğu gibi gelirinizi de dengede tutan yegane dostlarınız.. eyalet isyanları için persiada 40 şehirli eyalete  ve western areada 50 şehirden oluşan eyalet veya eyaletlere muhtaçsınız.. batılı teknolojiye gidebilmeniz için yeniçerilerle dövüşmeniz gerekiyor.. ve büyük sürpriz..hiç kolay olmayacak ..altta bazı ekran görüntülerinden de anlarsınız.. tahminim ordu limitiniz kadar isyancı çıkıyor.. yeniçeri dövüşüne girmeden önce orduyu manpoweri fulleyip mümkünse istanbulda dövüşmeyin.. istanblda beklemeyip dağılıyorlar.. 3 adet yüzleşme decisionunu geçirdiğiniz taktirde batılı olabiliyorsunuz.. herbiri bu derece büyük isyanlar.. eğer karşılaşmayı seçmeyip yeniçerilerin ayrıcalıklarını almayı seçersenizher seçişinizde - 3 stability ve küçük bir yeniçeri grubuyla karşılaşıp reformed yeniçeriye gidiyorsunuz.. yani multilerde imkansız singlede ise asla uğraştığınıza değmez.. disaster bitimleri yeniçağa geçtiğinizde osmanlı yönetimi kaybolıuyor ..decedance yok oluyor.. normal batılı bir devlet oluyorsunuz

20230429152604_1.jpg20230429191845_1.jpg20230429193313_1.jpg20230429194630_1.jpg
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
abov.

bu arada süveyş kiel ve panama kanalları inşa edildikten sonra oyunu kapatıp açtığınızda kayboluyor
Ara
Britanya yı beğendim. Parlamentodaki değişikler ve görevlerle gelen yeni parlamento kararları güzeldi. 
Monarşi ile parlamento arasındaki çekişmeyi bir tık daha detaylı yapsalar değişik olabilirdi. 
Yeni görev ağacını beğendim, Angevin oynamadım ama Britanyanın koloni yapma hızı baya fazlaydı.
Yani genel olarak eski İngiltereden daha iyi olduğunu düşünüyorum.

5rj2evj.png
Ara
arkadaşlar sivasa eklenen yeni great project gerçekten faydalı 1600 lere kadar salgin hastalik eventi çıkmadı
Ara
(09-05-2023, 08:22)baywatch06 : arkadaşlar sivasa eklenen yeni great project gerçekten faydalı  1600 lere kadar salgin hastalik eventi çıkmadı

Tekrar başlarsam favorim olacak demektir bu...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hem Switzerlake başarımı hem de yeni İsviçre ye baktım.

Bir ara mercenary disiplini 25 30 ları gördü ve doğru düzgün ordulara para bile vermedim. Üstüne üstlük 20 bin kişilik ordunun 100 bin manpower ı olduğu için ne yaparlarsa yapsınlar en sonunda karşı tarafın insangücü bitip yenildiği zamanlarda oldu. Çok keyifli değildi ama İsviçre gibi küçük bir ülke için yeterli olduğunu düşünüyorum.

f5vcb4g.png
[+] 2 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İspanya bence bu dlc ile gerçekten güzel olmuş. Oyunun başları zorluklarla uğraşırken bir anda güçlenmek ve üstüne üstlük ileriki zamanlarda estateli özel government ile havadan mana point kazanmak. Terciolar ve toplarla taş söktürmek. Ben normalde çok koloni oyunları üstüme yığılınca sıkılır bırakırım ama İspanya görev ağacı çok güzel dengelendiği için bunalmadım. En büyük eksik statelerde verilen İberia kültürlü devletlere özel mekaniğe gelen yeniliğin çok gereksiz olması bence. Sadece productivity ve taxation kullandım askeri kısmına dokunmadım bile. 

Ben herkese İspanya ya bir bakmalarını tavsiye ederim. 

g71o93u.png
Ara
mandate of heavını yıkarak qingi kurdum ancak qing görevleri eklenmedi

düzeltme sadece ağacın 1/3 parçası açılmamış o kadar
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.