EU4 - İmparatorluklarınız
Vassallar savaş açtı kaydın anası bellendi siz siz olun haddinden fazla büyütmeyin bu adi şerefsizleri. Golkondayı bir annexlesem tamamdı şimdi hepsi özgür kaldı buradan alıp götürmek imkansız gibi bir şey artık ama bakalım.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(14-01-2018, 18:22)Aeschyli : JQ7l45.jpg

Great Britain pu - Catalonia ve Savoy vassal
Sizce wc şansı var mı ?

Zorlar gibi gözüküyor ama rev olursan bir ihtimal gelebilir gibi. Ama yinede Hindistan Çin ve Otto hiç dokunulmamış olarak duruyor. İdea seçimlerin ney acaba?
Ara
Milan inherit ve Polonyanın Pu düşmesi ile şanslı bir oyun başlangıcı yaptım. Bohemi, Macarı da zorla almıştık. Şimdi ise güçlü Osmanlıyla Fransa arasında sıkıştım kaldım. Ne yapsam nirelere gitsem :/

76Y2YN.jpg
Ara
bohem i ilhak etme, hre seçimlerinde baya darbe alirsin. macar i ilhak edip polonya bohem inherit olmasini bekle. bohem inherit olursa elektör olursun.
Ara
(16-01-2018, 01:11)Raijin : bohem i ilhak etme, hre seçimlerinde baya darbe alirsin. macar i ilhak edip polonya bohem inherit olmasini bekle. bohem inherit olursa elektör olursun.

Bohemin PU'm olması zaten bütün elektörlere -50 veriyor
Ara
Başarım oyunu. Cradle of Civilization aldık bari başarımları yapayım dedim. Memlük şu haliyle feci op olmuş. İlk idea Defensive açıp defender of faith bonusu üstüne de disiplin elemanı alınca Osmanlıya tek atıyorsunuz. Oyun boyunca stability kaybetmemek nedir. :gri: 

rOjm97.jpg
jyLvnr.jpg
Ara
(16-01-2018, 01:23)Aytaç :
(16-01-2018, 01:11)Raijin : bohem i ilhak etme, hre seçimlerinde baya darbe alirsin. macar i ilhak edip polonya bohem inherit olmasini bekle. bohem inherit olursa elektör olursun.

Bohemin PU'm olması zaten bütün elektörlere -50 veriyor

Diplo annex yaptıgında yanlış hatırlamıyorsam - 100 veriyordu.
Ara
Switzerlake başarımı. Finlandiya vassal, liman olmayacak şartı vardı Rusyaya sıçradıktan sonra onları serbest bıraktım.

A1E830.jpg
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ajam oyunu. Hedef This is Persia ama zorlayacak gibi. İskenderiyeye inemedim ona yanıyorum. Gucerat vassal.

0E7V69.jpg
Ara
This is Persia. Osmanlıyı 1800den sonra dört savaşla parçaladım trust bitmeden dolayısıyla aşırı genişleme 250leri gördü ve isyanlar patladı ben de core bölgelerini savundum sadece maksat bu saatten sonra başarım kaçmasın diye. Persler feci güçlü terminatör gibi dağıttık o kadar da çekinmeye gerek yokmuş.

nOAba1.jpg
Ara
(19-01-2018, 04:58)Zebercet : This is Persia. Osmanlıyı 1800den sonra dört savaşla parçaladım trust bitmeden dolayısıyla aşırı genişleme 250leri gördü ve isyanlar patladı ben de core bölgelerini savundum sadece maksat bu saatten sonra başarım kaçmasın diye. Persler feci güçlü terminatör gibi dağıttık o kadar da çekinmeye gerek yokmuş.

nOAba1.jpg

İskenderiyeye inmeyi başarmışsın.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Evet indik oradan da önlerini kestim. Kötü tarafı iki defa Rusya önderliğinde koalisyon girdi Osmanlı savaştan düşünce de Rusların isteklerini kabul ettim oyun geriye attı maalesef. İrili ufaklı devletçiklerin eklenmesinin böyle bir sıkıntısı var. Ben de Emperyalizm açılınca tek bir büyük savaşla Rusların ciddi topraklarını alıp tamamen Osmanlı savaşına hazırlandım. Koalisyona girmiş ufak devletleri birer savaşla temizleyip Defensive, Ofansif, Quality tamamladım. Disiplin 120 Moral 10.5 civarıydı şii olmadığım halde şii olsam yüzde 10 da öyle gelecekti mesela. Bir de religious gidemedim gitsem quantity ile birleşip yüzde 10 moral da öyle verecekti. 100 profesyonellik vardı 85 civarı ordu geleneğinden gelen generallerle de girdiğimiz bütün meydan savaşlarında wipe attık ordulara kaçma fırsatı bile vermeden. Yani Rusya oluşmasa Mısırı da erkenden alsam çok daha erkenden yapılabilirmiş ama oldukça keyifli bir maraton oldu.
Ara
Bu eserimin adı: "Great Belarus is a killing machine :p"

Bu kaçıncı koalisyon hatırlamıyorum fakat dördüncü olsa gerek. Öyle bir ülke oluşturmuşum ki gerek ülkeye has fikirler gerek aldığım fikirler ile durdurulamaz bir makineye dönüştü diyebilirim. 
Osman ağlıyordu, Fransa küfrederken Çağatay dip puanı penaltısı yiyordu... (Fars, Horasan, Dawasir, Bengal ve Ming ile müttefik)

Not: Bu esnada iki vassal annexliyordum, aylık -10 dip puanı yiyordum, buna rağmen zafer ile sonuçlandı.

241841CAAC488A218A1EED23FD42EBC9F91F0C21
Ara
Oyunu Türkçe oynanıp ülkenin adının ''Great Belarus'' olması <3
[+] 6 üye ZenderX nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kOkO07.jpg

Amaç Hindistan yine. Bu sefer yoğurdu üflüyorum. Bahmanis ittifak ama her an rival atabilir. Topraklarımı istiyor çünkü. Orduları benim iki katım, daha bir idea bile açamadım enstitü basacağım diye ancak askeri teknolojide öndeyim. Osman bir müttefik olsa tamam bu arada, yavaş yavaş yaklaşıyor on on beş yıla müttefik olabiliriz. Delhi ve diğer ufaklıkları yiyip Bahmanisi ittirmeye çalışacağım bakalım.
Ara
Bu kadar gelmişsin reich'e gidebilirsin bence. Ayrıca hindistanda zoru başarmışsın üstteki müslümanlar alttaki bahmanis-vija dan daha tehlikeli oluyor genelde. Tabi sp içi.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-01-2018, 13:20)Aeschyli : Bu kadar gelmişsin reich'e gidebilirsin bence. Ayrıca hindistanda zoru başarmışsın üstteki müslümanlar alttaki bahmanis-vija dan daha tehlikeli oluyor genelde. Tabi sp içi.

Osman Hürmüze savaş açtı beni de çağırdı bakmadan kabul ettim havadan favor gelecek diye meğer Bahmanisle dostmuş Hürmüz neyse ufak ufak ittirdim manpowerım kalmadı Bahmanis düştü derken Timur Çağatay ikilisi daldı şerefsiz Osman da gelmedi o savaşa halbuki beş tane Hürmüz toprağını alıp çıkacaktı alt tarafı ne tür bir borçlanma ya da savaş yorgunluğuna girmiş olabilir ki. Kayıt çöp oldu çıktı yani zaten devamlılığı da yoktu dediğim gibi enstitü basacağım diye çok puan kaybediyorum.  Fikir olarak bu gece mutlaka bir idari fikir açmam lazım puan yetmiyor çünkü şehirler çok pahalı. Bir de vassal büyütmek şart önceki oyunda iki tane devasa vassal büyütüp 1550 demeden Hindistanı yüzde 85 falan almıştım ama o zaman da vassallar savaş açmıştı. :sob:  Acı deneyim oluyor bunlar ama çok keyifli Nagaur oynamak.
Ara
Seri vassal alarak ve annexleyerek ilerlemen lazım. Hepsini kendin annexlemeye kalkarsan ne puan yeter ne bişey.
Sic Parvis Magna
Ara
Kayıt çok iyi gidiyor şu an. Chanda ve Andhra vassal, Viyajanagarın önünü kestim Jaunpur dalıp toprak alamayacak aynı şekilde Orissayı da hapsettim. Onları yavaş yavaş annexleyip Jaunpura döneceğim bu arada da ideaları tamamlayacağım. Quantity, Humanizm ve Ekonomi açtık, enflasyon korkutuyordu ancak şu an 2.5 seviyelerinde, ekonomik ideadan gelen bonus ve advisor sağ olsun sürekli düşüyor. Quantity tamamlarsam -iki tık kaldı- ordu sınırım 70 falan olacak, Nagaur idealarını da bir tamamlarsam tutmayın beni. :wink: Bununla birlikte Ming'e haraçgüzar olmak istiyordum ancak adamlar beni rival attı. :sob: Aylık 650 manpower geliyor o biraz sıkıntı. Bakalım neler olacak. :grinn: Kayıt çok çok kötü başladı bu arada 50 yıl kimseye saldıramadım Meksika açmazı gibi bir şey oldu sonra bir açıldı bam bam bam.

jONI74.jpg?v=1516590995
Ara
Kendimce Nagaur ile Hindistanı Kurma başarımını aldım ya ölsem de gam yemem Raja Reich kalsın. :grinn:  Ama buradan zorlayacağım Emperyalizm açılmak üzere bir kaç yıla açılıyor Brandenburg üzerinden Avrupaya sıçrama fikrim var.

76kRbY.jpg

QVAblZ.jpg

bB5N2b.jpg

D7MnRv.jpg

8Ygpb7.jpg

Fotolar kirlilik yaratıyorsa özür dilerim çok heyecan yaptım. :roll:
Ara

Konuyu Okuyanlar: 13 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.