EU4 - İmparatorluklarınız
Aragon > İspanya. İngiltere ve Portekiz PU, çok basit olmuş Aragon oynamak. Corruptionun sebebi başta kolonicim olmadığından İberya'ya özel hükümet reformunu açamamam, sonradan açınca haliyle 10 corruption yedik.

20181214152633_1.jpg
[+] 3 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-12-2018, 14:37)altnkurt :
(14-12-2018, 10:55)Aeschyli : Son dlc ile Kastilya baya güçlü durumda.

Güzel border gore

20181214162045_1.jpg

Aslında çok bordergore yaptığım söylenemez.
Ara
@Aeschyli
bordergore ne?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(14-12-2018, 18:39)Filsuk : bordergore  ne?

Sınırlarının göz kanatacak cinsten olması.
[+] 1 üye Consul of Time nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Consul of Time
Teşekkürler...
Ara
Shahanshah  başarımı 
v6EMjA.jpg
[+] 1 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eski dostumu özlemişim. İdea olarak Hümanist Ticaret ve Ekonomi bitirdik. Sebebi ise idea cost poliçesi idi. 320 puana idea açıyoruz. İsyan çıkmaması bir yana enstitü yayılma hızı da cabası. Ekonomi ise olmazsa olmaz. Nagaur açılış hamlesi Mewardaki altın madenini alıp başkenti oraya taşımak olduğu için enflasyon uçuyor. Yüzde 40 şu an onun düşmesini beklersek evin yolunu bulamayız mecburen admin puanı ile düşüreceğim zamanla. Kafadan 1500 admin ona gidecek. Tabii Hindistanı toparladıktan sonra +5 advisorlar ile emperyalizmi bekleyeceğim bir süre o arada gerekli puanlar birikir artar bile. Askeri idea gitmem gerekiyor zaten iki üç tane. O süreçte toparlarız eflasyonu da. Diplo teknolojide yine geri kaldım bunun da sebebi agresif genişleme sebebi ile claimsiz toprakları da almam. Bir de ülkede matbaa yokken global trade yayılıyor. :grinn: 200 yıl için bence iyi bir genişleme gerçekleştirdik. Emperyalizme kadar Jaunpur ve Bengal de biterse ki 1721 hedefliyorum, belki İran'a falan da bulaşırız ama emin değilim dediğim gibi diplo teknoloji hala 6. seviye. Hindistan formlamak başarımı engellemiyor diye okudum ama emin olmak istediğimden formlamayacağım. Hindistan formlayıp tüm Hindistan üzerinde claim kazanmak beni epey rahatlatırdı ama maratonu riske atmak istemiyorum. Delhi ve Rajaput mu ne öyle bir ülkeyi daha formlayabiliyorum bu arada önceden yoktu sanki. Dharma ile gelen Hindistan estateleri ise gereksiz olmuş. Tamam minimal katkıları var ama meh. Yeni dlcler için iyi yol buldular bölgeye göre estate ekleme fikri kimden çıkdıysa terfiyi hak ediyor.

jyoB8.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teknoloji bizim işimiz. :wink: 

jutov.jpg

juFLx.jpg
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
arkadaşlar herkese merhaba forumda yeniyim.
eu4 te osmanlı ile oynuyorum rusya düşmanım ama ben izin vermediğim halde topraklarımdan geçiyor askerlerini görüyorum .7

buna nasıl engel olabilirim
acilll yardım
Ara
(15-12-2018, 18:37)ihsan1834 : arkadaşlar herkese merhaba forumda yeniyim.
eu4 te osmanlı ile oynuyorum rusya düşmanım ama ben izin vermediğim halde topraklarımdan geçiyor askerlerini görüyorum .7

acilll yardım

400 saatlik oyuncuyum ben de çözemedim :D
Ara
(15-12-2018, 18:37)ihsan1834 : arkadaşlar herkese merhaba forumda yeniyim.

acilll yardım

Rusya'nın savaşta olduğu birine geçiş verdiysen Rusya da geçebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
@altnkurt ne kadar saçma bir şey var mı gerçekte böyle bir şey?O zaman ne anlamı kalıyor?
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İki tarafa da geçiş vermeyeceksin yani kısacası.
Sic Parvis Magna
Ara
Eu4de mantık aranmaz.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu bir oyun olduğu için yayıncılar olabildiğinice denge kurmaya çalışıyor.
Ara
(16-12-2018, 00:20)Semavi7 : Bu bir oyun olduğu için yayıncılar olabildiğinice denge kurmaya çalışıyor.

Denge mi? Bi tarafa op idealar, ekstra butonlar, ekstra birimler, ekstra görevler ve estateler verilirken diğer tarafa sadece şehir eklenmesi pek denge kuruyor gibi durmuyor?
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-12-2018, 00:23)altnkurt :
(16-12-2018, 00:20)Semavi7 : Bu bir oyun olduğu için yayıncılar olabildiğinice denge kurmaya çalışıyor.

Denge mi? Bi tarafa op idealar, ekstra butonlar, ekstra birimler, ekstra görevler ve estateler verilirken diğer tarafa sadece şehir eklenmesi pek denge kuruyor gibi durmuyor?

Ben şehir eklenmesiyle alakalı bir şey yazmadımki geçiş izniyle alakalı yazdım.
Ara
Nagaur ile Mughal formlamanın yolu nedir beyler? Afgan kültürünü baskın kültür yapsam kurabilir miyim?

Yanlış başlık olmuş kusura bakmayın.
Ara
XMJVR3.jpgAragon ile birşeyler yapmaya çalışıyorum. Belki Consultant of sea achivementini becerebilirim diye başlamıştım ama olmucak sanırım. İlk denemem bu.

lq9J6r.jpgBunlarda sağolsun Castile'den yadigar kolonilerim. Ufak ufak genişlemeye devam ediyolar.
Polonyo ally, Florence vassal. Fransa'ya girmeyi düşünüyorum şimdi. İnfluence, Admin, Defensive ve Religious aldım şu ana kadar. Tavsiyelere açığım.
[+] 2 üye Uurinho nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk defa bir ironman oyunumda oyunun sonuna kadar oynadım :D Normalde 1500'lere kalmaz tökezleyip yıkılırdım yaptığım dikkatsizlikler ve hatalardan dolayı ama hatalardan ders çıkardım ve böyle bir tablo ortaya çıktı.
Restore roman empire yapmama ramak kalmıştı fakat vakit yetmedi. Artık onuda fransayla yaparız. Normalde oyunun ilk yıllarında agresif oynasaydım wc bile yapardım fakat riske atmak istemedim.
Çünkü zira daha önceki ironman deneyimlerimde savelerim yandığı için. Dikkatli bir şekilde genişledim, oyunun orta yıllarında 2-3 greatpowerle müttefik olarak bunların güçlenmesini bir nebze engelledim. 
Fakat eğer wc gibi bir amacım olsaydı osmanlıyı yıkmaya çalışırdım. Agresif bir şekilde fetihler yapardım.
Ama böylede iyi oldu :D baya mücadele ettim oyunu oynarken zevk aldım hani keyifliydi.
Oyunun son yıllarında sırf osmanlıdan o toprakları alabilmek için 2-3 kez truce bozdum :D O balkanların üst kısmındaki osmanlı toprağı biraz kötü kaldı alacaktım ama oyun bitti maalesef.
eu4_9.png
eu4_8.png
[+] 3 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.