EU4 - İmparatorluklarınız
50 Agresif expansion yediğin ülkeler sana karşı koalisyona girer. Kimin kaç ae aldığı üzerine gelince gözüküyor. Ayrıca kimlerin koalisyon kurabileceği de.

İspanyayı alıp kolonilere çökme meselesi de şöyle. İspanya'nın koloni devleti olmayan tüm topraklarını alman gerekiyor. Yani afrikada malayada hindistanda vs toprağı kalmamalı. Son toprağını da alınca ona bağlı koloni devletleri sana bağlanıyor. Ama dikkat et ispanyayı böyle yerken zayıflattığın için koloniler bağımsızlık elde edebilir.

Wc için de yılanın başını erkenden eziceksin. Özellikle Rusya, Commonwealth, Osmanlı gibi ülkeleri güçlenmeden tokatlaman gerekiyor. Sonrasıysa sabır sınavı işte.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ilk wc denemem, Austria ile yaptım 1610 da rusya şansa pu oldu. İngiltere'yi de 1670 te kendi hanedanımdan olan consort varken yaptım. fakat one faith yetişmedi sebebini bende pek bilmiyorum yetiştirmek için ne yapmam gerekiyor acaba? 500 kadar bölge kaldı sanırım. zaten perudaki kolonim başkenti inti dininden ve kolonist gönderdiği için misyoner de gönderemiyorum onu değiştirmek için tek seçenek bağımsızlık verip savaş açmak mı oluyor?
anNDLd.jpg
AOXqLQ.jpg
nbNgER.jpg
[+] 3 üye Muhafız nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başarısız Empire of Mann başarımı denemem. Ne yazik ki çok anlamsız ittifaklar ve ülkenin idealarının bu başarıma uygun olmaması gibi sebeplerden olmadı. Son bir kaç adanın OP ülkelerin ellerinde olması ve yenebilecek güçte olamadığım için hedefe bu kadar yakınken vazgeçtim. 

20190906014227_1.jpg20190906014245_1.jpg20190906014454_1.jpg
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kotte_1.jpg

kotte_2.jpg

kotte_3.jpg

Başlangıcı çok zevkli sonları yine sıkıcı bir oyun oldu.
[+] 4 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Guzel oyun olmus. Basarim icin baslarda bir taktik var mi @iberkay?
Ara
commonwealth ne yapmis
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şuan Vijayanagar oynuyorum, bunun yarısı olsam yeter.
[+] 2 üye RavenTheVillain nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aslında uyguladığım öyle taktik denecek bir şey yok.1-2 sefer başlangıcım patladı tekrar başladım.İlk idea olarak kolonicilik açmak daha mantıklı gözüküyor.Malaya üstünden büyüyüp sonra Hindistan a dönülebilir.Ben biraz işi inada bindirdiğim için düz yemeye çalıştım Vijayı.Askeri teknolojide öne geçtiğimde Bahmanilerle birlikte kazanarak büyüdük.Bir de başarım için benim gibi 1800 e kadar oynamam diyorsanız religious idea şart.1780 lerde ancak bitti sanıyorum Hindistan ı çevirme işlemi.Dini merkez olan Sikh yerleri var zor çevriliyor.Uzun süreli oynayacağım için ben tercih etmedim religious ideayı.

Cw efsaneydi.Zaten dalmaya kıyamadım ama beklediğim performansı vermedi.Osmanlı yı bilerek saldım yesin diye ai nedense yiyemedi.Rusya'yı nasıl yaptıysa pu yapıp annexledi üstüne pek büyüyemedi, görüntü olarak güzel duruyor.
[+] 3 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20190716042021_1.jpg
Ara
mann_1.jpg

Yaklaşık 100 yıl sonra hakkımız olan Britanya adasını birleştirdik.Sırada diğer adalar var.

@Mabella sa.
Ara
(08-09-2019, 18:14)iberkay : mann_1.jpg

Yaklaşık 100 yıl sonra hakkımız olan Britanya adasını birleştirdik.Sırada diğer adalar var.

@Mabella sa.

Başlangıcı nasıl yaptınız acaba?
Ara
(08-09-2019, 21:56)tahr1bad : Başlangıcı nasıl yaptınız acaba?

Kendimi saldıktan sonra support almaya çalışırken İngiltere vs Fransa-İskoçya savaşı çıktı.Savaş İngiltere yi çok yordu aslında beni de İskoçya işgal etti iyi ki Fransa ai si toprağımı vermedi yoksa game over oluyorduk.Bunun üstüne rivaller de iyi gelmişti Burgundy ve Danimarkadan destek alıp bağımsızlık savaşını açtım.Danimarka donanması sayesinde denizde üstün olduk ve gelen Burgundy'nin vassallarıyla kazandık.İrlanda da sahip olduğu toprağı ve bana bakan kıyıdan topraklar aldım.Galler civarından bir toprak alıp vassal olarak saldım.Tabi ki teknolojiyi erkenden 4 yapıp girdim.İrlanda üstünden büyümeye devam ettim.İskoçya-Fransa dostluğunu da İrlanda devletleri sayesinde bozabildim.Onun harici diğer İngiltere savaşında yine Burgundy sayesinde kazandım tek başıma neredeyse kaybediyordum.Sonrasında zaten adada üstün konuma geçip truce arasıyla annexledim diğer ülkeleri.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
20190920190303_1.jpg

Çok kasmadan oynadıgım ilk manchu yaması oyunum. Bazı arkadaşlar eoc alarak meritokrasiye geçmenin mantıksız oldugunu söylediler. Ben de eoc yok ederek horde olarak kalmayı tercih ettim. Dogru bir tercih yapmış gibiyim
Ara
EOClu tercih Yuan'da da Qing'de de Çin'i toplamayı yaklaşık bir 30 yıl ileri atıyor. Fakat uzun vaadede kârlı olduğunu düşünmeye başladım. Özellikle çoğu önemli yeri raze yapmadan aldığımız için Çin toplandığında Ming gücüne ulaşıyoruz.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://steamuserimages-a.akamaihd.net/u...096DFCFE3/
Ara
eu4_556.jpg
Mançu yamasına göz atmak için en mantıklı ülkenin Mançu olduğunu düşünerek açtığım Mançu oyunum.Gayet zevkliydi, Oirat artık tek başına Ming´e zor anlar yaşatabiliyor gibime geldi.En azından oyunumda Ming bayağı zorlandı.Ayrıca mandate´i dolduğu gibi reform basması Ming´i bitirdi.Şahsi görüşüm ai mandate´e risklerini düşünerek basmıyor ve bu yüzden kendini zora sokuyor.Yanında güçlü devlet olunca mandate basarken düşünmeli.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
eu4_558.jpg
Oirat bayağı güzel olmuş.Eoc´da yerine oturunca çok sıkıntı çıkarmıyor gibi geldi. Exploration açıp tributary atmak bayağı işe yarıyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
https://steamuserimages-a.akamaihd.net/u...6DD82B035/

https://steamuserimages-a.akamaihd.net/u...F0FE1ECE3/
Sizce ekonomim nasıl ve Roma imparatorluğu kurabilir miyim?
Ara
20190926235131_1.jpg
[+] 2 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.