EU4 - İmparatorluklarınız
ZplsWR.jpg Koloni enstütüsü bende çıkmadı lakin baya güçlüyüm isyanlar var ama olsun
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-03-2020, 14:47)KorkusuzTürk :
(23-03-2020, 03:53)alpth : OIRAT 1513

Rusya'yı dize getirip dört beş büyük güce yem ettik. Novgorod Korchin Donghai tribütümüz. 

Ming'i çok geç parçalayabildiğim için ancak şimdi tam manasıyla Çin'i fethedebileceğim. 1550 olmadan Çin'in kalanının üçte ikisini fethedeceğimi düşünüyorum. Alaska'ya koloni atıyorum. Sibirya'yı dış güçlere kapadığım için ve ahım şahım bir yer olmadığı için orayı sonra kolonileştircem. Beijing ahalisini Alaska'ya sürgün ediyorum ahahaha. Gitsinler orada yaysınlar virüslerini. Şu Uzbek'i falan toparlamam lazım. Çağatay vs.

Oirat'la oynamak inanılmaz kolaylaşmış. Asya'nın yarısına permanent claim veriyor daha nolsun. Muazzam bir şey. 15-20 puana ne şehirler coreluyorum. Üstelik sürekli şehir yaktığım için puan sıkıntısı da çekmiyorum.

Tek sıkıntı ekonomi. Her ay 10 ila 15 arası açık veriyor. Sebebini bilen bulabilen olursa şükela olur.

SJxmY6.jpg
Advisor kullandığın için ve koloni attığın için ekonomi kaldırmıyor. Benim Moğol oyunumda öyleydi. Çin'e inince biraz düzelirsin Özbekte iş yok Timurlarda,Çinlilerde para var. Sürekli Raze attığın için ekonomi çok sıkıntı olmaz. O razelerle başkentine devolopment bas. Enstitüleri benimse
Teşekkürler tavsiyeler için. Advisorları tüm Çin'i alana kadar kovayım mı?
Bir de Uzbek arada fazlalık yapıyor diye aradan kaldırmak istiyordum, gereksiz mi, dursun mu?
Ara
@alpth Bulabildiğin her zayıf devlete saldır. Advisor admin olarak alabilirsin teknolojide geri kaldığın yerlere advisor al military'de geri kalmazsın
Ara
Roma gelir mi? Bizans'ın görev ağacı hayatta kalabilirseniz çok güzelmiş Roma'yı adım adım kuruyosunuz. Anadolu'da Türk kalmadı hepsi yunan.
JjOlxp.png
Ara
(24-03-2020, 18:09)KorkusuzTürk : Roma gelir mi? Bizans'ın görev ağacı hayatta kalabilirseniz çok güzelmiş Roma'yı adım adım kuruyosunuz. Anadolu'da Türk kalmadı hepsi yunan.
JjOlxp.png

Eğer Fransa çok güçlü bir ittifak ağı içerisinde değilse 1750'de çok rahat Mare Nostrum'u elde etmiş olursun.
Ara
Yaptığım ilk ve kesinlikle son wc. Osmanlı ile HRE'ı kurdum, 1550 gibi vasal reformunu geçirdim ve başkent ekleme exploitiyle İspanya, Danimarka, Portekiz ve İngiltere'yi de HRE'a kattım. Gerisi çok kolay geldi, bir kere de koalisyondan dayak yedim(vasal reformundan sonra yaşandı hatta) fakat 100% overextensionı aşmama hiç gerek olmadan oyunu 1770'te bitirebildim. Bir yerden sonra sıkıcıydı ama zor değildi, yapmak isteyenlere ve üşenenlere tavsiye ederim.

C20E2A491EBB26D8FD468900EE5F3B1905A84B5A
[+] 6 üye Anzavur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Anzavur Nasıl bir strateji uyguladınız ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-04-2020, 09:41)KARTAL : @Anzavur Nasıl bir strateji uyguladınız ?

Atina sayesinde Katolik oldum, olana kadar da Dulkadir, Ramazan ve Candar'ı fethettim. Sonra Doğu Avrupa'ya doğru genişleyerek IA kastım ve 3 reformu birlikte geçirdim. İlk 2 reformu Avusturya geçirmişti, 3. reform da üyelerin toprak eklemesi ve aylık artışların sayesinde geçti. Rel centerlar şansıma çok geç patladı ve authority kaybı yaşatmadı. 1525 civarı ilk rel center çıktı sanırım. Vasal reformunu geçirince Batı Avrupa devletlerinin başkentlerini HRE'a eklemekle uğraştım yaklaşık 1600'e kadar, sonra da zaten abso ile doğuya doğru aheste aheste büyüdüm. İdea olarak diplo. ve religious başladım, sonra admin, offensive ve humanist ile devam ettim. Bu arada başkentlerini HRE'a eklediğim devletlerin truce süresini beklerken Memlük'e daldım ve tek savaşta Karaman'ı annexleyip Memlük'ten de %160 overextensionlı toprak alınca, Sulu'dan Mali'ye ne kadar Müslüman devlet varsa koalisyon savaşıyla Anadolu'ya gelmişti. Onun dışında pek dikkat edilmesi gereken bir konu yoktu. Aşağıya da reformları geçirdiğimde aldığım ssları bırakıyorum.

MytK89x.jpg

pKBuTQ6.jpg
[+] 1 üye Anzavur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
XMEc12.jpg
6Aen79.jpg
[+] 3 üye semihuygur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
helal be beni iron mana teşvik ettin
[+] 2 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@semihuygur
Guzel başarım açmışsın. Kaç saat oynaman var?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
8FE2C06FF83855053110AC480B1B67D75EA1BF5D

Büyük İspanya Cumhuriyeti :)
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Al7JwU.png
[+] 2 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hedef bu sefer Daral İslam ama sorun:52 yılım kaldı.
Ara
Bence yapılır
Ara
Sadece hedef şehirleri almaya odaklan. Gerekirse threaten war atarak al şehirleri. Diğer şehirler için uğraşma.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sende olmayan ve gereken sadece 4 toprak ve bunlardan üçü aynı ülkede kalan sonuncusu da muhtemelen o ülkenini müttefiğinde İspanya ve Portekiz müttefikse gereken şehirleri alman için sadece 1 savaş lazım.
Ara
Öncelikle herkese teşekkür ederim.
İspanya ve Portekiz ittifak değil.
Ayrıca İspanya çok güçlü.
Neyse müttefiklerle zorlana zorlana alırız.
Ara
Daral İslam yaptım.
Normalde resim atacaktım ama sınırlar pek değişmediği içi atmadım.
Ara
Qc2T60.jpg
YS7DzB.jpg

İlk wcm. Çooook daha önce bitebilirdi ama acemiliğime geldi 750 saatten sonra hala bilmediğim tonla şey olduğunu farkettim. Wc'den sonra vassal falan salıp başarım farmladım biraz da :D Bu arada hep diyorum raze butonu çok op abi basın bastırın.
Edit: Çok yorucuydu ulan her yerim tutuldu. Uzun bi süre eu4'ü rafa kaldırıyorum :D
[+] 3 üye Hammurabi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.