EU4 - İmparatorluklarınız
Otonomi düşürürsen Din reformu isteği de artar. Düşür, ama isyanlara karşı ordunu hazırlayarak düşür.
[+] 1 üye brk007 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-02-2017, 00:35)altnkurt : Otonomisini azaltırsan da isyan riski artar. Ben genelde seri fetih yapmayı sevdiğim için otonomi artırırım. İsyan çıkmaz kafam rahat olur. Zamanla otonomi düşünce ekonomi de artar.

Tabi aldığın ülkenin ekonomisi nasıldır bilemem. Genel bi yorum bu.
Seri fetihlerle çok borca girmeyecekmisiniz hocam ülke iflası gibi bir sorun yok mu?
(19-02-2017, 00:42)brk007 : Otonomi düşürürsen Din reformu isteği de artar. Düşür, ama isyanlara karşı ordunu hazırlayarak düşür.

Sanırım otorite düşürerek gideceğim, isyanlarla uğraşalım ya halkı ezmeyi severim :smiling: ilk etapta çıkacak isyan da 10k zaten sorun olmaz inşallah, hazırlığımı yapar beklerim bastırdıktan sonra da bir fetih daha yaparım. (diye umut ediyorum)

cevaplarınız için teşekkür ederim
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Paralı asker yerine manpower kullanırım, yendiğim devletten full para isterim. Savaş sırasında düşman topraklarını sonuna kadar lootlarım. Ülkesi büyükse ikinci sefer lootlarım (Memlük gibi). Böylece oyalanırken bir yandan Manpower dolar, bir yandan da AE azalır. Böylece AE az tutmuş ve daha çok kazanç elde etmiş olurum.
Seri fetih yaparım dediysem. Genelde uzun süre barış durumunda kalmam ama savaşları uzatıp düşmanı yıpratmayı severim. Böylece ben çarptıktan sonra düşman bidaha toparlanamaz. Etrafındaki ülkeler leş sürüsü gibi üstüne çullanır. Kendim yıpranmaya başladığımdaysa savaşı bitiririm.
Sic Parvis Magna
Ara
(19-02-2017, 02:43)altnkurt : Paralı asker yerine manpower kullanırım, yendiğim devletten full para isterim. Savaş sırasında düşman topraklarını sonuna kadar lootlarım. Ülkesi büyükse ikinci sefer lootlarım (Memlük gibi). Böylece oyalanırken bir yandan Manpower dolar, bir yandan da AE azalır. Böylece AE az tutmuş ve daha çok kazanç elde etmiş olurum.
Seri fetih yaparım dediysem. Genelde uzun süre barış durumunda kalmam ama savaşları uzatıp düşmanı yıpratmayı severim. Böylece ben çarptıktan sonra düşman bidaha toparlanamaz. Etrafındaki ülkeler leş sürüsü gibi üstüne çullanır. Kendim yıpranmaya başladığımdaysa savaşı bitiririm.

Hocam cusco aldım Inca kurmak için etrafımda ki ülkeciklerin lootu pek yok ama savaş sonu net 50-100 duka arası para kaldı. savaş esnasında aldığım paranın yarısı borca gidiyor etrafımdakileri temizleyene kadar bu böyle devam edecek gibi  :smiling:
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
https://www.youtube.com/watch?v=wMgccDd9LPw
Ara
Güzel 1 timeplease
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20170219144220_1.jpg

Haftanın ülkesi olduğunu görünce bi deneyeyim dedim, güzel gerçekten ama şansımdan Afrika'ya kimse gelmedi enstitülerin hiç birini embraceleyemedim :D İkinci idea olarak Exp alacam Kuzey Afrikayla aramdaki yerlere Colony atacam bakalım. Planlarım arasında Hristiyan olmak var ama hayırlısı
[+] 4 üye Hammurabi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-02-2017, 00:00)murathan3459 :
(18-02-2017, 23:18)HulkSpider03 : Düşürmeyecektin.

Yapma hocam deme öyle otoriteleri düşürmemem mi gerekiyordu?
Aztek rehberinde "jax61" isimli hocanın dediğine göre otonomi vermemek gerekiyormuş bende otonomi vermedim zaten otonomisini azalttım

Karıştırdım sanırsam kusura bakma
[+] 1 üye HulkSpider03 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
378ay9.jpg Nasıl ama
Ara
Kusur aramak gaflete düşmek demektir saygı değer Ilgazullah :P
Ara
En azından ekonomin artık "-" değil.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dev puanları sağolsun tüm şehirlerde en az 28 3 birden ve merchantilizim 100
Ara
8MndlV.jpg

DPXd96.png

@Probang @Lothebork
[+] 1 üye Lothebork nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gündoğdu hep uyandık siperlere dayandık
Katherina uğrunada alkanlara boyandık
Yolumuz vodka yolu gelin gardaşlar gelin
Yurdumuza Fransız dolmuş vurun gardaşlar vurun

Allah 1 Rusya 2 gerisinin
[+] 3 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
uzun ve uğraştırıcı bir oyun oldu ama sonunda değdi  :)
JxNvZe.jpg

başarımlar
By7PMm.jpg

Avrupa'daki işgallerde pek sınırlara dikkat etmedim o yüzden kusura bakmayın. bu arada ordumuz dünyadaki en kaliteli ordulardan biri. örnek olarak bizden toplam 5k adam ölürken İngilizlerden 25k gibi bir oran var  :P
UyHaPi.jpg
[+] 3 üye Muhafız nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
liderlere gel. gayet güzel olmuş..

@murathan3459

inka rehberinde de yazdım fakat yineleyeyim. inkada otonomi vermek yani isyan çıkmaması için toprakalrın otonomisini artırmak dini reformları geciktirir. ülke ne kadar az otonomda ise o kadar fazla reform istek artışı yaşanır. otonomi azaltmak her ne kadar reforma katkı sağlayacak olsa da önermiyorum. zira feci isyanlarla karşılaşabilirsin. inka ile herhangi bir otonomi hareketi yapmadan , biraz da şanslıysanız 1500-1550 arası batılılara kavuşup reform yapabilmek mümkündür.

şekil 1-a

DPXr1v.jpg

reform tamamen şansınıza kalmış fakat kesin olan bişey var ki portekiz genelde brezilyaya yerleşiyor. bu sebeple resimde gördüğünüz portekize ulaşıp sanıyorum 1530 civarı reforme olunabilir.fakat bazı şanslı oyunlarda portekizin kolombiya taraflarından gelesi tutuyor. bu durumda çok daha erken , tahminen 1500lerin başında reforme olursunuz..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(20-02-2017, 17:54)jax61 : liderlere gel. gayet güzel olmuş..

@murathan3459

inka rehberinde de yazdım fakat yineleyeyim. inkada otonomi vermek yani isyan çıkmaması için toprakalrın otonomisini artırmak dini reformları geciktirir. ülke ne kadar az otonomda ise o kadar fazla reform istek artışı yaşanır. otonomi azaltmak her ne kadar reforma katkı sağlayacak olsa da önermiyorum. zira feci isyanlarla karşılaşabilirsin. inka ile herhangi bir otonomi hareketi yapmadan , biraz da şanslıysanız 1500-1550 arası batılılara kavuşup reform yapabilmek mümkündür.

şekil 1-a

DPXr1v.jpg

reform tamamen şansınıza kalmış fakat kesin olan bişey var ki portekiz genelde brezilyaya yerleşiyor. bu sebeple resimde gördüğünüz portekize ulaşıp sanıyorum 1530 civarı reforme olunabilir.fakat bazı şanslı oyunlarda portekizin kolombiya taraflarından gelesi tutuyor. bu durumda çok daha erken , tahminen 1500lerin başında reforme olursunuz..

Oyunun başında ki Kral ve varis ile teknoloji de çok rahat öne geçebilen bir cusco var varisin ölümüne yol açabilen eventi 2 kere atlattıktan sonra üstüne 5-5-6'lık bir varis geldi. Teknolojiler 1-2-3 yapıp bıraktım ve önemli yerlere dev bastım Inka'yı çok hızlı bir şekilde 1480'ler gibi kurdum (2 kere ülke iflasının kıyısından döndü) tek yaptığım hata 2.reform da kolonici almak oldu sanırım ama bu da yararıma oldu.Oyunda 2 tuhaflık vardı Portekiz Karayipleri 1530'da tamamen kolonileştirmişti ve kolombiya ya uzanan bir kolu da vardı.Bir de La plata'da kolonisi vardı ki reformu oradan kapıp sizinde dediğiniz gibi 1528 gibi enstütüleri embracelemiş oldum.Bir diğer tuhafıma giden olayda La Platadan düz bir hat ile yanıma gelmeye çalışıyordu onun ve benim şansıma gezgin yerli şehirlerinden biri onun yanına biri de benim yanıma geldi.İkimiz de sanki anlaşmışız gibi onları yokettik ve komşu olduk ama bir gördüm ki Portekiz benim başkente claim atmış? Bu nasıl oldu? Bir diğer yaptığım hata da İlk idea'yı (Adını unuttum) Keşif yapılabilen idea alıp ikincisini Quantity almak.Ekonomi almadığım için çok pişmanım, enflasyon uçtu puanların yarısı boşa gitti.Şu anda Great Power sıralamasında 4.sıradayım

Otonomi olayında ilk reformu geçirdiğimde çıkan isyanlardan korkup bazı toprakların otonomisini düşürdüm bazılarına dokunmadım.Şu an yıl 1600'lere geldi Meksika'ya doğru yol aldım.Inka rehberinden bahsetmişsiniz ama ben göremedim?
Ara
yeni versiyonda kolonist devletler exploration bitirince koloni ülkelerine direk sınırları olmasa dahi claim atabiliyorlar. seni görmeleri yeterli.exploration almamın sebebi şu ki aztek oyunumda inatla batılılar bana yaklaşmayınca fail olmuştum. bu sefer eşeği sağlam kazığa bağlayıp batılıları bulup ona göre hareket ettim.inka rehberi olmayabilir ama bi yerde yazdığımı hatırlıyorum .. ben de düşününce olmadığını farkettim :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(20-02-2017, 21:49)jax61 : yeni versiyonda kolonist devletler exploration bitirince koloni ülkelerine direk sınırları olmasa dahi claim atabiliyorlar. seni görmeleri yeterli.exploration almamın sebebi şu ki  aztek oyunumda inatla batılılar bana yaklaşmayınca fail olmuştum. bu sefer eşeği sağlam kazığa bağlayıp batılıları bulup ona göre hareket ettim.inka rehberi olmayabilir ama bi yerde yazdığımı hatırlıyorum .. ben de düşününce olmadığını farkettim :D

Inca rehberi yapmanız gerçekten güzel olurdu sabırsızlıkla bekliyorum  :smiling: Aztec rehberinde yazmıştınız.İdea olarak neleri öneriyorsunuz hocam ben Quantity-Quality kombosu yapıp Exploration ve Ekonomi ile ülkeyi dengelemeyi düşünüyorum belki yanına Trade çekerim ama bir uzmandan duymak güzel olurdu  :smiling:
Ara
Estağfurullah isin uzmanı değilim sadece oyun saati fazla tecrübeliyim. Ekonomik şart ve sağlam donanma şart . Avrupa'ya invasion yapacaksanız quantity alınabilir aksi durumda gerek pek yok. Expansion ve explo ile beraber koloni policy alacaksan da tercih edilebilir . Ticaret idea alınmalı . Maritime alınabilir. Kalite def of zaten sabit idea.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.