EU4 - İmparatorluklarınız
zor bir oyun değildi altın madeni deseniz zaten bol ve enflasyonu da ayarlayabilirseniz eco ideası almanıza bile gerek kalmaz. rel ideasının önemi büyük, söylememe gerek yoktur sanırım. ispanya ve litvanya aynı hanedan ve ispanyanın heiri weak. 10 dan düşük monark puanı hükümdar gelmeyince teknolojide de iyi seviyedeyiz.
G0nGJv.jpg
MvYRG6.jpg
[+] 3 üye Muhafız nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim gibi bir noob için epey zorlu bir deneyim oldu. Lehistan uzun süre Defender of Faith olduğu için kime savaş açsam onların 150-200k arası değişen ordularıyla da uğraşmak zorunda kaldım. 1800den sonra İngiltereden gerekli olan iki şehri alıp İtalyadan altı şehri elinde bulunduran Ferreraya savaş açacaktım ki ummadığım bir anda koalisyon girdi. Tüm Avrupa sırf ben Romayı kuramayayım diye karşıma dikildi resmen. Ferreranın dostu olan ve koalisyona girmeyen Nurnberge savaş açıp Ferreradan toprakları aldım ancak o da ne, Parma boşta kaldı. Tarih 1815, barış ise 1825de bitecek diyor. :reli: Savaş biter bitmez onlar da koalisyona girmeden ışık hızıyla cbsiz bir savaş daha açıp Parmayı da aldım, tabii farkettiğiniz gibi Corruption uçtu, bir süre sonra iflasın eşiğine geldiğim için hunharca yolsuzluk yaptım çünkü, gözüm hiçbir şeyi görmez oldu, hele de bir iki şehirle kaçırabileceğimi bildiğim için ciddi ciddi soğuk terler döktüm. Ancak çok çok istediğim Mare Nostrum başarımını sonunda aldım. :smiling:
Dünya fethine kasanlara bir kez daha saygı duydum. Ben daha Romayı ucu ucuna kurarken adamlar bir de Asyaydı Amerikaydı falan uğraşıyor. :gri: Şunu da söylemeliyim ki Romanın rengi iğrenç. Gözüm kanadı iki dakikada. :unamused:

Mv9aA9.jpg

gWj90N.jpg
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güzel bir oyun olmuş :grinn: , birden Roma'nın rengine geçince zorluk çekmişsindir tabi tüm oyun boyunca alışsan o kadar kötü gelmezdi  :grinn:
Ara
650 saat oyun oynadım hala Otto ile bu kadar genisleyip Roma kurabileceğimi sanmıyorum. Agresiflik çok yükseliyor koalisyona hep baba ülkeler giriyor ticaretin nasıl olması gerektiğini çözemediğim için ekonomi kötü oluyor (genelde +10-15 arası gelir oluyor 1500 dolaylarında oda bir ordu basınca iyice düşüyor) Genelde İran tarafına da gittiğim için devlet çok büyük oluyor ve çok isyan çıkıyor.
Otto ile ilk administrative idea açıyorum core cost azalttığı için sonra hümanist (isyanları kesmek icin) veya bir askeri idea (Avrupa ordularına daha güzel vurabilmek için) sonrasında ise hangi puandan çok geliyorsa ona göre idea seçiyorum.
Hala bu şekilde büyümeyi çözemedim.
Ara
Admin ideası açmanın bana kalırsa eğer dünya fethi kasılmıyorsa zaten anlamı yok, ben hiçbir zaman puan sıkıntısı çekmedim ki iki defa on yıl boyunca 1-1-1 regency düştüğüm halde. Ben ilk olarak agresif genişleme etkisini yüzde 20 düşüren diplomatik ideayı aldım, ardından kalite ideasını aldım ki ordular çok önemli, hemen ardından din ideasını tamamlayıp hem misyoner gücünü arttırdım hem de din savaşı cbsi geldi. Emperyalizm ideası açılana kadar Fas kıyılarına gitmiştim, 1705 gibi emperyalizm de açılınca İberyaya atladım ve gerisi geldi. Şansıma İberya darmadığınıktı, Leon, Kastilya, Aragon, Portekiz ve biraz da Fransa dahildi. Fransa eper zorladı bu arada kolay değil koca devleti yok etmek, bir de bir iki defa aşırı genişlemeyi %99da bıraktığım halde nedense barış sonunda %101 gibi miktarlara çıktı, artık bug mı oluştu bilmiyorum ama bir anda yurdun dört bir yanında sayısı yarım milyona varan isyanlar çıktı. Manpower diye bir şey kalmadı o dönem ve az daha sinirlenip koca kaydı silecektim. Çok sinir bozucu oluyor bu isyanlar. Daha önce ekşide de yazdım bu isyan mevzusu bana kalırsa bir süre sonra oyunu zorlaştırmak için lüzumsuz yere patlıyor. Tüm ülke tek din, kültürleri kabul etmişim, +3 stability var, advisor var, - huzursuzluk veren decisionları almışım ama yok, o isyan illa ki patlayacak. Neyse, bu üç ideadan sonra bir ticaret ideası açtım ki gelir için olmazsa olmaz. Ardından bir Saldırı ideası, ki kuşatma bonusu çok önem arzediyor son dönem yüksek seviye kaleleri kuşatırken, ardından ise denizcilik ideası aldım ki normalde almam, Britanya seferi için olmazsa olmazdı. 100 ağır, 200 taşıma gemisiyle çıkarma yaptık ancak az daha adamların ticaret gemilerine yeniliyordum, ağır geminin güç olarak fark atması gerekmiyor mu eşit sayıda? Benim için bir muamma da bu donanma olayı. Britanyanın bonusu olduğunu biliyorum ancak benim donanmam da çöp değildi ki, hem günceldi hem de kalite fikrinden gelen gemi bonuslarımız vardı. Neyse, son dönem bir de Nicelik fikri açıp tamamladım. Hümanizm ideası açsam bu isyanlarda ciddi bir düşüş olur muydu diye düşünüyorum, din ideasından gelen yüzde 3 misyoner gücü ve +1 misyoner çok da şart değil gibi çünkü kutsal şehirleri alınca zaten epey misyoneriniz oluyor, kıptinin verdiği misyoner gücü bonusu da var, açıkçası şimdi olsa hümanizm açabilirdim, gerçi daha önce açtığım bir oyunda çok farketmediğini hatırlıyorum.

En büyük hatam Lehistanı erken dönemde daha fazla hırpalamamak oldu, adamların o kuş kadar ülkede 200k askerleri vardı ve oyun boyu başıma bela oldular. Ben Rusyadan korktuğum için onları dağıttım ancak Lehlerin böyle salça olacağını bilsem biraz da onların üzerine giderdim. Oyun sonu başa bela olacak ülke bırakmayp parçalamak çok önemli. Gerisi şans bana kalırsa, Eğer siz Fasa ulaşmadan İspanya birleşmiş ve bir de Fransayla ittifaksa yapacak bir şey yok.
Ara
Son yamada ne olursa olsun administrative ve humanist ideası alınması lazım bence. Hem state miktari azaldı hem merc fiyatları arttı hemde din ideasinin cb si son siraya konuldu.

Lehistan konuusndaysa en büyük önerim belli bir büyüklüğe ulasinca warn atmayı unutma. Kacirinca basa bela olan devletlerden biri.
Ara
Ek olarak 1700 yilindan sonrasi icin sana bir taktik söyleyeyim. Önceki yillardaki gibi ikiye bölmek cok ise yaramaz. Onun yerine 6 ve 8 level kalelerini alarak zigzag çiz. Bir sonraki savasta baskentini alip hizlica bitirirsin savaşı.
Ara
oknDo7.png
Ben bu osmanlıyı nasıl durdurayım arkadaş? 10 sene önce Ben Polonya-Litvanya ordularını dağıttı tek başına zaten savaş başı sw yedi polonya.Pu kuramadıkları için Moskova iyiden iyiye yedi zaten.Ramazan benim vasaldı ve anadolu beylikleri onun alıntadaydı fakat 3 savaşla vermek zorunda kaldım ramazanı.Osmanlıyı durdurabilsem Hindistana ilerleyeceğim ama olmuyor.Polonya Persler ve Moskova dostum.Osmanlı ise İspanyollar ile dost İlk quantity 2.Maritime aldım
Ara
Su an osmanlinin en guclu donemleri. Bence onundeki bir kac yil afrika sahilleri uzerinden kilwa'ya falan yuruyup oradaki altin madenlerini al. Su an osmanli sana savas acmaz diye dusunuyorum. Sen de ona kafa tutabilecek pozisyonda degilsin madem, o zaman tek care baska yerlere genislemek. Oyun ilerledikce sen guc kazanirsin osmanli kaybeder
Ara
Yada paralı askerler ile desteklersin orduyu zaten 2 kere geri püskürtsen o arada baya şehir toplarsın.3-4 şehir alırsan force limit kaybederler zaten.
Ara
Basileus

jWvPa9.jpg
[+] 2 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oldukça rahat bir oyun oldu. din değiştirebilirdik ama ihtiyaç duymadık. osmanlı hre'yi dağıtarak kendi sonunu hazırladı. oyun bir miktar tarih ile paralel gitti avrupa'da. ingiltere'de devrim çıktı fakat başkentimiz afrika'da olduğu için etkilenmedik. müttefikler hollanda fransa rusya ve ming oldu.
PrYENb.jpg
4MZROY.jpg
[+] 4 üye Muhafız nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Back to the piast

20170609045127_1.jpg

VMgQER.jpg
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
B09219973B76E98C5F42523DBF520F3885B91556
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İrlanda minorları kanser edince bir Kongo da ben açayım dedim. Ne zamandır aklımdaydı zaten Muhafız da başarımı alınca ben de heves ettim. Ülke feodalizm nedir bilmez bir halde başlıyor, oyun başında bir ton puan dev için heba oldu, bir ara askeri teknoloji 15 iken diplomatik teknoloji 7 falandı öyle bir garabet. Zar zor toparladık yüz yılda, Osmanlı deli dana gibi saldırıyor gene önüne gelene, Afrikanın her bölgesini alsam bile Osmanlıyı atmak imkansız gibi duruyor, 200k asker yaptılar şimdiden. Savaşın ortasında isyan patlar diye kimseye saldıramaz oldum oyun beni iyice paranoyak etti bastırdığım isyancılar on yıl sonra birden bire pörtlüyor kültürlerini benimseyip dinlerini de çevirdim ama yok o isyan çıkacak illa ki. Adamlarda nasıl bir kin varsa yıllar sonra bile fırsatını bulur bulmaz isyan ediveriyorlar. Gelir ise gayet güzel zaten kaliteli topraklar Mali benden üç teknoloji geride şu an saldırsam rahat alırım Etiyopya deseniz tekme tokat daldılar kafasını kaldıracak hali yok ama işte Osmanlı yüzünden oynayasım gelmiyor. 200 yıl için çok az genişleyebildik. Ya o değil idea bile açamadım adam gibi daha ulusal ideaların ikincisi açıldı öyle söyleyeyim bu tarz oyunların püf noktası nedir puan yetişmedi dev basacağım diye açtığım idealar öyle kaldı. Major devletleri püskürtsem ne güzel koloni kasardım şu oyunda en sevdiğim şey koloni akarı yok kokarı yok. Yüzde 90 yetişmeyecek. :grinn:

9d9MbN.jpg
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bu da benden olsun.XC1jwU.jpg
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun 1650li yıllardan sonra felaket kasmaya başlıyor i5 2500k işlemci, 8 gb ram ve R9 270x ekran kartı olmasına rağmen. Ve benim için bu dönemler tam bir ıstırap, bu yüzden oyun sonunu ender görmüşümdür.  Bir kaç gece önceki Bizans oyunumda da aynısı oldu, ben de bari yavaş yavaş sınırları törpüleyip artan puanı state yapmaya ve development basmaya harcayıp tam bir kurtarılmış bölge yaratayım dedim. Amacım tüm dünya savaşlarla kırıllırken sanatçıların ve bilim adamlarının kaçıp geleceği bir ütopya yaratmaktı. Başarılı da oldum denebilir. :smiling: Kalan sürede oyun izin verse askerleri dahi lağvedip bütün parayı eğitim öğretime yatıracağım ancak dört yanımız hain düşmanlarla sarılı olduğu için imkansız.

7NYBVr.jpg
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet

Intel Core 2 Duo, AMD Radeon HD 3650 512 MB, 4 GB Ram ile baştan sona kasarak oynuyorum ve 1821'e de ulaşılabiliyor.

Yapmayın etmeyin, belki uzaklarda ağlayan küçük bir çöp bilgisayar kullanıcısı vardır :(
[+] 5 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

E30D088815A4EEA3B23C6FDA89080E179B3F12FF
[+] 3 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Academica bekliyoruz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.