EU4 - İmparatorluklarınız
(23-06-2017, 05:00)iberkay : Arabia hangi devletten?Sınırları çok hoş, ta ki Acem tarafını görene kadar :D.
Memlük hocam, en son acem tarafının çoğunu vassallara yedirmiştim CW ye de vurup avrupa sınırı topraklarnı yemiştim ama saveyi sildim elimde kalan fotoları attım. Annexleyecektim sözde kalmıştı öyle
Ara
Arkadaşlar 1 Milyon Adamgücü yapabilir miyiz sizce ya? Neye göre artıyor bu manpower anlamıyorum deli olacağım. O kadar manpower binası dikiyorum kuş kadar artıyor. 330 şehir var, Emperyalizm açılsın hele Afrikaya falan dalar belki yetiştiririz 1001 şehir başarımını ama şu Ming'in büyümesi canımı sıkıyor. Gerçi adamlarda manpower yok artık bütün orduyu bir arada mı tutuyor napıyorsa oyunun başından beri 10k manpowerı geçemedi. O kadar sık savaşa falan da girmiyor ama anlamadım. Eğer Ming dağılsaydı Asyanın tamamını alabilirdim diye düşünüyorum. Şu an da bir iki tekme atabilsek oluru var ama lüzumsuz yere uğraştıracak. Hangi akla hizmet böyle yaptılar bu ülkeyi anlamıyorum. Haraçgüzar yaptı diye Kazak'a da saldıramıyorum Ming de geliyor savaşa. Zaten Adm açmadım it gibi pişmanım monark puanı yetmiyor. Tam 1.19.2 sürümünde oynanacak oyundu ama şu hızlı inşaat ve hızlı diplomasiye öyle bir alıştım ki bu saatten sonra sürüm düşürülmez.
OL7gB3.jpg

pWB18z.jpg

Jihad ve Third Way yapan adamlara acayip saygı duydum şu an. :reli:
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O kadar ordunla bir Viyana'yı alamadın mı yani? Ayrıca ordunu 24k tutmak tehlikeli tek savaşta yok olabilir onun yerine 42lik olarak düzenle.
Ara
(24-06-2017, 23:26)Lothebork : O kadar ordunla bir Viyana'yı alamadın mı yani? Ayrıca ordunu 24k tutmak tehlikeli tek savaşta yok olabilir onun yerine 42lik olarak düzenle.

Viyanayı alayım diye oynamadım ki hocam ne var Viyanayı almakta. Orduları da savaşmadan birleştirip 48 yapıyorum, manpower erimesin diye ayırıyorum.
Ara
@Zebercet manpower için military development basabilirsin.Ayrıca sanırım askeri developmentı yüksek olan şehirler daha çok manpower veriyor.
Asya da Çin yüzünden ilerleyemiyorsan Avrupa tarafına ilerleyebilirsin zaten bu saatten sonra sana kolay kolay karşı koyamazlar.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
third rome'den sonra neredeyse tüm oyunlarda britanya'ya cıkan fransa görüyorum.
Ara
Avrupa'nın yüksek devli şehirleri manpowerını baya artıracaktır. State yaptığın yerlerin de yüksek devli olmasına özen göster. Ayrıca otonomileri de ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Bunun yanı sıra nobility estatesine verdiğin topraklar sanırım ek manpower sağlıyordu. İnfluence'si 80i geçmeyecek şekilde yüksek manpower aldığın şehirleri nobility'ye verebilirsin. Quantity ideası almışsındır umarım.

(24-06-2017, 23:52)Carpathia : third rome'den sonra neredeyse tüm oyunlarda britanya'ya cıkan fransa görüyorum.

Bende de Avusturya Britanya'yı PU'lamıştı. Özgürlüğünü destekleyen çok vardı. Adamın baya seveni var heralde. Etiyopya bile destek atıyordu.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Quantity aldım. Nobility için manpowerı yüksek toprak veriyorum evet. State yapmaya gayret ediyorum puan ve limit yettiğince. Bir de stateler için değişken seçebiliyoruz, onu da %25 manpower verecek şekilde ayarlıyorum ama gene de az geldi. Şehirlerin askeri seviyesini yükseltmek de fayda sağlıyor bu arada.
Ara
(24-06-2017, 23:52)Carpathia : third rome'den sonra neredeyse tüm oyunlarda britanya'ya cıkan fransa görüyorum.

Brunei ile oynarken bir anda Avrupa açılınca baya şaşırmıştım. Fransa hem İngiltere'ye çıkmış hem de Polonya'ya kadar uzanmıştı.

Ayutahya da 1500'e gelmeden önümü kapatıp tüm Çinhindi'ye sahip olunca zevk alamadım oyundan. Kimse benimle müttefik olmaya yanaşmıyordu. Gıcık oldum Brunei'ye...
Ara
(24-06-2017, 23:10)Zebercet : Jihad ve Third Way yapan adamlara acayip saygı duydum şu an. :reli:

Teşekkür ederim 1x
[+] 2 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son teknolojide açılan ekstra 5 state sayesinde ucu ucuna kurtardık. Ve iyi ki +5 state veren ideayı da açmışım diyorum. 1001 provinces yetişmeyeceğini anlayınca Silk Road ve 1 Million Manpower yapayım dedim.

gWZNZb.jpg

Ln1J1b.jpg

7NMOMa.jpg

Yalnız şimdi dikkat ettim Voting Streak başarımını da alabilirim gibi. Yetişir mi acaba, bilsem onu da yapardım hiç uğraşmadım yasa geçirmekle.
Ara
Böyle başarımları neden almadığımı şimdi anladım. Sınırlar gerçekten çok rahatsız edici. Sınır fetişim yüzünden hindistan bitmeden çine geçmiyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet voting streak başarımı için İngiltere açabilirsin.İlk andan itibaren yasa geçirmeye başlasan 110 senede alırsın başarımı hem konuda güzel bir İngiliz campaign ı görürüz belki.
Ara
8dZmEA.jpg

Buda benim Osmanlım. Oyunu satın alalı 6 gün oldu ilk oynayışım :) Attığınız resimlere bakıyorum da bu tarihlerde size göre ben fazla genişleyememişim :)
[+] 6 üye SiwasL58 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@SiwasL58 6. Gün için gayet güzel bence  :up:
Ara
(25-06-2017, 13:38)Sübaşı : @SiwasL58 6. Gün için gayet güzel bence  :up:

Teşekkür ederim :)

Bu arada sadece res publica dlc var.
Ara
Üç tane vassal vardı aslında o kadar çirkin değil sınırlar, birbiriyle bağlantılıydı hep şehirler. Annex için zaman yetişmiyor tabii, birini annexliyorsun on sene -3 rep diyor. Ben de çok üstüne düşmedim sınırlar göze hoş gelsin diye, ipek şehirlerini alıp bir iki de bağlantılı olacak şehir aldım çıktım.
Ara
Bende osmanlı açtığımda hep tarihi sınırlara göre ilerlemeye uğraşıyorum o yüzden oynanış tarzımda hiç ilerleme kaydedemiyorum.Ne yaparsam yapayim elim oyunu tarihi sınırlara gelecek şekilde oynatıyor :/
[+] 3 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Sübaşı Tam benim kafadansın valla.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hazır güzel sınırlar demişken.

GkB1p7.jpg

Daha Almanya, Fransa, Rusya vs. oyunlarım var sınırları her karışına kadar dikkat edilmiş hatta bu konuda, ama kim bilir hangi sayfadadır.
G0kMNN.png
[+] 5 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.