EU4 - İmparatorluklarınız
Bence Yeni Zellenda'ya koloni kur.
Ara
Brandenburg-Prusya-Almanya Oyunu

Ara
(28-08-2017, 18:52)misterASB : ...
Korkanın çocuğu olmaz.
Beware the Light.

C0Ql7U2WQAAOHwx.jpg
Ara
Çok acayip oyunlar bunlar.
Ara
(28-08-2017, 21:06)Sultan Ahmet :
(28-08-2017, 18:52)misterASB : ...
Korkanın çocuğu olmaz.

Donanma Hazırlıyorum

pWrBDz.jpg

Bu arada Teknolojim
jWlV7J.jpg
Ara
Son durum

kWVWLy.jpg
Ara
(29-08-2017, 09:16)kralılgaz : Son durum

kWVWLy.jpg

Muscovite Russia Nasıl oldu??
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Hiç bi bilgim yok yalnız ben yapmadım onu
Ara
(29-08-2017, 12:05)kralılgaz : Hiç bi bilgim yok yalnız ben yapmadım onu

Muscovy Russia'ya dönüşür diye biliyorum.Muscovite Russia olması çok garip geldi bana
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
bakıp foto atarım
Ara
(29-08-2017, 12:11)KARTAL :
(29-08-2017, 12:05)kralılgaz : Hiç bi bilgim yok yalnız ben yapmadım onu

Muscovy Russia'ya dönüşür diye biliyorum.Muscovite Russia olması çok garip geldi bana

Muscovy'nin başkentiyle Rusya bölgesindeki toprakları arasında sınır bağı yoktur. Böyle durumlarda başkentten ayrı düşen parçalar toprak sayısına göre o state'in, region'un, sub-continent'in ismini alıyor. Yani henüz Rusya formlamamış.
Sic Parvis Magna
Ara
https://steamuserimages-a.akamaihd.net/u...FA6760121/ ti açık
ti kapalı

http://steamcommunity.com/profiles/76561...reenshots/
Ara
Fikir almak adına atıyorum. Daha önce bir kez daha deneyip İspanyollardan stackwipe yiyince delirip silmiştim. Gidişat ne olmalı sizce? İdealar içinde ıvır zıvır şeyler vereceğine bir kolonist verse fena olmazdı sanki. Bildiğim kadarıyla Kuzey Amerika kabilelerinde var bu.

dG1kAp.jpg

Şu güneydeki mor devlet vassal. Focusu askeri yaptım. Arada çok fark yaratacak topraklara dev basıyorum - askeri basmıyorum - Ekonomimiz sağlam, ordunun yarısı paralı asker ve kaldırıyor. İlk idea olarak Manpower vereni seçeyim diyorum. Sanırım tek yapmam gereken Avrupalıları bekleyip otorite kasmak olacak? Onlar benimle sınır olana kadar beş ideayı da açmam şart zannedersem çünkü bu sayede hemen din değiştirip enstitü benimseyebilirim.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
32968A2D680C37F90ED4D6AE89D56F7BAA366909
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet Aslında çok bir şey anlatmaya da gerek yok, yazdıkların yapılması gereken şeyler öyle devam etmelisin.Kuzey Amerika ve Orta Amerika'da kolonist veriyor.İlk idea olaraksa exploration veya expansion öneririm.Manpower eksiğin olsa da ekonomin gayet iyi olacaktır, paralı besleyerek o açığı kapatabilirsin.Avrupalıların erken gelmesi de iyi olacaktır o da biraz şansa bakıyor.Geldikten sonra reformu geçirebiliyorsun ve evet 5 fikri de benimsemiş olman gerekiyor.
Reformu ilk atlayınca focusu mil de yapsan Avrupa'dan ilk dönem geri kalıyorsun.Bunu gören kolonici devletler savaş açabiliyor.İlk savaşlara da bütün ordusunu getirebiliyor bu durumda savunma savaşı yapmalısın ve sw yemek istemiyorsan mevcudunu baya arttır, olmayacaksa geri çekil.İlk savaşı açtığında ülkenin yarısını isteyen ai yi birkaç savaşla yorarsan 5-6 toprağa anlaşabiliyorsunuz.Bütün gücünü getiriyorsa ve teknoloji farkı da varsa bu 5-6  toprağı vermekten asla çekinme.Koloni kurulunca koloniye açtığın savaşlara ai gelmiyor %90.Rahat rahat geri alırsın.Özellikle Avrupa'yı iyi takip et, koloninin overlord u savaştaysa kesinlikle kolonisine saldırınca yardım etmiyor.Yani rahat rahat kolonileri toplayabilirsin.Teknoloji farkı için de +2 ve +3 lük advisorlere sarıl ve Avrupada en ileri teknolojide olan devlete devamlı spy network kasan bir diplomat bulundur.Spy networkle birlikte çok iyi indirimler yakalayabilirsin.

Askeri seviyeyi eşitledikten sonra zaten ai yi rahatlıkla denize dökersin.Ayrıca ağır gemilerden oluşan bir donanma da oluştur.Ağır gemi sayın fazla olunca ai genelde savaşa girmekten çekiniyor.Burada kolonicilerin çıkaracağı askerleri kovalama yöntemiyle engelleyebilirsin.Savaşırsan diplomatik teknolojin geri olduğu için donanman yüksek ihtimal batacaktır, orada kovalamaca oynaman önemli.Ayrıca Amerika'yı kolonileştirirken de senin için önemsiz sayılabilecek noktalara atlayarak koloni atarak koloni devleti oluşturmanı tavsiye ederim 1-2 tane.Koloni devletleri sayesinde ekstra tüccar alabilirsin ve bütün Amerika'yı state yapamayacağın için vergi almak daha karlı olabilir.
Teknolojiyi yakalama eşiğine gelip Amerika'yı büyük oranda hallettikten sonra teknolojide geri Asya'ya musallat olabilirsin.Japonya, Filipinler bunun için müsait ve güzel yerler.Yakaladıktan sonra ise Avrupa'ya musallat olabilirsin.
Ara
(31-08-2017, 19:26)iberkay : Üstat eline emeğine sağlık o kadar yazmışsın eksik olma. Şimdi son durum bu, beş reform geçirildi, topraklar olabildiğince state yapılıp otonomileri en dibe çekildi, her şey müthiş şu an. Yalnız teknoloji seviyelerim arasında uçurum var. 2-3-9. Ben o kadar pahalı teknoloji atlamaktansa development kasmayı tercih ettim, sadece askeri teknolojiyi atladım, sence hata mı yaptım?

y3BG9N.jpg

Bu arada kolonist varmış reformlar içinde. Nedendir bilmem gözümden kaçmış. Kocaman da yazıyor halbuki. :)
Ara
Ben de Aztec oyununu öyle oynamıştım.Reformlarken 2-2-6 veya 7 ydi teknolojiler.Military 9 yapman çok iyi olmuş, ben 2 kez regency yiyince açamamıştım military, reform sonrası askeri geri kalmayabilirsin belki de.Reformlayınca baya teknoloji atlıyorsun zaten kapatırsın aradaki farkı dev olaraksa puanların dolduktan sonra fazlalıkları bas bu saatten sonra muhtemelen Panama'da koloniciler ile karşılaşırsın.Ben de Aztec oyununu paylaşayım diyecektim save toptan gitmiş gözükmüyor bile.Aztec'teki reform süreci, doom olayı kat kat daha zevkli bir daha Amerika'da oynamak istersen tavsiye ederim Aztec'i.
Ara
(31-08-2017, 20:51)iberkay : Ben de Aztec oyununu öyle oynamıştım.Reformlarken 2-2-6 veya 7 ydi teknolojiler.Military 9 yapman çok iyi olmuş, ben 2 kez regency yiyince açamamıştım military, reform sonrası askeri geri kalmayabilirsin belki de.Reformlayınca baya teknoloji atlıyorsun zaten kapatırsın aradaki farkı dev olaraksa puanların dolduktan sonra fazlalıkları bas bu saatten sonra muhtemelen Panama'da koloniciler ile karşılaşırsın.Ben de Aztec oyununu paylaşayım diyecektim save toptan gitmiş gözükmüyor bile.Aztec'teki reform süreci, doom olayı kat kat daha zevkli bir daha Amerika'da oynamak istersen tavsiye ederim Aztec'i.

Evet Aztecler biraz daha zorluymuş sanırım Incaya kıyasla. Bundan sonraki Amerika ülkem de Aztekler olacaktı zaten. Peki tekrar teşekkür ederim, oyun başı mil focus yapınca rahat oldu askeri teknoloji. Bu teknoloji çalma olayı için ise casus ağı kurmak yetiyor mu elimde bütün dlcler var ama casusluk seçeneklerinde teknoloji çalmayla alakalı bir şey göremedim de.
Ara
Teknoloji çalma üstte dediğim spy network kasmak işte, 9. diplomatik teknolojide açılıyor, senden iyi adama 100 spy network kurunca %10 gibi bir indirim alabiliyorsun.Monark point çalmaktan bahsediyorsun sen sanırım ama bildiğim kadarıyla öyle bir özellik yok oyunda.
Ara
7NlWBP.jpg

En azından 1600'e geldiğimde Çin'de olmak istemiştim ama istediğim gibi olmadı. Ordum nüfus olarak iyi olsa da teknoloji olarak gerideyim. Özellikle 1500'den sonra Çin'in dağılmasını iyi değerlendiremedim. Tayvan adası üzerinden Çin'e atlarım diye düşünürken dost olduğum Yue claim atacağım 3 yere de tekrar sahip oldu. Bir daha da bırakmadı. Çinhindi üzerinden gideyim diye Khmer'e claim attım. Yue sanki bile bile yapıyormuş gibi 2 kere barış anlaşması biter bitmez Khmer'e saldırdı üstüne üstlük savaşlarda bana toprak vermedi. Sonra kendi aldığı toprakları da başka savaşlarda kaybetti. (SS'deki savaş Benzer bir şekilde Bengal de kendi açtığı savaşla Ayutthaya da toprak vermeyerek beni üzdü. Kendi manpowerim o dönem savaş açma ihtimalim kalmayacak kadar azdı. Paralı besleyecek ekonomim de anlamadığım bir sebepten yoktu. Kıt kanaat geçinirken bir anda aylık 40 altın net gelirim olunca paralı asker düzdüm orduyu rahatlattım. 

Biraz uzun oldu. Devam eder miyim bilmiyorum, tavsiye edeceğiniz bir hareket var mı yapılabilecek ilginç olacak? 

Bu arada Kastilya yıkıldı, Portekiz Hindistana çıktı. Fransa, Hint Okyanus'undaki birkaç yeri kolonileştirdi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: taylanhavertz, 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.