EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Hoş geldin foruma, EU4'te bir kaleyi kuşatabilmek için kuşatmaya o kalenin seviyesine göre asker koyman gerekiyor. Eğer yetersiz asker varsa o şehirde asker tutuyor olsan bile aslında o kaleyi kuşatamıyorsun demek, oyunun özellikle ilk yarısında (İstanbul gibi güçlü sur özelliklerine sahip şehirlerde) bazı kuşatmalar haddinden fazla uzun sürebiliyor, kuşatmanın ne zaman kırılabileceğini %'lik oranla görebiliyorsun.

Muharebelerde arazi koşullarına, nehirlere, kalelere dikkat etmek gerekiyor. Sayıca az olduğun için de yenilmiş olabilirsin ancak bu koşullar da negatif unsur olmuş olabilir. Aynı zamanda orduya general vermeyi unutmayalım - oyunun erken döneminde yüksek Shock'lu bir general harikalar yaratabilir.
öncelikle hoşgeldin forumumuza. 

https://forum.strategyturk.com/forum-eu4-rehberler  bu bölümde bir çok alanda rehber bulabilirsin. 

https://forum.strategyturk.com/konu-vide...ic-rehberi bu videoyu izledikten sonra ben eu4 de campaign açmıştım. 

kuşatma şehirdeki garnizonun minimum 3 katı kadar askerle kuşatman gerekiyor. bazı ülkelerin traditionları ve idealarla bu garnizonun boyutları artabilir. genel olarak sehirdeki garnizon sayıları aşağıda yazdıgım şekildedir. 

baskent için 1k

1. seviye kale için 2k . yani istanbulu kuşatman için (1k+2k) x 3 = mnimum 9k askere ihtiyacın var.

Deniz kıyısındaki bir şehri kuşatırken denizden de gemilerinle kuşatmaya destek olman gerekir. böylelikle kuşatman daha kısa sürede sonuçlanacaktır.
Ara
İyi geceler. İki aydır oynamıyordum oyunu bugün bir Luck of the Irish denemesi yapayım dedim. Fena gitmiyor işler koloni bende çıktı oradan güzel bonus aldık şu an da altın çağdayım yalnız başkenti Kanadaya taşıyamıyorum. Aşağıdaki uyarıyı veriyor;

bBQzl8.jpg

State yapıp coreladım gene olmadı. Oyunu kapatıp çıktım şimdi cevaba göre devam edeceğim oyunu mundar etmek istemiyorum buradan. Başkenti taşımadan oynamak da istemiyorum koloni ulusları tam bir kanser hele de ufaksanız. :neutral:
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
@Zebercet
Başkentin Avrupa kıtasında kalmış tek şehrin olmalı. Kanadada iyice geliş sonra oraya taşınırsın.
Ara
(11-01-2018, 01:17)Probang : @Zebercet
Başkentin Avrupa kıtasında kalmış tek şehrin olmalı. Kanadada iyice geliş sonra oraya taşınırsın.

Ama Granada oyununda üç şehir varken taşınabilmiştim Güney Amerikaya. :reli:  Koloni uluslarının elindeki toprağı alma gibi bir şey var mı büyüyüp gelişsem bile? Ben bunlar başıma bela olmasın istiyorum.
Ara
onu şöyle yapabilirsin, ilk görönland a al yada bi adaya tası, sonra koloni devleti kurulmadan bi topragini eyalet yapıp oraya alabilirsin.
Ara
(11-01-2018, 01:42)Raijin :   onu şöyle yapabilirsin, ilk görönland a al yada bi adaya tası, sonra koloni devleti kurulmadan bi topragini eyalet yapıp oraya alabilirsin.

Sahi Grönlandı neden denemedim.  :gri: Granada oynarken de Güney Amerikadan önce Afrikayla Amerika arasındaki bir adaya taşıyorduk başkenti. :roll: Deniyorum hemen.

Tamam Grönlanda taşıdım.

oOnDWb.jpg

Saçma ama soracağım, başkentim şu an Kuzey Amerikanın bir parçası değil mi koloni ulusları oluşmayacak. :grinn:
Ara
Pratikte hiç denemedim ama Grönland Avrupa sayılıyor yamulmuyorsam, şu anki durumunda koloni ulusları oluşacak yani.
Ara
Grönland Amerika kıtasında, ancak o topraklara dağıtılmış herhangi bir koloni devleti yok bildiğim kadarıyla.

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Thomond'da global settler ideası vardı, koloni oyunu için daha isabetli olabilirdi gibi.
(11-01-2018, 03:03)Duman : Grönland Amerika kıtasında, ancak o topraklara dağıtılmış herhangi bir koloni devleti yok bildiğim kadarıyla.

Bu arada yanlış hatırlamıyorsam Thomond'da global settler ideası vardı, koloni oyunu için daha isabetli olabilirdi gibi.

Duman bunda yüzde 10 moral falan var SiuKing wc atmıştı bir kere o yüzden açtım.  :grinn: Grönland Kuzey Amerikaymış kabul etti koloni ulusları oluşmadı güzel gidiyor şimdilik başarım gelecek gibi.

Geldi. :D
Ara
arkadaşlar 1.24 yamasında kolonicilikte (portekiz ve kastilya) ilk olarak alınması gereken koloniler hangileridir sırasıyla önerirmisiniz ve birde atıyorum mesela brazilya kıyısında 1 koloni yaptıktan sonra onun etrafını kolonileştirmeye mi uğraşmalıyız yoksa başka bölgelere mi geçmeliyiz
Ara
Bence ilk meksikadaki altınlara çökmelisin bu seni çok rahatlatır.
Perudaki altınları da alırsan para sorunun çözülür.
Sonra sevillaya giden okları takip et oralara koloni kurup ticaretini de geliştirebilirsin
Kolonileri 10 toprak yapmak 1 tüccar verir ondan sonra başka yerlere koloni yapabilirsin
Ara
Amerikada Küba ve Meksika bence en verimli yerler. Bölgede 10 koloniyi tamamlayıp merchant aldıktan sonra o bölgeye pek de koloni atmana gerek yok başka bölgeye geçebilirsin. Bunun dışında Fildişi sahili, Ümit burnu ve zanzibara da hızlıca konup ordan daha da asyaya genişleyebilirsin.
Ara
(11-01-2018, 11:42)4S0S : arkadaşlar 1.24 yamasında kolonicilikte (portekiz ve kastilya) ilk olarak alınması gereken koloniler hangileridir sırasıyla önerirmisiniz ve birde atıyorum mesela brazilya kıyısında 1 koloni yaptıktan sonra onun etrafını kolonileştirmeye mi uğraşmalıyız yoksa başka bölgelere mi geçmeliyiz

Karayipler ve Fildişi'ni ele geçirmek her zaman önceliğimdir. Buraları aldıktan sonra tüm Afrika ve Güney Amerika'yı İngilizler alsa bile ticareti sana dönecektir.
Sic Parvis Magna
Ara
1.24de kastilya ile ilgili adaletsiz bir durum var aragon kralı ölünce taht otamatikman kastilyaya geçiyor ve aragon ile napoli kastilyanın küçük ortağı sayılıyor böylelikle kastilya her savaşında 2 tane çok güçlü müttefik almış oluyor
Ara
(11-01-2018, 17:58)4S0S : 1.24de kastilya ile ilgili adaletsiz bir durum var aragon kralı ölünce taht otamatikman kastilyaya geçiyor ve  aragon ile napoli kastilyanın küçük ortağı sayılıyor böylelikle kastilya her savaşında 2 tane çok güçlü müttefik almış oluyor

O 1.24le ilgili değil.Kastilya ve aragona özgü bir event var ve gerçekleşme şansı çok yüksek, hemen hemen her oyunda olur.

30b1ecc02316a545426ed29c5ae48872.png
Ara
Tarihsel bir durum Kastilya ve Aragon'un savaşsız birleşmesi. Tıpkı Burgonya'nın Fransa ve HRE İmparatoru arasında paylaşılması gibi.
comet sighted arkadaşlar bu event tam olarak nedir biraz araştırdım ama türkçe forumlarda karşılığını bulamadım din ekonomi ile ilgili devamlılığı mı var bütün şıklarda 1 istikrar götürüyor ama devamı vardır diye umuyorum hangisini seçmek ne kazandırır ya da kaybettiriri?
Ara
Comet Sighted EU serisinin "esprili" stability kaybettirme eventi, çeşitli yamalarda geyiğine yine -1 stability kaybettiren yeni şıklar ekliyorlar. Farklı seçeneklerle herhangi bir şey kazanman mümkün değil.
(11-01-2018, 19:45)4S0S : comet sighted  arkadaşlar bu event tam olarak nedir biraz araştırdım ama türkçe forumlarda karşılığını bulamadım din ekonomi ile ilgili devamlılığı mı var bütün şıklarda 1 istikrar götürüyor ama devamı vardır diye umuyorum hangisini seçmek ne kazandırır ya da kaybettiriri?

Eğer liderde Scholar traiti varsa -1 stability yerine 20 admin puanı veriyor. Eventin gelme ihtimali ise şurdan hesaplanıyor:

692f85aac925b741c2699f1cfe729594.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.