EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
sa arkadaşlar 2 sorum olacak birincisi succession warın kuralları neler yani nasıl savaşla pu ya alabilirim? , ikincisi horde devletler trade company oluşturabilir mi oluştururlarsa nasıl, reform mu gerekli ?
Ara
Yeni dlc çktığından beri hiç oynamamıştım.Bu aralar öylesine kafa dağıtmalık oynayayım dedim ve çok tuhaf ve mantıksız şeylerle karşılaştım.

Fransa ile oynuyorum ilk müttefikim Kastilya idi ben ne zaman savaşa girsem ne zaman savaş yapsam hep karşı tarafa gift atıyordu.Otto ile de müttefik oldum bu arkadaş gift atmaktan çok ülkelere Influence ile yardım ediyor.Çok saçma değil mi? Savoy ve Frisya ile savaştayım ve dede ikisine de yardım ediyor bu yetmezmiş gibi Kastil hala gift atıyor.

Bunun bir sorun olduğu konusunda bir şeyler var mı? Yoksa gelen yamalarda benim görmediğim bir olay mı oldu?

edit:Bunu yazdıtan sonra Kastil'e de baktım ve o da alttan alttan yardım ediyormuş.Benim savaştığım adamlara neden para gönderiyor bunlar kafayı yedim!

edit2:Savaş bittikten sonra baktığımda ikisi de yardımı kesmişler, cidden sinir bozucu bir olay.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Şu pu düşürmek için gereken şartlar nelerdir biri açıklayabilirse sevinirim.
@golanzor
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Aynı hanedandansan ve heiri yok veya weakse claim throne atarak pu'ya alabilirsin. Onun dışında kralı varissiz ölürse de direk pu'ya kalabiliyor. Prestij önemli. Sanırım rivalin pu alcağı zaman succession war'a girip pu'sunu çalıyorsun. Öyle bir şey vardı. Çok fazla hristiyan oynamadım açıkcası.
Sic Parvis Magna
Ara
timeplease hangi dlcdeydi
Ara
Şahsen bilmiyorum ama internette yazdığına Mare Nostrum.
Ara
arkadaşlar ingiltere ile oynarken state sınırı çok düşük sadece 16 ele geçirdiğim iskoçya ve irlanda topraklarını state yaparak hem oradan verim almak hemde isyan riskini düşürmek istiyorum ama 16 sınırı bana izin vermiyor sizce ingilterenin kültürü ingiliz olan yani ana vatan topraklarındaki stateleri kaldırıp yeni aldığım bölgeleri state yapmak mantıklı bir hareket mi sonuçta anavatan toprağında özerlilik artmaz diye düşünüyorum isyanda olmaz ama bunu yaparsam ordan alacağım ekonomik destek düşer mi önerileriniz nedir
Ara
Ada topraklarını state yapman daha iyi olacaktır. Kültür özerkliği etkilemez. State'yi kaldırırsan %75'e çıkacağı için ekonomin baya zarar görebilir. Harcayacağın adm puanı da cabası.
Son patchlerden birinde state sayısı nerflendi. O yüzden yayılmak eskisi kadar avantajlı değil. Ancak ticaret şirketi toprakları 0 özerkliğe sahip oluyor. Kullanmanı tavsiye ederim.
Sic Parvis Magna
Ara
ingiltere ile ilk fransa savaşından sonra nasıl bir strateji izlenmeli hem iskoçyayı hemde irlandayı zaman içinde alabiliyoruz ama bunun için hem çok fazla adm puanı harcatıyor hemde state yapmazsak verim alamıyoruz aklımdaki şey irlanda adasından 1 vassal alıp bütün toprakları ona vermek idari teknoloji 10 olunca onu ihlak eder britanyayı kurarız britanya kurulana kadar ufaktan kolonileşmiş oluruz kurulduktan sonrada bütün amacımız kolonileşmek olur anayurt bölgesi etrafında etliye sütlüye karışmayız koloniden parayı kırıncada bütün ticari noktalara saldırırız sizin fikirleriniz nedir?
Ara
İskoçyayı vassallama göreviyle İskoçya'yı alıp Britanya kurma decisionuyla annexlersen puan harcamamış olursun. İskoçya'yı 11 şehri geçmeyecek şekilde feedleyebilirsin. İrlanda'da da herhangi birini diplo vassallayıp tüm İrlanda'yı ona yedirebilirsin. Yavaş yavaş annexlersin sonra.
Britanya kurunca İrlanda annexlenmiyo. Yine normal yolla annexlemelisin.
East Frisia HRE'ye girmezse diplo vassallayabiliyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
(13-01-2018, 00:35)altnkurt : İskoçyayı vassallama göreviyle İskoçya'yı alıp Britanya kurma decisionuyla annexlersen puan harcamamış olursun. İskoçya'yı 11 şehri geçmeyecek şekilde feedleyebilirsin. İrlanda'da da herhangi birini diplo vassallayıp tüm İrlanda'yı ona yedirebilirsin. Yavaş yavaş annexlersin sonra.
Britanya kurunca İrlanda annexlenmiyo. Yine normal yolla annexlemelisin.
East Frisia HRE'ye girmezse diplo vassallayabiliyorsun.

iskoçyayı annexlemek derken vassalı ihlak et seçeneğinden bahsediyoruz değil mi
Ara
Hristiyanlar ile evlilik yapılamıyordu da diğerleriyle yapılabiliyor muydu, ne?

89A5A8C8990DF257E659C9D0FA8D26B987354690
Ara
birden fazla savaç sebebi seçebiliyor muyuz mesela rakip ülkenin en az 5 şehirinde idda talebimiz var ama savaş açarken sadece 1 şehiri seçebiliyoruz acaba bütün şehirler seçilebiliyor mu savaş hedefi olarak yani böylelikle daha az diplomasi puanı harcarız
Ara
(13-01-2018, 08:45)4S0S : iskoçyayı annexlemek derken vassalı ihlak et seçeneğinden bahsediyoruz değil mi

İskoçya'yı decisionla Britanya kurduğunda otomatik ilhak ediyorsun. Puan harcama.

(13-01-2018, 13:24)Dionysos : Hristiyanlar ile evlilik yapılamıyordu da diğerleriyle yapılabiliyor muydu, ne?

Hristiyanlar kendi arasında evlenebiliyor. Diğer tüm dinler birbirleriyle evlenebiliyor.

(13-01-2018, 17:17)4S0S : birden fazla savaç sebebi seçebiliyor muyuz mesela rakip ülkenin en az 5 şehirinde idda talebimiz var ama savaş açarken sadece 1 şehiri seçebiliyoruz acaba bütün şehirler seçilebiliyor mu savaş hedefi olarak yani böylelikle daha az diplomasi puanı harcarız

Barış anlaşmasında aynı savaş sebebine sahip olduğun tüm şehirleri dip puanı harcamadan alabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
(13-01-2018, 18:40)altnkurt :
(13-01-2018, 13:24)Dionysos : Hristiyanlar ile evlilik yapılamıyordu da diğerleriyle yapılabiliyor muydu, ne?

Hristiyanlar kendi arasında evlenebiliyor. Diğer tüm dinler birbirleriyle evlenebiliyor.

Amerikan yerlileri kendi aralarında yönetim şeklinden dolayı evlenemiyorlar.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
özgürlük arzusunu düşürmenin başka yolu var mı vassalınla beraber savaştığında bide diplomatik itibarla düşüyor bunlardan başka bir yol var mı birde hükümdar özelliklerinde görmüştüm
Ara
(13-01-2018, 19:33)KARTAL : Amerikan yerlileri kendi aralarında yönetim şeklinden dolayı evlenemiyorlar.

Yönetim biçiminden dolayı evlenemeyen çok var. Republicler, teokrasiler vs..

(13-01-2018, 21:12)4S0S : özgürlük arzusunu düşürmenin başka yolu var mı vassalınla beraber savaştığında bide diplomatik itibarla düşüyor bunlardan başka bir yol var mı birde hükümdar özelliklerinde görmüştüm

İlişki geliştirmek en önemli yol. Aynı dindensen, evliliğin varsa, aynı hanedandansan özgürlük isteği düşüyor. Diplomatik itibar yine güzel bir etken. Onun dışında sana olan "Trust"u da özgürlük isteğini etkiliyor. Portekiz'le İspanya gibi tarihi dostluk varsa -50 özgürlük isteği oluyor. Osmanlı ve Memlük gibi tarihi düşmanlık varsa +50 artıyor. Yine özgürlük isteğini azaltmak için march yapabilirsin. Son çağdaki 2 bonusla da özgürlük isteği aşırı şekilde düşürülebiliyor.

Geçici olarak düşürmek için prestij çakabilirsin, şehirlerine dev basabilirsin veya toprak verebilirsin. Özellikle hızlıca genişlerken feedleyerek büyütüp bi yandan annexleyebilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
göçebe devletler ticari şirket kurabilir mi kurarsa nasıl? (mançuryayla oynuyorum)
Ara
(13-01-2018, 23:20)golanzor : göçebe devletler ticari şirket kurabilir mi kurarsa nasıl? (mançuryayla oynuyorum)

Başkentinle aynı kıtada ticari şirket kuramazsın. Onun dışında Mançurya'yla Afrika'da kurabilirsin. Endonezya, Filipinler oluyor mu bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
abi burayı niye açamıyorum kanser oldum kaşif falan herşey var etrafında 5 tur attım genede keşfedilemez diyor yaya birliklerinin başınada yaya kaşifi koydum genede açılmıyor neden acaba
https://i.hizliresim.com/m2rd08.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.