EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
İlgili yazılmış bir rehber var.

Reklam---

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...et-rehberi

Reklam---
Ara
Hangi ülke ile eventi almak istiyorsun orası da önemli.Burgonya'nın dağılması 2 eventle gerçekleşebiliyor.İlki 'Duke of Burgundy Dies' eventi.Bu eventi tetikleme şansını arttırmak için:
Burgonya varise sahip olmamalı
Hükümdarı veya varisi ordu başında savaşmalı
Savaş skoru Burgonya'nın -%25, -%50, -%75 olmalı.Yüzde arttıkça tetikleme şansın yükselir.

Yani 'Duke of Burgundy Dies' eventini tetiklemek istiyorsan, Burgonya'yı varissiz yakalayıp full işgal edip beklemen eventin gerçekleşme şansını oldukça yükseltecektir.Bunun en uygun zamanı ise bana kalırsa oyun başındaki Burgonya hükümdarı Philippe ölünce varisi genç yaşta tahta çıkacaktır.3-5 yıl boyunca yeni varisi gelmeyebiliyor, bu süreçte Burgonya'ya saldırıp işgal altında tutup beklersen event yüksek ihtimalle gerçekleşir.

İkinci dağılma eventi ise 'Fate of Burgundy'.
Bu eventin tetiklenmesi içinse
Burgonya'nın istikrarı negatif olmalı.
Burgonya'yı Bourbougne hanedanı yönetmeli.
Koşullarına baktığın vakit bu eventi tetiklemenin elimizde pek olmadığı görülüyor.O yüzden ilk eventin tetiklenme koşullarını sağlamaya çalışmalısın.Bu event daha çok disaster gibi durumlar gelirse Burgonya'nın başına savaşta değilken dağılması gibi durumlara sebep olabiliyor.
Ara
Abd Nasıl kurulur ?
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(19-03-2018, 17:38)KARTAL : Abd Nasıl kurulur ?

Tam şartlarına bakmadım. Hızlıca yazayım. Amerika'nın Southeast bölgesinde bi koloni devleti kurup bunu serbest bırakarak o koloni devleti olarak oynamanız gerek. Bu şekilde ABD kurma decisionu gelecektir. Hangi bölgelerin gerektiğini hatırlamıyorum şimdi.
Sic Parvis Magna
Ara
https://resmim.net/f/5RsaPP.jpg
bu janissery decidance 20 yıl olcak gecmıyor hukumdar değişti tahata gectı sanki bug oldu 20 yıldır techımın agzına kurekle vurdu
[/quote]
Ara
Hangi versiyonda oynuyorsun ve Cradle of Civilization eklentisine sahip misin?
'Ends when' yazan kısımdaki şartı sağlarsan bitecektir.O da senden yeniçerilerin iptalini istiyor.Decisions kısmında görmen lazım iptal kısmını onu geçirirsen disaster bitecektir.
Ara
1.22 oynuyom hepsi var o ana kadar olanlarin valla niye bitmedi hala anlamadim ilk kez bu kadar ciddi oluyo anlamadim 20 yilim bitti

Modifieri sil diyor modifier bolumunde sure yok silinmiyor da napcam bilemedm boyle giderse cop olcak kaydim
Ara
Modifierı silmek için decision sekmesinden yeniçerileri dağıtmakla ilgili decisionu geçirmelisin. Decadence bi kere geldi mi iptal edilemez. Yeniçerilere veda vaktin geldi demektir.
Sic Parvis Magna
Ara
Hallettim arkadaslar gorevlerde sonlandir dedi sonunda bitti şükür tesekkurler cevaplar için. Baya bi geri atti beni pyun neyse hedef roma achivi
Ara
Aslında bu yenicerileri kapatan decision bu kadar basit olmamalı. Bir tıkla bitiriyoruz. Oysa bu hepimizin bildiği gibi böyle olmadı. Biraz daha zor olmalı. Bir süreç geçirmeli ve bu sürecin sonunda kapanmalı. Misal yenicerimiz ne kadar çok ise o kadar zorlaşmalu.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-03-2018, 01:15)Semavi7 : Aslında bu yenicerileri kapatan decision bu kadar basit olmamalı. Bir tıkla bitiriyoruz. Oysa bu hepimizin bildiği gibi böyle olmadı. Biraz daha zor olmalı. Bir süreç geçirmeli ve bu sürecin sonunda kapanmalı. Misal yenicerimiz ne kadar çok ise o kadar zorlaşmalu.

Yeniçerileri kaybetmek bile bazı oyuncular için yeterince büyük bir zorluk bence. Onun dışında genel olarak bakarsak oyun sürekli bu tarz zorlaştırıcı öğeleri kaldırıyor. Önce batılılaşma ve beraberindeki türlü isyanlar kalktı. Şimdi decadence kalktı falan. Adm verip stab basmak ve Mil verip legitimacy basmak bile oyunu çok sığlaştıran bir mekanikken artık dlc sahibi ingilizler adm bile harcamadan 3-5 kuruş verip stab basabiliyor. Parayı veren düdüğü çalar mevzusuna döndü iyice.
Sic Parvis Magna
Ara
Ya oyle haklisiniz da ciddi ciddi osm yi zorluyor bu durum.bir yakalandin mi furya halinde basliyor afet. Nezaman iyi hukumdar yakalasam aninda oluyor nerdeyse ve yerine hep dandik veliahtlar geliyor. Kurtulamadan adam tahta geciyor . acikcasi osm icin enzor decidance bence. Mesela fra moskova avusturya da benzeri zorluk var midir bilmiyorum ama gercek anlamada zorluyor dun benim yaklasik 20 yilimi cope atti ha benim amatorlugume geldi bir kismi ama en az 8 yil suruyor genel anlamda zaten
Ara
DLC'lerden gelen Ottoman Government'in heir seçme özgürlüğü ve varisi reddetmeni sağlayan disinherit mekaniklerini kullandığında decadence geçirme ihtimalin baya bi düşüyor. Biraz şansın varsa 1821'e kadar götürürsün.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet Altinkurt aynen oyle ben ortodox olunca haliyle ottoman government gitmisti, varisi reddetme mukemmel birsey katiliyorum ama sorun tam reddederken consile kalırsan orada yaniyor keten helva ☺
Ara
O da birazcık nasip işi artık. %100 yöntem diye bişey yok sonuçta.
Sic Parvis Magna
Ara
BwmtLE.png?v=2420180203300300

Memlükler'e savaş açtım ve biraz WS alınca savaşı hemen bitirdim. Gördüğünüz üzere Al Wajh eyaletini aldım (lakin normalde orayı fethetmedim). Sırf gıcıklığına :D

Hayır, işin ilginci Venedikler'le savaştığımda tüm topraklarını işgal ettim. Normalde Akdeniz'deki topraklarını alırdım ama ekonomiden dolayı direkt Viyana'yı aldım. Daha da ilginci aldığım gibi orayı merkezleştirmiştim. Fakat burası neden olmuyor? Hem de yanı başında kuklam var. Viyana'ya komşu bir vilayetim yoktu. Bu kutucukta da sanırsam "komşu vilayetin yok" diyor.
Ara
Core range in yetmiyor.1700 uzaklıktaymış ama senin core layabileceğin mesaje 425 e kadar.Ya sınır toprak alacaksın ya da o kıyıdan toprak alıp o şekilde core edebilirsin.Bu arada Viyana için bağlantın olmasaydı zaten oyun almana izin vermezdi.Muhtemelen vassal üstünden bir bağlantın vardır ki alıp core yapabilmişsindir.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kara üzerinden bağlantın olmayan toprağı alamazsın. Deniz üzerinden de koloni mesafesine bakılır. Orayı almak için hesaplanan mesafe afrikayı dolanıp gelen deniz yolu olduğu için baya bi mesafe tutuyor. Ondan önce kara bağlantın olan bi yerden kızıl denize komşu bi toprak alırsan oraların hepsine range yetecektir.
Sic Parvis Magna
Ara
Millet öncelikle merhaba.Son İngiltere güncellemesi ile birlikte yeni gelen görev sistemi bende bozuk.Herhangi bir mod açık değil ve steamdan verify yapmama rağmen düzelmedi.Osmanlıyla oynarken oyun başında conquer florida gibi garipçe görevler var.Bu durumu nasıl düzeltirim.Yardımcı olursanız sevinirim.
Ara
Arkadaşlar selamlar öncelikle. Ben size bir dizi soru sormak istiyorum ama önce durumu bi özetliyim:

Napoli Krallığı'yla bir oyuna girdim. İlk 2 senede falan savaş yapmadan kendiliğinden bağımsızlığımı kazandım. Sonra işte yavaş yavaş italyayı toparlamaya çalışıyordum. Sonra bir de baktım ki fransa PU ya düşmüş. Kastil-Aragon bana savaş açtı. Fransa zerre kadaryardım etmedi ne desem dinlemedi ben ve avusturya beraber aragonu tamamen kuşattık. Aslında Toplam 17k orduları vardı rahat hepsini ele geçirip toprak alabilirdim ama manpower kalmamıştı hepsi paralı asker ekonomi de sıkıntıdaydı. Ve şimdi de Fransa bağımsızlık savaşı açtı.

Soru 1.
Ben fransayı rahat yenerim de her 10 yılda bir isyan edecek mi? 

Soru 2.
Fransayla ne yapmamı önerirsiniz? Fransa PU ya düşünce birde greatpower oldum ingiltere kastil portekiz hepsiyle rival oldum.

Soru 3.
nOdQLg.jpg

Soru 3.
Teknoloji ve idealarda durum bu ben maritime yada influence düşünüyorum. Maritime istememin nedeni normalde hiç gemi kasmam şimdi en çok gemi bastım baya bir gemi basabiliyorum hazır quality basmışken denizlerde yenilmez olmak istiyorum. İnfluence istememin nedeni ise vasallaya vasallaya gitmem. Hangisini önerirsiniz?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.