EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Selamlar
Yıl 1514 ü geçti. Kolonizm hala çıkmadı. Normal mi acaba yoksa amerika daha keşfedilmedi mi? Ben Polonya yım.
Ara
Yılın 1500 olması koloniciliğin çıkması için gereken sebeplerden biridir.Yani diğer şartlara sahip olan bir devlet yoksa enstitü çıkmaz. Amerikayı keşfetmek yetmiyor; keşfeden devletin keşif fikirlerinin 2. ideasının da açık olması lazım.
Ara
(27-03-2018, 19:33)Ferguner : Selamlar
Yıl 1514 ü geçti. Kolonizm hala çıkmadı. Normal mi acaba yoksa amerika daha keşfedilmedi mi? Ben Polonya yım.

Bu yeni gelen dlc ve yamadan sonra 2 oyunumda da geç çıktı hatta bir oyunda İngiltere 1546'da koloniciliği zar zor bulmuştu üstüne 1550'de Brandenburg matbaayı patlatınca Asya'lı devletler enstitüde çift ceza yiyerek neredeyse hiç tek basamadı
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Asyalı devletler bi zahmet basamasın. Olması gereken şey o zaten. Kolonicilik olayını bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Süveyş Kanalı açılabiliyor mu? Oyun 1821'de bitiyor ama kanal 1869'da açılmıştı.
Ara
Evet oyunda Süveyş, Kiel ve Panama kanallarını açabiliyorsun.20. yönetim teknolojisinden sonra bunları açabileceğin bölgeler sende veya sana bağlı devlette ise decisionlar kısmında gözükecektir.Belli bir ücret karşılığında kanal yapımına başlayabilirsin.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-03-2018, 20:00)iberkay : Evet oyunda Süveyş, Kiel ve Panama kanallarını açabiliyorsun.20. yönetim teknolojisinden sonra bunları açabileceğin bölgeler sende veya sana bağlı devlette ise decisionlar kısmında gözükecektir.Belli bir ücret karşılığında kanal yapımına başlayabilirsin.

Bu olayı gerçekleştirdim ama iyi mi oldu kötü mü oldu bilemedim. Akdeniz yol geçen hanı oldu. 

Buna kota koyamıyor muyuz ya da istemediğimiz ülkelerin geçişini engelleyemiyor muyuz?

Bize getirisi ne Süveyş kanalının?
Ara
(29-03-2018, 23:09)Jenizaros :
(29-03-2018, 20:00)iberkay : Evet oyunda Süveyş, Kiel ve Panama kanallarını açabiliyorsun.20. yönetim teknolojisinden sonra bunları açabileceğin bölgeler sende veya sana bağlı devlette ise decisionlar kısmında gözükecektir.Belli bir ücret karşılığında kanal yapımına başlayabilirsin.

Bu olayı gerçekleştirdim ama iyi mi oldu kötü mü oldu bilemedim. Akdeniz yol geçen hanı oldu. 

Buna kota koyamıyor muyuz ya da istemediğimiz ülkelerin geçişini engelleyemiyor muyuz?

Afrika'yı boydan boya dolanacak halleri yok adamların :grinn:  Ama ne katkısı var bilemem.
Ara
(29-03-2018, 23:09)Jenizaros :

Engelleme şansın yok. 3 kanalda bittikten sonra bölgeye 20 trade power veriyor.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
Ara
Osmanlı'ysan Akdeniz Hint-Arap denizi arasındaki geçişin kolaylaşıyor. İngiltere'ysen tarihteki gibi Avustralya ve Hindistan'daki kolonilerine erişimi kolaylaşıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Yapmaya çok gerek yok. Vereceğin paraya 2. filoyu kur daha makul olur. Sırf göz boyamalık bir mekanik olmuş.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-03-2018, 00:35)Aeschyli : Yapmaya çok gerek yok. Vereceğin paraya 2. filoyu kur daha makul olur. Sırf göz boyamalık bir mekanik olmuş.

EU4'nün diğer bi çok mekaniği gibi. :caine:
Sic Parvis Magna
Ara
agresif genişlemeyi %kaçta tutmalıyız maksimum arkadaşlar
Ara
Aşırı genişlemeyi kastediyosun sanırım. Ne kadar yüksek olursa isyan riskin de o kadar artıyor. Fakat %100'ü geçince ekstra isyan riski veren eventler başlıyor. O yüzden %100'ü geçmemeye çalış. %100'ü geçersen 200 sene önce fethettiğin adam isyan edebiliyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
AE den bahsediyor muhtemelen. 50 yi geçerse koalisyon kurabilirler. Koalisyon haritasından sürekli kontrol et.
Ara
(30-03-2018, 09:05)Aeschyli : AE den bahsediyor muhtemelen. 50 yi geçerse koalisyon kurabilirler. Koalisyon haritasından sürekli kontrol et.

% olarak sorunca oe gibi geldi bana.
Sic Parvis Magna
Ara
İngiltere ile anglican kilisesine geçebilmek için protestan ya da reformist mi olmak gerekiyor?
Ara
(31-03-2018, 02:01)Justicar : İngiltere ile anglican kilisesine geçebilmek için protestan ya da reformist mi olmak gerekiyor?

Hayır ama Dünyada reformasyon çıkalı en az 15 yıl geçmiş olması gerekiyor.
Ara
(31-03-2018, 02:17)Voidian :
(31-03-2018, 02:01)Justicar : İngiltere ile anglican kilisesine geçebilmek için protestan ya da reformist mi olmak gerekiyor?

Hayır ama Dünyada reformasyon çıkalı en az 15 yıl geçmiş olması gerekiyor.

Geçtiğini düşünüyorum ama olamadım hala.
Ara

The Church of England adlı bir eventle Anglikan kilisesine geçebiliyorsun. Bu eventin gelmesi için gereken şartlar:
Rule Britannia DLC'si aktif olmalı.
Protestan dini çıkalı 15 yıl geçmiş olmalı.
Ülken Hristiyan olmalı.
Defender of Faith olmamalısın.
Başkentin Britanya adalarında olmalı.
British kültür grubuna mensup olmalısın.
En az 10 tane koloni dışı şehrin olmalı.
Yıl 1600'e gelmemiş olmalı.

Bu şartları sağladığında gelen eventle Anglikan kilisesini kurabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.