EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Çağ rehberleri çok kullanışlı değil. Mesela splendorlar var. Bunlar ne işe yarar? Bir özelliği seçtiğimizde oyun boyunca etkili mi olacak? İlk çağda "Transfer Subject" var. "Bölge transferi" gibi bir anllamı var zannedersem. İçel ile Kıbrıs aynı bölgenin illeri sayılıyor. Bu şehirlerden biri bende olursa, bende olmayan şehir için hak mı iddia ediyorum? Nedir bu "Transfer Subject"in olayı?
Ara
Splendor karşılığında çağ özelliklerini açabiliyorsun.Kısaca buna yarıyor diyebiliriz.800 splendor karşılığında bir tane çağ özelliğini açabilirsin.Sanırım normal aylık splendor artışın +3, çağda verilen görevlerden birini tamamladığın anda da +1 daha splendor alıyorsun.Yani ne kadar çok görev tamamlarsan o kadar hızlı özellikleri açabilirsin.Splendor miktarı azaltan, arttıran eventler de mevcut 'Last Jousting Tournament' gibi bunlara da dikkat edersin.

Aldığın özellikler sadece bulunduğun çağ için geçerli oluyor.

Subject terimi, oyunda vassallar ve pu ların için kullanılıyor.Yani sana veya birine bağlı devletler 'subject' statüsünde.İlk çağ özelliği olan 'Transfer Subject' özelliği karşı tarafın pu veya vassallarını yarı ae fiyatına kendi vassalın haline getirmek için kullanılıyor.Genellikle kullanılan devletler Napoli, Norveç, Hollanda minorleri gibi pu lar.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada her çağ görevi +2 splendor, +3 power projection veriyor olması lazım.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Sizde de oyunun sonlarına doğru feci kasmalar oluyor mu acaba?Tamam çok fazla işlem biniyor ama 5 hızındaki oyun 1 hızında gibi oluyor.i7 ikinci nesil işletim sistemim biraz eski diye mi kaynaklanıyor yoksa herkeste gerçekleşiyor mu bu sorun?
Ara
Beyler hani oyunda benimsenmesi gereken şeyler varya matba gibi kolonicilik gibi bana hep batıdan sonra geliyor(Osmanlıyım)
Ara
1.25.1 güncellemesinden sonra ülke ekonomilerinde ciddi bir düşüş mü oldu ?
Örnek verecek olursam (oyun zorluğu hard) osmanlı ile başlangıçta +3 duka gelirle başlıyorum 
sizdede böylemi ?
Ara
Yeni yamada asker maliyetleri arttı baya. Teknoloji atladıkça dahada artıyor. Ayrıca teknolojilerle gelen production eff te azaltılmış sanırsam. Kısaca kalite dahada önemli bir hale geldi.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
JQvYNW.jpg

Sorum vassallarımın neden ordu basmıyorlar. Özellikle macar 10 yıldın uzun süredir baya toprağı var ama 1k ordu basmadı.
Ara
Borçları vardır.
Ara
Vassalların borçları olmaz diye biliyorum ama sorunun sebebini de bilmiyorum.

Neyse, kendi sorumu sorayım. Tarihte Osmanoğulları, Bizans-Bulgar (örnekler çoğaltılabilir) gibi kendisinden farklı dine sahip devletler arasında bile hanedan evlilikleri yapmışken neden oyunda olmuyor? Sanırım kutsal kitaplardaki ayetleri, dogmaları göz önüne alarak bunu yapmışlar. Fakat bunun tarihte çokça ihlali var. Böyle bir ayrıntıyı kaçırmaları beni şaşırttı. Yoksa var mı?
Ara
(18-04-2018, 00:32)YasinSaka : Vassalların borçları olmaz diye biliyorum ama sorunun sebebini de bilmiyorum.

Neyse, kendi sorumu sorayım. Tarihte Osmanoğulları, Bizans-Bulgar (örnekler çoğaltılabilir) gibi kendisinden farklı dine sahip devletler arasında bile hanedan evlilikleri yapmışken neden oyunda olmuyor? Sanırım kutsal kitaplardaki ayetleri, dogmaları göz önüne alarak bunu yapmışlar. Fakat bunun tarihte çokça ihlali var. Böyle bir ayrıntıyı kaçırmaları beni şaşırttı. Yoksa var mı?

Sebebi bunu bilmemeleri değil  becerememeleri. Tahtların birleşmesi olayı avrupaya has bir siyasi durum.Benim  bildiğim kadarıyla avrupa dışındaki herhangi bir ülkede böyle bir durum yok.  Şimdi bu adamlar başka bir dindeki  krallıklarla hristiyan kralllıklarını evlenmesine izin verseler pu meselesi ne olacak? Çünkü pu meselesi hem tarihi olarak hem oyunda yansıtılış itibariyle hristiyanlığa özel bir durum daha öncede söylediğim üzere.Eğer  pu almalarına izin verirlerse hristiyan devletlerin pu avantajı yok olacak. Vermezlerse bir anlamı yok evliliğin. Üstelik bu izin vermenin açabileceği buglar falan  bunların düzeltilmesi falan hep ekstra efor...  Yani demek istediğim şu tamam eu4 tarihten ilham alan bir oyun ama bir oyun. Tarihi aynen yansıtmak zorunda değil.Bazı tarihi gerçekleri oyunun mekanikleri ve oynanışı için feda edebilir... Hristiyanların diğer dindeki devletlerle evlenme mevzusu mekaniğe kurban edilmiş bir tarihi gerçektir.
[+] 2 üye süleyman maik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda eski versiyonlarda müslümanlarda falan da PU olayı vardı yanlış hatırlamıyorsam. O zamanlar da hristiyan müslüman evliliği olmuyodu diye hatırlıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Din değiştirmeden kültür değiştirebilmenin bir yolu, yaması var mı? Çok saçma buldum bu zorunluluğu.
Ara
Din değiştirmekle kültür değiştirmenin bi alakası yok ki?
Sic Parvis Magna
Ara
Eskiden nasıldı hiç dikkat etmedim ama bu yamada oynarken önce dinini değiştirmen gerekiyor kültür değiştirmek için. Fransa oyunumda Hollandalıları dini farklı iken çeviremiyordum.
Ara
Culture shift değil culture conversion diyorsunuz.Evet onun için seperatism bitmeli ve dini senle aynı din olmalı. 1.19dan beri oynuyom ve o zamandan beri böyleydi.
Sic Parvis Magna
Ara
Beyler Bişey sorucam Ben oyunu full sürüm yaptım oyna tuşuna tıklamadan önce solda v1.25.1.0 england (39a3) yazıyor oyna tuşuna tıkladığımda ana ekrana gelince sürüm hesaplanıyor yazıyor solda sonra sürüme baktığımda v1.25.1.0 england (79ef) yazıyor ve multiplayer oyunu oynayamıyorum sürümler farklı yazıyor bilen varsa lütfen yardım etsin sorunu arkadaşımla oynamak için aldım oynayamıyorum
Ara
Kampanyadan ana menüye dönmek isteyince oyun masaüstüne dönüp yeniden açılıyor neden acaba?
Ara
Gamestate i resetlemek için baştan açılıyor.Aksi taktirde bu tarz clausewitz motorlu oyunlarda çok gir çık yapınca oyunda bozulmalar meydana gelebiliyormuş.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kutsal Romayı dağıtmak için ne yapmalıyım?
Ara

Konuyu Okuyanlar: baywatch06, 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.