EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
bu arada belirteyim öyle her savaşı kaybetmiyorum oyunun başında zaten askeri teknoloji açık değil.Memlük te oynerken aşağılardan bir kaç toprak alıyorum Etiyopyanın üst taraflarından.İsyan çıkıyor yeniyorum.Ülkemde isyan çıkıyor yeniyorum isyanlar aralıklı çıkıyor.Ama bazen isyancılar yada karşı rakip ezip geçiyor.Bunu anlam veremiyorum işte.

(09-03-2019, 21:14)GameTroll :
(09-03-2019, 20:58)TengreBaBay :
(09-03-2019, 19:50)Onur34 : Ordu masraflarını açmayı denedin mi?

Açıktı abi ya.Heşey benim lehimeydi.İsyancıların üstüne saldım orduyu yani

(09-03-2019, 20:53)GameTroll :
(09-03-2019, 19:36)TengreBaBay : Allah aşkına fikir verin.Bu oyunun savaş sistemi  nasıl.Oyunu toplasan 30 saat kadar oynadım. Memlük'le başlıyayım dedim hem Afrika giderim hemde Anadolu ya açılırım diye.Başta birkaç yer aldım.Sonra isyanlar patlak vermeye başladı.Tamam normaldir.Ama lütfen 20k lık memlük ordusu nasıl 6k lık isyancılara yenilebilir. River cross yok bak arazi şansı eşit komutanı da yok .2.ci save açtım biraz araştırma yaptım komutan filan ekledim orduya Osmanlı zaten rahat bırakmıyor(muş) Memlük ü.Bu sefer Osmanlıyla savaşıyorum adamın benden 10k asker eksiği var 22k vs 12k gene alamadım.Niye sebep ne?Daha demin Portrekizle  oynuyorum koloni gidiyorum öyle tavsiye ediyorlar Afrikada Arguim diye bir yer var.Koloni kuruyorum isyan çıkıyor 10k ordu yolladım 5klık orduya yenildi.Elin mızraklı adamına 15.yy Portekizi nasıl yenilebiliyor?Biraz uzun oldu özür dilerim.Oyundan soğudum yani.(Korsan bu arada oyun beğernirsem orjinal almayı düşünüyordum.)
Dostum 30 saat olmuş daha biraz sabır ve bu forumdaki rehberleri incelersen yapabilirsin. Birde ilk oyunu Osmanlı ile başla öğrenmen daha kolay olur
Rehberlere bakıyorum videolar filan izledim Youtube'ta ama yani sayı üstünlüğü bende olması rağmen ve hiçbir penaltı olmamasına kaybetmek garip geliyor.

Orduları etkileyen birçok neden var. Ordu morali, masraflar,diiplin,prestij, arazi şartları, geçişler, teknoloji,  eğer savaş yapılan yerde tuz üretiliyorsa savunan %15 gibi bir buf alıyor onlara dikkat etmen lazım . Pip değeri savaşçıların örneğin erken dönemde Anadolu grubunu askerleri diğer bütün coğrafyalardan daha üstündür. Bunlar etkili olabiliyor ama isyancı için tek açıklama arguin tek toprak ve sadece denizden çıkarma yapıyorsun buda sana -2 penaltı verir iki katı ordu bile olsa savaş sırasındaki zar mekaniği yüzünden yenilmiş olabilir birde erken dönemde ordunun moralide düşük olabilir. Bir görsel görmeden hangisi olduğunu tahmin etmek zor

Tuz a hiç dikkat etmedim.Arguinde ilk isyan çıktı koloniyi filan mahvetti ondan sonra ordu yolladım orda bekliyordu.O zar mekaniği çok saçma ayrıca.Teşekkürler cevabın için
Ara
Birçok ülke devrimden sonra tarihteki monarşi sonrası bayraklarına sahip oluyorken, neden Osmanlı devrim gerçekleştiğinde Türkiye Cumhuriyeti bayrağına sahip olmuyor?
Ara
(10-03-2019, 00:56)Anzavur : Birçok ülke devrimden sonra tarihteki monarşi sonrası bayraklarına sahip oluyorken, neden Osmanlı devrim gerçekleştiğinde Türkiye Cumhuriyeti bayrağına sahip olmuyor?

3 dik parçaya bölünüyor sadece ülke bayrağı. Bir çoğu isabetli renkler bile değil. Pek üzerine düşülmüş bir konu değil rev bayrakları.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@TengreBaBay Tuz kalelerin düşmesini geciktiriyor. Normal savaşlarda ne kadar etkili veya etkili mi emin değilim. Buna dikkat ederek oynayan olduğunu sanmıyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Elektörlerden biri imparator olunca dismantle HRE yapmak için onun başkentini annexlemem mi lazım yoksa vassallamak yeterli mi?
Ara
(10-03-2019, 15:03)Consul of Time : Elektörlerden biri imparator olunca dismantle HRE yapmak için onun başkentini annexlemem mi lazım yoksa vassallamak yeterli mi?

işgal etsen yeterli diye biliyorum
[+] 1 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-03-2019, 00:56)Anzavur : Birçok ülke devrimden sonra tarihteki monarşi sonrası bayraklarına sahip oluyorken, neden Osmanlı devrim gerçekleştiğinde Türkiye Cumhuriyeti bayrağına sahip olmuyor?

Bırak bayrağı devletin adının direk Turkey olması gerek.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Kolonileştirme hızımı nasıl arttırabilirim ? 
Ara
İdea, poliçe, koloni politikası, eventler, koloni attığın bölgenin iklimsel özellikleri koloni hızını etkiler. Senin yapabileceğin yegane şey idea ve poliçe açmak sanırım.

Edit: Estate bonuslarından da koloni hızı artırma bonusları alabiliyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
(10-03-2019, 20:28)altnkurt : İdea, poliçe, koloni politikası, eventler, koloni attığın bölgenin iklimsel özellikleri koloni hızını etkiler. Senin yapabileceğin yegane şey idea ve poliçe açmak sanırım.

Edit: Estate bonuslarından da koloni hızı artırma bonusları alabiliyorsun.

Çok fazla terim içeriyor açıklaman daha o kadar bilmiyorum   :smile: Poliçe ve Koloni Politikasına nereden bakabilirim ? 
Ara
Koloni politikası stability artırdığın menüde sağ taraftaki 3 buton. Poliçe de decision geçirdiğin ekranda üst taraftaki 9 boş kutuya koyduğun bonuslar.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-03-2019, 15:03)Consul of Time : Elektörlerden biri imparator olunca dismantle HRE yapmak için onun başkentini annexlemem mi lazım yoksa vassallamak yeterli mi?

Aynı anda imparatorun ve bütün elektörlerin başkentini işgal eder halde olman lazım dismantle etmek için.
Ara
(11-03-2019, 03:21)altnkurt : Koloni politikası stability artırdığın menüde sağ taraftaki 3 buton. Poliçe de decision geçirdiğin ekranda üst taraftaki 9 boş kutuya koyduğun bonuslar.

cevaba katkı olarak : Koloni politikası değiştirirken stability 1 düşüyor dikkat edin.
Ara
Exploit development kısmından Base değerleri 1 azaltıp Manpower ve altın alma ne derece mantıklı sınırı ne olmalı ?
Ara
Mantıklı değil, kullanılmamalı.
Ara
(11-03-2019, 22:24)Voidian : Mantıklı değil, kullanılmamalı
Teşekkürler
Ara
Şehirlerden toplayinca o sehrin üzeinde rakam çıkmıyor mesela 05+ gibi
Ara
"too many territories"ten gelen yolsuzluğu azaltmanın yolu var mı
Ara
Yapabileceğin tek şey territory sayını arttırmak.Fakat yolsuzluğu azaltmanın birden fazla yolu var, onları kullanabilirsin.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-03-2019, 11:51)menars : Yapabileceğin tek şey territory sayını arttırmak.Fakat yolsuzluğu azaltmanın birden fazla yolu var, onları kullanabilirsin.

State arttırmak demek istediniz sanırım. Yanlış bilgilenme olmasın diye yazdım.

Ek olarak henüz state yapılmayan yerlerde vassal çıkarabilirsiniz.
[+] 3 üye ingenierocivil nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.