EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Etrafinda bir suru kolonilestirilecek yer varsa ve etrafinda sana dusman olabilecek oyuncu olmayan cografyalarda(Guneydogu Asya gibi) Expo+Expansion+Quantity kombosu. Quantity alinma sebebi policeden koloni hizi vermesi. Daha sonra kolonilesmeyi tamamladiktan sonra (tahmini 1700ler) expansion ve expoyu silip yeni idea grubu alabilirsin.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şuan danimarka ile oynayacağım fakat size danışmak istediğim bir konu var.
Danimarkada çıkan ilk taht isyancılarının taleplerini kabul edip kralı tahttan indirmek mantıklı mı?
çünkü ilk hükümdarın özellikleri baya kötü.
Siz olsanız ne yapardınız? tavsiyelerinizi bekliyorum.
Ara
Kralı tahttan indirince prestij ve pu sorunu olmuyor muydu?
Sic Parvis Magna
Ara
(01-03-2019, 17:42)altnkurt : Kralı tahttan indirince prestij ve pu sorunu olmuyor muydu?
Yok öyle değil. Oyunun başında isyancılar var. İsyancılar ülkeyi ele geçirirse başa farklı kral geliyor. Pu düşmedi ve prestij legitimacy sorunu olmadı bende.
Ben denedim çok efsane oldu. Ardından bi heir çıktı 5-4-6 ilk baş innoventiv idea aldım artık teknolojide rakibim bile yoktu.
İskoçyayı falan aldım. Novgorodun bi kısmıda bendeydi. Fransa ve polonya ile müttefiktim. İskocyada 26k askerimle ingiltereyi işgal etmeye çalışmak gibi bi aptallık yaptım dalgınlığıma geldi ve tekrar baştan başladım. Şuanda oynuyorum hatta. Bu sefer maalesef isyancıların kralı başa gelmedi. benim pulara pasif yapmayı unuttum geldiler bastırdılar. Ama şans bu sefer yüzüme güldü baştaki iktidarsız kralımız 5-6-4 heir yaptı bu heiride polonya quenine borçluyum :D
Ara
(01-03-2019, 19:20)Alduin : İskocyada 26k askerimle ingiltereyi işgal etmeye çalışmak gibi bi aptallık yaptım dalgınlığıma geldi ve tekrar baştan başladım.
Savescum yapaydınız hocam.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-03-2019, 20:12)Filsuk :
(01-03-2019, 19:20)Alduin : İskocyada 26k askerimle ingiltereyi işgal etmeye çalışmak gibi bi aptallık yaptım dalgınlığıma geldi ve tekrar baştan başladım.
Savescum yapaydınız hocam.

Bence en iyisi kralılgaz gibi oynamak. Parammı bitti direk cash cash yazar zengin olurum hem vaktimde heba olmuş olmaz xd
Edit: Ciddi değilim
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Alduin
Öyle de zevki olmaz be....
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
son yamayla birlikte kullanılabilir hale gelen Maritime idea hakkında neler düşünüyorsunuz hangi bölgelerde verimli olur almaya değer mi
Ara
Denizde üstünlük sağlamak isteyen her ülke için gideri var bence. Navaldan çok daha iyi bir idea. Askeri kategori de işgal etmiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
20190303171009_1.jpg

Vijanagara karşı ticaretten dolayı savaş nedeni elde ettim onu kullanarak saldırıp başarım için gerekli şehri almalımıyım yoksa bekleyip hindistana mı genişlemeliyim?
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ticaret savaş sebebiyle toprak alamazsın.
Sic Parvis Magna
Ara
Ticaretten dolayi elde edilen savas nedeninden kastin "trade conflict" cb`si sanirim. Onunla toprak alamazsin. Expo ideasi aldiysan spy network olusturup claim alarak girebilirsin Hindistana
Ara
https://hizliresim.com/8aoOnr Sizce İdea olarak ne gitmeliyim koloni gitmem kesin gibi
sizce ilk güney afrikamı yoksa endonezyayamı ineyim kalan ideları nasıl tamamlıyım askeri idea alayımmı şuan timurdan hindistana geçmeye çalışıcam arabistan formlamam için son toprak teknolojide iyiyim 1050 dev var bizans vassal
genişleme hedefim nereleri olsa ticaretten daha çok kazanırım bide en önemlisi alexandria ticaret bölgesindeki tüm topraklara sahip olmama rağmen ticaret gücüm
yüzde 60 civarı papalık venedik falan yok ediyor nerde toplamalıyım veya nasıl atarım bunların gücünü
Ara
multiplayerde oynamış olduğum filipinler ülkesi korsan bayrağı çekebiliyor. aynı zamanda animist bir ülke. şimdi filipinleri tam annexlemeden önce korsan bayrağını çekip korsan cumhuriyetine dönüşüyoruz. sonrasında ise hindu veya müslüman oluyoruz.

sorum şu: bunları yaptıktan sonra dahi malaya olabiliyorum. bu dönüşümü denemedim. bu dönüşümden sonra yönetim hala korsan cumhuriyeti mi kalır yoksa monarşiye döner mi? deneyen oldu mu bunu hiç?
yani kısacası malaya korsan cumhuriyeti mümkün müdür ?

bu arada decision açık ama şartlarına bakmadım. monarşi olmadan malaya kurulur mu onu da bilemiyorum.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(03-03-2019, 20:49)jax61 : multiplayerde oynamış olduğum filipinler ülkesi korsan bayrağı çekebiliyor. aynı zamanda animist bir ülke. şimdi filipinleri tam annexlemeden önce korsan bayrağını çekip korsan cumhuriyetine dönüşüyoruz. sonrasında ise hindu veya müslüman oluyoruz.

sorum şu: bunları yaptıktan sonra dahi malaya olabiliyorum. bu dönüşümü denemedim. bu dönüşümden sonra yönetim hala korsan cumhuriyeti mi kalır yoksa monarşiye döner mi? deneyen oldu mu bunu hiç?
yani kısacası malaya korsan cumhuriyeti mümkün müdür ?

bu arada decision açık ama şartlarına bakmadım. monarşi olmadan malaya kurulur mu onu da bilemiyorum.

Malaya kurma decisionı hükümet biçimini değiştirmiyor.

Alıntı:effect = {
           change_tag = MSA
           remove_non_electors_emperors_from_empire_effect = yes
           if = {
               limit = {
                   NOT = { government_rank = 2 }
               }
               set_government_rank = 2
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
arkadaş korsanın hası afrikada ama bana gelmiyor republic ol butonu bütün afrika ülkelerine özel görev ağacı gelmiş cezayir bomboş
Ara
biri bana cevap verseye lazım
Ara
(03-03-2019, 21:33)SU4PRE4M4E : biri bana cevap verseye lazım

koloni gitme hocam zaten başkentin kahire güney afrika ve fil dişi sahillerinde başkentin afrikada olduğu için ticaret şirketi kuramıyorsun direk bodozlama kuzey afrika,italya,timur,kırım gibi bölgelere ilerlemeni öneririm idealarda ise çok yanlış başlamışsın ama olsun hala geç değil önce bir Administrative seç ve core indirimi al daha sonra quality,Economic ve  Religious idea tercih et sırasıyla.Kuzey afrikayı aldıktan sonra sağlam bir donanma kurup italyaya adalardan başlayarak istilanı tamamla özellikle sicilya girit rodos gibi adaları aldıkça venediklilerin falan ticari gücü kırılacak
Ara
Bence başlangıç ideaları çok yanlış değil influence sayesinde osmanlıyı çok hızlı yuttum eretna ve bizansı çıkararak quantity de force limit için normalde 60 ken 110 a çıkardım ve çok savaş yaptığımdan dolayı kolonici memlüğün güçlü olduğunu gördüm sp oyunlarımda, biraz askıya almak lazım 5. olarak açarım hindistana girince bide arabistan formayayımmı çünkü başkent mekkeye gidiyor ve fikirleri çok iyi gelmedi
formlayıp fikirlerini almasam mantıklı olurmu yada egypt mı bekliyeyim.
Ara
mamlük iyi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.