EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
administrative empire ve bronze cannons gibi eventler nedir nasıl gelir ne işe yarar
[+] 1 üye Emekli Tüccar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bronez cannons elinde copper üreten toprağı olan ülkelerden mil tech 7ye ilk geçende triggerlanıyor ve dünyadaki copper fiyatlarını %50 artırıyor.
Administrative empire hiç hatırlamıyorum. Neyle ilgiliydi, şıkları neydi vs. bi ss falan atarsan bakarım.
Sic Parvis Magna
Ara
(05-03-2019, 20:04)altnkurt : Bronez cannons elinde copper üreten toprağı olan ülkelerden mil tech 7ye ilk geçende triggerlanıyor ve dünyadaki copper fiyatlarını %50 artırıyor.
Administrative empire hiç hatırlamıyorum. Neyle ilgiliydi, şıkları neydi vs. bi ss falan atarsan bakarım.

administrating an empire şeyi. memlük ya da osmanlı'ya geliyor genelde, kağıt fiyatları ile ilgili.
Ara
(06-03-2019, 00:21)Türkopol :
(05-03-2019, 20:04)altnkurt : Bronez cannons elinde copper üreten toprağı olan ülkelerden mil tech 7ye ilk geçende triggerlanıyor ve dünyadaki copper fiyatlarını %50 artırıyor.

administrating an empire şeyi. memlük ya da osmanlı'ya geliyor genelde, kağıt fiyatları ile ilgili.

Aslında  önce hangi devlet 9. yada 10 admin  tekte ilerlese o  alıyor
Ara

Bu mesela oXaq8o.jpg
Ara
Çok gereksiz şeylere takıldığını belirterek başlayayım öncelikle.

Feodalismi benimsemiş, tribal yönetim biçiminde olmayan, ADM tech 6'ı araştırmış olan ülkelerden en az 50 toprağı olup koloni devleti sahibi olan veya Afrika, Asya, Avrupa kıtasından birinde başkenti olup koloni devleti sahibi olan ülke bu eventi triggerlıyor. Sonrasında kağıt fiyatları %25 artarken bu event bütün ülkelere gidiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
teknolojide nasıl hızlı gelişirim
r5a4gP.jpg
Ara
Enstitüyü benimseyerek teknolojiyi daha ucuza alabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
%10 moral mi %5 disiplin mi daha önemli :D
Ara
Dönemine göre.Abso çağına kadar moral daha efektif olacaktır, son çağlara yaklaştıkça disiplin daha etkili olacak.Ben her zaman disiplin taraftarıyım ama ordu moralini; prestij, army tradition, power projection gibi etkenleri yükselterek de arttırabilirsin.Disiplinde ise eventler harici yükselme durumu yok bu yönden de disiplini tercih etmeyi daha mantıklı buluyorum.
Ara
%15 olsa çağına göre değişir derdim ama %10 moral düşük bir değer.
Ara
Yerine ve zamanına göre değişir ancak yukarıda denildigi gibi disipline yatırım yapmak daha güvenilir bir yoldur.
Ara
Allah aşkına fikir verin.Bu oyunun savaş sistemi nasıl.Oyunu toplasan 30 saat kadar oynadım. Memlük'le başlıyayım dedim hem Afrika giderim hemde Anadolu ya açılırım diye.Başta birkaç yer aldım.Sonra isyanlar patlak vermeye başladı.Tamam normaldir.Ama lütfen 20k lık memlük ordusu nasıl 6k lık isyancılara yenilebilir. River cross yok bak arazi şansı eşit komutanı da yok .2.ci save açtım biraz araştırma yaptım komutan filan ekledim orduya Osmanlı zaten rahat bırakmıyor(muş) Memlük ü.Bu sefer Osmanlıyla savaşıyorum adamın benden 10k asker eksiği var 22k vs 12k gene alamadım.Niye sebep ne?Daha demin Portrekizle oynuyorum koloni gidiyorum öyle tavsiye ediyorlar Afrikada Arguim diye bir yer var.Koloni kuruyorum isyan çıkıyor 10k ordu yolladım 5klık orduya yenildi.Elin mızraklı adamına 15.yy Portekizi nasıl yenilebiliyor?Biraz uzun oldu özür dilerim.Oyundan soğudum yani.(Korsan bu arada oyun beğernirsem orjinal almayı düşünüyordum.)
Ara
Ordu masraflarını açmayı denedin mi?
Ara
Askeri teknoloji, ordu masrafları, dağlık arazi veya nehir geçişinde aldığın saldırı dezavantajı gibi şeyler savaşta hayati önem taşır.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-03-2019, 19:36)TengreBaBay : Allah aşkına fikir verin.Bu oyunun savaş sistemi nasıl.Oyunu toplasan 30 saat kadar oynadım. Memlük'le başlıyayım dedim hem Afrika giderim hemde Anadolu ya açılırım diye.Başta birkaç yer aldım.Sonra isyanlar patlak vermeye başladı.Tamam normaldir.Ama lütfen 20k lık memlük ordusu nasıl 6k lık isyancılara yenilebilir. River cross yok bak arazi şansı eşit komutanı da yok .2.ci save açtım biraz araştırma yaptım komutan filan ekledim orduya Osmanlı zaten rahat bırakmıyor(muş) Memlük ü.Bu sefer Osmanlıyla savaşıyorum adamın benden 10k asker eksiği var 22k vs 12k gene alamadım.Niye sebep ne?Daha demin Portrekizle oynuyorum koloni gidiyorum öyle tavsiye ediyorlar Afrikada Arguim diye bir yer var.Koloni kuruyorum isyan çıkıyor 10k ordu yolladım 5klık orduya yenildi.Elin mızraklı adamına 15.yy Portekizi nasıl yenilebiliyor?Biraz uzun oldu özür dilerim.Oyundan soğudum yani.(Korsan bu arada oyun beğernirsem orjinal almayı düşünüyordum.)
Dostum 30 saat olmuş daha biraz sabır ve bu forumdaki rehberleri incelersen yapabilirsin. Birde ilk oyunu Osmanlı ile başla öğrenmen daha kolay olur
[+] 1 üye GameTroll nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(09-03-2019, 19:50)Onur34 : Ordu masraflarını açmayı denedin mi?

Açıktı abi ya.Heşey benim lehimeydi.İsyancıların üstüne saldım orduyu yani

(09-03-2019, 20:53)GameTroll :
(09-03-2019, 19:36)TengreBaBay : Allah aşkına fikir verin.Bu oyunun savaş sistemi  nasıl.Oyunu toplasan 30 saat kadar oynadım. Memlük'le başlıyayım dedim hem Afrika giderim hemde Anadolu ya açılırım diye.Başta birkaç yer aldım.Sonra isyanlar patlak vermeye başladı.Tamam normaldir.Ama lütfen 20k lık memlük ordusu nasıl 6k lık isyancılara yenilebilir. River cross yok bak arazi şansı eşit komutanı da yok .2.ci save açtım biraz araştırma yaptım komutan filan ekledim orduya Osmanlı zaten rahat bırakmıyor(muş) Memlük ü.Bu sefer Osmanlıyla savaşıyorum adamın benden 10k asker eksiği var 22k vs 12k gene alamadım.Niye sebep ne?Daha demin Portrekizle  oynuyorum koloni gidiyorum öyle tavsiye ediyorlar Afrikada Arguim diye bir yer var.Koloni kuruyorum isyan çıkıyor 10k ordu yolladım 5klık orduya yenildi.Elin mızraklı adamına 15.yy Portekizi nasıl yenilebiliyor?Biraz uzun oldu özür dilerim.Oyundan soğudum yani.(Korsan bu arada oyun beğernirsem orjinal almayı düşünüyordum.)
Dostum 30 saat olmuş daha biraz sabır ve bu forumdaki rehberleri incelersen yapabilirsin. Birde ilk oyunu Osmanlı ile başla öğrenmen daha kolay olur
Rehberlere bakıyorum videolar filan izledim Youtube'ta ama yani sayı üstünlüğü bende olması rağmen ve hiçbir penaltı olmamasına kaybetmek garip geliyor.
Ara
Osmanlı ordusu erken dönemde senden daha kaliteli olduğu için yenilmen gayet normal olsa da isyancılara yenilmene ben de şaşırdım. Mümkünse muharebe esnasında bir ekran resmi çekip yollar mısın?
Ara
(09-03-2019, 20:05)altnkurt : Askeri teknoloji, ordu masrafları, dağlık arazi veya nehir geçişinde aldığın saldırı dezavantajı gibi şeyler savaşta hayati önem taşır.

Onları da dikkat ediyorum ama isyancıya karşı 3 kat misli orduyla kaybetmek çok garip çözemiyorum abi.Daha bugün oynuyordum yerlilere yenildim abi 10k vs 5 k.

(09-03-2019, 21:03)Onur34 : Osmanlı ordusu erken dönemde senden daha kaliteli olduğu için yenilmen gayet normal olsa da isyancılara yenilmene ben de şaşırdım.  Mümkünse muharebe esnasında bir ekran resmi çekip yollar mısın?

Eski save di sildim hepsini Osmanlı parçalamıştı beni.Bir daha açarsam resip alayımOyunun başında Memlük biraz daha iyi diyorlardı Osmanlıdan ondan Memlük almıştım.
Ara
(09-03-2019, 20:58)TengreBaBay :
(09-03-2019, 19:50)Onur34 : Ordu masraflarını açmayı denedin mi?

Açıktı abi ya.Heşey benim lehimeydi.İsyancıların üstüne saldım orduyu yani

(09-03-2019, 20:53)GameTroll :
(09-03-2019, 19:36)TengreBaBay : Allah aşkına fikir verin.Bu oyunun savaş sistemi  nasıl.Oyunu toplasan 30 saat kadar oynadım. Memlük'le başlıyayım dedim hem Afrika giderim hemde Anadolu ya açılırım diye.Başta birkaç yer aldım.Sonra isyanlar patlak vermeye başladı.Tamam normaldir.Ama lütfen 20k lık memlük ordusu nasıl 6k lık isyancılara yenilebilir. River cross yok bak arazi şansı eşit komutanı da yok .2.ci save açtım biraz araştırma yaptım komutan filan ekledim orduya Osmanlı zaten rahat bırakmıyor(muş) Memlük ü.Bu sefer Osmanlıyla savaşıyorum adamın benden 10k asker eksiği var 22k vs 12k gene alamadım.Niye sebep ne?Daha demin Portrekizle  oynuyorum koloni gidiyorum öyle tavsiye ediyorlar Afrikada Arguim diye bir yer var.Koloni kuruyorum isyan çıkıyor 10k ordu yolladım 5klık orduya yenildi.Elin mızraklı adamına 15.yy Portekizi nasıl yenilebiliyor?Biraz uzun oldu özür dilerim.Oyundan soğudum yani.(Korsan bu arada oyun beğernirsem orjinal almayı düşünüyordum.)
Rehberlere bakıyorum videolar filan izledim Youtube'ta ama yani sayı üstünlüğü bende olması rağmen ve hiçbir penaltı olmamasına kaybetmek garip geliyor.

Orduları etkileyen birçok neden var. Ordu morali, masraflar,diiplin,prestij, arazi şartları, geçişler, teknoloji, eğer savaş yapılan yerde tuz üretiliyorsa savunan %15 gibi bir buf alıyor onlara dikkat etmen lazım . Pip değeri savaşçıların örneğin erken dönemde Anadolu grubunu askerleri diğer bütün coğrafyalardan daha üstündür. Bunlar etkili olabiliyor ama isyancı için tek açıklama arguin tek toprak ve sadece denizden çıkarma yapıyorsun buda sana -2 penaltı verir iki katı ordu bile olsa savaş sırasındaki zar mekaniği yüzünden yenilmiş olabilir birde erken dönemde ordunun moralide düşük olabilir. Bir görsel görmeden hangisi olduğunu tahmin etmek zor
[+] 1 üye GameTroll nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.