EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Her dev basman %5 düşürür nere bastığın farketmez.Elde tutması zor ülkeleri ancak dev basarak tutabilirsin
Ara
Son sürümde This is Persia başarımı için en ideal devlet hangisi?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
arkadaşlar uyarı gönder tam olarak ne işe yarıyor
Ara
Uyarı gönderdiğin ülke senin komşun herhangi bir devlete savaş açarsa savaşa çağırılırsın. Senin komşun olmayan bir devlete saldırdıklarında çağırılmazsın.
beyler bir ülkeye uyarı göndermek tam olarak ne işe yarıyor
Ara
Mesela Macaristan'ın Sırbistan veya Eflak üzerine genişlemesini engelliyorsun. Bunun gibi çevredekilerle olan diplomatik konumunla ilgili hamleler yapmana yarıyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Sen savaş halindeyken o uyarılar çalışmıyor genelde :) kime warn attıysam ben savaştayken saldırıyor adiler :))
Ara
Yeni güncellemerden sonra Memlükler nasıl olmuş? Dedeye karşı daha oturaklı bir savaş çıkartabiliyor mu? Idea ve taktiklerinizi de merak ediyorum.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(18-01-2018, 11:36)Raijin : Sen savaş halindeyken o uyarılar çalışmıyor genelde :) kime warn attıysam ben savaştayken saldırıyor adiler :))

Warnladığın adamla ortak komşularına saldırırsan onların da eli armut toplamaz herhalde.

(18-01-2018, 16:32)murathan3459 : Yeni güncellemerden sonra Memlükler nasıl olmuş? Dedeye karşı daha oturaklı bir savaş çıkartabiliyor mu? Idea ve taktiklerinizi de merak ediyorum.

Memlük yönetim biçiminden dolayı baya güçlenmiş diyolar ama oynamadım hiç.
Sic Parvis Magna
Ara
asker seçiminde moral mi önemli yoksa şok veya fire mi önemli hangisine dikkat etmeliyiz seçerken sizce? bazılarının morali yüksek şoku düşük ondan sordum ...
Ara
Saldırıda yada hücumda kullanacağına bağlı. Örnek verecek olursak kalen kuşatılmış, sen hücumda daha iyi piyade ile savaşa girersen savunan pozisyonda olacağın için o askerlerin savunma özellikleri savaşta etkili olur. Ama savunma tarafı güçlü askerle girersen daha efektif savaşacaklardır.
Ara
onu anladım fakat mesela saldırı şoku var saldırı morali var ,yada defans şok defans morali var şimdi mesela bir askerde 3 şok 2 moral birinde 2 şok 3 moral var hangisini seçmeliyim sizce?
Ara
Oyunun erken döneminde Shock önemli, geç döneminde Fire önemli (artilleryler ve tüfekli piyadeler), bunun yanı sıra Morale her zaman önemli.
Polonya'da bulunan ''Support Heir'' olayı nedir ? Başka hangi ülkelerden bu seçenek var ?
Ara
(19-01-2018, 22:57)erkehan : Polonya'da bulunan ''Support Heir'' olayı nedir ? Başka hangi ülkelerden bu seçenek var ?

Polonya oyunda eventle Sejm denilen seçmeli bir monarşiye geçiyor. Başka bir ülkede bu yönetim biçimi yok.
Başka ülkeler burada kendi adaylarını destekleyip tahta geçirebiliyor. Polonya bu şekile kolayca pu alabilirken asla pu'ya alınamıyor.
İleriki tarihlerde yönetim monarşiye dönünce kendi hanedanın başta kalmış olabiliyor ve pu'ya alma şansın artıyor.
Ayrıca desteklediğin aday tahta çıkarsa statlarıyla orantılı olarak monark power kazanıyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
Bu dini hevesi geçirmenin yolu var mı yoksa beklemek şart mı? Mesela burada 1818'e kadar beklemek lazımdı demiş. Eski kayıt bu timelapse için açtım diğer şeylere de göz atayım dedim bir bu şehir vardı çevrilmemiş sinir oldum. Geçen biri one faith'i bu sebeple ve tek bir şehirle kaçırmıştı Aeschyli idi galiba o geldi aklıma. :sob: Bu arada dini binanın misyoner gücü verdiğini 770 saatin sonunda fark ettim ben sırf vergi için basıyordum. :reli:

RnJmv1.jpg
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
(20-01-2018, 05:36)Zebercet : Bu dini hevesi geçirmenin yolu var mı yoksa beklemek şart mı? Mesela burada 1818'e kadar beklemek lazımdı demiş. Eski kayıt bu timelapse için açtım diğer şeylere de göz atayım dedim bir bu şehir vardı çevrilmemiş sinir oldum. Geçen biri one faith'i bu sebeple ve tek bir şehirle kaçırmıştı Aeschyli idi galiba o geldi aklıma. :sob: Bu arada dini binanın misyoner gücü verdiğini 770 saatin sonunda fark ettim ben sırf vergi için basıyordum. :reli:

RnJmv1.jpg

Bir bölgenin dinini çevirdiğinde 30 yıl boyunca religious zeal alır. Yani ancak 30 yıl sonra başka bir dine çevirebilirsin. Bunları engellemek için son kalan devletlere enforce religion atılabilir.
Ara
O tek şehri client stateye verip enforce religion atarak çevrilebiliyordu sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
bir bölgeyi fethetip orayı core yaptıktan sonra özerliliği %75de kalıyor state yapmazsak o bölgeden ne adam gibi man power nede adam gibi vergi alabiliyoruz yani state yapmadan bir bölge fethetmenin kaarlı bir yönü var mı?
Ara
(21-01-2018, 23:11)4S0S : bir bölgeyi fethetip orayı core yaptıktan sonra özerliliği %75de kalıyor state yapmazsak o bölgeden ne adam gibi man power nede adam gibi vergi alabiliyoruz yani state yapmadan bir bölge fethetmenin kaarlı bir yönü var mı?

Bölge fethetmek askeri limitini artırır. Bunun dışında harita boyamaya yarar state yapmıyorsan veya ticaret şirketine vermiyorsan.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.