EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Development basınca da exploration açacak admin ve diplo puanı kalamayabiliyor işte. Neyse tekrar bir deneyelim bakalım herkese teşekkürler. Yapan olduğuna göre ben bir noktayı kaçırıyorum.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
9N9nN8.jpg

Kuduran vasallar, isyankar orta asya halkları, isyansız geçmeyen yıllar sebebiyle hiç girişmediğim Moskova ülkesiyle oynamaktayım. Sorunum şu:
2 toprak, toplam 12 dev topraktan çıkacak Kazakh isyanlarıyla uğraşmamak, ilerleyen dönemlerde de orta asya ülkelerinden corelarını geri almak suretiyle orta asyada genişlemek adına Kazakh'ı vassalım olarak saldım. Fakat kazakh halkları yılmadan isyan ederek dev Chagatai'yı paramparça edip Kazakh ülkesini 100 developmentın üstüne taşıdılar. Corelarını isyanlar vasıtasıyla kazanması ve horde yönetim biçimine sahip olması sebebiyle özgürlük isteği %100'e vurdu.
 Sorum şu : Ben bu kazakh'ı nasıl hizaya getireceğim, cevaplarsanız sevinirim.
Ara
(08-09-2017, 18:01)iberkay : Ben bu olayı geçen versiyon test etmiştim ve bu eventle gelen ld aylık 0.1 oranında iniyordu.Eğer bir değişiklik olmadıysa %300 event ld si 30 değil 200 küsur yılda ancak geçiyor, tam tarihi hesaplayasım gelmedi şimdi :D.
Tabi onu annexlemen için illa 200 küsur yıla gerek yok, prestiji bolca verip diğer bonuslarla birlikte bunu kapatanlar vardı.Tekrar vassala da verebilirsin fakat zahmetli olacaktır özellikle belirttiğin gibi hedefin wc ise bu çok zamanını kaybettirecektir.Wc hedefiyle devam edeceksen benim tavsiyem yeni kayıt açarak bu sefer Pers'i daha efektif kullanman.Ld sini düşürmeye çalışsan bile yine çok zaman kaybettirecektir.Wc de en önemli şeylerden biri de zaman.

Geçen yıldan isyanla vassal toprak alınca gelen ld üzerine yazdığım yorum.Kontrol et yine de ama oranda değişiklik olduğunu sanmıyorum.Vassalı kullanabilmen için bu eventle gelen kısmıyla ifade ettiğim, toprak geçince gelen ld nin kaç olduğu.Yine büyük rakamlarda ise bir işine zor yarar çünkü o ld zor düşüyordu.Dev basmak kısa vadeli bir çözüm ilerisi için iyice güçlendirecek vassalını uzun vadede bağımsızlık isteği artabilir.
Ara
Eski sürümlerde de bu sıkıntı Persia için oluyordu. En iyi yol Çağatay'daki isyanı destekleyip sen elinle alacaksın toprakları. Bu şekilde dışardan gelen topraklarda hem fazla ld oluşuyor hem de düşmesi bayaaa sürüyor. Eğer böyle kontrolsüz bir vassal büyümesi olduysa salman en mantıklısı. Tutmaya çalışırken çok sıkıntı çekebilirsin. Sürekli isyan edebilir hatta başkaları tarafından desteklenebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Fransa ile Roma’yı kurmaya çalışırken Bohem’ya yı savaşla pu yapmalımıyız? Yoksa sadece boşa agrasiflik mi olur?
Ara
Hem boşa agresiflik olur hemde alamazsın.Avusturya ve ekürisiyle uğraşmak da aşırı vakit kaybı olur.
Tavsiyem elinden geldiği kadar doğuya zıplamaya çalış
Ara
Merhaba ben bir ada ülkesinde oynuyorum ve komşu vs 2 deniz karesi uzakta bu sebeple savaş açamıyorum.Denizaşırı ülkelere savaş açmamın bir yolu var mı?
Ara
(07-06-2018, 10:17)ohday34 : Merhaba ben bir ada ülkesinde oynuyorum ve komşu vs 2 deniz karesi uzakta bu sebeple savaş açamıyorum.Denizaşırı ülkelere savaş açmamın bir yolu var mı?

1-İlk olarak Casus Belli'siz savaş açıp birkaç toprak aldıktan sonra claim ata ata ilerleyebilirsin.
2-Savaş açmak istediğin ülkeden gelecek bir Diplo Insult sana kısa süreli bir cb verir, onu kullanabilirsin.
3-Gerekli diplo teknolojisine ulaştığında "Emperyalizm" casus belli'si ile herkese, her yere savaş açabilirsin.
Ara
tech 32 yaz kurtul @ohday34
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-06-2018, 17:17)kralılgaz : tech 32 yaz kurtul @ohday34

(bkz.Eu4-Kısa Sorular & Kısa Cevaplar )
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
sibiran frontline mesafesi teknolojiyle doğru orantılı mı ben endonezyanın altındaki adalara çıktım ama koloni edemiyorum ne yapmam gerekiyor
Ara
colonize (province numarası ) :)

siberianla sadece başkentine karayoluyla bağlı kolonize edilmemiş toprakları kolonize edebilirsin.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kara bAĞLANTISI VAR genede koloni atamıyorum
Ara
Adaya nası kara bağlantın olabilir ki? SS atsana.
Sic Parvis Magna
Ara
Yeniçeri çıkarmak için dlc mi lazım ?
Ara
Evet. Cradle of Civilization DLC'si lazım. Yoksa eski Yeniçeri eventi geliyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.22 de bizansla ally bulamıyorum?
Ara
Fransa ile oynarken hangi devletleri müttefik almalıyım ?
Ara
(12-06-2018, 23:58)SiwasL58 : Fransa ile oynarken hangi devletleri müttefik almalıyım ?

Bence bohemya osmanlı ve kastilya başlangıçta idealdir
[+] 1 üye Kvothe nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Japonya İmparatorluğu ile Çin İmparatorluğundan Cennetin Mandasını almak için ne yapmalıyız
Ara

Konuyu Okuyanlar: 9 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.