EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(28-06-2018, 22:23)RADQN : photo.php?fbid=1855476381139035&set=gm.6...ater&ifg=1
MULTİ GAMELERDE YAZDIĞIM YAZI GÖNDERİLMİYOR AYRI YAZARKEN SİLME YAPAMIYORUM ÇÖZÜMÜ NEDİR ACİL YARDIM EDERSİNİZ SEVİNİRİM

Resim gözükmüyor. Farklı bir yere upload yaparsan yardımcı olmaya çalışalım.
Sic Parvis Magna
Ara
Multi game girdiğimde mesajlaşma bölümünde yazdığım mesajları enter'a bastığımda gönderemiyorum internette kimsenin başına gelmemiş  
(28-06-2018, 22:29)altnkurt :
(28-06-2018, 22:23)RADQN : photo.php?fbid=1855476381139035&set=gm.6...ater&ifg=1
MULTİ GAMELERDE YAZDIĞIM YAZI GÖNDERİLMİYOR AYRI YAZARKEN SİLME YAPAMIYORUM ÇÖZÜMÜ NEDİR ACİL YARDIM EDERSİNİZ SEVİNİRİM

Resim gözükmüyor. Farklı bir yere upload yaparsan yardımcı olmaya çalışalım.
Ara

(28-06-2018, 22:08)Targutay : Bağımlı devlete nasıl claim attırılır?

Cossacks dlcsiyle istediğin toprakları ilgi bölümde gösterirsen claim atmaya başlar

Bahsettiğiniz eylem diplomatik geridönüş sekmesinden yapılıyor sanırım.
Ara
(28-06-2018, 22:33)Targutay nasıl yani nereden düzelteceğim? :

(28-06-2018, 22:08)Targutay : Bağımlı devlete nasıl claim attırılır?

Cossacks dlcsiyle istediğin toprakları ilgi bölümde gösterirsen claim atmaya başlar

Bahsettiğiniz eylem diplomatik geridönüş sekmesinden yapılıyor sanırım.
Ara
Haftanın ülkesi etkinliğinde Danimarka bölümüne birisi Holsteini annexlememizin doğru olmayacağını eventle inherit olacağını söylemiş inherit olmak ne demek ?
Ara
Puan harcamadan miras vb. yollarla senin ülkene katılması. Kastilya'nın İspanya kurarken Aragorn'u inheritlemesi, Polonya'nın Commonwealth kurarken Litvanya'yı inheritlemesi, herhangi bir hristiyan ülkenin kişisel birliğindeki diğer ülkeyi belli bir ihtimalle inheritlemesi gibi.
Sic Parvis Magna
Ara
(28-06-2018, 22:42)altnkurt : Puan harcamadan miras vb. yollarla senin ülkene katılması. Kastilya'nın İspanya kurarken Aragorn'u inheritlemesi, Polonya'nın Commonwealth kurarken Litvanya'yı inheritlemesi, herhangi bir hristiyan ülkenin kişisel birliğindeki diğer ülkeyi belli bir ihtimalle inheritlemesi gibi.

Peki oyunda eventle inherit olmak sadece bahsettiğin devletlere özel bir durummu mesela Danimarka oynuyorum İsveç şans eseri ben ilhak sürecini başlatmadan inherit olurmu.
Ara
Diplomasi kısmında personel union simgesinin üstüne gelirsen inherit olma şansı yazar. Bu ihtimal her hükümdar değiştiğinde inherit olma şansıdır. Yani yalnızca hükümdar değişikliklerinde inherit olur bu şekilde. Ayrıca senden büyük devletler inherit olmaz.
Sic Parvis Magna
Ara
Tamam teşekkür ederim, sanırım inherit kelimesi miras yoluyla devralmak gibi bir anlama geliyor oyun Türkçe olunca anlamadım

Ama bu işte bir terslik var, kişisel birliğinde olan devletlerde inherit ihtimali yazıyor fakat Holstein benim vasalı yani bana bağımlı olan bir kralı var diplomasi kısmına geldiğimde inherit olmayla ilgili bir durum yazmıyor
Ara
Death of Adolf VIII diye bir eventle Holstein'i inheritleyebiliyosun Danimarka'da.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ordu moral hızı yenilenmesi ne oluyor?
Ara
(30-06-2018, 04:21)HeLLforce : Ordu moral hızı yenilenmesi ne oluyor?

Yenildiğin bir savaş sırasında ordunun morali baya bir düşer ve geri çekilir.Geri çekilme esnasında ve sonrasında eski ordu moraline dönmeye çalışır, bunun ne kadar hızlı olduğu bu değer ile ölçülür.

Daha bilgili birisi gelirse daha düzenli bir biçimde anlatabilir.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
(28-06-2018, 22:48)altnkurt : Ayrıca senden büyük devletler inherit olmaz.
Bu konu da emin misin @altnkurt
Ara
(30-06-2018, 10:33)etzel :
(28-06-2018, 22:48)altnkurt : Ayrıca senden büyük devletler inherit olmaz.
Bu konu da emin misin @altnkurt
Şimdi aklıma geldi geçen oyunumda Avusturya birliğin rotasyonu savaş nedeni ile Bohemya'yı kişisel birliğine aldı bir süre sonra ilhak sürecini başlatmadan devraldı Bohemya Avusturya'dan büyük bir ülkeydi demekki olabiliyormuş
Ara
Forumda çeşitli rehberler, açılmış konular vs. mevcut ancak ben yine de sormak istedim ve şunu da belirteyim, oyunu uzunca süre full DLC'li crackli olarak oynamış birisiyim. Yani oyun mekaniklerine fazlasıyla hakim olduğumu düşünüyorum. Artık single player sıktı ve zaten oyunu çok beğendiğim için satın almaya karar verdim.
Oyunda alınması gereken, olmazsa olmaz DLC'ler hangiledir?
Malum Steam yaz indirimleri var ve tüm DLC'ler %50 inmiş durumda.
Ben de normalde 130,5TL olan EU4: Empire Founder Pack'i 51.97TL'ye almayı düşünüyorum. Bu paketin içerisinde EU4 ve DLC olarak Art of War, Common Sense ve Rights of Man mevcut. Bu paketi satın aldığımda cüzdanda yaklaşık 15-16TL gibi bir miktar daha kalıyor. Ben de alabilirsem 1-2 DLC daha almayı düşünüyorum ancak hangilerini alsam bir türlü karar veremedim.
Rule Britannia veya Third Rome düşünmüyorum.
Mandate of Heaven'a uzakdoğu DLC'si denmiş ve ben neredeyse hiç uzakdoğuyla oynamadım.
Sanırım Res Publika sadece cumhuriyetleri etkiliyormuş. Oyunda kaç tane cumhuriyet var zaten.
Cradle of Civilization sadece ortadoğu ve müslüman devletleri etkiliyormuş sanırım. Ben Osmanlı hariç ortadoğuyla ve müslüman devletlerle de oynamadım. Benim için gereksiz diye düşünüyorum. Hep Avrupa ve Osmanlı ile oynamıştım muhtemelen onlarla oynamaya devam edeceğim.
Sanırım Mare Nostrum, The Cossacks(Horde devletlerle de oynamadım ama estate sistemi vs. yüzünden alınmalı gibi geliyor), El Dorado, Wealth of Nations ve Conquest of Paradise DLC'lerinden bir veya iki tanesini alacağım ama aralarında karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Edit: Eğer Portekiz veya İspanya ile oynuyorsam full kolonicilik yaparım. İngiltereysem genelde Avrupa ile ilgilenir, kolonicikte yalnızca önemli merkezleri ele geçiririm. Fransaymış, diğer Avrupa devletleriymiş, Osmanlıymış vs. bu devletlerde kolonicilik yapacağımı pek sanmıyorum.
Edit2: Yazım hatası
Ara
(30-06-2018, 10:33)etzel : Bu konu da emin misin @altnkurt

(30-06-2018, 13:36)Targutay : Şimdi aklıma geldi geçen oyunumda Avusturya birliğin rotasyonu savaş nedeni ile Bohemya'yı kişisel birliğine aldı bir süre sonra ilhak sürecini başlatmadan devraldı Bohemya Avusturya'dan büyük bir ülkeydi demekki olabiliyormuş

Wikide yazdığına göre senden büyük bir ülkeyi inheritleme şansın sıfır.

Alıntı:If the junior partner has too many provinces, the chance of inheriting it can be below 0% (meaning it will never be inherited). Such countries can only be integrated.
Sic Parvis Magna
Ara
Haklıymışsın dostum oyun başında Avusturya 12 vilayet Bohemya 10
Ara
selamün aleyküm
eu4 oyununu birkaç gün önceye kadar oynayabiliyordum ama sonra amd gaming evolved tan oyunlarımı optimize ettim ve şuan eu4 oyununu açıyorum oyunun sesi geliyor altta da açık gibi görünüyor fakat oyunun ekranı açılmıyor bu sorunu nasıl çözebilirim yardımcı olabilirmisiniz
Ara
(30-06-2018, 14:05)ygtmlkgl : Forumda çeşitli rehberler, açılmış konular vs. mevcut ancak ben yine de sormak istedim ve şunu da belirteyim, oyunu uzunca süre full DLC'li crackli olarak oynamış birisiyim. Yani oyun mekaniklerine fazlasıyla hakim olduğumu düşünüyorum. Artık single player sıktı ve zaten oyunu çok beğendiğim için satın almaya karar verdim.
Oyunda alınması gereken, olmazsa olmaz DLC'ler hangiledir?
Malum Steam yaz indirimleri var ve tüm DLC'ler %50 inmiş durumda.
Ben de normalde 130,5TL olan EU4: Empire Founder Pack'i 51.97TL'ye almayı düşünüyorum. Bu paketin içerisinde EU4 ve DLC olarak Art of War, Common Sense ve Rights of Man mevcut. Bu paketi satın aldığımda cüzdanda yaklaşık 15-16TL gibi bir miktar daha kalıyor. Ben de alabilirsem 1-2 DLC daha almayı düşünüyorum ancak hangilerini alsam bir türlü karar veremedim.
Rule Britannia veya Third Rome düşünmüyorum.
Mandate of Heaven'a uzakdoğu DLC'si denmiş ve ben neredeyse hiç uzakdoğuyla oynamadım.
Sanırım Res Publika sadece cumhuriyetleri etkiliyormuş. Oyunda kaç tane cumhuriyet var zaten.
Cradle of Civilization sadece ortadoğu ve müslüman devletleri etkiliyormuş sanırım. Ben Osmanlı hariç ortadoğuyla ve müslüman devletlerle de oynamadım. Benim için gereksiz diye düşünüyorum. Hep Avrupa ve Osmanlı ile oynamıştım muhtemelen onlarla oynamaya devam edeceğim.
Sanırım Mare Nostrum, The Cossacks(Horde devletlerle de oynamadım ama estate sistemi vs. yüzünden alınmalı gibi geliyor), El Dorado,  Wealth of Nations ve Conquest of Paradise DLC'lerinden bir veya iki  tanesini alacağım ama aralarında karar veremedim. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden herkese teşekkür ediyorum.

Edit: Eğer Portekiz veya İspanya ile oynuyorsam full kolonicilik yaparım. İngiltereysem genelde Avrupa ile ilgilenir, kolonicikte yalnızca önemli merkezleri ele geçiririm. Fransaymış, diğer Avrupa devletleriymiş, Osmanlıymış vs. bu devletlerde kolonicilik yapacağımı pek sanmıyorum.
Edit2: Yazım hatası
Çağ özellikleri için mandate of heaven 
Vassal bağımsızlığı garantileme için veya kuzey amerika yerlileri ile oynayacaksan conquest of paradise 
Ordu talimi için Cradle of civilizations
Ticaret şirketleri için wealth of nations 
Gelişmiş diplomasi ally sistemleri için cossacks (estate sistemi 1.26 ile bedava olacak)
Aztek maya veya Inca ile oynayacaksan el dorado
Ara
Oyun başlarında yapay zekanın bazı halleri var yazıma dikkat ederseniz can sıkıcı olduğunu göreceksiniz örnek verirsek, Polonya Töton savaşı ilk sırada yer alır saldıran taraf Polonya ancak Töton ordusu Koskoca Polonya-Litvanya topraklarında hiçbir askeri güçle karşılaşmadan bir uçtaki podole kalesini indiriyor, asıl saçma olan Polonya'nın karşılık vermediği gibi kuşatma esnasında baskın verip düşmanı yoketmeyi bile düşünemiyor başka bir örneğe geçelim Venedik ve Fransa müttefik, Osmanlı eğriboz adası için savaş ilan ediyor, tahmin edin ne oluyor, Osmanlı orduları Avrupa'dan elini kolunu sallayarak Paris'e varıyor başkentle birlikte 3 kale yıkıyor bu esnada, müttefikler İstanbul'u Edirne'yi düşürüp Anadolu'ya giriyor yapay zekalar gelip başkentleri savunmuyor bile Tarihte böyle saçma olaylar yok, başka bir örnek Yahu Venedik oyunumda Avusturya ve Polonya müttefiğim, Osmanlıya haçlı seferi düzenledim , İstanbul Edirne düştü taa Ankara kalesini kuşattım yapay zeka bir şehrini bile savunmaya gelmedi gitti podole kalesini kuşattı 1 Osmanlı askeri öldürmeden İstanbul'u antlaşmayla aldım canım sıkıldı kaydı sildim, üstelik bu olaylar zor seviyede başıma geldi, yapay zekanın bu gerizekalı halini paradoxa nasıl bildirebiliriz yardımcı olur musunuz?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.