EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-09-2018, 17:34)Alduin : şuan hre imparatoru oldum pomerenya ile fakat diplomasideki imparatorluğa özel seçeneklerin 1-2 tanesinin ne işe yaradığını bilmiyorum.
bestow imperial grace tam olarak ne işe yarar ne yapar?
Eğer devleti grand electrotare yapar isem beni destekler mi?

bestow imperial grace bir devlete belli bir miktar imparatorluk otoritesi bağışlarsın karşılığında o devletin sana karşı olan bakışı artar 
Eğer elektör yapacağın devletin sana karşı iyiyse destekler ama elektörlük vereceğin ülkelerin avusturya bohemya gibi devletlerle ally olmaması senin için daha hayırlı olur onların müttefiklerinden birine verirsen onları destekleyebilir.
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cossak devletini kuran oldumu son güncellemeyle
Ara
bu hrenin imparator seçimlerinin bir zamanı var mı seçim gibi aynı? şu zamanda seçimler yapılcak o zamana kadar electorlerle ilişki kas gibi?
Ara
(15-09-2018, 19:10)Alduin : bu hrenin imparator seçimlerinin bir zamanı var mı seçim gibi aynı? şu zamanda seçimler yapılcak o zamana kadar electorlerle ilişki kas gibi?

Hayır, imparator ölene kadar seçim yok.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya şu afganistanla mughals kurup hindistanı feth edicem diye ne uğraştım arkadaş bütün şanssızlıklar beni buluyor. Belki 10 oyun açtım sadece 1 tanesinde mughals kurdum onda da bir hata yaptım patladı. Uyuz uyuz ittifaklar yapıyorlar var mı deneyen tavsiyesi olan?
Ara
Japonya'yı kurarken klan idealarını tutma şansımız var mı?
hby6qc.gif
Ara
Tabi, Japonya kurunca gelen 'New traditions and ambitions' eventine istemiyorum seçeneğini seçmen halinde aynı idealarınla oyuna devam edersin.Bütün ülke formlamalarda bu event gelir bu arada kabul edilirse kurulan ülkenin idealarına geçilir.
Ara
(15-09-2018, 19:58)Semavi7 : Ya şu afganistanla mughals kurup hindistanı feth edicem diye ne uğraştım arkadaş bütün şanssızlıklar beni buluyor. Belki 10 oyun açtım sadece 1 tanesinde mughals kurdum onda da bir hata yaptım patladı. Uyuz uyuz ittifaklar yapıyorlar var mı deneyen tavsiyesi olan?

hocam açıkçası birazda şans. Yani tekrar baştan başlasan o ittifaklar olmayabilir şans yüzüne gülebilir. Oyun bildiğin random.
Ben pomerenya ile oynadım mesela ilk 3 oynayışımda fail oldum 4.oynayışımda şuan süper gidiyorum prusyayı kurmak üzereyim.
Ama iyi bir strateji yaparsan misal güçlü müttefikler edinip, düşmanları savaştayken onlara savaş ilan edersen kazanma ihtimalin çok yüksek.
Askeri olarak sıkıntılıysan çek borç savaşı kazana kadar limiti çok aşmayacak derecede asker bas. Yendiğinde zaten o topraklar sana gelir sağlayacaktır birazda para alırsın ülkeden.
[+] 2 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2018, 21:03)Alduin :
(15-09-2018, 19:58)Semavi7 : Ya şu afganistanla mughals kurup hindistanı feth edicem diye ne uğraştım arkadaş bütün şanssızlıklar beni buluyor. Belki 10 oyun açtım sadece 1 tanesinde mughals kurdum onda da bir hata yaptım patladı. Uyuz uyuz ittifaklar yapıyorlar var mı deneyen tavsiyesi olan?

hocam açıkçası birazda şans. Yani tekrar baştan başlasan o ittifaklar olmayabilir şans yüzüne gülebilir. Oyun bildiğin random.
Ben pomerenya ile oynadım mesela ilk 3 oynayışımda fail oldum 4.oynayışımda şuan süper gidiyorum prusyayı kurmak üzereyim.
Ama iyi bir strateji yaparsan misal güçlü müttefikler edinip, düşmanları savaştayken onlara savaş ilan edersen kazanma ihtimalin çok yüksek.
Askeri olarak sıkıntılıysan çek borç savaşı kazana kadar limiti çok aşmayacak derecede asker bas. Yendiğinde zaten o topraklar sana gelir sağlayacaktır birazda para alırsın ülkeden.
Talihsiz serüvenler dizisi gibi ya. Ama pes etmek yok kafaya koydum o hintlileri patates edicem. Aslında şu son oyunda öyle iyi gelmiştiki burun farkıyla bir savaş kaybettim sonra mokoko. Oysa yönetici falan çok iyiydi. Birde bende kralice yok neden acaba?
Ara
(15-09-2018, 21:45)Semavi7 :
(15-09-2018, 21:03)Alduin :

Talihsiz serüvenler dizisi gibi ya. Ama pes etmek yok kafaya koydum o hintlileri patates edicem. Aslında şu son oyunda öyle iyi gelmiştiki burun farkıyla bir savaş kaybettim sonra mokoko. Oysa yönetici falan çok iyiydi. Birde bende kralice yok neden acaba?
royal marrige yaparsan geliyor genellikle consort
eğer ironman oynuyorsan kazanamayacağın yada kılpayı olan savaşlara girme biraz otur güçlen dediğim gibi militray teknoloji kas rakibin zayıf anında, rakibinin ülkesinde isyan çıktığında veya rakibin farklı bir devletle savaştayken saldır.
Eğer ironman oynamıyorsan oyunu kaydet savaşta yenilirsen tekrar eski saveye döner savaşmazsın devam edersin.
Güçlü müttefikler edin.

İronmanda çok dikkatli oynaman lazım en ufak hatada save çöpe gider.

İronmanda iyi bir askeri gücün olmadıkçada riske girmemeye çalış.
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Alduin evlilikte yapıyorum ama gelmiyor. Consort kısmı yok. Anlamadım. Bütün dlclerde var. İlk oyunlarda vardı sonra göremedim.
Ara
Müslüman yönetim biçimlerinde consort olmuyor.Eskiden idea alarak reform etmek gerekiyordu.Şimdi reformu beklemek gerekiyor sanırım.
Ara
(15-09-2018, 22:28)mertcam : Müslüman yönetim biçimlerinde consort olmuyor.Eskiden  idea alarak reform etmek gerekiyordu.Şimdi reformu beklemek gerekiyor sanırım.

Demek ki ben ilk oyundaki mughal olduktan sonrasını hatırlıyorum.
Ara
Ya bu oyundan menüye dönuşte sürekli masaüstüne dönüş problemini nasıl çözeriz yıldım artık.
Ara
(16-09-2018, 19:49)Semavi7 : Ya bu oyundan menüye dönuşte sürekli masaüstüne dönüş problemini nasıl çözeriz yıldım artık.

Çözemeyiz, yoksa oyun bozuluyor.
Ara
Arkadaşlar çok küçük bir sorun var ben ne zaman savaş yapsam benim ordumun morali birden sıfıra düşüyor ve kaybediyorum 14k vs 6k savaşı bile kaybediyorum ordunun maaşlarını ödememe rağmen birden savaş başlayınca moral sıfırlanıyor bende mi bir sorun var ? oyunu en kolay moda çektim yine aynısı oluyor. drilleride full bu arada hiç fark etmiyor generalim rakipten daha iyi olmasına rağmen bu sonuç asla değişmiyor.

Örnek kaybettiğim savaş. https://hizliresim.com/5y10gA
Ara
(17-09-2018, 01:46)dontstay : Arkadaşlar çok küçük bir sorun var ben ne zaman savaş yapsam benim ordumun morali birden sıfıra düşüyor ve kaybediyorum 14k vs 6k savaşı bile kaybediyorum ordunun maaşlarını ödememe rağmen birden savaş başlayınca moral sıfırlanıyor bende mi bir sorun var ? oyunu en kolay moda çektim yine aynısı oluyor. drilleride full bu arada hiç fark etmiyor generalim rakipten daha iyi olmasına rağmen bu sonuç asla değişmiyor.

Savaş başladığında ordu talimde mi oluyor?
Ara
Hayır olmuyor current morale 2.11 iken ne zaman savaşa girsem anında 0.13'e düşüyor hayır düşmanımın morali benden daha düşük iken bir anda sıfırlanıyorum anlamsız ama böyle oyundan gram zevk almıyorum.

(17-09-2018, 01:58)Voidian :
(17-09-2018, 01:46)dontstay : Arkadaşlar çok küçük bir sorun var ben ne zaman savaş yapsam benim ordumun morali birden sıfıra düşüyor ve kaybediyorum 14k vs 6k savaşı bile kaybediyorum ordunun maaşlarını ödememe rağmen birden savaş başlayınca moral sıfırlanıyor bende mi bir sorun var ? oyunu en kolay moda çektim yine aynısı oluyor. drilleride full bu arada hiç fark etmiyor generalim rakipten daha iyi olmasına rağmen bu sonuç asla değişmiyor.

Savaş başladığında ordu talimde mi oluyor?

Defansif bir savaşta bile böyle anlamsızca kaybediyorum talimde olmadıklarında bile. Şöylede söyleyebilirim savaş başlar başlamaz bitiyor direk morallerim sıfırlanıyor ve adamlar kazanıyor hiç sürmüyor.
Ara
Ordunun normal durumdaki moralini ve fareyi savaştayken gözüken moralin üstünde tutunca gelen bilgi kutucuğunu gösteren ekran görüntülerini atabilir misin? Türkçe moddan başka kurduğun bir mod var mı ayrıca?
hby6qc.gif
Ara
Ordularını harita üstünde gösteren ve ordu menüsünün olduğu kısmı atarsan daha iyi yardımcı olabiliriz.Anlattığına göre tek ihtimal para ödemiyorken yakalanman çünkü.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 8 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.