EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(17-09-2018, 02:07)Ayro : Ordunun normal durumdaki moralini ve fareyi savaştayken gözüken moralin üstünde tutunca gelen bilgi kutucuğunu gösteren ekran görüntülerini atabilir misin? Türkçe moddan başka kurduğun bir mod var mı ayrıca?

https://hizliresim.com/vPvGaR - Hayır hiçbir mod yüklü değil
https://hizliresim.com/Bz5nG9 - Savaş başlar başlamazda olan şey bu.
Ara
(17-09-2018, 02:15)dontstay :
(17-09-2018, 02:07)Ayro : Ordunun normal durumdaki moralini ve fareyi savaştayken gözüken moralin üstünde tutunca gelen bilgi kutucuğunu gösteren ekran görüntülerini atabilir misin? Türkçe moddan başka kurduğun bir mod var mı ayrıca?

https://hizliresim.com/vPvGaR - Hayır hiçbir mod yüklü değil

Görselde ordu moralin tam gözüküyor fakat sanırım senin dediğin ülke değil ordu savaşa girince 0'a düşüyor. Daha doğrusu karşıdaki ordunun moral barından çok daha az bir yeşillikte başlıyor. Bunun sebebi karşıdaki orduyla senin ordunun arasındaki moral farkının çok olmasıdır. 2.11 moral 1444 için bile oldukça düşük bir rakam.

Edit: Evet 2. attığın görselde dediğim olay var, düşman ordusunun 3.2 morali varken senin ordunun 2.1 morali var bu sebeple savaşa girince 0 moralle başlıyomuşsun gibi gözüküyor.
Ara
(17-09-2018, 02:19)Voidian : Görselde ordu moralin tam gözüküyor fakat sanırım senin dediğin ülke değil ordu savaşa girince 0'a düşüyor. Daha doğrusu karşıdaki ordunun moral barından çok daha az bir yeşillikte başlıyor. Bunun sebebi karşıdaki orduyla senin ordunun arasındaki moral farkının çok olmasıdır. 2.11 moral 1444 için bile oldukça düşük bir rakam.
Edit: Evet 2. attığın görselde dediğim olay var, düşman ordusunun 3.2 morali varken senin ordunun 2.1 morali var bu sebeple savaşa girince 0 moralle başlıyomuşsun gibi gözüküyor.

Sorun şurada Morallerimiz aynı başlıyor benim moralim 2.1'den başlayıp düşmüyor direk sıfırlanıyor savaş sırasında istatistiklere baktığımda ikimizinde Azami morali 3.18 gözüküyor ama ben direk sıfırdan başlıyorum.
Ara
2.1 moral olduğu için öyledir.Muhtemelen dev basıp batılıları bekliyorsun ve tech atlamıyorsun ama bunu yapmadan önce techler aynı iken bütün civarındaki yerli ülkelerden kurtulmalısın.Sonrasında bekleyip teknoloji alabilirsin.Kurtulamıyorsan da biraz atlaman gerekecek 2.1 moralle hiç savaş yapamazsın.
Ara
(17-09-2018, 02:32)iberkay : 2.1 moral olduğu için öyledir.Muhtemelen dev basıp batılıları bekliyorsun ve tech atlamıyorsun ama bunu yapmadan önce techler aynı iken bütün civarındaki yerli ülkelerden kurtulmalısın.Sonrasında bekleyip teknoloji alabilirsin.Kurtulamıyorsan da biraz atlaman gerekecek 2.1 moralle hiç savaş yapamazsın.

Şuanda hatamı farkettim teşekkür ederim gerçekten teknolojide geri kalmışım baya.
[+] 1 üye dontstay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20180917142045_1.jpg

20180917142132_1.jpg

20180917142142_1.jpg

Yaklaşık 1450-60 arası Macar pu düştü. Az önce de Bohemi cb ile savaş açıp pu aldım. Öyle olunca Brandenburg müttefikliği bozmayı düşünüyor. 

Yaklaşık 1480lerde Boheme tekrar dalmıştım yine pu cb si ile otto enforce atmıştı. Ben de kabul edip wp yaptım. Çünkü Otto ile savaşacak gücüm yoktu. Truce bitene kadar bekledim, Memlük ile ilişki kastım, ally atıp beraber daldım bu sefer. Memlük bayağı balon çıktı. Ben tüm avrupa topraklarını işgal ettim, o da kendi topraklarını işgal ettirdi ve sonra anlaşma yapıp çıktı. O çıkar çıkmaz ws 35 e geldi ben de baktım otto kabul ediyor, 2 şehir alıp çıktım savaştan. Onunla truce olunca bu sefer daldım boheme pu aldım. 

1- Şu andan itibaren nasıl ilerlemeliyim ? 
2-İlk başta diplomatik sonra da defans ideası aldım. İdea seçimlerim doğru mu ? Yoksa ne seçmeliydim ? 
3- Bu arada birinci reformu geçirdim ama 2.si için 50 otorite hala dolmadı resimde de 45 gözüküyor. O dolar dolmaz geçireceğim. Otorite kasmak için neler yapmam lazım ?  
4- Din savaşlarında nasıl bir yol izlemeliyim ? 

Cevaplayan arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Ara
1- Hre yi toplamaya yönelebilir, pu ların inherit olmasına kadar Osmanlı dan uzak durulabilir.Otorite için Danimarka taraflarına sefer yapılabilir ayrıca Burgundy sapasağlam görünüyor ondan Hre topraklarının koparılması lazım.
2- Sp için kötü olduğu söylenemez.Diplo yerine influence gidebilirdi belki ama diplo nun da +1 diplomat avantajı var.Buradan sonra kalite ve ekonomiye yönelinebilir.
3- Hre toprakları dışarıdan birinde olmamalı(Burgundy, Danimarkada var gibi gözüküyor haritada) elektör ve free city sayısı önemli onlara da dikkat etmek lazım.En önemli kısmı ise Reformistler.Din değişen ülke oldukça otorite sıfırlanacaktır.O yüzden büyük ülkeleri parçalayıp her yere savaş açabilecek şekilde stratejik topraklar almak lazım.
4- Din savaşlarını hiç başlatmamak sp Avusturya için en hayırlısı olacaktır.Bunun yolu da Hre içi çıkan Reform merkezlerini ele geçirmek, bunun için üstte anlattığım yöntem uygulanabilir.Eğer elektörlerin hepsi Katolik olursa Din Savaşı tetiklenmez.Büyük elektörleri bölüp savaşlarda dinini değiştirebilecek seviyeye getirmek lazım.
@Merco
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
economic base compared to yı nasıl +ya çevirebilirim mümkünmü vassal yaparkenki tek engel o oyunda
Ara
Artıya çeviremezsin onu sadece etkisini düşürebilirsin.Onun yolu da ekonomini güçlendirmekten geçiyor.Yalnız bazı ülkeler ne kadar güçlü olursa olsun pek kabule meyilli olmaz ona da dikkat etmek lazım.Çok uzun sürecekse direk annexlemek daha mantıklı olabiliyor.
Ara
Hızlı reform nasıl kasılır
Ara
@kralılgaz konsola reformprogress 5000 yaz tüm reformları geçirirsin.
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 3 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@kralılgaz kabaca düşük otonomiye(tüm bölgelerin otonomisinin ortalaması) sahip ülkeler reformları daha hızlı geçirir.
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 1 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim customda tüm otonomilerim sıfır olmasına rağmen 0.83 reform alıyordum. Bunun maksimumu 1 değil mi? Kaçırdığım bişey mi var acaba?
Sic Parvis Magna
Ara
Ming ile nasıl hızlı enstüti kazanabilirim?
Ming ile batıya doğru ilerleyip iranın oralara gidersem enstütiyi daha mı rahat kazanırım? yoksa olduğum yerde kalıp doğu asyayımı fethetmekle uğraşıyım?
Ara
Ming ile bi yerler fethettikçe sınırların büyür. Sınırlarındaki tributary olmayan her devlet için de mandate kaybedersin. Mandaten düştükçe askerlerin çöp adama döner.
Sic Parvis Magna
Ara
(21-09-2018, 18:12)altnkurt : Ming ile bi yerler fethettikçe sınırların büyür. Sınırlarındaki tributary olmayan her devlet için de mandate kaybedersin. Mandaten düştükçe askerlerin çöp adama döner.

Peki mandateyi nasıl kaldırabilirim? hiç mingle fetih yapmadan oyun oynanmaz illa vardır bi yolu mandateyi kaldırmanın?
Ara
Kol uzatmadan fetih yapcaksın. Çapını büyüterek. Sınırlarındaki ülkeleri tributary yapa yapa gitceksin. Mandateyi kaldıramazsın.
Sic Parvis Magna
Ara
Endülüs ile oynamak istiyorum yıkılmamak için tavsiyeleriniz nelerdir? kastilya ve aragona karşı ayakta durmak için neler yapalıyım?
Ara
yesman poweroints sailors 9999999 manpower 9999999 selflearningai bearhaslanded hilelerini yaz
[+] 2 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(23-09-2018, 16:09)Alduin : Endülüs ile oynamak istiyorum yıkılmamak için tavsiyeleriniz nelerdir? kastilya ve aragona karşı ayakta durmak için neler yapalıyım?

Granada ile oyna tilemcene rival at daha sonra hemen fas ve tunus ile ally ol ki onlar tilemcen ile ally olamasın sonra claim at biraz bekle o arada tilemcen djerid gibi tunusun yanındaki diğer devletlerle ally olur tunus savaş açtığı gibi sende tilemcene gir kastilya ile barışın sona ermeden ne alabiliyorsan al sonra çık bu arada 1 diplomat osmanlıda olsun savaşı bitir sonra osmanlı ile ally ol fas ile allyni boz daha sonra kastilyanın açığını bekleceksin aragon ile savaşırsa sende savaş kovala ya da yorulmasını bekle o yorulunca portekize dal vs7DaWkN.jpg
[+] 2 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 122 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.