EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(02-12-2019, 16:05)HakaniyeLehçesi : Yolsuzluğun isyan riskini azaltması gibi avantaj var. Yolsuzluğu bitirmeme gerek var mı?

Var bence. Yüksek corruption stability, tech,idea falan açarken daha fazla puan harcamana, topraklarının otonomi seviyesinin yüksek olmasını böylece verimin azalmasına, casusları yakalamada ve casusla iş yapmada sıkıntı yaşamana sebep olur. Tek bir doğru için dört yanlışa katlanmak bilmem ne kadar doğru.
Yani seni yolsuzluktan aldıgın - unrest bonusunu, stability basarak da kullanabilirsin.
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
100 yolsuzlukta: 

28px-Foreign_spy_detection.png −25% Ülkendeki dış ajanların tespiti 
28px-Spy_network_construction.png −50% Ajan ağı oluşturma hızı
 28px-All_power_costs.png +100% Tüm güç puanlarının maliyetleri (Yönetim, Askeri, Diplomatik puanların teknoloji açma, stabilty basma gibi kullanım alanlarında %100'lük artış, yani iki katına çıkması)
 28px-Minimum_autonomy.png 50% Minumum otonomi 
 28px-National_unrest.png −20 Ulusal İsyan Riski 
 28px-Mandate.png −1 Imperial Mandate Sayısı

Her 100 yolsuzlukta bu etkiler oluyor, bu etkileri kendi yolsuzluğuna oranlayıp değip değmeyeceğini hesaplayabilirsin. Ama bana sorarasan güç puanlarının maliyeti ve minumum otonomi dezavantajları büyük sıkıntı.
[+] 2 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Agresif horde oyununda faydalı olabilir horde'san sürekli olarak etrafa yayıldıgın için çok yüksek bir unrest oluşacaktir bunu önleyebilirsin güç puanı maliyetlerini fetih yaptığın illeri yağmalıyarak tamamlarsın. Para zaten fazla kazanamıyorsun her Savaşı'ndan alabildiğin kadar para alacak şekilde hiç durmadan savaşırsan güzel duruyor yolsuzluğu yükseltmek.
[+] 1 üye Pharmacist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ccr sadece core maliyetini mi azaltır yoksa core süresini de azaltır mı?
Ara
(03-12-2019, 18:56)tahr1bad : Ccr sadece core maliyetini mi azaltır yoksa core süresini de azaltır mı?

Aşağıdaki koşullarda bu süre azalır:
Eğer şehirde claim varsa: -%10
Eğer şehirde permanent (kalıcı) claim varsa: -%25
Administrative ideanın ikincisi yapılmışsa: -%25
Ülkenin ideasında core masrafı düşürme varsa (Osmanlı'da -%20 mesela)
Hindu bir devlet ile tanrı Shiva seçilirse: -%10
Tribal yönetim şekli varsa her yönetim seviyesi için -%5
Ara
Lütfen bilgisi olan yardım etsin
https://i.hizliresim.com/zG7D2j.jpg
Fas ile oynarken rastgele saçma sapan bir event geldi ruler ın değişmesi ve bir tanesinde sale ile oynama seçeneği vardı elim yanlışlıkla mause ye çarptı ve onaylmaış oldum iron man modda olduğumdan dolayı geri save e gelemiyorum iron man i kaldırabilirmiyim yada eski save dönebilirmiyim. ne yapmalıyım bilen biri söylerse çok teşekkür ederim.
Ara
@SU4PRE4M4E maalesef kaydı başka bir yerde saklamadıysanız geri dönmeniz mümkün değil.
WhaW8Am.gif
Ara
The buddhists strike back başarımı için oynayacağım, oradan buradan abuk devletlerin toprak satın almaması için Dharma dlcsini kapatmayı düşünüyorum. Bir şey kaybeder miyim mekanik olarak?
Ara
(04-12-2019, 23:03)tahr1bad : The buddhists strike back başarımı için oynayacağım, oradan buradan abuk devletlerin toprak satın almaması için Dharma dlcsini kapatmayı düşünüyorum. Bir şey kaybeder miyim mekanik olarak?
Hükümette kademeli reform sistemi, hindistanda ki devletler için görev ağacı, hindistanda özel estateler, ve ticaret sirketlerini ve trade postlarini geliştirme mekanigini kaybedersin.
Ara
(05-12-2019, 08:16)Pharmacist :
(04-12-2019, 23:03)tahr1bad : The buddhists strike back başarımı için oynayacağım, oradan buradan abuk devletlerin toprak satın almaması için Dharma dlcsini kapatmayı düşünüyorum. Bir şey kaybeder miyim mekanik olarak?
Hükümette kademeli reform sistemi, hindistanda ki devletler için görev ağacı, hindistanda özel estateler, ve ticaret sirketlerini ve trade postlarini geliştirme mekanigini kaybedersin.

Teşekkür ederim. Peki sizce hangisini yapmak mantıklı bu başarım için? 1er 2şer toprak için dünyanın öteki ucundaki dinozorlarla savaşmak istemiyorum açıkçası.
Ara
(06-12-2019, 06:51)tahr1bad :
(05-12-2019, 08:16)Pharmacist :

Teşekkür ederim. Peki sizce hangisini yapmak mantıklı bu başarım için? 1er 2şer toprak için dünyanın öteki ucundaki dinozorlarla savaşmak istemiyorum açıkçası.
Eğer ticareti ve estateler aktif olarak kullanıyorsan ve DLC oynuyacagın devlete görev ağcı veriyorsa açık bırakmak faydalı olabilir.
Ara
Batılı olmayan bir ülke ile oynarken yeni bir enstitü geldiğinde Asya gibi uzak bir kıt'ada oynuyorsak ne yapmalıyız ? Yada Memluk gibi batılı olmayıp Avrupa'ya yakın bir ülke ile ne yapmalıyız
Ara
bol bol developnent kasmalıyız
Ara
(06-12-2019, 15:24)goldlannister : Batılı olmayan bir ülke ile oynarken yeni bir enstitü geldiğinde Asya gibi uzak bir kıt'ada oynuyorsak ne yapmalıyız ? Yada Memluk gibi batılı olmayıp Avrupa'ya yakın bir ülke  ile ne yapmalıyız

Farmlands olan bir toprağına (yoksa grassland veya drylands de olabilir) enstitü 100 olana kadar dev basabilirsin. Başkentine de dev basmak daha ucuza gelir orayı da tercih edebilirsin. 10 devi olan bir toprağa Yaklaşık 25 dev civarı bastığında enstitü gelir ve sınırı olan topraklara yayılmaya başlar. Memlükte de yine birçok enstitüyü dev basarak almak en mantıklısı olur bence ama beklersen Avrupa üzerinden gelebilir enstitü.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İspanya'yla savaşıyorum. Avusturya'yı da kendine bağlamış. Entegre edecek hatta. Avusturya'nın İspanya'nın kara topraklarına sınırı yok. Sadece deniz kenarında şehirleri var. Kıyıları alırsam entegre işlemi devam eder mi?
İhtiras, keder, heyecan, marjinallik, monşerlik, kaygı ve aşırı miktarda Türklük barındırır.
Sen eğme, eğilsin alnı karalar / Dalkavuklar, p...lar ve maskaralar
[+] 1 üye HakaniyeLehçesi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Eder.Durdurmak için yapabileceğin birkaç şey var.Birincisi İspanya´yı zayıflatarak Avusturya´nın liberty desire´ını yükseltmek olabilir.Bu kalıcı olmaz ama entegre işlemi %50´nin altına düşmediği sürece entegre işlemi donar.İkinci olarak direk İspanya ile anlaşma bölümünden Avusturya´yı bırakmasını isteyebilirsin.Avusturya özgürleşmiş olur.Üçüncü olarak İspanya´yı tamamen ele geçirim prestijini eksilere çekmek olabilir, eksi prestijde İspanya kralı ölürse, Avusturya´nın serbest kalma ihtimali var.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Erdebil'le oynuyorum. Kimse kalelerimi çüküne takmıyor. Kafasına esen kalenin sağından solundan ve hatta kalenin olduğu bölgeden ülkemin diğer kısmına geçiyor.

Bu sadece Erdebil oyunuma mahsus bir şey de değil gerçi. Her oyunda oluyor.

Allah'ını şaşırmışların şirketi Paradox gene yapay zekaya torpil mi geçiyor bu durumda?
Ara
Yapay zekanın o tür bazı ayrıcalıkları var. Mesela diplo relation limiti de yoktur yapay zekanın.
Sic Parvis Magna
Ara
1den fazla kale yanyana olduğunda geçiş sistemi bozuluyor biraz, onunla alakalı olabilir. Mesela 2 kale yanyana toprakta ise düşman arkadaki kaleye öndeki kale üzerinden yürüyüp geçebiliyor. Bu yüzden 2 kale arasında 1 yada 2 boş toprak bırakmak en iyisi.
Ara
Ekonomi geliştirmek için yeni yer almak, bina dikmek, idea dışında neler yapmalıyım
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.