EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Portekiz'i savaşa çağırmassan kesin gelir.
Portekiz'i savaşa çağırırsan ne olur bilemem...
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Çok ilginç bi soru olmuş. Ama İspanyayı başta sen savaşa çağırdıysan galiba sana gelir diye düşünüyorum. Çünkü savaşı açtığın gün Portekiz ve İngiltere'ye açılacak savaş. Ertesi gün Portekiz İspanya'yı davet edecek. Ama sen önceki gün İspanya'yı davet ettiğin için sana gelir diye düşünüyorum. Yine de emin olamadım. Sonucu bizimle paylaşırsan sevinirim.
Sic Parvis Magna
Ara
Savaş başladığında çağıracağın için İspanya senin tarafında savaşır ve Portekiz-İspanya müttefikliği de bozulur.
WhaW8Am.gif
Ara
(05-08-2015, 17:39)Duman : Her ülke formlama decisionu için ülkenin bağımsız olma şartı gerekiyor.

Hayır Prusya vassal iken kurulabilir.
Ara
Bir ülke ile devam ederken o ülkenin görev ağacından aldığımız bonuslar, claimler vs. bir başka ülkeyi formladığımızda ve görev ağacı değiştiğinde devam ediyor mu? (Örn : X ülkesinin görev ağacından %20 combat ability aldık oyun sonuna dek ve y ülkesini formladık tamamen yeni bir görev ağacı var ve böyle bir bonus yeni görev ağacında yok)
Ara
@altnkurt save i kopyalayıp savaş açtım ispanya benim yanımda savaşa katıldı portekiz ile arasındaki ittifak bozuldu güzel oldu baya ne zaman portekize saldırsam geliyordu

@argoargoo claimler devam ediyor diye biliyorum geçenlerde bende de oldu formaldığımda climler devam eti ama ben de mission expended modu açık sonucu değiştirir mi bilmiyorum değiştireceğini zannetmiyorum ama
Ara
(31-05-2020, 04:34)argoargoo : Bir ülke ile devam ederken o ülkenin görev ağacından aldığımız bonuslar, claimler vs. bir başka ülkeyi formladığımızda ve görev ağacı değiştiğinde devam ediyor mu? (Örn : X ülkesinin görev ağacından %20 combat ability aldık oyun sonuna del ve y ülkesini formladık tamamen yeni bir görev ağacı var ve böyle bir bonus yeni görev ağacında yok)
devam ediyor diye biliyorum yanlış biliyo olabilirim ama
€20
[+] 1 üye Aiakos nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@argoargoo tahminimce kalıcı modifierlar, şehir modifierları ve claimler kalacaktır. Ama denemediğim için net bir şey de diyemiyorum. Genelde bonuslar kalıcı olmuyor çünkü.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Devam ediyor. Mesela Fas devletinin görev ağacından %2.5 disiplini alıp, Endülüs kurarsan o %2.5 kalıyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Manhu Banners sayısı nasıl artıyor, zamanla bir ilgisi var mı yoksa sadece development mi?
Ara
Kültür grubunu manchu yaptığın her yerden birim çıkarabilirsin. Onun dışında idealar ve age bonusu var. Age bonusu derken 2 bonus var. Birincisi her çağda %50 stacklenerek artması, diğeri ise direk absolutism çağında gelen bonus.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
KItadan kıtaya başkent nasıl taşınır
Ara
(31-05-2020, 15:33)Joe Andy : Manhu Banners sayısı nasıl artıyor, zamanla bir ilgisi var mı yoksa sadece development mi?

Genelde kültür değişimi kullanılıyor ama dev basmak da bir çözüm.

(31-05-2020, 18:11)kralılgaz : KItadan kıtaya başkent nasıl taşınır

O kıtadadaki toprak oranını arttırarak.
Sic Parvis Magna
Ara
(31-05-2020, 18:11)kralılgaz : KItadan kıtaya başkent nasıl taşınır

Bu konu hakkında birkaç sayfa önce bir tavsiye yazmıştım. Altnkurt´un dediğini yapabilirsin, fakat daha hızlı bir başkent değiştirme istiyorsan zorla değiştirebilirsin. Bunun için başkentini bir başka ülkeye savaş yoluyla vermen lazım ve istediğin yerin development´ını yükseltip, dinini ve kültürünü kendi ülkenle aynı yapman gerek. Ayrıca istediğin yerin state olarak tamamen sende olması ve başka bir devletle komşu olmaması şartlar arasında. Başka parametreler daha var ama genel olarak önemli parametreler bunlar.
Victor Hugo
Ara
@Menars peki bu yöntemler hreye girebilmeyi de sağlıyor mu? Mesela Fransa veya CW ile zorla başkent taşıtarak hreye girebilir miyiz?
Sic Parvis Magna
Ara
amacın amerıkaya tasınmaksa eger kolonı serbest bırakıp ulke formlaman daha guclu yapar seni
Ara
(01-06-2020, 01:03)alemdarpasa : amacın amerıkaya tasınmaksa eger  kolonı serbest bırakıp ulke formlaman daha guclu yapar seni
Kesinlikle ve kesinlikle yapmaz.
(Portekiz'in Brezilya kurma Decsion'u hariç)
Avrupa'da ki topraklara ne olacak?
Ara
(31-05-2020, 23:51)altnkurt : @Menars peki bu yöntemler hreye girebilmeyi de sağlıyor mu? Mesela Fransa veya CW ile zorla başkent taşıtarak hreye girebilir miyiz?

Evet yapabilirsin. Kendi Avusturya oyunumda düşmanım Fransa´yı Hre´ye sokup vassalamıştım.
Victor Hugo
Ara
Peki bu hre dışı devletlerin kendi rızasıyla hreye katılması ve hre devletlerinin fethettiği toprakları hreye katması ne şartlarda oluyor?
Sic Parvis Magna
Ara
(31-05-2020, 01:56)Defterdar :
(05-08-2015, 17:39)Duman : Her ülke formlama decisionu için ülkenin bağımsız olma şartı gerekiyor.

Hayır Prusya vassal iken kurulabilir.

Yanlış olmasın bu durum sadece Brandenburg ve Tötonlar için geçerli. Diğer Prusya kurabilen ülkeler vassalken Prusya kuramaz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.