EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Düşmanını zayıflatmayı deneyebilirsin. Başka bir yolu yok gibi gözüküyor. Bir savaşta ordularını temizlersen bağımsızlık istekleri fırlayacaktır.
WhaW8Am.gif
Ara
İngiltere mi güçlenmiş yoksa yapay zeka mı geliştirilmiş anlayamadım. Fransa ile bir kaç oyun denemesi yaptım ve İngiltere paşam adaya çıkarma yapabilirsem anında ordu sayısını yükseltiyor veya bir şekilde beni sıkıştırmanın yolunu buluyor. Eğer savaştan çıkmazsam ordularımın adada olmasını fırsat bilen Burgundy, province savaşını başlatıyor.2-3 kere denedim ve neredeyse hepsinde adada tutunamadım.

Valla bilemedim önceden hiç böyle olmuyordu ya oyun gelişmiş yada ben oynamayı unutmuşum.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Yapay zekanın biraz daha agresif davrandığı bir gerçek fakat gerçekten zayıf duruma düşmüyorsanız Burgonya savaşı gibi durumların yaşanmaması gerekiyor. Tavsiyem ilk savaşta İngiltere'den Pale şehrini alarak İrlanda'da üs elde etmeniz böylelikle ilerideki İngiliz savaşları daha rahat olacaktır. Burgonya konusunda ise hiçbir şey yapmayıp beklerseniz PU altına alma ihtimaliniz oldukça yüksek.
WhaW8Am.gif
Ara
Land force limit'im 38'ten 27'ye kadar düştü ve nedenini bir türlü anlayamadım. Sürekli düşüyor ve manpower da yükselmiyor. Estates kaynaklı mı anlayamadım. Bir sorun var kesin ama çözemedim.

[img]mt067v.png[/img]
Ara
@mfurkanoduncu
Evet sorun Estate. Crownland değeri yirminin altına düşmesi sebebiyle topraklarda otonomi artıyor.
Şu rehber yardımcı olacaktır:
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...eri--16112

Ayrıca otonominin ne olduğunu bilmiyorsan anlatabilirim.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(29-07-2020, 13:28)Defterdar : @mfurkanoduncu
Evet sorun Estate. Crownland değeri yirminin altına düşmesi sebebiyle topraklarda otonomi artıyor.
Şu rehber yardımcı olacaktır:
https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...eri--16112

Ayrıca otonominin ne olduğunu bilmiyorsan anlatabilirim.
Otonomi kendi kendine yönetim diye biliyorum eğer yanlış biliyorsam veya daha ayrıntılıysa ve de size zahmet olmayacaksa eğer güzel olur.
Ara
Evet otonomi o manaya gelir. Otonomi yüksekse o topraktan daha az yaralanırsınız.
Otonomi azsa daha fazla yararlanırsınız
Ara
Resimde sol tarafta yüzdelere baktığınız zaman, toprakların sadece %12'sinin kendine ait olduğunu görebilirsiniz. Bu sebepten dolayı " Crownland " kısmında eksi bonus yiyorsunuz. " Crownland " sekmesinde en sağdaki seçenek " Seize land " tıklarsanız, toprakların bir kısmını kendine alabilirsiniz. Ancak dikkat edin, topraklarını kendinize alırken %30 civarında bir loyalty kaybediyorsunuz. %20'nin altında loyaltsi olan estateler, isyan çıkartabiliyor.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(29-07-2020, 14:18)Dothor_ : Resimde sol tarafta yüzdelere baktığınız zaman, toprakların sadece %12'sinin kendine ait olduğunu görebilirsiniz. Bu sebepten dolayı " Crownland " kısmında eksi bonus yiyorsunuz. " Crownland " sekmesinde en sağdaki seçenek " Seize land " tıklarsanız, toprakların bir kısmını kendine alabilirsiniz. Ancak dikkat edin, topraklarını kendinize alırken %30 civarında bir loyalty kaybediyorsunuz. %20'nin altında loyaltsi olan estateler, isyan çıkartabiliyor.
Sanırım bilmeden sürekli toprak verdim çünkü para kazanma kısmını görür görmez basıyordum :D
Ara
(29-07-2020, 04:55)Aragramir : İngiltere mi güçlenmiş yoksa yapay zeka mı geliştirilmiş anlayamadım. Fransa ile bir kaç oyun denemesi yaptım ve İngiltere paşam adaya çıkarma yapabilirsem anında ordu sayısını yükseltiyor veya bir şekilde beni sıkıştırmanın yolunu buluyor. Eğer savaştan çıkmazsam ordularımın adada olmasını fırsat bilen Burgundy, province savaşını başlatıyor.2-3 kere denedim ve neredeyse hepsinde adada tutunamadım.

Valla bilemedim önceden hiç böyle olmuyordu ya oyun gelişmiş yada ben oynamayı unutmuşum.

İngiltere'de bir güçlenme olduğunu kendi oyunlarımdan istatistiki olarak doğrulayabilirim. Sadece Fransa'yı yenip yenmemesi değil beklemediğim hamleler yapıyor. Bunun sebebi muhtemelen nobility estate'inin İngiltere'de olmaması. Bir geliştirici günlüğünde oyuncular, geliştiricilere İngiltere'de 1 estate eksik olmasının dezavantaj yaratacağı konusundaki endişesini dile getirmişti. Geliştiricinin cevabı bunun tam tersi bir buff olduğu yönündeydi. Geliştiricilere göre estatelerin varlığı ülkeye bir yük.
Ara
Brandenburg oynuyorum. yıl 1520 teknolojilerim uzun ömürlü mükemmel yöneticilerim sağ olsun 10 10 10. Quality ve hümanist idea alarak bana göre ideal bir başlangıç yaptım. Ama 3. idea ne alacağımdan emin değilim belki yardımınız dokunur. Hre'in başına geçmem mümkün değil yıkmayı planlıyorum ilerde. Polonya koailsyon yedi ve Avurstur sevgili müttefikim Sağ olsun Tötönu serbest bırakınca direkt yedim ve güçlü durumdayım. Lübleck transferinde %10 gibi bir güce sahibim. Sizce 3. idea ne olmalı?
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
@Olly-Doody
Quantity al sonra Admin ondan sonra Ofansif.
Ara
Oh be sonrakileri de söyleyerek büyük yardım yaptın çok sağ ol.
Ara
Rica ederim.
Ara
(29-07-2020, 05:12)PCOyun : Yapay zekanın biraz daha agresif davrandığı bir gerçek fakat gerçekten zayıf duruma düşmüyorsanız Burgonya savaşı gibi durumların yaşanmaması gerekiyor. Tavsiyem ilk savaşta İngiltere'den Pale şehrini alarak İrlanda'da üs elde etmeniz böylelikle ilerideki İngiliz savaşları daha rahat olacaktır. Burgonya konusunda ise hiçbir şey yapmayıp beklerseniz PU altına alma ihtimaliniz oldukça yüksek.

Sorun zayıf olmam değil hocam sorun askerleri ülkeye getiremediğim an Burgundy bir şekilde beni savaşın içine çekiyor.O yüzden AI gelişmiş diye düşündüm.Pale olayını biliyorum hocam ama daha farklı bir şeyler denemek istediğim için yeni save açıyorum.

(29-07-2020, 15:10)Voidian : İngiltere'de bir güçlenme olduğunu kendi oyunlarımdan istatistiki olarak doğrulayabilirim. Sadece Fransa'yı yenip yenmemesi değil beklemediğim hamleler yapıyor. Bunun sebebi muhtemelen nobility estate'inin İngiltere'de olmaması. Bir geliştirici günlüğünde oyuncular, geliştiricilere İngiltere'de 1 estate eksik olmasının dezavantaj yaratacağı konusundaki endişesini dile getirmişti. Geliştiricinin cevabı bunun tam tersi bir buff olduğu yönündeydi. Geliştiricilere göre estatelerin varlığı ülkeye bir yük.

Sanırım 6 oyun denemesi yaptım adaya nasıl çıkarım, adada nasıl tutunurum diye oyun açıp duruyorum. Estate olayı ise gerçekten oyun başı çok sıkıntı oluyor.Önceden İngiltere sayı olarak Fransız ordusuna yaklaşamıyorken artık kafa kafaya oynayabiliyor.Bir de en gıcık olduğum şey Wars of Roses savaş esnasında patladığı zaman benim işgal ettiğim topraklarda isyanlar çıkıyor, hızlı bir şekilde isyanlar bitiyor ve İngiltere büyük yükünden kurtuluyor :) Yine önceki versiyonları örnek vermek gerekirse adada çıkan isyanlar sayesinde çok rahat adada kalabiliyorduk şimdi ise ne mp kaybediyor ne asker :D
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Yapay zekanın ordunun konumunu ele aldığını hiç sanmıyorum. Dediğim gibi savaşta manpower kaybediyorsan veya İngiltere'nin yanında birkaç müttefiği varsa Burgonya seni zayıf görüp Provence'a savaş açıyordur. Demek istediğini de anlıyorum fakat bazı şeyleri belirli birkaç şekilde yapmayınca istenen sonuç her zaman elde edilemeyebiliyor. Bu yüzden direkt adaya çıkmaya çalıştığınızda bu sonucu alıyorsanız başka bir şeyler denemeniz gerekebilir.
WhaW8Am.gif
Ara
Tekrardan merhaba.

İki sorum var ilki şöyle:

İngiltere oynayacağım 1.30 ile neler değişmil görelim diye düşündüm. Her neyse yerlilere olan turumumu ne yapmalıyım? Asker tutmak daha mı mantıklı yoksa rahatca 0 isyan yapmak mı?

İkinci sorum:
Ya nedense ben hiç uzun çmürlü vir seri yapamıyorum en fazla 1570 e kadar o da prusya ile. 370 saatim olsa bile oyunun 1570 sonrasını hiç göremedim. Örnek vereyim bugğn prusya oynarken Great Britaini gördüm canım çok çekti ve bırakıp ingiltere oynamaya başladım. Evet kısa vadede güzel ama oyunun en güzel yerleri gelmeden başka save açmak garip geliyor. Bu ıyunluk bir şey değil ama belki bir tavsiye verebilirsiniz. Şimdiden sağ olun.
Ara
Koloni yaparken asker tutup daha hızlı yapmak her zaman daha karlıdır. İkinci soruna gelirsek bu daha çok zevk meselesi. Ben oyunun erken dönemlerinden daha fazla haz aldığım için oyunlarım genellikle ileri tarihlere uzamaz. Belirtmem gerekirse şu ana kadar tek başıma oynarken sadece bir oyunumda başarım elde etmek için 1821'e kadar oynadım. Yani belli bir yıl geldikten sonra sıkılıyorsan normal. Belki biraz daha farklı oynamayı deneyebilirsin. Mesela Prusya örneğinde oyuna biraz daha yavaş başlayan bir devlet olduğu için normal bir ülke olması belirttiğin tarihleri buluyor. Bu yüzden yüksek ihtimalle sıkılmadan o tarihe kadar oynadın fakat sonradan sıkıldığın için başka bir oyuna geçmek istedin. Hollanda, Malaya, İngiltere gibi daha tall oynamaya elverişli bölgeleri tercih edebilirsin. Kolonicilik de oldukça zevkli olabilir.
WhaW8Am.gif
Ara
Güçlü bir ülkeysen isyan çıkartan politikayı seçmek mantıklıdır.
(Ama ben genelde asker yollamaya üşenip isyan çıkartmayan politikayı seçerim)

Uzun oynama,boşver. Zaten orta-geç dönemde zevkli değil. Oyunun en zevkli dönemleri erken dönemidir.
Başarım hedeflersen daha uzun oynarsın ama....
Ara
ben de aynıyım zorluyorum kendimi ama 1600 e zor geliyorum:D very hard oynuyorum zorlu geçsin diye
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.