EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Ama anlamadım ben bu işi koskocaman Lehistan olarak 1 topraklık 15 dev. adam aynısını diyor.
Belki de bu çelimsiz çocuk gelecekte bir imparator olacak, ona iyi bakın.
Ara
Development'a nasıl bakabilirim? Ekonomim güçlü normalde , bazen 25'lere çıkan gelirim oluyor. Ne yapmalıyım?
Ara
Ülkenizi büyütün. Düzelecektir.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aynı ülkeye karşı birden fazla savaş var. Ben başkasının kontrol ettiği toprak parçasını kontrol edemez miyim? İlla savaştan çıkmalarını mı beklemek zorundayım?

[img]FNhEYZ.png[/img]
Ara
@mfurkanoduncu
Ya savaştan çıkmalarını bekleyeceksin ya da onlara savaş ilan edeceksin.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hileli oynuyorsan hab tagına geç venedikle beyaz barış yap olsun gitsin
Ara
1-yeni estate sisteminde absolutism çağına girince nasıl bir strateji izliyorsunuz ya da girmeden önce ben dalmışım oyuna şu an absolutism -5
2-oyunun başında governing capacity atıyorum 100/1100 oluyor yeni bir state yapmasam bile 1600 lerde 1800/1100 oluyor bu sefer kendi doğal topraklarımdan olan statelerimden bir iki tane çıkarmam gerekiyor yoksa fazlaca ae improve eksisi yiyorum bir şeyi mi yanlış yapıyorum
Ara
(01-08-2020, 21:14)baywatch06 : hileli oynuyorsan  hab tagına geç venedikle beyaz barış yap olsun gitsin
Yok hocam hilesiz. Biraz bekledim diğerleri çıkınca devam ettirdim. Ama atinayı alacakken atinada bizansı kurdular kaldım öyle. Para ve ticaret yüzdesi aldım sadece.
Ara
@candrall
1-Ben ilk çağlarda verebildiğim kadar ayrıcalık veriyorum. Mutlakiyet çağına yakınlaşınca ,monark puanı veren ve Gov. Cap. değerini arttıran ayrıcalıklar hariç, hepsini iptal ediyorum. Üstüne Max. Abso. artması için Court_And_Country.png Court and country felaketini bilerek tetikletiyorum. 
Bu felaket bitince,
Abso. değeri 65'den fazla ise +20 Max. Abso.
Abso. değeri 65 ila 30 arasındaysa +10 Max. Abso.
Abso degeri 30'dan azsa -10 Max. Abso verir.

Şayet +20 bonusunu alabilirsen,ki bu çok zor değil,cok iyi bir şey yapmıs olursun.

Ayrıca ayrıcalıklar yüzünden Max. Abso. Değerin 65'ten azsa git gene ayrıcalıkları azalt. Disaster bitince tekrar ayrıcalıkları geri verirsin.
2-Forumdaki rehberi inceleyebilirsin. Toprakların Province Governing Cost değerini azaltan binaları yapabilirsin.
Ara
(01-08-2020, 21:14)baywatch06 : hileli oynuyorsan  hab tagına geç venedikle beyaz barış yap olsun gitsin

Onun yerine control provinceID yapsa daha iyi olmaz mı?
Sic Parvis Magna
Ara
Avusturya macaristani pu ya aldi avusturya dof katoliklerin macar da katolik ben macaristana savas actim avusturyaya da tik koydum avusturya savasa gelmedi bu mumkun mu bug mu oldu
Ara
Otonomi yüzünden ülkeden tam anlamıyla yararlanamıyorum sanırım. Ekonomi sürekli eksilere düşme eğiliminde oluyor. State yaparsam gelirim olmayacak mı anlayamadım bu kısmı.

[img]mTLuH2.png[/img]
Ara
@mfurkanoduncu
Evet öyle gözüküyor.
Ara
(03-08-2020, 11:17)Defterdar : @mfurkanoduncu
Evet öyle gözüküyor.
Her yeri state yapmalı mıyım? Geliri gideri nasıl anlayabilirim? State ve territory rehberinde fotoğraflar görünmediği için o kısmı anlayamadım.
Ara
20200803_131146.png
Beyaz:State masrafı
Sarı:Otonomi 0 olunca gelecek gelir
Mavi:Harcayacağı Gov. Cap.
Değerli,yüksek gelişmişlikteki bölgeleri state yap. Ticaret merkezlerinin olduğu bölgeleri state yap.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
0.00 yazdığı doğru bir değer değil. Eskiden state yapıldığı an otonomi state otonomisine düşüyordu, artk yeni sürümde otonominin state yapılmış haline düşmesi için ay başını beklemek gerekiyor. O text te güncellenmediği için 90 otonomiden 90 otonomiye geçişini yazıyor.

Yüksek development ve ticaret merkezli yerleri state yapmak biraz eskide kalmış bir şey. Eskiden düşük developmentlı yerle yükseği aynı limiti harcadığı için düşükleri yapmıyorduk. Fakat artık yüksek yerleri yapmaktan daha karmaşık bir hal aldı. Artık örneğin kürk vs. gibi daha değerli malların üretildiği düşük developmentlı yerleri state yapmak çoğu yüksek developmentlı yeri yapmaktan daha iyi. Aynı şekilde yüksek developmentlı Kahire ile düşük developmenlı Bingazi arasında development farkı kadar bir trade power farkı yok. Yani 2 tane Bingazi gibi yeri state yapmak hem daha fazla trade power sağlıyor hem de daha az goverment capacity harcıyor. Anlayacağın nerenin yapılıp yapılmayacağı hesabı şuan formülüze edilecek bir durumda değil. Şimdilik, limitinin yettiği kadar gönlünün istediği yerleri yapman daha doğru olur.

@mfurkanoduncu
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
arnavutlukda ve najda  bulunan  %50 flank abilty  bonusunu  test eden oldumu hiç   etkisi nasıl.
Ara
Yeni sistemle state isi karisti osmanliyla oynarken ne taraflari state nereleri ticaret bolgesine vermem gerektigini kestiremiyorum birde ana ticaret bolgeme akmasi mumkun olmayan ticari noktalarda mesela ragussadan istanbula gibi yerlerde collect etsek eksi yicez oradaki ticaret gucumuz fazla ise ne yapicaz
Ara
(03-08-2020, 20:05)freeforall : Ana ticaret bolgeme akmasi mumkun olmayan ticari noktalarda mesela ragussadan istanbula  gibi yerlerde collect etsek eksi yicez oradaki ticaret gucumuz fazla ise ne yapicaz
Söyle yap,
Ragusa'da Collect yap.
Ragusa'da %70,%80 gibi bir güc elde edince orayı ana merkez yap.
Sonra Venice'de Collect yap.
Venice'de %70,%80 gibi bir güç elde edince Venice'yi merkez yap
Ara
Ragusa'nın 3 tane çıkışı var, kıyısı uzun, yaklaşkı 20 tane devlet çekiyor. Ne olursa olsun Ragusa'da başlanmadıysa üzerine 200 diplo mana verip main node yapılmaz. 200 manaya Kosova'daki madene development bassan daha kârlı olur.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.