EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
[quote pid='204625' dateline='1598526976']

(27-08-2020, 13:25)MAB : Ben EU4'de yeniyim ve haliyle en büyük sorunum isyan.Nasıl engellerim bu isyanları bir yolu var mı?
1.Genişleme Yaparken Dikkat Et %100'ü gdçtiğin zaman isyan riskleri artıyor(Sen toprakları core yapana kadar unrestin yüksek oluyor +2-3'e yükseliyor bazen daha fazla bu isyanları arttırır)
2.Autonomy Bas yeni aldığın yerlere Bunu yapmanın sana artı ve eksileri olucak (+) -10 unrest düşürücrk yani isyan riski azalıcak (-)O topraktan aldığın vergi ve üretim değeri düşücek(Kalıcı değil oradan %100 katkı almanı biraz geçiktiricek)
3. Seoaratism etkisi var sen yeni bir toprak aldığında 30 yıl boyunca orada isyan çıkma riski olucak(yeni toprak almak sana +15 unrest vericek yıllık 0.5 azalıcak unrest buda 30 yıl eder ama bunu etkinliklerle kralının varisinin özellikleriyle ve idealarla bu etki azaltılabilir hümanist ideada vardı galiba)
Son olarak isyan riski yüksek toprağın üstüne asker götürdüğünde riski biraz azaltıyor.Benim bildiklerim ve Yaptıklarım bu kadar.
[/quote]
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Anladığım kadarıyla oyun HOİ serisi gibi ordu yönetimi değil.Bu oyunda daha çok devlet işleriyle uğraşıyoruz.Total War serisi gibi.Doğru mu?
Ara
Ayrıca Hümaist ideayı ne kadar erken tamamlarsan o kadar iyi aynı şekilde oyun stilini hümasit idea ile kombine olacak poliçeleri veren ideaları seçersen baya avantajın olur

Tabi şehirlerin dinin değiştirmenin de avantajı var yapabiliyorsan din ideasını da almanı tavsiye ederim
Ara
İspanyanın Heir öldü Clain Throne Yaptım 17 aralık gelmesini beklerken 16 aralık yeni varisleri geldi of :'(
Ara
iron man değilse savescum yap
Ara
Dulkadiri ilhak ettim hemen ardından morayı ilhak edecektim ki %86'da kaldı ilerlemiyor. Ne yapmalıyım
Ara

Yıl:1499
Fransa ile İngiliz anakarasına önceden cıkmıştım bir toprağım var az önce savaş açtım Londra kusattım üstünde 25K ordu hemen yanında bir 25K daha var 15-5-5 düzeninde İngiliz 38K ile atağa geçti ve benden savaş başladı takviye getirmeme rağmen ezici bir yenilgi aldım mantıklı bir savaş değildi.
Teknolojide üstünüm 4-6-2-2 generalin onda sadece 1 yıldız nasıl olabiliyor aklım almıyor arazi eksisi de yemedim.(Nedense sadece Fransa oynarken oluyor Osmanlı ile oynarken daha kötü şartlarda da yendiğim oldu ama bu cidden mantıksız arada 12K fark var )
Ara
Savaş sırasında ss alıp atarsan daha detaylı bakabiliriz.
Ara
(27-08-2020, 17:14)Kapıkulu : Dulkadiri ilhak ettim hemen ardından morayı ilhak edecektim ki %86'da kaldı ilerlemiyor. Ne yapmalıyım
Diplomatic reputation kas
Ara
Ya liberty desire artmıştır ya dip puanın bitmiştir.
Sic Parvis Magna
Ara
(27-08-2020, 17:40)Aeschyli : Savaş sırasında ss alıp atarsan daha detaylı bakabiliriz.
Nasıl SS atacağımı bilmiyorum biraz uğraştım ama yapamadım
Ara
steam sürümüyse f12 ye bas ekran kaydı alır yada korsansa f10 na bas
Ara
Ss almasinda sorun yok atmasinda sorun var buraya ss koyma isini soruyor bence
Ara
hızlı resimden atsın
Ara
Oyunun amacı ülkeyi genişletmek mi yoksa ülkenin refahını ve gücünü yükseltmek mi?Oyunda yeni olduğum için bunu hâlâ anlayamadım.
Ara
(28-08-2020, 12:38)MAB : Oyunun amacı ülkeyi genişletmek mi yoksa ülkenin refahını ve gücünü yükseltmek mi?Oyunda yeni olduğum için bunu hâlâ anlayamadım.

Oyunda ülkeni en iyi şekilde yönetmeye çalışıyorsun fakat bunu yapmanın yolu büyük çoğunlukla ülkeyi genişletmekten geçiyor. Oyunu "kazanmak" gibi bir kavram yok, kendi kendine hefeler koymakta ve istediğin gibi oynamakta özgürsün.
IbnE9P2.gif
Ara
(28-08-2020, 13:09)Attila the Hun :
(28-08-2020, 12:38)MAB : Oyunun amacı ülkeyi genişletmek mi yoksa ülkenin refahını ve gücünü yükseltmek mi?Oyunda yeni olduğum için bunu hâlâ anlayamadım.

Oyunda ülkeni en iyi şekilde yönetmeye çalışıyorsun fakat bunu yapmanın yolu büyük çoğunlukla ülkeyi genişletmekten geçiyor. Oyunu "kazanmak" gibi bir kavram yok, kendi kendine hefeler koymakta ve istediğin gibi oynamakta özgürsün.
Cevabınız için teşekkür ederim
[+] 1 üye MAB nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence ülkeden ülkeye değişiyor osmanlı ile genişleme politikası yürütürken mesela Venedik ile akdenizde en büyük deniz gücü olma ticaret üzerinden zenginleşmeye çalışıyorum genişleme yapmadan daha zevkli bence diplomasi yönetmek.

Muscovy ile başladım şuan gayet iyi ilerliyorum sorum moscovye koloni ideaları cıkmamız gerekiyormu daha önce Rusya ile hiç oynamadım

2. Soru rusyanın özel birliklerini nasıl kullanmalıyım çok etkileri var mı savaşta
Ara
rusya kurulduktan sonra sibireian frontier adlı ideaya sahip kolonist gerektirmeden her yere koloni atabilirsin kıta toprakları üzerinden 2. Soruna gelirsek ben 20 piyadeden en az 10 tanesini özel birimlerden oluşturuyordum
Ara
Siberian Frontier yüzünden yukarıda da bahsedildiği üzere koloniste ihtiyacın olmayacak. Tavsiyem mümkünse tüm piyadelerini streltsylerden oluşturman. Oyunun ilerleyen zamanlarında ise sadece manpower kazanmak için kullanabilirsin.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son sürümde 1.30 yani acaba paralı asker almanın herhangi bir yolu var mı?
Laf olsun diye değiştirip Estatelerin içine ettikleri yetmiyormuş gibi paralı asker almayı da imkansız hale getirmişler.
Ayda 6 altın karım varken bile en az 9 altın gideri olan paralı asker companysi var. Bu ne biçim iş?
Oyunun başında 4-5 altın giderli olan da bulunuyordu ama sanki alamamamız için yapmışlar gibi oyun ilerledikçe giderleri de artıyor.
Bilmem kaç yılına geldim hala bir birim bile paralı askerim yok.
Bunun bir çaresi var mı yoksa Paradox'un itinayla bok ettiği şeylerden mi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.