EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Castile ile New Providenceyi ortaya çıkardım ama şuan her yer kapalı raid yapıcam yok idea plütokrasi açılmış ve sürekli eksi yiyorum para bitiyor herşey kapalı nalıcam
Ara
Her şey kapalı derken? Raid o ülkelerde ideadan gelmiyor zaten. Hükümet reformundan geliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Uzun saatler oynamama rağmen oyunun denemediğim pek çok özelliği var, bunlardan birisi de korsanlık mekaniği. Bir korsan devleti kurup Akdeniz'de ya da Basra Körfezi gibi bölgelerde yağmacı bir denizci devleti oynanışını simüle etmek istiyorum ancak hangi DLC'leri almam gerektiğini, bu devletleri istediğim coğrafyalarda kurmamın mümkün olup olmadığını, bu şekilde oynayan/oynamış kişilerin yorumlarını merak ediyorum.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
(10-09-2020, 19:07)altnkurt : Her şey kapalı derken? Raid o ülkelerde ideadan gelmiyor zaten. Hükümet reformundan geliyor.
Kapalı dediğim bölgeler hemen yanımda Florida toprakları henüz colonileştirilmeşti ben korsan ülkeye geçince ne Meksika bölgesindeki nede Amerika da hiçbir toprağı göremiyorum sadece hispaniola topraklar acık

(10-09-2020, 19:53)basileus : Uzun saatler oynamama rağmen oyunun denemediğim pek çok özelliği var, bunlardan birisi de korsanlık mekaniği. Bir korsan devleti kurup Akdeniz'de ya da Basra Körfezi gibi bölgelerde yağmacı bir denizci devleti oynanışını simüle etmek istiyorum ancak hangi DLC'leri almam gerektiğini, bu devletleri istediğim coğrafyalarda kurmamın mümkün olup olmadığını, bu şekilde oynayan/oynamış kişilerin yorumlarını merak ediyorum.
Hangi DLC gerek bilmiyorum ama kendin eventle cıkarabiliyosun(Carribean Bölgesinde 2 tane var) ben costum olarak akdenizde maltada Bir korsan devleti kurdum oynaması eğlenceli fakat avrupa da işin çok zor Amerika da bile yeni başladığında en az 30-40 yıl büyük zorluk cekiyosun
Ara
Arkadaşlar merhaba, oyunda yeni sayılırım bazı şeyleri yeni keşfediyorum forumun çok yardımı oldu rehberler çok iyi anlatılmış tekrar var olun. Benim sorum şu olacak Osmanlı ile oynuyorum baya bir genişledim, yukarıdan sürekli bir bayrak düşüyor "bölgelerinizi eyalet yapabilirsiniz" diye. Meraktan bir kere denedim ve özerklik %80 oldu sonra biraz zaman sonra kaldırdım ve özerklik aynı seviyede duruyordu. Osmanlı ile eyalet yapmak faydalı mıdır zararlı mıdır? Şehirlerde özerklik olsun istemiyorum :D herkes bana bağlı olsun istiyorum, bu eyalet sistemi hakkında pek bir şey bulamadım. Ayrıca estate mekaniğini bir mod ile devre dışı bıraktım, pek kafam basmadı ona ve hoşuma gitmedi. Aldığım her bölgeyi eyalet yapmalı mıyım yoksa durduğu gibi dursun mu, bir de bazı bölgelerde üretim,insangücü,vergiler kırmızı olarak gösteriliyor ve 'Mevat bölge' diyor. (Türkçe yama ile oynuyorum) Bunları pek anlayamadım bilen biri aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler....
Ara
Son sürümde Fransa ile oynuyorum. Amacım Fransa'nın tarihi sınırlarını korumak, yani alabildiğimi alıp dünyayı fethetmek değil. O yüzden bir noktadan sonra kolonicilik + tall gitmeye niyetliyim. Bir de donanmamı güçlendirmem gerekiyor çünkü İngiltere, İspanya ve İtalyan ulusları ile savaştığımdan denizlerde zorlanacağımı düşünüyorum ki şu ana kadar epey zorlandım. Bu yazdıklarıma göre idea önerisinde bulunursanız sevinirim.
Ara
@Henri

Explarition ve Expansion kolonistlerin kullanması gereken idealar zaten.

Tall oynayacaksan Economic fikir ve Quantity al. Çünkü Economic fikir -%20 development arttırma ücreti düşürür. Quantity ve Economic fikir birleşince -%10 Development arttırma ücretini azalta poliçe seçilebilir.

Naval fikir donanmana önemli bonuslar verir. Ayrıca Expansion fikriyle birleşince subject ülkelerinin bağımsıxlık talebini düşürür.

Maritame fikir donanma limitini arttıracaktır. Ayrıca kıyılarda gemi tamiri işe yarayacaktır. Quality fikriyle birleşrse %20 donanma moralini arttıracaktır. Quantity ile birleşirse %20 üretilen emita artacaktır.

Quality en iyi askeri fikirdir zaten. Donanmanı ve ordunu güçlendirir.

Quantity yüksek miktarda insan gücü artışı ve ForceLimit artısı verir.

Offensive kumandan kabileyitini,ForceLimiti,Kuşatma yeteneğini ve disiplini arttırır.

(11-09-2020, 17:05)doqukank : Yukarıdan sürekli bir bayrak düşüyor "bölgelerinizi eyalet yapabilirsiniz" diye. Meraktan bir kere denedim ve özerklik %80 oldu sonra biraz zaman sonra kaldırdım ve özerklik aynı seviyede duruyordu. Osmanlı ile eyalet yapmak faydalı mıdır zararlı mıdır?

Şimdi...
State ile Territory denilen iki kavram var.
O bayrak Territory'leri State yaparsan Governing Capaticy'i aşmayacağını gösteriyor. Goverining Capaticy'nin ne olduğunu buraya tıklayarak öğrenebilirsin
State ve Territory arasındaki temel farklar şu,
State'da topraklar %0 otonomi (özerklik) olabilir
Territory'de ise %90 (Ülke reformları ile %80'e indirilebilir)
State'leri iki kere Core yapman gerekir
Territory'leri bir kere Core yapsan yeter
State'ler Territory'lere göre daha fazla Governing Capaticy harcar.
Benim sana önerim ise şu,
Acemi olduğundan çok genişleyemiyeceksin zaten :) O yüzden her yeri state yap.

Ayrıca Otonomi kavramı ise kısaca şu:
Otonomi %100 ise topraktan yararlanamassın.
Otonomi %0 ise topraktan tamamen yararlanırsın.

(11-09-2020, 17:05)doqukank : Ayrıca estate mekaniğini bir mod ile devre dışı bıraktım, pek kafam basmadı ona ve hoşuma gitmedi.

Esate sistemi gayet güzel ve yararları. Devre dışı bırakma. Şuradan bak Zor ve karmaşık bir sistem değil zaten.

(11-09-2020, 17:05)doqukank : Bir de bazı bölgelerde üretim,insangücü,vergiler kırmızı olarak gösteriliyor ve 'Mevat bölge' diyor. (Türkçe yama ile oynuyorum) Bunları pek anlayamadım bilen biri aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler....

Ekran resmi atarsan daha anlaşılır olur.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-09-2020, 21:41)Defterdar :
(11-09-2020, 17:05)doqukank : Yukarıdan sürekli bir bayrak düşüyor "bölgelerinizi eyalet yapabilirsiniz" diye. Meraktan bir kere denedim ve özerklik %80 oldu sonra biraz zaman sonra kaldırdım ve özerklik aynı seviyede duruyordu. Osmanlı ile eyalet yapmak faydalı mıdır zararlı mıdır?

Şimdi...
O bayrak Territory'leri State yaparsan Governing Capaticy'i aşmayacağını gösteriyor. Goverining Capaticy'nin ne olduğunu buraya tıklayarak öğrenebilirsin

(11-09-2020, 17:05)doqukank : Ayrıca estate mekaniğini bir mod ile devre dışı bıraktım, pek kafam basmadı ona ve hoşuma gitmedi.

Esate sistemi gayet güzel ve yararları. Devre dışı bırakma. Şuradan bak Zor ve karmaşık bir sistem değil zaten.

(11-09-2020, 17:05)doqukank : Bir de bazı bölgelerde üretim,insangücü,vergiler kırmızı olarak gösteriliyor ve 'Mevat bölge' diyor. (Türkçe yama ile oynuyorum) Bunları pek anlayamadım bilen biri aydınlatırsa sevinirim. Teşekkürler....

Hocam çok teşekkürler. Ben kötü birşey sanmıştım eyalet sistemini. Bağımsızlık verme gibi, ama öyle değilmiş.  Estate sisteminden nefret ettim ve kesinlikle kullanmak istemiyorum. Trip atan ergen kız gibi sürekli atarlanıp isyan ediyorlar, ilk oyunumda çıldırmıştım ve hile ile para basıp zibilyon tane asker bastım hepsinin icabına baktım. Hatta öyle bi seviyeye geldim ki oyundan koptum ve sırf gıcıklık olsun diye işi gücü bırakıp, onları kışkırtıp isyan ettirip köklerini kazıyordum.  Sonsuz bir döngü gibi bitmiyorlar. Çıktıkca çıkıyorlar...  :grinn:  Tavsiyeniz için sağolun ama kullanmak istemiyorum. Allahtan indirdiğim mod Cossack özelliklerini devre dışı bırakmıyor, sadece estate mekaniğini ve eventlerini kapatıyor. Mevat bölgeyi de son dediğinizden sonra çözdüm özerklik %90 topraktan yararlanamadığım için renkleri kırmızı eyalet yapıp geliştirmek gerekmiş. Ben kırmızı, yeşil, sarı demeden fazla puanları onlara basıp şehierleri geliştiriyordum... Valla sağolun hocam tekrar kafamda ki soru işaretleri gitti...  :smiling:
Ara
@doqukank
Sistemi düzgün kullanırsanız isyan etmezler.
Estate sistemi de zor,karmaşık veya saçma değil. Kullanın. Faydaları çok fazla.
Ara
(11-09-2020, 23:17)doqukank :
(11-09-2020, 21:41)Defterdar :

Şimdi...

Hocam çok teşekkürler. Ben kötü birşey sanmıştım eyalet sistemini. Bağımsızlık verme gibi, ama öyle değilmiş.  Estate sisteminden nefret ettim ve kesinlikle kullanmak istemiyorum. Trip atan ergen kız gibi sürekli atarlanıp isyan ediyorlar, ilk oyunumda çıldırmıştım ve hile ile para basıp zibilyon tane asker bastım hepsinin icabına baktım. Hatta öyle bi seviyeye geldim ki oyundan koptum ve sırf gıcıklık olsun diye işi gücü bırakıp, onları kışkırtıp isyan ettirip köklerini kazıyordum.  Sonsuz bir döngü gibi bitmiyorlar. Çıktıkca çıkıyorlar...  :grinn:  Tavsiyeniz için sağolun ama kullanmak istemiyorum. Allahtan indirdiğim mod Cossack özelliklerini devre dışı bırakmıyor, sadece estate mekaniğini ve eventlerini kapatıyor. Mevat bölgeyi de son dediğinizden sonra çözdüm özerklik %90 topraktan yararlanamadığım için renkleri kırmızı eyalet yapıp geliştirmek gerekmiş. Ben kırmızı, yeşil, sarı demeden fazla puanları onlara basıp şehierleri geliştiriyordum... Valla sağolun hocam tekrar kafamda ki soru işaretleri gitti...  :smiling:
YouTube de maxmarine kanalı var orda mükemmel rehberler çekiyor bir bak derim oyunda 300e yakın saatin olmasına rağmen yeni şeyler yeni stratejiler keşfettim

Size sadece sunu dicem yıl 1460

Castile oynuyorum Fransa bana savaş açtı buraya kadar sıkıntı yok(Agresiflik olmadan başka bir sebeple çok nadir savaş başladığını gördüm)

Navvarra kalesi(Birde herkes castile sadece sınıra kale koy kimse giremez diyor :/) %70 Defansifliği varken 7K fransız vassalının generalsiz ordusuna %14 iken düştü Su oyunun yapay zekasına bazen çok sinir oluyorum 

Ondan hemen Granada ve Fas ile savaşırken Boğazın benim tarafında orda var adam yürüyerek üstümden geçti???????
Ara
Ben estateler toprak sürekli toprak alarak %100 yaptım noluyo şimdi ne değişti
Ara
@esatdemir

Estate'lere sat.
%100 crownland ile %75 crownland'ın verdiği bonuslar arasınıdaki fark sadece %5 vergi ve otonominin daha hızlı düşmesidir. %75 üstü kafi
Ara
1600'de global trade çıkacak.
Çıkması için tüm koşulları karşılıyorum ama
Chartta en yüksek trade node olarak Malacca'yı yani beni gösterse de
Enstitü sekmesinde çarpı koyuyor yanına.
Acaba total value ye değil de başka bir şeye mi bakmam gerekiyor ama saçma olmaz mı?
Ara
https://eu4.paradoxwikis.com/Institutions#Global_Trade :
  • Ada değil
  • Dünya'daki en değerli trade node ve bu değer başka yere akmıyor burada toplanıyor.
  • Ülkenin başkenti veya seviye 2/3 ticaret merkezi
  • Toprağın sahibi burada ticareti topluyor veya Dünya'nın en değerli ticaret node'unda en fazla ticaret gücüne sahip ve orada bir tüccarı var

Bunların hepsini sağlaması gerekiyor. Oyunda da çarpının olduğu yerde hangi şartın sağlanmadığını belirtmesi lazım.

@alpth
Ara
(15-09-2020, 22:44)Voidian :
https://eu4.paradoxwikis.com/Institutions#Global_Trade :
  • Ada değil
  • Dünya'daki en değerli trade node ve bu değer başka yere akmıyor burada toplanıyor.
  • Ülkenin başkenti veya seviye 2/3 ticaret merkezi
  • Toprağın sahibi burada ticareti topluyor veya Dünya'nın en değerli ticaret node'unda en fazla ticaret gücüne sahip ve orada bir tüccarı var

Bunların hepsini sağlaması gerekiyor. Oyunda da çarpının olduğu yerde hangi şartın sağlanmadığını belirtmesi lazım.

@alpth
Dediğim gibi listede en değerli olarak benimkini gösteriyor ama
zannedersem en değerli olsa da 11 altın gittiği için kabul etmiyor.Peki o halde
Bengal'e giden 11 altını nasıl Malacca'da tutabilirim?
Ara
Gittiği haliyle de Malacca hala en değerliyse onun sorun olmaması lazım. Dediğim gibi oyun içindeki listeden neden çarpı olduğuna bakmak en mantıklısı.
Ara
Ülkeme kolonist alıyorum,yerli politikası uyguluyorum fakat kolonicilik yapamıyorum.Eksiğim nedir?
Ara
Kolonist alııyorumdan kasıt Colonial governor advisor'ı değil, değil mi?
Ara
Kolonist olmadan o advisor çıkıyor muydu?
Sic Parvis Magna
Ara
Aslında kolonisti nasıl alacağımı anlayamamıştım ve hileyle 1 kolonist eklemiştim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.