EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(23-11-2020, 23:34)Defterdar :
(23-11-2020, 22:57)esatdemir : Bavaria oynuyorum Yeni dinler ortaya cıktı ve hepsi saçma sapan beni focusladı ve şuan Religious unity %4 katolik kalmak istiyorum atkamda Avusturya var çünkü(Burgundy ona kaldı +Macar PU) ne yapmam gerek geride dönüştü demiyorum sürekli isyan çıkıyor disaster patladı falan falan.

Kaydını geri alabiliyorsan şunu yap:

1-Reformasyon çağında Ab_allow_religion_enforced.png 'Religion Enforced Edict' adlı özelliği al. 
2-Statelerinde 28px-Resistance_to_reformation.png Religion Enforced edictini aç.

Durudurur veya azaltır diye umuyorum.
Asıl sorunda o ben daha 150 splendorda iken religious unity %0'ı buldu neredeyse 100 sene önce aldığım toprakta bile isyan riski var.(aslında manpower falan dert etmiyorum talk oynamak için eco+quantity yaptım ama savaş yapamıyotum isyanlardan dolayı)
Ara
memlugun surıyelımı mısırlımı cırcısuanlı kralınımı seçmelı tek tek faydaları nedir .
Ara
(24-11-2020, 10:39)alemdarpasa : memlugun surıyelımı  mısırlımı  cırcısuanlı  kralınımı seçmelı  tek tek faydaları nedir .

Circassian her zaman 100 meşrulukla başlar ve 15 army tradition verir ama goverment tabındaki iki butonu işlevsiz yapar. Mısırlı ise mısırlı kültürü ne kadar yüksek orandaysa ülkede o kadar düşük meşrulukla başlar ama goverment tabındaki butonlar aracılığla ülkedeki Mısırlı developmenta göre duka ve manpower almanı sağlar. Mısırlı için dediklerim ülkede kabul edilmiş olan tüm kültürler için geçerlidir.
Ara
0 military atyıor deleltiyor beni.
Ara
Durduk yere pu nasıl bozulur ingilwtere oyunumda burgundyi puladım ancak ilişjki pozitif olmasına rağmen birden bozuldu pu
Ara
Muscovy için sizce en iyi idea sıralaması nedir? en başta quantity religious çıkmak ne kadar mantıklı?
€20
Ara
Netherlands oyunumda bir event geldi ve oyuna korsan cumhuriyeti olarak devam ediyorum ironman olduğu için geride dönemiyorum ne yapmam gerek tekrar netherlands olmam için bilen var mı ilk defa böyle bir eventle karşılaşıyorum.
[+] 1 üye Ekkoo^^ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-11-2020, 15:37)Ekkoo^^ : Netherlands oyunumda bir event geldi ve oyuna korsan cumhuriyeti olarak devam ediyorum ironman olduğu için geride dönemiyorum ne yapmam gerek tekrar netherlands olmam için bilen var mı ilk defa böyle bir eventle karşılaşıyorum.
Haftalar soruşturduğum defalqrce kez denediğim Hollanda ile korsan olma olayını yapamadım tam olarak nasıl bir yol izlediğini söyler misin hem bana yardımcı olursun hem de sorununu cözmene yardımcı olabilirim
Ara
Klasik kolonici netherlands gibi oynadım 1600lü yılların başında event geldi. Oyunum bitti o eventten sonra sağolsun
Ara
(27-11-2020, 13:37)Ekkoo^^ : Klasik kolonici netherlands gibi oynadım 1600lü yılların başında event geldi. Oyunum bitti o eventten sonra sağolsun
Emin değilim ama 1.30 dan sora Korsan olmak daha zor Ülke topraklarının sadece kıyıda olması gerekiyordu bu şartı kaldırdılar sadece ada ülkesiysen olunabiliyor. Sende sanırım bug olmuş yabancı forumlarda da biraz araştırdım
Ara
Arkadaşlar merhaba. 1.12'den beri oyunu oynamıyordum, bir açıp Osmanlı serüveni yapayım dedim. Af edersiniz; oyunun içine etmişler. Bu nasıl bir AE oranıdır?? Oyun başında Istanbul+Yunanistan+Sırbistan'ın Macaristanla olan sınırlarını alınca tüm dünya size savaş açıyor. Asya'da da Candaroğulları+Ramazanoğulları'nı annexlemiştim. oradan da koalisyon açmışlar. üstüne Memlükler de daldı.

Osmanlı çok zayıflatılmış, decisionları yapmadan Arnavutluk'a savaş açılmayan Osmanlı oyunu mu olur? Ben nasıl bu oyunda genişleyeceğim? İlla tüm alacağım toprakları claimlemem mi gerekiyor?

Bu AE'nin üstesinden nasıl gelinir?
Ara
(27-11-2020, 18:50)denizreyiz1342 : Arkadaşlar merhaba. 1.12'den beri oyunu oynamıyordum, bir açıp Osmanlı serüveni yapayım dedim. Af edersiniz; oyunun içine etmişler. Bu nasıl bir AE oranıdır?? Oyun başında Istanbul+Yunanistan+Sırbistan'ın Macaristanla olan sınırlarını alınca tüm dünya size savaş açıyor. Asya'da da Candaroğulları+Ramazanoğulları'nı annexlemiştim. oradan da koalisyon açmışlar. üstüne Memlükler de daldı.

Osmanlı çok zayıflatılmış, decisionları yapmadan Arnavutluk'a savaş açılmayan Osmanlı oyunu mu olur? Ben nasıl bu oyunda genişleyeceğim? İlla tüm alacağım toprakları claimlemem mi gerekiyor?

Savaş açtığın düşmanının müttefiklerinden toprak alırsan fazladan ae yiyorsun, ayrıca ekstra dip puan da ödüyorsun diye biliyorum. Bunlara dikkat ettikçe, üstüne religious ve espionage idealarının faydalarıyla daha rahat genişleyebilirsin. 1610'dan sonra da abso kasarak gaza basarsın, 23. dip techdeki imperialism cb'si ile de uçabilirsin.
[+] 1 üye tahr1bad nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-11-2020, 18:50)denizreyiz1342 : Arkadaşlar merhaba. 1.12'den beri oyunu oynamıyordum, bir açıp Osmanlı serüveni yapayım dedim. Af edersiniz; oyunun içine etmişler. Bu nasıl bir AE oranıdır?? Oyun başında Istanbul+Yunanistan+Sırbistan'ın Macaristanla olan sınırlarını alınca tüm dünya size savaş açıyor. Asya'da da Candaroğulları+Ramazanoğulları'nı annexlemiştim. oradan da koalisyon açmışlar. üstüne Memlükler de daldı.

Gayet dengeli bence alfığın toprak az değil macaristanı sen oynasaydın ve osmanlı böyle genişleme yapsaydı aynı görüşte olurmuydun
Ara
Espionage idea grubunu açmayı deneyebilirsiniz. @denizreyiz1342
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@denizreyiz1342
Öncelikle Espionage idea grubunu salla ;)
Bak,
1-Her savaşın belli hedefleri vardır ve o hedeflerin dışında bir şey alırsan oyun seni cezalandırır.
Mesela:
Fransa ile İngiltereye 'Reconquest' bahanesiyle savaş ilan eder,Core'un olmayan bir toprağı alırsan o toprak fazladan agresifliğe sebeb olur.
Veya Osmanlı ile Memlüğe 'Conquest' nedeniyle savaş ilan edip Claim'in olmayan toprakları alırsan o topraklar sana fazladan agresiflik verir.

Peki...Bunu engellemek için ne yapmak gerek?

Bunun üç yolu var:
A-Dini fikri bitirmek. Dini fikri bitirince senin dininden olmayan kişilere karşı bir savaş sebebi elde edersin. Ve bu savaş sebebiyle ele geçirdiğin topraklar ,hangi toprak olursa olsun, sana fazladan agresiflik vermez hatta normalden -%25 daha az agresiflik verir.

B-Görev ağacına göre ilerlemek. Sadece görev ağacına uyarak ilerlemek ve hak iddian olmayan toprakları almamak.

C-Vassal kullanmak. Mesela Osmanlı'sın. Polonya ve Litvanya birleşmiş Commonwealth olmuş. Sen Litvanya'nın Core'u olan topraklardan birisini alır ve Litvanya'yı vassal olarak bırakırsan Litvanya'nın Coreları sayesinde Commonwealth'a karşı 'Reconquest' savaşı açabilirsin.
Ayrıca şunu unutma,Vassallarının görev ağacına bakabilirsin,onların görev ağacından da dolaylı yoldan yararlanabilirsin. 

2-Farklı yerlere,farklı coğrafyalara fetih yapmak.
Bir ülkeye saldırıp ondan toprak alınca herkesin tepkisi aynı olmaz. Mesela Alman ve Protestan bir ülkeden toprak alırsan en fazla tepkiyi Alman ve Protestan olan ülkeler gösterir. Alman veya Protestan olan ülkeler biraz daha az,Alman ve Protestan olmayan ülkeler daha az tepki gösterir.

O zaman ne yapmak gerek?

Seferleri dengeli yapman gerek. Bir savaşta Sunnilerin üzerine yürü,başka bir savaşta Ortdokslardan toprak al. Başka bir savaşa Katoliklerden toprak al.

Elinden geldiğince farklı coğrafyalara yayıl -ki bunu Osmanlı ile yapmak zor değildir- bir yandan Avrupa'ya bir yandan İran'a bir yandan Rusya'ya bir yandan Arabistan'a yürü mesela.

3-Outraged olan,sana karşı koalisyona girmek isteyen ülkelerle ilişki gelistir. Şayet buna üşeniyordan mikrodiplomasi ekranından otomatik şekilde yapabilirsin.

4-Bu biraz riskli bir yöntem. Ben Bahmaniler oyunumda denemiştim bir kere ve başarılı olmuştu.
Diyelimki Kore'sin. Malay devletine saldırdın. Toprak aldın. 10,15 ülke koalisyona girecek,belli. 5,6 tane ülke koalisyona mı girdi? Koalisyon büyümeden,diğer ülkeler koalisyona girmeden hemen saldır! Sonra savaş bittikten sonra sana karşı başka devletler gene koalisyon mu kurmuş? Gene saldır! Onlara hiç fırsat verme. Hep abluka altında tut. Hiç bir zaman aynı anda koalisyona girmesinler...

Anlaşılmayan bir yer varsa lütfen söyle. Yardımcı olurum.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 2 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun zamandır oynamadım ama osmanlıda çok güzel genişleyecek görev ağacı var. Ona uyarsan sana bolca claim veriyor zaten. Genede olursa yukarıdaki arkadaşın dediği gibi bir evropa bir ortadoğu gidersin dengelersin.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(28-11-2020, 01:47)Defterdar : @denizreyiz1342
Öncelikle Espionage idea grubunu salla ;)
Bak,
1-Her savaşın belli hedefleri vardır ve o hedeflerin dışında bir şey alırsan oyun seni cezalandırır.
Mesela:
Fransa ile İngiltereye 'Reconquest' bahanesiyle savaş ilan eder,Core'un olmayan bir toprağı alırsan o toprak fazladan agresifliğe sebeb olur.
Veya Osmanlı ile Memlüğe 'Conquest' nedeniyle savaş ilan edip Claim'in olmayan toprakları alırsan o topraklar sana fazladan agresiflik verir.

Peki...Bunu engellemek için ne yapmak gerek?

Bunun üç yolu var:
A-Dini fikri bitirmek. Dini fikri bitirince senin dininden olmayan kişilere karşı bir savaş sebebi elde edersin. Ve bu savaş sebebiyle ele geçirdiğin topraklar ,hangi toprak olursa olsun, sana fazladan agresiflik vermez hatta normalden -%25 daha az agresiflik verir.

B-Görev ağacına göre ilerlemek. Sadece görev ağacına uyarak ilerlemek ve hak iddian olmayan toprakları almamak.

C-Vassal kullanmak. Mesela Osmanlı'sın. Polonya ve Litvanya birleşmiş Commonwealth olmuş. Sen Litvanya'nın Core'u olan topraklardan birisini alır ve Litvanya'yı vassal olarak bırakırsan Litvanya'nın Coreları sayesinde Commonwealth'a karşı 'Reconquest' savaşı açabilirsin.
Ayrıca şunu unutma,Vassallarının görev ağacına bakabilirsin,onların görev ağacından da dolaylı yoldan yararlanabilirsin. 

2-Farklı yerlere,farklı coğrafyalara fetih yapmak.
Bir ülkeye saldırıp ondan toprak alınca herkesin tepkisi aynı olmaz. Mesela Alman ve Protestan bir ülkeden toprak alırsan en fazla tepkiyi Alman ve Protestan olan ülkeler gösterir. Alman veya Protestan olan ülkeler biraz daha az,Alman ve Protestan olmayan ülkeler daha az tepki gösterir.

O zaman ne yapmak gerek?

Seferleri dengeli yapman gerek. Bir savaşta Sunnilerin üzerine yürü,başka bir savaşta Ortdokslardan toprak al. Başka bir savaşa Katoliklerden toprak al.

Elinden geldiğince farklı coğrafyalara yayıl -ki bunu Osmanlı ile yapmak zor değildir- bir yandan Avrupa'ya bir yandan İran'a bir yandan Rusya'ya bir yandan Arabistan'a yürü mesela.

3-Outraged olan,sana karşı koalisyona girmek isteyen ülkelerle ilişki gelistir. Şayet buna üşeniyordan mikrodiplomasi ekranından otomatik şekilde yapabilirsin.

4-Bu biraz riskli bir yöntem. Ben Bahmaniler oyunumda denemiştim bir kere ve başarılı olmuştu.
Diyelimki Kore'sin. Malay devletine saldırdın. Toprak aldın. 10,15 ülke koalisyona girecek,belli. 5,6 tane ülke koalisyona mı girdi? Koalisyon büyümeden,diğer ülkeler koalisyona girmeden hemen saldır! Sonra savaş bittikten sonra sana karşı başka devletler gene koalisyon mu kurmuş? Gene saldır! Onlara hiç fırsat verme. Hep abluka altında tut. Hiç bir zaman aynı anda koalisyona girmesinler...

Anlaşılmayan bir yer varsa lütfen söyle. Yardımcı olurum.

Dostum ilgin için çok teşekkür ederim. Eskiden bunlara gerek kalmıyordu, religious idea'yı hızlı claim atmak için kullanıyorduk :)) İlk vakitlerde biraz önünü kesmişler sanırım. 3-4 kez kendi yöntemimle oynadım. Hepsinde tüm dünya üzerime çöktü. biraz sakin olmak gerek sanırım. 

İlgilenen diğer arkadaşlara da ayrı olarak teşekkür ederim

edit:

Dostum saçmalamışlar ya. 1450'de Osmanlı'dan çok askeri olan Venedik mi olur. Oyun bu haliyle oynanabilir değil. AI benim askerlerimin geldiğini 60000km öteden görüp askerlerini kaçırıyor. Benim kuşatma yaptığım şehre birden 40k asker geliyor.. Hevesim kaçtı. oynanmaz
[+] 1 üye denizreyiz1342 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Herkese iyi haftasonları
1.Son çağda açılan bu özellik nedir. Damage from BackrowEdit+20%: Improved Artillery Range
2. % 10 artillery combat abitily nın benim savaş gemilerimdekş toplara faydası var mı?
Teşekkürler.
Ara
1.Topçular arka safdan ateş ederken vediği hasarı arttırıyor.
2.Bildiğim kadarıyla yok.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(28-11-2020, 14:20)Ferguner : Herkese iyi haftasonları
1.Son çağda açılan bu özellik nedir. Damage from BackrowEdit+20%: Improved Artillery Range
2. % 10 artillery combat abitily nın benim savaş gemilerimdekş toplara faydası var mı?
Teşekkürl
Gemilerinin hasarını da ordularda olduğu combat ability ile arttırabilirsiniz
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.