EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Sanırım önceki soruyu bilen hiç kimse yok.

Peki, Eu4'ün Türkçe çevirisini indirdim. Lakin içerisindeki bazı çevirileri beğenmedim ve kendim değiştirmek istedim. Ama ilgili dosyalarda bir türlü "Two Sicilias" 'ı "Sicilyateyn" olarak değiştiren şeyi bulamadım ve düzeltemedim. Aynı şekilde sonradan kurulan bir başka ülke olan "Persia" 'yı "Safeviler" olarak nasıl değiştireceğimi de bulamadım. Nasıl yapabilirim?
Ara
Mod olarak mı kurulu yoksa oyun dosyalarının üstüne yapıştırarak mı?
Oyun dosyalarının üzerine yapıştırarak.
Ara
Yapıştırdığın dizinde, ismi countries/countrynames gibi bir dosya olacak, onu not defteriyle açıp ülkelerin ismini değiştirebilirsin.
Öncelikle herhangi bir satır veya imla hatası yapmıyorum kodları yazarken bunu söylemeliyim.

Steam\steamapps\common\Europa Universalis IV\localisation sanırım buraya atılandan bahsediyorsun. Bugün saatlerce oturup bir tanıdığım ile beraber değiştirdiğimiz dosyaların içeriğini inceledik:

text_l_turkish.yml dosyasından bazı kültürlerin adını değiştirebildim.
turkish:0 "asddd" Türk kültürünün adı değişti
turkmeni:0 "asdd" Türkmen kültür adı da değişti
Ama mesela azerbadjani:0 "Deneme" bunu değiştiremedim, yine "Azeri" olarak görünüyor. Bunun Paradox kaynaklı olduğunu düşünüyorum çünkü text_l_english.yml dosyasından azerbadjani:0 "Azerbaijani" satırını azerbadjani:0 "deneme" ile değiştirip oyunu İngilizce başlatınca yine değişmiyor.

countries_l_turkish.yml dosyasından ülke isimlerini değiştirebildim:
Mesela TUR:0 "halhal" TUR_ADJ:0 "halhal" Osmanlı'nın adı değiştirmem gibi.
Ama bu dosyanın içinde Two Sicilias (TTS), Persia (PER) yok. Sanırım bunlar sonradan kurulduğu için.
Hatta buraya kendim ekledim: TTS:0 "Two Sicilias" TTS_ADJ:0 "Two Sicilias"
PER:0 "Safeviler" PER_ADJ:0 "Safeviler" yine de olmadı. Şimdi başka şeyler de denedim ve olmadı ama mesajı daha da uzatmak istemiyorum, mutlaka bir yeri atlıyorumdur eğer benden kaynaklı ise. İnternette de bir şey bulamadım. Fikirleriniz varsa yapmadıklarını denemek için sordum, benim ve tanıdığımın aklına başka bir şey gelmedi şu ana kadar.

Son olarak "İbadi" dininin adını değiştirmeyi soracaktım. Mesela shiite:0 "Denemedin2" yaparak Şii dinini değiştirdim ama İbadi'yi text_l_turkish.yml içinde bulamadım, text_l_english.yml içinde de böyle bir dosya yok ama oyunda sorunsuz çalışıyor.
Sanıyorum ki adam Paradox'un verdiği her şeyi çevirmiş, hatta dosyalarda olmayanı da çevirmiş ama nereden?

En ilginç olanı: Çeviriyi yapan "Two Sicilias" ülkesini "Sicilyateyn" yapabilmiş ama nereden nasıl yaptı aynı dosyalara bakıyorum göremiyorum/bulamıyorum veya Paradox benimle eğleniyor.
Tek bir "Sicilyateyn" yazısı gördüm text_l_turkish.yml dosyasının içindeki two_sicilies:0 "Sicilyateyn"
onu da "Two Sicilias" yaptım ama hem ülke kurulurken ki alınan kararlarda hem de kurulduktan sonra adı yine "Sicilyateyn" olarak kalıyor.

Not: 3 klasör değiştiriyorum Türkçe çeviri için:
localisation = çeviriler burada
interface = içinde sadece credits var
gfx = içinde sadece fonts var

ve adamın yaptığı gibi çalışıyor çeviriler. Ama bütün klasörlerine girebilmeme rağmen onun değiştirdiklerini değiştiremiyorum. "Cheviri" 'nin Türkçe yaması bu. Sanırım kendisi de foruma üye.
Ara
Şimdi, başka bir dosyada bulunan lokalizasyon anahtarını bir başka dosyaya ekleyip farklı bir şekilde çevirmek o satırın değişmesine sebep olmaz.

Kurulabilir ülkelerin satırları bakmadığın bir dosyada, mesela nationformables/formable_nations gibi bir dosyada olabilir.

Benim önerim VS Code indir, programda teker teker belge değil, localization klasörünün tümünü aç, ardından klasörde genel arama yap. "İbadi" diye aratırsın, hangi dosyanın kaçıncı satırındaysa çıkar.

"Dosyalarda olmayanı çevirmiş" gibi bir durum yok. Bulunamayan satır var. Örneğin decision aracılığıyla kuruluyorsa, ilgili decision'un dosyasında dahi olabilir o satırlar.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Steam\steamapps\common\Europa Universalis IV\localisation çevirilerin olduğu başka bir yer yok sanırım.
VS Code'u bir deneyeyim. Teşekkür ederim tavsiyenden ötürü. Başka tavsiyesi olanlar yazarsa onları da denerim.
Ara
Bu tarz değişiklikleri kendi oyunum için hep yapıyorum, benzer sorunla karşılaştım mı hatırlamıyorum ama önereceğim 2 şey olacak. Birincisi oyun ayarlarında "değişken vilayet isimlerini kullan" tarzı bir şey var, onu kapatın. İkincisi, dosyalarda değişmek istediğiniz satırdaki ismin önündeki numarayı değiştirin. Ör: PER:0 "Safeviler" yerine PER:1 (veya 2) "Safeviler"
Ayrıca şunu da belirteyim, emperor güncellemesiyle gelen değişiklikler kendi isimli dosyasında olabiliyor, bazı ülke isimleri de buna dahil, hatta "text" dosyasında bile
ülke isimlerine rastladığımı hatırlıyorum. Kontrol etmenizde fayda var.
Ara
Yanıtlarınız için teşekkürler! Ben de "gelen değişiklikler kendi isimli dosyasında olabiliyor" tam olarak burada buldum. İhtiyacı olanlar için "emperor_content_l_english.yml"(eğer Türkçe çeviri yaptıysanız "emperor_content_l_turkish.yml" gibi bir şey) içindeki ilk satırlardadır.

Başka bir sorum olacak ama korkarım bu modsuz yapılacak bir şey değil gibi:

1.29.X sürümlerinde yapay zekaya bir teklif gönderdiğimizde 1 gün sonra cevabı geliyordu. Ve kendince oyununda değişiklikler yapmak istediğinde "tag [ülke kodu]" ile hedefteki ülkeye geçip teklifi kabul veya reddedebiliyorduk. 1.30.X sürümlerinde bunu değiştirmişler, şu an gönderdiğimiz zaman direkt cevabı geliyor. Bu olayı 1.29.X deki gibi 1 gün sonra cevapları gelmesini nasıl yapabiliriz?
Ara
sürümü geri alarak dediğin özelliği bende arada kullanıyordum güzel oluyopdu
Ara
Arkadaşlar gecenin bu saatinde benim iki sorun olacaktı:1-Savaş açmadan önce,declare wara tıkladığımızda karşı tarafın müttefiklerinin karşısında olan kutucuğa tik attığımızda ne oluyor?Atsak mı boş bıraksak mı daha mantıklı?2-Savaş başladığında karşı tarafın müttefiklerinin logolarının kenarında bulunan kırmızı bayrak ne anlama geliyor?Yardımcı olursanız memnun olurum.Teşekkürler.
Ara
tik atarsan topraklarını almak normalde iki kat puan isteyecekken normal miktarını ister fakat o ülkeler müttefiklerini savaşa çağırabilir.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-04-2021, 03:44)PCOyun : tik atarsan topraklarını almak normalde iki kat puan isteyecekken normal miktarını ister fakat o ülkeler müttefiklerini savaşa çağırabilir.
Teşekkürler,tik atmayarak düşman müttefiklerinin kendi müttefiklerini savaşa çağırmasını engelliyoruz ama bu bize iki kat pahalıya mal oluyor.Kırmızı bayrak işareti konusunda bilgin varsa,paylaşırsan memnun olurum.
Ara
Kırmızı bayrak -> Bu birimlerin sana düşman olduğunu (Mesela sana isyan edenlerin kenarında da böyle gözükür)
Yeşil bayrak -> Kendi birimlerini
Mavi bayrak -> O an müttefikin olanları gösterir. Anlaşılırlıkta kolaylık olsun diye yapılmış bir şey.

Ayrıca netleştirmek için bir şey ekleyeyim. Savaş açarken düşmanın müttefiklerine tıklamazsan, TIKLAMADIĞIN ÜLKELERİN topraklarını 2 kat pahalıya alırsın.

Bu nasıl olabiliyor?

Eğer o isyancıyı Aragon çıkardıysa onun bakış açısından müttefik olarak gözükmesi gerekmiyor mu? Eğer öyle değilse neden savaşmıyorlar?

bunlar.png
[+] 1 üye Ekuban nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yandaki bayraktan Aragon taraflı oldukları gözüküyor. Bu doğrudan desteklenmese de muhtemelen Kastilya İç Savaşı'nın parçası olduğundan ötürü böyle gözüküyor.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-04-2021, 15:02)Ekuban : Kırmızı bayrak -> Bu birimlerin sana düşman olduğunu (Mesela sana isyan edenlerin kenarında da böyle gözükür)
Mavi bayrak -> O an müttefikin olanları gösterir. Anlaşılırlıkta kolaylık olsun diye yapılmış bir şey.

Ayrıca netleştirmek için bir şey ekleyeyim. Savaş açarken düşmanın müttefiklerine tıklamazsan, TIKLAMADIĞIN ÜLKELERİN topraklarını 2 kat pahalıya alırsın.

Bu nasıl olabiliyor?

Eğer o isyancıyı Aragon çıkardıysa onun bakış açısından müttefik olarak gözükmesi gerekmiyor mu? Eğer öyle değilse neden savaşmıyorlar?

bunlar.png
O kırmızı bayrağın savaş başındaki tiki koyup koymamamla ilgisi yok anlaşılan,düşman tarafı gösteren genel ifade.Bir soru daha sorabilir miyim?Düşmanımı da müttefiklerini de yendim,müttefikleriyle ayrı ayrı barış antlaşması yapsam mı daha çok toprak ve para kazanırım yoksa ana düşmanla o ve müttefikleri adına antlaşma yapsam mı?Yoksa farketmez mi?İlgin için teşekkürler.
Ara
(21-04-2021, 02:53)bsck223 :
(20-04-2021, 15:02)Ekuban : Kırmızı bayrak -> Bu birimlerin sana düşman olduğunu (Mesela sana isyan edenlerin kenarında da böyle gözükür)

Bu nasıl olabiliyor?

bunlar.png
O kırmızı bayrağın savaş başındaki tiki koyup koymamamla ilgisi yok anlaşılan,düşman tarafı gösteren genel ifade.Bir soru daha sorabilir miyim?Düşmanımı da müttefiklerini de yendim,müttefikleriyle ayrı ayrı barış antlaşması yapsam mı daha çok toprak ve para kazanırım yoksa ana düşmanla o ve müttefikleri adına antlaşma yapsam mı?Yoksa farketmez mi?İlgin için teşekkürler.

Tek bir antlaşma ile 100 değere hızlıca ulaşıp fazla bir şey elde edememek yerine, katılımcıların hepsi ayrı ayrı barış antlaşması yapmanız, daha fazla para, toprak ve prestij kazanmanızı sağlayabilir.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 1 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu saatte denk gelmemiz büyük şans, az önce arkadaşım ile oynarken bıraktım bir göz atınca gördüm. Her savaşın belli başlı hedefleri var eu4'te onların dışında bir şeyler alırsan seni cezalandırıcı mekanikler var. Ayrı ayrı antlaşırsan daha çok şey alabilirsin evet, ama düşmanın müttefikleri ile antlaşınca onlardan gelip toplam savaş skoruna etki eden skor kaybolur. Örneğin ben yukarıda Aragon olayım, Kastilya ve Adalar Krallığı(The Isles)'e karşı savaşıyorum ve Madrid'i diğer başka yerleri işgal ettim ve Kastilya'ya ayrı barış yaptırabildim. O zaman oradan gelip bütün savaşa etki eden skorlar da gider. Eğer para alacaksan, ilişki bozmak gibi diplomatik şeyler yapacaksan bu çok etkili bir yol. Ama toprak alacaksan istisnalar dışında bunu yaparsan ekstra cezalandırılırsın. Ama genel olarak çok zahmetli değilse önce ana düşmanın müttefiklerini halledip en son ana düşmanı halletmek daha iyidir. Ayrıca bu onların arasındaki ilişkiyi de bozar. Lakin bazı istisnalar var, bunu oynadıkça fark edersin. Umarım açıklayıcı olmuştur, ben de pek bilmiyorum forumu.

Ayrıca kısa sorular kısa cevaplar bölümüne böyle kısa kısa sorular sorman da bir sakınca olacağını sanmam. Niye olsun bir değil iki sor :D
[+] 1 üye Ekuban nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Savaş açarken tik atmadığın biriyle ayrı barış anlaşması yapmak 2 kat ae verir. Bu da istisnai durumlar dışında istemediğimiz bir durum. Ayrıca 2.cil kişilerden toprak almak 2 kat ws'ye mal olur. Yani 100 ws'ye aslında 50 ws'lik toprak alıp 100 ws'lik ae yemiş olursunuz. Yediğiniz truce da cabası.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-04-2021, 03:11)Dothor_ :
(21-04-2021, 02:53)bsck223 :

Bu nasıl olabiliyor?

bunlar.png

Tek bir antlaşma ile 100 değere hızlıca ulaşıp fazla bir şey elde edememek yerine, katılımcıların hepsi ayrı ayrı barış antlaşması yapmanız, daha fazla para, toprak ve prestij kazanmanızı sağlayabilir.
İkisini de denedim Extended Timeline modunu oynuyorum,ayrı ayrı yapınca düşmanın müttefiği bazı topraklarını vermiyordu,ana düşmanla yapınca onları da alabildim tuhaf şekilde.Asıl amacım toprak olduğu için bu işime geldi ama tam aldığım toprakları core yapıyorken birden bire Afrika topraklarım kendiliğinden koloni oldu.Ne olduğunu anlamadım,ne yapacağım şimdi?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.