EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Eğer save dosyasının boyutu 250kb civarında değil ve normal bir save dosyası boyutundaysa ihtimal var. 250kb civarında veya daha düşükse geçmiş olsun.
Ara
save dosyası boyutu 7.647 kb, etiyopa ile oynuyorum ve kolonileşirken gayet iyi sayıda maden çıkardım, ek olarak otto ordusunu şam ile kahire arasına hapsedip wipelamak çok keyifli idi, bu savei kurtarmak istiyorum yardımcı olur musunuz ?
Ara
O boyuttaysa hala kurtulma ihtimali var. Buradan kurtarılması denenebilir:

https://skanderbeg.pm/131recoverytool.php
Ara
(03-05-2021, 16:21)Voidian : Eğer save dosyasının boyutu 250kb civarında değil ve normal bir save dosyası boyutundaysa ihtimal var. 250kb civarında veya daha düşükse geçmiş olsun.

7 mb lık dosya düzeltmeden sonra 65 mb oldu şuanda indiriyorum çok heyecanlıyım
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20210503180801_1.jpg

@Voidian hayatımı kurtardın teşekkür ederim :) isimler bozukta olsa oynanır sanırım
[+] 3 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Çok sayıda devletle savaşırken ordu stacklerimi seçtğimde oyun takılıyor, bu sorunu yaşayan başka birisi var mı ?
Ara
Bu koalisyonlara bir çözüm yok mudur ya cidden çok saçma olmuş Osmanlı'yım Macaristanı dağıtıyorum hak ettiğim toprakları alıyorum bir koalisyon kuruyorlar 30 tane ülkeye karşı aynı anda savaşmaya başlıyorum Napoli, Kastilya, Avusturya, Bohemya, Lehistan, Memlükler vs vs hepsi geliyor 1450 yılında Avrupalıların bu kadar organize olup Osmanlıya saldırmaları imkansız oyunun bu dinamiği çok saçma olmuş yani işin komik yanı koalisyona müslüman ülkelerde katılıyor. Bunu azıcık olsun azaltmanın modu var mı?
Ara
@Kapıkulu, oyunu easye alıp oynayabilirsin, agressive expansion etkisi yüzde 33 düşüyor
Ara
(04-05-2021, 23:09)Kapıkulu : Bu koalisyonlara bir çözüm yok mudur ya cidden çok saçma olmuş Osmanlı'yım Macaristanı dağıtıyorum hak ettiğim toprakları alıyorum bir koalisyon kuruyorlar 30 tane ülkeye karşı aynı anda savaşmaya başlıyorum Napoli, Kastilya, Avusturya, Bohemya, Lehistan, Memlükler vs vs hepsi geliyor 1450 yılında Avrupalıların bu kadar organize olup Osmanlıya saldırmaları imkansız oyunun bu dinamiği çok saçma olmuş yani işin komik yanı koalisyona müslüman ülkelerde katılıyor. Bunu azıcık olsun azaltmanın modu var mı?

Oyun hemen bitmesin diye var o AE yoksa herkes 1650 de wc atıp çıkar.Bu haliyle bile harita boyamak gibi bir şey.

İki ideanın birleşimiyle ae düşürmek var, Espionage ideası var (gereksiz) müslümanlarda ae düşürmek için buton var (dawasir ile müttefik ol ilişkiyi 150 yap.) ve sanırsam Fatih'te ae düşüren trait vardı (tam hatırlamıyorum olmayadabilir). Oyunu biraz yavaş oynaman gerekiyor full görevlerden gidiyorsan 1450 de o Macar'a saldırana kadar bir dünya toprak almış olman gerek.Fetihlerini doğu ve batı şeklinde ayır, bir oraya bir diğer tarafa saldır.Fransa ve Bohemya Osman için iyi müttefiklerdir. Bir de vassal feed yapmaya özen göster, mesela akkoyunlunun içinden hem Suriye hem Irak topraklarını alıp vassal olarak bırakırsan o ülkelerin diğer topraklarını çok az ae ile geri alabilirsin. Oyun tamamen bundan ibaret zaten.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
harita boyamayı niye küçük görüyo bu forum? zamanında oynadıkları devletler de harita boyama çalışıyordu
Ara
Zaten bu oyun tarihsel başlangıçı olan tarihsel olmayan bir oyun, real tarihte batı o denli koalisyonlar kurmuş mu kurmamış mı önemi yok, eu4de beğendiğim nadir şeylerden biri ae dir , hani ordumu elime aldım toprakları feth eyleye eyle gidiyorum olayını önlemek açısından bence güzel bir özellik zira oyuncuyu diplomaside makrolamaya yönetiyor fetih yaparken daha uzak ülkelerin koalisyon kurmaması için diplomatların çalışmalı ve ilişki kasmalı, yada genişlerken savaş hedeflerine dikkat etmelisin, oyun biraz düşünmeye teşvik ediyor bu açıdan, geçmişte harita boyamak daha basitse bu geçmişteki sürümün hatalı noktasıdır hem bir süre sonra hiçbir ai'ın karşı koyamayacağı kadar güçlü oluyoruz işte oyunun can sıkıcı noktaları o anda belli oluyor düşünmeden sağ tık atıyoruz.
Ara
Cebelitarık boğazı iç denizmiydi yoksa okyanous muydu? Ona göre donanma basıcağım.
Ara
boğazın kendisi iç denizde değil.
WhaW8Am.gif
Ara
Açık mavi olan iç deniz, koyu mavi olan iç deniz değil:

unknown.png
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Multiplayer oyunda Amiralin traiti ile beraber yüzde 70 galley combat değerine ulaşıp 26 galley ile dış denizde Portekiz'in 11 heavy shipi ile çatışmaya girip 5 ini batırdım birkaç galley kaybettim tam sayıyı hatırlamıyorum, yeni patch de galleyler hakkını almış , 1 heavy ship combat withi çok dolduruyor erken çağlarda galleyler egemen olur gibi.
Ara
galleyler ekstra combat ability mi aldı
Ara
Province tıkladığımda, eğer province kolonileştirilen bir arazi değilse terrain türü province penceresinin üstünde gözükmüyor, çözünürlüğüm düşük belki ondandır belkide bir ayarla ilgilidir fikri olan var mı ?
Ara
çözünürlükten kaynaklı olabilir. Bununla alakalı bir ayar olduğunu hatırlamıyorum.
WhaW8Am.gif
Ara
(05-05-2021, 18:08)baywatch06 : galleyler ekstra combat ability mi aldı

Hayır ya, tunus ideası naval doctrine naval idea ve amiral traiti ile o sayıya kendim ulaştım, ama yanlış okumadıysam heavy shipin combat with değeri galleye göre çok yüksek hani 1 heavy 5 galley ile aynı combatta bulunabiliyor gibi birşey değeri tam hatırlamıyorum salladım şimdi

1366 768 çözünürlüklü monitöre sahip olanların bu oyunu insan gibi oynamaya hakkı yok sanırım, ben eu4 oynamak için Büyük monitörlü bir cihaz toplamak zorundamıyım ya, dizüstü cihazımdan oynamak istiyorum işte.
Ara
Oynanışı etkileyen bir şey değil, sonuçta toprağın üzerinde yazıyor.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 31 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.