EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Quantity, toprakların gelişmişliğini arttırmak en iyi iki çözüm.
ezgif-6-2a20417b2b51.gif
Ara
Cevapla
1- Dünya fethi başarımı için vasallarımı ve personel unionlarımı kendime tamamen bağlamalı mıyım yoksa vasallar ihlak edilmediği halde de başarım gelir mi?

2- tüm devletleri ihlak edip ama UnColonized toprakları ele geçirmeden başarım gelir mi?
Ara
Cevapla
Dünya fethi için vasallasan da yeterli oluyor. Ancak vasalın kolonileri vs tarzı şeyler olmuyor.
Evet uncolonized toprak kalsa da sorun olmaz.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
(22-05-2021, 17:25)Yasin Ahmet : Kale kuşatmasını saldıran taraf olarak nasıl hızlandırabiliriz?

Offensive idea alarak, ordu profeyonelliğini 100 yaparaki 1 milyon asker basarak askeri hegemon olmak,iki farklı poliçeden 10+10 olarak siege ability geliyor bide üstüne savaştığınız devletle  casus ağı kurarsanız baya bi hızlandırırsınız NOT: BU AŞIRI HIZLAnDIRMA DURUMU SADECE İLK SEVİYE KALELER İÇİN GEÇERLİ HER KALE SEVİYESİ ARTTIKÇA ORDUNA DAHA FAZLA TOPÇU KOYMALISIN :)

(22-05-2021, 17:52)Yasin Ahmet : Manpoweri nasıl fazlaca arttırım? Bir sürü bölgem var ama sadece 4k asker sağlayabiliyor.
arkadşın deidiği gibi quantitiy kasarak sağlayabilirsin bide manpower veren poliçeleri eklersen faydası olur ikinci yönetim reformundan manpower vereni seçmeli  askeri binlarından kışla yapımına aban ve en son olarak tüm şehirlerinin yarısında en az dev puanını askeri kısmını 12-14 yapman  sana baya fayda dokunacaktur
Ara
Cevapla
Tabi bunları bunları yapacak kaynak gökten yağıyor...Ya da konsol komutundan. Askeri development basma sakın @Yasin Ahmet o puanları teknoloji ve fikirlere kullan.
Laissez faire,Laissez passer...
Ara
Cevapla
Teknoloji ve ideadan puan fazlasıyla artar. Askeri puanlar oyunda başka hiçbir şeye kullanılmadığından dev basılması en rahat puan türü. Topraklarda öncelikli olarak askeri puan ile dev basılması gerekiyor zaten.
ezgif-6-2a20417b2b51.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
Dharma-The Cossacks-Mare Nostrum-Mandate of Haven diğer genişleme paketlerinde sahibim indirim varken bunlardan birini almak istiyorum ama hangisi karar veremesim yardımcı olur musunuz
Ara
Cevapla
İdeal ordu dizilimi nasıldır?
ezgif-3-81a4361eb228.gif
Ara
Cevapla
Tarihten tarihe değişmek üzere oyun başı için 12-4, 14-4. Orta oyun için 20-4-10, daha da ilerisi için 40-0-40 gibi dizilimler tercih edilebilir.
ezgif-6-2a20417b2b51.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
ispanya ile oynarken başkenti afrikaya taşıyıp oradan da amerikaya taşıdık diyelim amerikaya taşıyınca tüm koloni attığım topraklar benim core um oluyor ilerleyen zamanlarda başkenti tekrar avrupaya taşırsam koloniler bir anda çıkar mı ortaya
Ara
Cevapla
Evet. Avrupaya geri taşındığında oradaki topraklar koloni devletlerine dönüşür.
ezgif-6-2a20417b2b51.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
Teokrasilerde hükümdarların iyi gelmesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
(22-05-2021, 17:52)Yasin Ahmet : Manpoweri nasıl fazlaca arttırım? Bir sürü bölgem var ama sadece 4k asker sağlayabiliyor.

Bunun en temel çözümü quantity üstüne ekonomik idea gitmektir bu 2 fikir ile 1570lerde 100 toprak ile 1 milyon manpowera sahip olabilirsin. Erken dönemlerdede 100k 200k yı rahat bulursun.

(30-05-2021, 01:34)Voidian : Teokrasilerde hükümdarların iyi gelmesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Yanlış hatırlamıyorsam doğru reformları yaparsanız 2 tane hükümdar arasından seçim şansınız oluyordu onun dışında hiç bir şekilde kontrol edemiyorsunuz. ama teokrasinin verdiği bonuslar için taviz vermeniz gerekiyor maalesef. Yoksa aşırı güçlü olur -zaten güçlü :ı -

(22-05-2021, 23:11)Defterdar : Tabi bunları bunları yapacak kaynak gökten yağıyor...Ya da konsol komutundan. Askeri development basma sakın @Yasin Ahmet o puanları teknoloji ve fikirlere kullan.

Burada çok büyük karşı çıkıyorum competitive mp oynamışsanız hayatınızda 1 kere ,askeri devolopment basılmadığı sürece aranızda
500k manpower farkı olucağını bilmelisiniz.
Öncelikle teknolojileri pahalıya almak mantıksız bekleyip ucuza alırsınız. hatta üstüne spy network kurarak mp da önden gidenler sayesinde teknolojiyi daha da ucuza kapatabilirsiniz.
Development costu 4 e kadar düşerebiliyorsunuz şuanki durumlarda dininiz hiç bir bonus vermese dahi! ve bu 15 dev olan bir toprağı 10 puana geliştirebileceğiniz anlamına geliyor. Normalde 40 45 üstüne. Zaten her toprakta force limit binası workshop manufactories toprakta buğday inek balık varsa soldiers household  ve manpower binası basmalısınız bunlar için her toprağınızda en az 20 development olmak zorunda. Fikirlere gelirsek gayetde yetiyor hiç bir oyunumda geride kaldığımı hatırlamıyorum.
varisim 6 6 0 olsa dahi öldürürüm çünkü askeri puan oyunun en önemli puanı. Adm puanı aksine oyunda en az işe yarayan puan sadece core ve stability basabiliyorsunuz başka hiç bir kullanışı yok military ile legitimacy arttırabiliyorsunuz zaten development basıcaksanız tax basmıyorsunuz çünkü katlandığı şeyler hiç bir şekilde mantık dahilinde değil yüzde 200 production geliri sağlayabilirken eventlerle yüzde 50 60 max tax geliri sağlayabiliyorsunuz. Üstüne diplomatik ve military ile development bastığınızda şu oluyor toprağın ürettiği ürünün değeri arttığı için ticaretiniz güçleniyor ticaretiniz arttığı durumdada genel olarak o trade nodeundan başka bir trade nodea aktardığınız ürün fiyatı artıyor bu neye sebep oluyor neredeyse birbirinden beslenen bir ekonomiye
benim forum multilerine katılmama sebebim bu kimse competitive bakmıyor ve bilmiyor bu yüzden keyif alamıyorum... Yabancı sunucularda giriyoruz oda lagden oynayamıyoruz...
(23-05-2021, 18:11)Attila the Hun : İdeal ordu dizilimi nasıldır?

Topçuları açtığından itibaren cavalaryleri silersin ve arkada ne kadar combat witdh varsa o kadar topçu basmaya çalışırsın ilk açtığında ekonomi kaldırmadığı için yarısını doldurman yeterlidir.
cavalaryleri hiç bir zaman upgradelememelisin ordularında kullanmamalısın niye çünkü sayıca üstün olmadığın savaşlarda flank avantajı vermedikleri için savunması az bir piyadeden farkları yoktur.ve buda ön safın çok çabuk erimesini ve reservlerin moralinin savaşa dahil olamadan bitmesiyle sonuçlanır. 
Tavsiyem combat witdh ne kadarsa örnek olarak 27 olsun ordu dizilimin 54 0 27 olmalıdır 2 tane 27 lik topçun olması geriye kalan tüm force limitinin piyade olması yeterlidir. Çünkü savaşta ön safta birlik varsa arka saftaki  topçular hasar görmez buda topçuların hiç bir zaman azalmayacağı anlamına geliyor ön safta birlik varsa tabi. Bu arada cavalryleri upgradelememe sebeplerinden biriside şu isyancılar senin birlik tiplerini kullanır. Neredeyse tüm çıkan isyanlarda cavalary vardır. Buda isyan bastırma hızını o kadar fazla etkilerki isyanlar çok küçük bir dert olmaya başlar.
Ekstradan topçuları daha açmadıysan 20 7 kullanıyorum ben. Onun dışında çok büyük bir önemi olduğunu da düşünmüyorum asıl hasar fire safhasında topçulardan geliyor late gamede zaten. :)
[+] 1 üye Emre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
estatelerin influence değerini nasıl azaltabilirim?
Tek yol event mi?
Ara
Cevapla
Topraklarını elinden alabilirsin, summon diet yapmayabilirsin, event bekleyebilirsin, ayrıcalıklarını alabilirsin.
ezgif-6-2a20417b2b51.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
(06-06-2021, 20:47)PCOyun : Topraklarını elinden alabilirsin, summon diet yapmayabilirsin, event bekleyebilirsin, ayrıcalıklarını alabilirsin.

parlament olduğumdan dolayı diet yapamıyorum, ayrıcalık almadan kasıt estate sekmesinde eklediğimiz governing capacity falansa o butonlar nedense kapalı renkte (burgersta olan).
Event gelmiyor.
Topraklar %100'de, ne yapabilirim?
5jzeumn.png
Ara
Cevapla
Loyalty, influenceden az olduğunda ayrıcalıklar geri alınmıyor. Artmasını beklemen gerek.
ezgif-6-2a20417b2b51.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
(06-06-2021, 21:04)clnn : Topraklar %100'de, ne yapabilirim?

Toprakların %75 olana kadar satabilirsin. Toprakların %100 olunca gelen bonuslar ile %75 olunca gelen bonuslar bir olmasada arada çok fark yok. Aradaki fark sadece %5 Fazladan vergi ve -0,04 otonomi düşüşü
Laissez faire,Laissez passer...
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
yüzde 10 un altına düşmediğin sürece satmak mantıklıdır çünkü zaten zamanla gelen autonomy azalmaları ile beraber hiç bir etkisi yok absolutism çağına gelene kadar hiç bir etkisi olmayacak bir şey gelincedee yüzde 30 da tutarsın tax ta önemsiz tavsiyem birazcık crownlandini satman fazla crownland bonusları pek bir işe yaramıyor. Birazda beklemen lazım zamanla yükselicektir zaten loyalitysi
[+] 1 üye Emre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
@clnn
Bu konuda benim tavsiyem ve genelde uyguladığım şey,
1-%30 altına indirmemek. %20'ye kadar indirebilirsin aslında. %20'nin aşağısı biraz sakat.
2-Oyunun ilk başında belli bir miktarda toprağın olduğu anda onları ayrıcalık karşılığı Estate'lere vermek.(Aylık 1 diplomatik puan vs.)
3-İstediğin bonusları aldığında habire arttırmaya çalışmak
4-Bundan sonra hep %75 üstünde tutmak. %100 falan olduğunda satarsın.

@Emre
Hayır yanılıyorsunuz,belki verdiği vergi bonusu vs. önemsizdir ama Abso. bonusu mühim.

(23-05-2021, 18:11)Attila the Hun : İdeal ordu dizilimi nasıldır?
Geç dönemde Etiyopya oynadığını varsayarak cevaplayayım,

1-Topçu sayısı olarak:
Biliyorsunki oyunda bir 'Combat Witdh' değeri var. Bu değer kadar topçu yeter.

2-Piyade-Atlı oranı olarak:
Kesin bir oran söyleyemem ama piyadeler yüksek oranda olsa iyi olacağı kesin. Peki atlı koymasak dersen...Bilemiyorum. Sp oyun açıp dene bence.

(30-05-2021, 01:34)Voidian : Teokrasilerde hükümdarların iyi gelmesi için nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

Bunu sağlamanın yolumu var?

(03-06-2021, 10:04)Emre : Competitive mp oynamışsanız hayatınızda 1 kere

1 kere oynadım onu da yarıda bıraktım.
Laissez faire,Laissez passer...
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: Averroes, 2 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.