EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Crownland 100'e çıktıktan sonra satmanın anlamı yok. Crownland ne kadar azsa o kadar çok para veriyor satmak. 100'deyken 300 duka alırken 10'dayken 1500 duka alabiliyorsunuz. O kadar yükselttikten sonra satmak tamamen israf.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ya Aradaki fark sadece %5 Fazladan vergi ve -0,04 otonomi düşüşü.

Artık satmak ne kadar ne kadar karlı değil sen duruma yani getirdiği paraya göre hesapla. Ben satmayı tercih ediyorum.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Gençler bu muhabbet bayıyor satmak tamamen mantıklı 1650 den sonra yüze çıkarırsınız military estateteki artı 1 mil puanı veren şeyi alıp çıkartırsınız sonra satmaya başlarsınız bu kadar basit. Oyun sonuda yüzde 90 satarsınız , yüzde 90 manpower bonusunuzu alırsınız, 10 milyon manpowerınız olur. Satmamak için hiç bir sebep yok. Autonomiyi zaten elle düşürebiliyorsunuz ekstradan artmıyor bile halen azalıyor. Absolutism 1600  yılına kadar kadar işe yaramıyor, tax deseniz dünyanın en güvenilmez geliri, hiç bir şeyden stacklenmiyor eventlerde sürekli - yedirterek kötü eventlerden kurtulmanıza yarıyor.
Üstelik development basmadığınız için hiç bir zaman artmıyor crownlandiniz. Ben her geldiğinde satıyorum hiç bir zaman aşırı ekside olmadım üstüne daha fazla para kazanmamamda yardımcı oluyor. Hiç satmadığım zaman zaten dev bastığım için 1520 de 100 crownland çok rahat bir şekilde olabiliyorum tutmanın ne anlamı var fazlasını estatelerin verdiği bonusları aldığım sürece zaten artı crownlandi göremeyeceğim eğer wc oyunu oynuyorsanız dahi court and country disasterı ile 100 absolutsm yapabiliyorsunuz 0 crownland ile bile. Tamamen meta dışı söyledikleriniz. singleplayer için bile olsa ben satıyorum zaten estetaler ne kadar fazla yere sahip ise o kadar fazla para veriyorlar yüzde 10 ken satıp yüzde 0 a indiriyorum 10k para alıyorum 50 tane factory basıyorum gelirimi 20 arttıyorum bedavadan. Üstüne 100 dip 100 mil harcayarak dev basıyorum tüm bonuslarla gene yüzde 10 oluyor... 

Not:Fazla egolu ve fazla burnu havada konuşuyor olabilirim. Ama  development metası geldiğinden beri 40 tane oyunum var competitive mpda bazı şeylerin ne kadar yanlış bilindiğini görünce sinirleniyorum kendi kendime. Oyunun doğrusu yanlışı yok herkes kendi oynanış stilinde oynar sonuçta lakin bu tarz bir oyun tarzı ile oynarsanız isterseniz fransa ile başlayın floransa oyuncusu sizi 4 e 5 e hatta 7 ye katlayacaktır ekonominiz belli bir tarihe kadar iyi gidebilir ama 1600 den sonra yetişmeniz imkansız manpower olarak 3 4 katınız olucaktır en küçük devletler bile. Ben kendi yediğim dayaklardan dolayı yazıyorum kimse dayak yemeden öğrenemez. Singleplayerda da böyle oynanmak zorunda değil. Ben sadece  ''benim için'' doğru olanı söylüyorum.
Ara
Otonomi düşüşü aylık. 5 yılda bir 300 duka alacağına o 5 yılda otonominin düşüşü üzerinden kazanacağın para onun yaklaşık 5-10 katı büyük bir ülkede. Oyunda görmezden gelemeyeceğiniz en büyük etkenlerden birisi otonomi.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-06-2021, 16:49)PCOyun : Otonomi düşüşü aylık. 5 yılda bir 300 duka alacağına o 5 yılda otonominin düşüşü üzerinden kazanacağın para onun yaklaşık 5-10 katı büyük bir ülkede. Oyunda görmezden gelemeyeceğiniz en büyük etkenlerden birisi otonomi.

Zaten autonomy düşmüyor diyorum düşmüyor! Yüzde 10 a kadar indirebiliyorsunuz oyun başı gene düşmüyor hiç bir faydası yok ve 300 duka zamanla oluyor 12k 13k duca neden satmayalım ki. hadi en kötüsünden ciddiyim ekonomim düşük bile olsa ben 1000 gold alıyorum yüzde 10 da satınca ciddiyim 1000 gold ne demek ve bedavaya hiç bir şey kaybetmiyorum geri developmentı 4 puana bastığım için.2n2us8h.jpg

bakın yüzde 10 crownland hiç bir düşüş yok
db39f0p.jpg
Bu oyun başındaki hali oyun sonu dahada kolay gelen bonuslar ekonomik idea vs hiç bir zaman artmıyor.
[+] 1 üye Emre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-06-2021, 16:49)PCOyun : Otonomi düşüşü aylık. 

O değeri görünce 'Bu aylık değildir herhalde,yıllıktır' diyerek umursamamıştım. Aylıksa bayağı iyiymiş.

(07-06-2021, 16:49)Emre : Gençler bu muhabbet bayıyor 
Üslübunuza dikkat ediniz. Haddinizi de biliniz. Bu üslüpta birine cevap vermeye aslında gerek bile yok ama....

Ayrıca 'Bazı şeylerin ne kadar yanlış bilindiğini görünce sinirleniyorum' deyip 'Oyunun doğrusu yanlışı yok herkes kendi oynanış stilinde oynar' demek güzelmiş.

Ben Abso. bonusu için satmamayı tercih ediyorum. Abso. oyundaki en mühim değerlerden birisi. Hatta en önemlisi de olabilir. Bahsettiğin felaketi biliyorum ben de uyguluyorum genelde. Crownland olmadan üstüne millete ayrıcalık vererek o değeri 100 yapmak mümkün değil. Buradan da bakabilirsin.
Ara
(07-06-2021, 17:19)Defterdar : Üslübunuza dikkat ediniz. Bu üslüpta birine cevap vermeye aslında gerek bile yok ama....

Ben Abso. bonusu için satmamayı tercih ediyorum. Abso. oyundaki en mühim değerlerden birisi. Hatta en önemlisi de olabilir. Bahsettiğin felaketi biliyorum ben de uyguluyorum genelde. Crownland olmadan üstüne millete ayrıcalık vererek o değeri 100 yapmak mümkün değil. Buradan da bakabilirsiniz

Benim üslubum yanlış olabilir kusura bakmayın lakin bu konu cidden sinirimi bozmuştu artık
Dediğiniz gibi değerleri 100 yapmak imkansız lakin ben orada crownland 0 ken bile dedim ayrıcalıkların olup olmadığını belirtmedim. Ayrıcalıklarla yapamazsınız ayrıcalıklar yokken 100 yapabilirsiniz.
Üstüne oyunda sadece single playerda işimize yarayan yoksa hiç bir işimize yaramayan mekanik için '' zaten 50 yapabiliyorken'' ben ayrıcalıklardan vazgeçicemde estatelerim loyal olmayacak manpower bonusu kaçıracam yüzde 5 moral of armies kaçıracam ölüm savaşımda. Hiç bir şey beni ikna edemez sadece yüzde 5 disiplin işe yarıyor diğerleri sadece savaş skoru azaltmaya yarıyor zaten teokrasi çok güçlü olduğu için alınıyor sürekli belli bir tarihten sonra savaş skorları bir öneme sahip olmuyor zaten oyunu böyle oynuyorsak. Oyun tarzlarımız tamamen farklı olabilir ben mp game oynuyormuş gibi oynuyorum singleplayerı çünkü mp tarzı oynamaktan keyif alıyorum. Kurabileceğim mümkün olan en güçlü ülkeyi kurmaya çalışıyorum o sınırlarda önemli olan benim için genişleme değil ki zaten 4 tane savem WC lakin bu meta çıktığından beri böyle oynamaktan aşırı keyif alıyorum ve bunun zaten oynanmasındaki sebeplerde aşırı aşırı aşırı güçlü olması.
Ara
Yeni ek paketi de alip amerikan yerlileriyle oyun aciyim dedim Cree yi sectim ilk defa tribal oynadigimdan migration kavramini kavrayana baya geri kaldim oyunu sonlandirdim. Simdi yeni bir oyun aciyim diyorum oneriniz var mi ek paketi de kapsayan oynamasi zevkli bir ulke. Avusturalya yerlileri veya dogu asyadan bir ulke?
Ara
Mughals ile WC hedeflemeden görev ağacı odaklı oynuyorum. Başkenti avrupa kıtasına taşıyıp trade company kurmayı önerir misiniz, önerirseniz hangi bölgelerde?
Ara
(07-06-2021, 18:57)Salomon : Mughals ile WC hedeflemeden görev ağacı odaklı oynuyorum. Başkenti avrupa kıtasına taşıyıp trade company kurmayı önerir misiniz, önerirseniz hangi bölgelerde?

Hiç denemedim ama tavsiye etmem çünkü tüm toprakların yüzde 90 autonomy olacak pek karlı bir şey değil force limit olarakta manpower olarakta sadece ticaret gelirini arttırırsın oda üretim gelirin yüzde 90 azaldığı için pek bir fark yaratmaz bence afrikaya yönelip afrikada kurarsan trade companyleri oradaki tüccarlarla hem iyi para kazanırsın hemde güçlü bir ülken olmuş olur.
Ara
State olmayan toprağın bir getirisi yok. Bütün toprakları state yapamayacağına göre ticaret şirketi kurmak daha cazip. Atıyorum başkentin istanbulda. İstanbul ticaret bölgesini, kırım bölgesini ve halep bölgesini state yaparsın aldığın diger yerleri ticaret sirketine verip ticareti istanbula yönlendirirsin. Bildiğim kadarıyla ticaret sirketlerinden dev çekebiliyorsun belirli aralıklarda böylelikle yönetim kapasitesi sorunuda ortadan kalkar.
Medeni Hayattan Bahseden Züppelere,
Barıştan Bahseden Kansızlara,
Maziyi İnkar Eden Namussuzlara İnanma..!
Millet, Kan Demektir.
Damarındaki Asil Kanda Türklük Varsa,
Zaten Savaşçılığı Duyacak Ve İsteyeceksin....
Ara
(19-05-2021, 00:30)Legnica : @bsck223 bu matematiksel bir durum hemde çok basit yüzdelik orandan bahsediyoruz, bir ülkeye karşı elde edebileceğiniz maksimum kazanım kasılabilen savaş skorunun tamamı yani %100 ü değerindedir, hiçbir savaş yapmadan bu değerr ulaşmak için düşman ülkesini işgal altına almanız gerekebilir ama yapılan savaşlar da skor katkısı ve savaş yorgunluğu sağlayacağı için buna gerek kalmaz ek olarak savaş hedefinin yerine getirilmesi de savaş skorunun 4 te 1 ini tamamlanıza yeter, aynı zamanda savaş sebeblerine göre indirim kazanabilirsiniz mesela oyun başında İngilterenin iskoçyayı vasallaştırması mümkün değildir ama vasallaştırma savaş sebebini kullanırsanız kazanacağınız indirim sayesinde vasallaştırma maliyeti %100 savaş skorunu aşmaz, sadede gelecek olursak evet tam skora ulaştıktan sonra Toprakları işgal etmeye devam etmeniz vakit israfı ve ateşkes sonraki savaş dönemi için gecikmeye yol açar.
Teşekkür ederim.

(19-05-2021, 16:15)Defterdar : @bsck223

Dediğinle biraz alakasız olacak ama dediklerimi yaparsan tek savaşta koca koca ülkeleri ilhak edebilirsin,
Custom ülke kurup,
-%20 Toprağın savaş skorunu azaltma fikri
-%20 Farklı dinlere karşı savaş skoru azaltma fikri
Monastic Order olup Open Public Elections reformunu seçerek ve Militaristleri iktidara getirerek -%15,One State Under God reformunu seçerek -%30 farklı dinlere karşı savaş skorunu azaltma bonusunu kazanabilirsiniz
Birde Diplomatik fikir alıp -%20  savaş skoru azaltma
Yetmediyse reformasyon çağından da başka dinlere karşı -%25 bonus savaş skoru bonusu alabilirsin

Ben zamanında bunları Zerdüşt bir devletle yaptım. Tek savaşta Mısır'ın ve Suriye'nin hakimi Memlük Vassal alınıyordu. Ve %0 Yönetim efektifliğine sahip idim.
Özel ülke olayına sıcak bakmıyorum,gerçekçi olarak var olan ülkelerle bir mod üzerinden oynuyorum.Savaş skoru konusundaki önerilerine bakacağım.Teşekkürler.

Arkadaşlar benim,(evet yine benim:) ) bir sorum olacaktı:Bir ülkeyle ateşkesim devam ederken o ülkenin müttefiki olan bir ülkeye savaş açtığımda,ateşkesim olan o ülke de savaşa giriyor.Bu normal mi?Yoksa bug mu?
Ara
(11-06-2021, 00:10)bsck223 :
Arkadaşlar benim,(evet yine benim:) ) bir sorum olacaktı:Bir ülkeyle ateşkesim devam ederken o ülkenin müttefiki olan bir ülkeye savaş açtığımda,ateşkesim olan o ülke de savaşa giriyor.Bu normal mi?Yoksa bug mu?

Değil bunu avantaj olarak kullanabilirsin ve bir ülkeden kısa sürede oldukça fazla toprak alabilirsin.
Ek olarak ateşkesin olduğu zaman düşman tarafında gelecek ülkelerin yanında bir kutucuk oluyor ona tıklayamazsın bu kutucuk doğrudan savaş açmanı sağlıyor ve daha ucuza toprak almanı da sağlıyor lakin o devletin dostlarıda karşında yer alıyor.
[+] 1 üye Emre nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(07-06-2021, 16:49)Emre : Gençler bu muhabbet bayıyor satmak tamamen mantıklı 1650 den sonra yüze çıkarırsınız military estateteki artı 1 mil puanı veren şeyi alıp çıkartırsınız sonra  satmaya başlarsınız bu kadar basit. Oyun sonuda yüzde 90 satarsınız , yüzde 90 manpower bonusunuzu alırsınız, 10 milyon manpowerınız olur. Satmamak için hiç bir sebep yok. Autonomiyi zaten elle düşürebiliyorsunuz ekstradan artmıyor bile halen azalıyor. Absolutism 1600  yılına kadar kadar işe yaramıyor, tax deseniz dünyanın en güvenilmez geliri, hiç bir şeyden stacklenmiyor eventlerde sürekli - yedirterek kötü eventlerden kurtulmanıza yarıyor.
Üstelik development basmadığınız için hiç bir zaman artmıyor crownlandiniz. Ben her geldiğinde satıyorum hiç bir zaman aşırı ekside olmadım üstüne daha fazla para kazanmamamda yardımcı oluyor. Hiç satmadığım zaman zaten dev bastığım için 1520 de 100 crownland çok rahat bir şekilde olabiliyorum tutmanın ne anlamı var fazlasını estatelerin verdiği bonusları aldığım sürece zaten artı crownlandi göremeyeceğim eğer wc oyunu oynuyorsanız dahi court and country disasterı ile 100 absolutsm yapabiliyorsunuz 0 crownland ile bile. Tamamen meta dışı söyledikleriniz. singleplayer için bile olsa ben satıyorum zaten estetaler ne kadar fazla yere sahip ise o kadar fazla para veriyorlar yüzde 10 ken satıp yüzde 0 a indiriyorum 10k para alıyorum 50 tane factory basıyorum gelirimi 20 arttıyorum bedavadan. Üstüne 100 dip 100 mil harcayarak dev basıyorum tüm bonuslarla gene yüzde 10 oluyor... 

Not:Fazla egolu ve fazla burnu havada konuşuyor olabilirim. Ama  development metası geldiğinden beri 40 tane oyunum var competitive mpda bazı şeylerin ne kadar yanlış bilindiğini görünce sinirleniyorum kendi kendime. Oyunun doğrusu yanlışı yok herkes kendi oynanış stilinde oynar sonuçta lakin bu tarz bir oyun tarzı ile oynarsanız isterseniz fransa ile başlayın floransa oyuncusu sizi 4 e 5 e hatta 7 ye katlayacaktır ekonominiz belli bir tarihe kadar iyi gidebilir ama 1600 den sonra yetişmeniz imkansız manpower olarak 3 4 katınız olucaktır en küçük devletler bile. Ben kendi yediğim dayaklardan dolayı yazıyorum kimse dayak yemeden öğrenemez. Singleplayerda da böyle oynanmak zorunda değil. Ben sadece  ''benim için'' doğru olanı söylüyorum.
Bahsettiğin %90 mp bonusu hâlâ duruyor mu? Debuff yemiş diye duydum.
Ara
(12-06-2021, 02:09)Prometheus : Bahsettiğin %90 mp bonusu hâlâ duruyor mu? Debuff yemiş diye duydum.

Yeni gelen patchde ne durumda bilmiyorum lakin halen kullanılıyor. Değişse bile her halde yüzde 45e düşürmüşlerdir o bile gereksiz güçlü.
Ara
(13-06-2021, 11:29)Emre :
(12-06-2021, 02:09)Prometheus : Bahsettiğin %90 mp bonusu hâlâ duruyor mu? Debuff yemiş diye duydum.

Yeni gelen patchde ne durumda bilmiyorum lakin halen kullanılıyor. Değişse bile her halde yüzde 45e düşürmüşlerdir o bile gereksiz güçlü.

+%1000 Misyoner Gücü veren poliçeyi +%1'e indiren Paradox'tan her şey beklenir :)
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(12-06-2021, 02:09)Prometheus :
(07-06-2021, 16:49)Emre : Gençler bu muhabbet bayıyor satmak tamamen mantıklı 1650 den sonra yüze çıkarırsınız military estateteki artı 1 mil puanı veren şeyi alıp çıkartırsınız sonra  satmaya başlarsınız bu kadar basit. Oyun sonuda yüzde 90 satarsınız , yüzde 90 manpower bonusunuzu alırsınız, 10 milyon manpowerınız olur. Satmamak için hiç bir sebep yok. Autonomiyi zaten elle düşürebiliyorsunuz ekstradan artmıyor bile halen azalıyor. Absolutism 1600  yılına kadar kadar işe yaramıyor, tax deseniz dünyanın en güvenilmez geliri, hiç bir şeyden stacklenmiyor eventlerde sürekli - yedirterek kötü eventlerden kurtulmanıza yarıyor.

Bahsettiğin %90 mp bonusu hâlâ duruyor mu? Debuff yemiş diye duydum.
Bugün denedim olmadı a93igkb.png
Ara
çok ağır nerflemişler... Gene de alınır pek bir şey kaybettirmiyor crownland dışında  :reli:
Ara
(14-06-2021, 00:23)Emre : çok ağır nerflemişler... Gene de alınır pek bir şey kaybettirmiyor crownland dışında  :reli:
Herhangi bir yanlışlık yok değil mi? İlk kez deniyorum çünkü.
Ara
%100'den %25'e düşürülmüş sağlanan manpower/toprak yüzdesi oranı.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 114 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.