EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
1550'de de 1750'de de performansta 1-2 fpslik değişiklikler dışında bir fark olacağını sanmıyorum.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eski cihazımda 15 fps aldıgım oyunu yeni cihazımda denemek istedim bir sürü seçenek varken benim ilk tercihim eu4 olmuştu harcadıgım 1000 saate yazık, bir oyun 2013 den beri hala rahat oynanamaz durumdaysa yada yapımcı aynı konsepte sahip yeni bir oyun cıkarmıyorsa bu rezalet bir durumdur hocam

(15-07-2021, 01:47)PCOyun : 1550'de de 1750'de de performansta 1-2 fpslik değişiklikler dışında bir fark olacağını sanmıyorum.

not aldım bunu yardımınız için teşekkür ederim
Ara
Son oyunu 2010'da çıkmış Victoria serisinin yeni oyunu bu sene duyuruldu, belki son oyunu 2013'de çıkmış Europa Universalis serisinin de yeni oyununu üç sene sonra görürüz.
WhaW8Am.gif
Ara
(14-07-2021, 02:44)Pharmacist : İki seçenekte işine yaramaz. Steer trade yaparsan bunu yaptığın devlet, tüccarını senin trade node'una para akması için yönlendir. Ama lübeck'deki devlet doğal olarak İstanbul'a tüccar yollayamayacaktır. 2. Seçenek olan transfer trade power ise o devletin tüm trade node'larındaki tüm ticaret gücünün %50'sinin sana geçmesini sağlar bu durumda lübecke tüccar yollayıp collect trade yaparak çok az bir miktarda para kazanabilirsin ama bunun yerine tüccarını İstanbul trade node İskenderiye ve diğer İstanbul'a doğru ticaret yapan nodelara aktarması için göndermenin yanıda çok küçük bir miktar olacağı için iki seçenekte senin bir işine yaramayacaktır.
Barış yaptığım devlet Saxony,arada Austria vardı,steer trade yapınca ticaret okları İstanbul'a doğru döner mi diye umdum ama olmadı. :) Collect yaptım çok az para verdi,transfer yaptım daha fazla ama yine aylık 1 dukat bile değildi.Denemek için hileyle vassal,annex falan yaptım,ticaret şirketi kurdum yine pek bir şey çıkmadı.En son transfer trade power denedim üstüne de tüccar gönderip bir de ordan transfer dedim 2 dukatı ancak buldu gelirim.Savaş tazminatı,aylık haraç falan derken idare ettik.8 dukat civarı ticaret değeri vardı sanırım,amacım hepsini almaktı ama olmadı.Acaba steer trade,ekonomisine zarar vermek istediğimiz ülkeler için para alamasak bile zarar vermek için denenebilir mi?Yardımın için teşekkürler.Deneye deneye bakacağız artık. :)
Ara
@bsck223 ekosuna zarar vermek için baskentini yağmala 25 skorluk para çek ve war rep al en sağlıklı zarar verme yöntemi bu
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda nufus var mi mesela manpower sailor sayisi var ama sivil nufus sayisi var mi veya toplam nufus gibi seyler. Hoi 4 de var sanırım askere alinabilir nufus sivil nufus diye vergi de ona gore ciksa veya uretim ona gore olsa daha mantikli olmaz mi
Ara
Oyunda nüfus yok.
Ara
Evet daha önce bunun tartışmasını yapmıştık, oyunda sivil nüfus yok, askere alabildiğin insanlar Total nüfus değil, zaten manpower ve sailor mekaniği saçma akdenize filo gönderdiğinde düzenli olarak insan ölmesi saçma yada bir ordu grubunu bir dağlık provincede tutman yüzdelik olarak sabit sayıda askerin kaybedillmesine neden olması aşırı saçma, uzaydan reinforce edebilmr olayından bahsetmiyorum bile
Ara
20210718223017_1.jpg
Portekizle oynuyorum brazilya tarafında koloniler kurdum ama ekonomim cok kotu duzeltmek icin ne yapabılırım 45 tane kredi var odenmeyi bekleyen onu nasıl cozucem? gelir arttırıcı bir kac taktik vrebilir misiniz ya da gider düsürücü?
Ara
Ülkeyi isyan etmeyecek bir hale getir, güçlü müttefik al, mana pointleri harca ve iflas et. Yada koloni devam ettir hızlı bir şekilde.
Ara
kolonileri devam ettiriyorum brazilyada 5 tane aldım ayrı yer oldu orası sımdı karayiplerden alıyorum gorev agacına gore gıdıyorum hem ıspanya hem ıngıltere dostum o halde ıflas ettırsem borclardan kurtulur muyum
Ara
İflas bayrağı çekip ülkeyi 10 yıl nadasa bırak. Başka türlü kapanmaz bu borç.
Ara
İflas edersen 5 yıllığına ordunun moralinin yarıya düşmesi gibi ve benzeri daha çok penaltı kazanırsın o sebepten 5 yıl sabretmen gerekecek ve mana pointler -100 olur ve paran 0 olur ama tüm borçların silinir. İstersen interest 18 olana kadar borç çek ve bina bas gelen parayla binaların inşaatı bitince iflas edersin.
Ara
Daha da kredi alayım mı madem 67 tane alabılıyorum ama enflasyon olusuyor bir de iflas ettırdıgımde enflasyon da duzelmıcek sanıırm daha da kotuye gıtmeyelım save ı yakmayalım ironman modu
Ara
Enflasyonu advisor alıp haledersin 40 tane felan borç alıp güzel binalar dikersen getirisi daha çok olur burada dikkat etmen gereken nokta binaların inşası bitmeden iflas edersen binalarda gider o sebepten 40 tane daha al diyorum.
"Bir şeyi bilmek önemlidir, bildiğini anlatmak daha da önemlidir, basitleştirerek anlatmak en önemlisidir."
-Paracelsus
Ara
Dediginiz gibi kredileri alıp bina bastım her yerden ama iflas edince binaların gıttıgını ogrenmem ıyı oldu fakat soyle sorun oldu bınaları bıtırdıkten sonra ki bazı bınalar bıtelı 2-3 yıl olmustu ıflas ettım ve gordum kı tum bınalar gıtmıs nasıl oluyor ?
Ara
@SoulForged, birkaç gündür Portekiz çalışıyorum, çok yanlış bir başlangıç yapmışsınız evoradaki kaleyi yıkıp ceuta ve başkent kalesini kapatın, mümkünse başkent kalesini de yıkın, ilerde İspanya'ya karşı agresif bir aksiyon alacaksanız ülkedeki bir highlands ve bir hills arazisine kale dikersiniz, ayrıca başlangıçta advisor almayın, olan manpower bitene kadar aske basın oyun ilerlemeden ajandadan görev alın, sonra eğitme emri verdiğiniz askerleri iptal edin böylece ucuz military advisör kazanma görevine erişeceksiniz, ilk morocco savaşında kastili yanınıza çekin, muhtemelen granada ile ally olacağı için ordan toprak verip kuzey moroccoyu kendinize alırsınız ardından fez devletini vasal bırakın zira en hızlı şekilde explo expan bitirmeniz lazım politik ve admin puanı harcamayın....., Yakın zamanda Portekizli bir hikaye serisi atıcam zaten
Edit:Tangiersi alınca kaleyi yıkın hiçbir işe yaramıyor, ceuta kalesi geçiş tutar penaltı yemeden defansif savaşa düşersin ama tangiers kalesi son derece gereksiz anca multide tutulur
Ara
Cok yanlıs da bir baslangıc degıl aslında ben de hepen explo ve expan ideaları aldım sadece basta kaleleri kapamadım yıkmadım ınce ayarları yapamamısım ama su an en cok aklıma takılan iflas edınce son yaptıgım bınalar nasıl kaybolur bug mı bu son 5 yıl ıcınde yapılan bınalar ıptal mı oluyor ıflas edınce
Ara
Evet öyle bir şey varmış affedersin yanlış bilgi verdim.
Ara
@SoulForged hocam kusura bakmayın da yıl 1496 da 9 duka trade geliriniz var, o tarihte çoktan moroccoyu kapatıp, jolof tarafından da kuzeybatı afrikada savaşarak derinlik kazanmış olmalıydınız.
Ara

Konuyu Okuyanlar: Cinans, 42 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.