EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Avusturya için açılacak idea sırası en iyi nasıl olmalı ?
Hangi ülkelerle dost olup hangi ülkelerle savaş yapmak daha mantıklı ?
Ara
HRE kurmayı düşünüyorsan diplomatic ve influence önemli. Macaristan ve Bohemya PU'lar için yine influence gerek , askeri olarak quailty alabilirsin Ilk 3 idea sıralaması böyle olabilir.
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2016, 12:56)lortcush : Gayet yetiyor ama kullandırtmıyor bence bir sorun var.
Savaşlarda oluyor o durum diye biliyorum savaştayken paralı askerlerden hızlı grup üretemiyorsun. yanılıyorda olabilirim tabii.
Feed Your Head !!
Ara
Ülkelere düz mantık ittifak önerisi de veremeyiz, EU IV %100 statik başlangıca sahip değil. Rival gibi dinamik mekanikler var. Yani AI'nın seçtiği rivallar bilinirse daha güzel bir cevap verilebilir.
Ara
(01-04-2016, 15:21)Fire :
(01-04-2016, 13:28)semihuygur : Sene 1650ler Osmanlı ile oynuyorum ispanya ve Portekiz Amerika kıtasını kolonileştirmiş ve ben ezeli rakibim ispanyadan Amerika kıtasında savaşla bir ada aldım. Şimdi sorum şu ispanyanın kolonileriyle ilgili politkam ne olmalı. İspanyaya savaş açıp o toprakları alıp tekrar kolonim yapabilir miyim? Yoksa işgal edip core mu yapayım?

Yeteri kadar koloni topragı alırsan orada kendine ait bir koloni devleti kurulabilir (otomatik bir şekilde) politikanda amerikayı işgal etmek varsa ülkelerin bağımsızlıklarını ilan etmeden önce hızlıca sırf koloni toprakları alman ve koloni devleti kurulana kadar core yapmandır

Sence koloni mi yapmalıyım yoksa bağımsız olduktan sonra mı almalıyım? Birde koloni idealarını açmadım henüz
Ara
Sevilla - English Channel - Bordeaux gibi kolonicilik için önemli ticari bölgeler ve o bölgelere giden yolları elinde bulundurmadıkça koloni kurman mantıksız. Sana çok bir getirisi olmaz. Ancak Fire'in dediği gibi koloni ülkelerini bağımsız kalmalarına sebep olarak Avrupalı devletlere ağır darbeler vurabilirsin.
Ara
Osmanlı da Make Constantinople Capital görevinin özelliklerini bulamadım bir türlü. Event modifier ve mission da yok. Nerede acaba ? Görevin özelliği sünni olduğu için onu değiştirmek istiyorum.
Ara
Osmanlı ile oynarken taktik nasıl olmalı ?
ileri yıllarda batı ordusu Osmanlı ordusuna karşı gözle görülür bir üstünlük kuruyor (20k fransız askeri 50-60k Osmanlı askerini harcayabiliyor) bunu engellemek için ne yapabilirim ?
Hem toprak fethedip hemde teknolojide nasıl hızlı gelişebilirim ? (core için çok fazla adm harcamak zorunda kalıyorum)
Askeri ve ekonomik alanda güçlü bir Osmanlı için hangi idealar iyi gider ?
Ara
Paradox interactive klasorunden eu4 klasorune giriyorsun desicions diye klasor var onun icinde birde osmanli daha cok kodlanirken TUR yaziliyor o yuzdende bulamamis ola bilirsin.
Ara
(02-04-2016, 17:14)Elensar : Osmanlı da Make Constantinople Capital görevinin özelliklerini bulamadım bir türlü. Event modifier ve mission da yok. Nerede acaba ? Görevin özelliği sünni olduğu için onu değiştirmek istiyorum.

Sikinti su ki o gorev degil. Decision. Yani gorev degil arayacagin decision.

@Royal Guard
Hic oyle bir durum yasamadim acikcasi her zaman soyledigimiz seylerin disinda bir sey yapmana gerek yok, Fransa'nin ordusu gucluyse Osmanli'nin ki ne?
Ara
(02-04-2016, 17:29)ferevon : @Royal Guard
Hic oyle bir durum yasamadim acikcasi her zaman soyledigimiz seylerin disinda bir sey yapmana gerek yok, Fransa'nin ordusu gucluyse Osmanli'nin ki ne?
Ben brandenburg oynarken Osmanlı benim sınırlara kadar geldi teknolojide eşit olmalarına rağmen benim topraklarımda yapılan savaşta 50-60k lık osmanlı ordularını 20-30k lık fransız orduları kesti.

Osmanlının gücü asker sayısının çokluğundan geliyor fransanın 100k askeri varken osmanlının 400k askeri vardı yani.
Ara
Şimdi AI Otto fazla aptal o yüzden 20 klık Fra ordusu 60 k yı uygun şartlarda keser. AI Otto idea seçimlerini de aptalca yapıyor.Oyuncunun elinde Otto yenilmezdir. Core meselesinde ise admin ideasında %20-%25 lik core ideası var Ottonunda millets ideası var %33 de o azaltıyor daha ne olsun.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
@Royal Guard sana simdi hangi idea alacagini soyleyemem cunki her kesin ayri bir fikri idealarla ilgili iste en iyi onere bilecegim idea offensive seni baya rahatlatir.Taktik olaraksa sirbistan ve bosnayi hemen alman lazim avusturyaya vyana kadar kendine yol acmalisin ki western focusla batilalasa bilesin.
Ara
Teşekkürler. Orayı da keşfettiğime göre oyunda bayağı bir değişiklik yapabilirim.
Ara
E moralsiz orduyu alir tabii. Oyle hesaba katilmayan ozel durumlardan bahsetceksek full moral 20 lik Fransiz ordusuna 10 tech falan gerideyken nomad tech hordela stackwipe attigimi bilirim .
Ara
İstilacı ne işe yarıyor?
Ara
İstilacı diye bir kavram duymadım eu4'de. Biraz daha açar mısın neyden bahsetmek istiyorsun?
Ara
General kaptan kaşif vs üretirken bir de conquistador diye bi seçenek var
Ara
Hem general olarak kullanabiliyorsun hemde karada kapalı yerleri açıyor. Aslında bunun biraz geliştirilmesi lazım. Mesela conquistadorlar eski dünyada generalken eksi etki alsa veya ormanda savaşırken artı verseler en azından.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dünya haritasında kapalı yer kalmadı ben daha yeni kullanabiliyorum :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 6 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.