EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(24-09-2022, 13:51)baywatch06 : 100 de 110 cavarly infantry ratiom var  kaç tane süvariyi aynı anda basabilirim 0 piyadesiz süvariden bahsediyorum
Ordunun tamamını atlı yapabilirsin.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 1 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
40-50 bin atlı yetermi
Ara
Her ordu kompozisyonu için soruyorsan. Combat width´i azıcık geçecek kadar yapabilirsin. Supply limit yetmez diyorsan 2´ye bölerek de yapabilirsin.
Toplam atlıyı soruyorsan. O sana kalmış anladığım kadarıyla horde devlet ile oynuyorsun. O yüzden tüm ordunu ekonomin kaldırıyorsa atlı yapabilirsin.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
tötonlar ile oynuyorumda %70 cavarly combat ability gelince tüm orduyu atlılardan oluşturuyum dedim
Ara
Trade Company'ye verilen toprakları aynı zamanda state yapamıyor muyuz? Yapınca tüccar bonuslarını kaybettim çünkü. Denemiş öğrenmiş oldum her ne kadar acı verici sonuçları olsa da. Gelirim beşte birine düştü. :D
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Yönettiğiniz toprakları state yaparsanız tam gov cost, trade companye eklerseniz Yarım gov cost, province olarak bırakırsanız çeyrek gov cost ödersiniz, trade companye eklemenin mantığı hem state core ücretini ödememek hem gov costtan tasarruf etmek hemde erkenden ve sıfır otonomi ile toprakların üretim ve ticaretinden yararlanmaktır, ayrıca state yapacağınız toprağın kabul edilen kültür ve true faith olması önemlidir aksi halde hem o toprak için olası bonuslardan yararlanamazsınız hemde o topraklar için aldığınız negatif modifierler olacağı için state yaparken maaliyetiniz karşısında kazanımız zayıf olur, kısaca kabul etmeyeceğiniz kültür, heretic yada heatness inanç olan topraklarda aynı zamanda gov costtan da tasarruf etmek için early ve mid game de trade company olarak faydalanmak çok daha makul, late game de ise ister trade companye özel yatırımları yapıp iyi bir forcelimit manpower good production vs bonusu edinilebilir yada yeterli gov cap varsa state yapılabilir.
[+] 2 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Riga'nın görev ağacındaki bonusu almak için altı şehrin altında olmak şartı var. Töton, Livonya ve Danzig vassal. Niyetim tabii direkt Töton vassallamaktı ama ben savaş açmadan Danzig bağımsız kalınca mecburen ikisini ayrı ayrı vassalladım. Şimdi ben Danzig'i ilhak edip topraklarını hemen Töton'a versem o bonusu almaya devam edebilir miyim? Yani altı şehrin üstüne çıksam ama sonra tekrar altı şehrin altına düşsem görev iptal olur mu? Çok güzel bonus veriyor ve uzun süre Livonya ile Töton beslemek istiyordum ben.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Poland-Commonwealth oynuyorum, Sejm'den kurtulmak için gereken görevde "Pacta Conventa"dan bahsediyor. Bu event ne ve ne şekilde tetikleniyor? Ne yapmam gerek?
Ara
1366 768 monitörler için pencereleri küçükten ui modu biliyor musunuz, oyunun kendi ayarlarından ,0,9 yapınca yazı bozuluyor
Ara
(24-09-2022, 14:33)baywatch06 : tötonlar ile oynuyorumda %70 cavarly combat ability gelince tüm orduyu atlılardan oluşturuyum dedim

western atlıları tech 18 den  sonra güçleniyor 
[+] 1 üye alemdarpasa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İrlanda ile sağ kalabilen var mı? İskoçya ve Fransa ile müttefiktim, İngilizler İskoçlara savaş açtı Fransa savaşa girmedi, İskoçların üstünden geçtiler. Ardından Fransa da opinionunu bana karşı " domineering " yapıp müttefikliği bozdular, bunun ardından İngilizlerin tecavüzüne uğradık. 2 oyunumda da böyle oldu.
Ara
(25-10-2022, 13:02)Kapıkulu : İrlanda ile sağ kalabilen var mı? İskoçya ve Fransa ile müttefiktim, İngilizler İskoçlara savaş açtı Fransa savaşa girmedi, İskoçların üstünden geçtiler. Ardından Fransa da opinionunu bana karşı " domineering " yapıp müttefikliği bozdular, bunun ardından İngilizlerin tecavüzüne uğradık. 2 oyunumda da böyle oldu.

1  2 denemede  ingilizi yıkabilirsinde  sen death war atmaktan çekiniyor olabilirsin
Ara
(25-10-2022, 13:02)Kapıkulu : İrlanda ile sağ kalabilen var mı? İskoçya ve Fransa ile müttefiktim, İngilizler İskoçlara savaş açtı Fransa savaşa girmedi, İskoçların üstünden geçtiler. Ardından Fransa da opinionunu bana karşı " domineering " yapıp müttefikliği bozdular, bunun ardından İngilizlerin tecavüzüne uğradık. 2 oyunumda da böyle oldu.

Direkt burada uzun bir şekilde taktik vermem zor ama önemli birkaç şey söyleyeyim, belki işine yarar.

1-) Paralı asker kullanmaktan çekinme, çok fazla borç çekmene neden olsa bile. Hatta savaş sonunda sana savaş açabilecek herkes ile ateşkeste olacağına eminsen iflas bile ettirebilirsin ülkeyi. Ama muhtemelen buna gerek olmaz.

2-) Estate mekaniklerinde, burghers'ların 5 tane düşük faizli veren bir özelliği var. Savaştan önce kesinlikle onu kullan. Uzun vadede bu 5 borç diğer borçlar kadar zarar vermez sana.

3-) Moral veren askeri danışman al.

4-) İngilterenin insangücünü durmadan kontrol et. Özellikle iç savaş disaster'ı ile oldukça yıpranabilir. Öyle bir durumda saldırırsın.

İrlanda hiç oynamadım ama oynasam kesinlikle düşüneceğim ilk şeyler bunlardı. Umarım yardımcı olur.
Ara
Zulu  oynarken tribmi kalmak iyi yoksa teokrasi felan geçip  govermentten disiplini kaçırmakmı
Ara
Merhaba oyunun son sürümünün Türkçe yaması mevcut mudur ve korsan oyunum için indirme linki var mıdır teşekkürler
Ara
prusya dükalığı tam olarak nedir moskova oyunumda polonya tötonların içinden prusya düklaığı diye bi vasal devlet çıkardı nasıl oldu bu olay tam olarak
Ara
Eklenti çıkmadan önceki günlüklerde bahsedilmişti. Görsel bir tag, çok önemi yok.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
thanks
Ara
Ott wc öneri?
Ara
deccan mi daha iyi bharat mi
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.