EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
@Zebercet dene bakalim ne olacak:)
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Yeni dünya keşfi şartı varsa sıkıntı ya. Ben ilk olarak Exploration değil Expansion alayım diyordum o zaman Exploration alayım.
Ara
1560 yılındayım Din ligleri oluştu. Katolik ligin lideri benim Protestan ligin lideri bohemya. Din savaşı nasıl başlayacak? Bana savaş açılırsa mı?
Ben bohemyaya savaş açarsam mı?
Karşı ligden herhangi biri karşı tarafın liderlerine savaş açarsa mı?
Yoksa eventle mi?
Ara
Protestanların lideri sana savaş açarsa savaş başlar. Savaş açmazsa kazanmış sayılırsın.
Sic Parvis Magna
Ara
Teşekkür ederim :)
Ara
bi sorun vardıda çözüldü. silebilirsiniz yorumumu.
Ara
Ming'e haraçgüzar olunca onun korumasına mı giriyoruz? Biri bize savaş açarsa Ming de geliyor mu bize destek olmaya?
Ara
Hayır gelmiyor ming savaşa lakin bize para ve manpower veriyo
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Teşekkürler Ilgaz.
[+] 1 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Zebercet Ming'e haraç veren devletler saldırırsa Ming gelmiyor fakat Ming'e haraç vermeyen bir devlet saldırırsa gelebiliyor.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Anladım. Şu sebepten sormuştum, Bengal ile oynarken bir devlete saldırdığım zaman haraçgüzar olduğu için Ming de geliyordu savaşa, son oyunumda Ceylon ile Minge haraç verdiğim halde Filipinleri kolonileştirirken Brunei savaş açtı ve Ming gelmedi. Bu söylediğin sebeple alakalıymış sanırım.
Ara
Enstitü yayılımı niye sadece bende yavaş. Fransa isveç vs hepsi benimsedi koca avrupada bir ben benimseyemedim :/

lW7r7B.jpg
Ara
http://dosya.co/rglkwhht7czc/osmanlı_9_W...8.rar.html v1.19 da geçerli

beyler bu uğraştığım wc save'im bi bakar mısınız buna.
nereleri state yapmalı
hangi kültürleri kabul etmeli yada asimile etmeli
hangi vasalların annexlerine başlanmalı

napoliyi italyada nasıl büyütebilirim? fransa hiç claim atmıyor 90 senede 2 tane attı 2sinide aldım.

ayrıca state olmayan yerlere shipyard atmıştım.hiç birisini kabul etmemiş namussuz oyun :D neden kimse bana demedi state dışı yerlerde bina bonusları alınmaz diye :d

son olarak bu tarihte bu kadar ilerleme iyimidir? yoksa çokmu geri kalmışım (600 saatin sonucu bu save en iyi oyunum)

(14-06-2017, 18:52)semihuygur : Enstitü yayılımı niye sadece bende yavaş. Fransa isveç vs hepsi benimsedi koca avrupada bir ben benimseyemedim :/

lW7r7B.jpg

hocam o iş çok sıkıntı ama genel olarak dediğinden yola çıkarak :D bir şehrin devi ne kadar fazlaysa o kadar hızlı yayılım gösterir.örneğin berlinin tam devini hatırlamıyom ama 20 30 arası bişiydi sanırım.parisin ise 40 civarı tani sen +2 ile yayılma gösterirken fransa gibi devi yüksek olan ülkeler +4 ile yayılım gösterirki buda senden önce benimsemelerini sağlar.yani ne yapman konusuna gelirsek.şehirlere tıkla enstitü kısmını aç hangisnin spread ı daha fazlaysa ona devi daya gitsin.barıştayken yayılma daha hızlı oluyor.
Ara
Humble Origins başarımını yapan var mı? 50 puan altı custom ülke ile başlayıp 2000 deelopment yapmanızı istiyor. Britanya adasında başlayıp Britanyayı toparladım, kendi bastıklarım dahil 1550 yılında 550 civarı development vardı, hedefim ise koloniden dev kasmaktı yalnız kolonial ülkeler oluşuyor ve onların da developmentını bana eklemiyor malumunuz. Başkenti yeni dünyaya mı taşımam lazım bu devletlerin oluşmaması için? Ben koloni attığım her toprağın direkt bana ait olmasını istiyorum. Bir de sizce daha kolay bir yolu var mıdır? Hindistanda bir custom nation ile başlayacağım sanırım,, fetihler yaparak developmentı arttırmaya çalışacağım.
Ara
(16-06-2017, 06:49)Zebercet : Humble Origins başarımını yapan var mı? 50 puan altı custom ülke ile başlayıp 2000 deelopment yapmanızı istiyor. Britanya adasında başlayıp Britanyayı toparladım, kendi bastıklarım dahil 1550 yılında 550 civarı development vardı, hedefim ise koloniden dev kasmaktı yalnız kolonial ülkeler oluşuyor ve onların da developmentını bana eklemiyor malumunuz. Başkenti yeni dünyaya mı taşımam lazım bu devletlerin oluşmaması için? Ben koloni attığım her toprağın direkt bana ait olmasını istiyorum. Bir de sizce daha kolay bir yolu var mıdır? Hindistanda bir custom nation ile başlayacağım sanırım,, fetihler yaparak developmentı arttırmaya çalışacağım.

bence en kolayı persia ve lehistan tarafında olur ama lehistan tarafında acayip güçlü devletler olduğu için persia tek çare.persiayı kurabilecek bi custom nation kur sonra hindistana ilerle.

bu estateler ile ilgili kullanımı ile ilgili bir rehber var mıdır? tüccar estatelere toprak verdiğimde otonomi yüksek iken productionu arttırıyor lakin otonomi 0a ulaştığında yani estate sayesinde %25e ulaştığında o estateni bonusu gidiyor.şöyleki estatei o şehirden kaldırdığımda productionda hiç bir gerileme düşüş olmuyor aksine şehrin manpower ve tax ı artıyor.ayrıca tüccar estateleri trade powerı olan yerlere attığımda hiçbir trade power getirisi olmadığını gördüm. osmanlı ile hinistanda estate alıp yaptım bunu.trade power artmadı.yani işin özü bu estate kullanımını en verimli yapan bir rehber var mı?
Ara
@thedevils4

Bazı yerleri mecburen estatelere vermek zorundasın. Yoksa huzursuz olurlar. Onun dışında verdiğin yerlerde %25 otonomi oluşuyor. Buna bağlı olarak da o bölgeden elde ettiğin şeyler azalıyor. Fakat onun yerine estateler kendi bonuslarını ekliyorlar.

Burgher estatesine verdiğin yerlerden sailor, trade, production ve naval force limit kazancın her zaman maksimum olur. Yani otonomi 25 veya 80-90 farketmez. Sıfır otonomi gibi işler.

Aynı şekilde clergy ve dhimmi estatesi tax getirisini, cossack, tribe ve nobilty estatesi manpower ve force limit getirisini sıfır otonomi gibi hesaplar.

Ayrıca loyaltylerine göre ülke genelinde ve sahip olduğu şehirlerde ek bonuslar verir.

[*]
Halihazırda bir estate rehberi mevcutmuş ama elim boş olunca daha kapsamlı bir tane açabilirim.
Sic Parvis Magna
Ara
kozaklara toprak vermek makul müdür? eskiden vermezdim fakat şimdi sanırım vermek gerekiyor, lakin vermezsek de toprak istemiyorlar kararsız kaldım.
Ara
(16-06-2017, 18:03)altnkurt : @thedevils4

Bazı yerleri mecburen estatelere vermek zorundasın. Yoksa huzursuz olurlar. Onun dışında verdiğin yerlerde %25 otonomi oluşuyor. Buna bağlı olarak da o bölgeden elde ettiğin şeyler azalıyor. Fakat onun yerine estateler kendi bonuslarını ekliyorlar.

Burgher estatesine verdiğin yerlerden sailor, trade, production ve naval force limit kazancın her zaman maksimum olur. Yani otonomi 25 veya 80-90 farketmez. Sıfır otonomi gibi işler.

Aynı şekilde clergy ve dhimmi estatesi tax getirisini, cossack, tribe ve nobilty estatesi manpower ve force limit getirisini sıfır otonomi gibi hesaplar.

Ayrıca loyaltylerine göre ülke genelinde ve sahip olduğu şehirlerde ek bonuslar verir.

[*]
Halihazırda bir estate rehberi mevcutmuş ama elim boş olunca daha kapsamlı bir tane açabilirim.
[*]

hocam persia hormuz basra kırım gibi gibi trade nodelarda 100de 100 hakimiyetim var ve buralara naval force limit ve sailors gibi gereksizlik ile tüccar estate vermeye gerek varmı diye soruyorum.yani 100de 100 hakimiyetim olan bi trade node a efficieny bonus vermesi için tüccar estate vermeye gerek varmı (loyalty için  demiyorum.onu zaten her oyunumda sınırda tutarım yani istediği kadarından fazlasını vermem) yani gördüm ki tüccar estate verile n bi şehirden o estateyi kaldırınca 0 otonomiye düştüğünde bile production artmıyor eksilmiyor. o bakımdan soruyorum
Ara
@thedevils4
28px-Local_goods_produced.png+10% Local goods produced bonusu için verebilirsin belki. Ama güçlü olduğun bir yerde ticaret bonusu almak pek fayda sağlamayacaktır. Fakat bende alışkanlık olmuş, tüm ticaret bonusu olan şehirleri tüccar estatesine veririm.

Kullanılış tarzı olarak yeni fethettiğin yüksek otonomili şehirleri estatelere vererek coreladığın ilk günden itibaren 0 otonomili (yalnızca verdiğin estatenin sıfırladığı özellikleri tabi) gibi kullanabilirsin. Küçük devletlerde ciddi öneme sahip bir mekanik.
Sic Parvis Magna
Ara
roma kurmak için en ideal(kolay) ülke hangisi ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.