EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(22-06-2017, 01:52)murathan3459 :
(22-06-2017, 01:14)SiwasL58 : Nasıl bütçe yetiyo :)

1550 - 1600 yılları arasında Osmanlı ile 100 ducat gelir yapamayan Osmanlı oynamış sayılmaz :) (Bu verdiğim yıllar en kötü Osmanlı oyuncusu olmamdan kaynaklı yoksa daha erkenden bile yapan var.) Paralı asker sınırına kadar basmış olsan bile karşılıyorsun hocam

hocam naptın hadi bütün yerleri state yaptın ticcaret falan da iyisin ama o kadar paralı asker üstüne bide 100 ducat gelir bunun advisoru var corruptionu var varda var yani helal olsun yapabildiysen ben max 20 yapıyorum o da ordu basınca şakkada gidiyor bu osmanlıyla bu kadar güçlü olmanın taktiğini verirmisin ?
[+] 1 üye Cayenne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-06-2017, 11:49)Cayenne :
(22-06-2017, 01:52)murathan3459 :
(22-06-2017, 01:14)SiwasL58 : Nasıl bütçe yetiyo :)

1550 - 1600 yılları arasında Osmanlı ile 100 ducat gelir yapamayan Osmanlı oynamış sayılmaz :) (Bu verdiğim yıllar en kötü Osmanlı oyuncusu olmamdan kaynaklı yoksa daha erkenden bile yapan var.) Paralı asker sınırına kadar basmış olsan bile karşılıyorsun hocam

hocam naptın hadi bütün yerleri state yaptın ticcaret falan da iyisin ama o kadar paralı asker üstüne bide 100 ducat gelir bunun advisoru var corruptionu var varda var yani helal olsun yapabildiysen ben max 20 yapıyorum o da ordu basınca şakkada gidiyor bu osmanlıyla bu kadar güçlü olmanın taktiğini verirmisin ?

Paralı askerler + 100 ducat değil hocam :D Ama zor bir şey değil ticaretten gelir elde edebilme potansiyeli en yüksek devletlerden bir tanesi Osmanlı, çok rahat 50-60 ducat ticaret geliri yapabiliyor.

Şuan oynadığım oyunda yıl tam 1500 ve Otto'nun 25 ducat ticaret geliri var, vergiden 30 üretimden de 22 ducat para geliri var toplamda (vassal, tazminat, altın da içinde) tam 80 ducat geliri var.Üstelik bu AI gerçek oyuncu daha iyisini de yapar.

edit:Yazım yanlışı
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Vassallar PU düşebiliyor mu? Daha doğrusu client state yaptığımızda monarşi mi cumhuriyet mi yapmalıyız? Monarşi yaparsak kendi hanedanımızı mı geçirmeliyiz?
Sic Parvis Magna
Ara
(22-06-2017, 23:34)altnkurt : Vassallar PU düşebiliyor mu? Daha doğrusu client state yaptığımızda monarşi mi cumhuriyet mi yapmalıyız? Monarşi yaparsak kendi hanedanımızı mı geçirmeliyiz?

Vassal pu düştüğünü görmedim.İstisna durum olarak Brandenburg ile Teutonic Order'i vassallarsan ve TO, Prussia formlarsa eventle pu na dönüşüyor.Bunun haricinde vassalının pu luk durumu olursa otomatik integrate oluyor vassal ama o da çok zayıf ihtimal.2000 saatte 2 kez başıma  geldi.Ayrıca bu versiyonda şöyle bir olay var.Bir devleti vassal alırsan, vassal aldığın devleti vassal ı senin pu na giriyor.Örnek:Fransa, Provence i vassallayınca, Lorraine Fransa Pu suna giriyor.

Client state i genelde oe kaldırmadığı için oluştururuz.Yani amacı hızlıca annexlenmek.Cumhuriyet kurduğun takdirde rm atamayacağın aynı hanedan geçiremeceğin ve same religion a verdiği +10(monarşilerde +25) la düz hesapla 55 lik bir ilişki kaybın olacaktır.Bu da annexleme süreni uzatır artı rm atamadığın için ld si daha yüksek olur.Yani monarşi ve aynı hanedan kurman avantaj katar.Cumhuriyetsen farklı tabii.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de oe sorununu nası çözcem onu dert ediyodum. Client state hiç aklıma gelmediydi. Şöyle bi oyunumu atam da fikir ver nası ilerlemeliyim. Achi almaya girdim ve aldım ama bırakmak istemiyom. Daha ne kadar gideri var bak bakalım. Admin humanist economic quality ofansif exploration açtım. @iberkay
Sic Parvis Magna
Ara
Valla ilerleyeceğin kadar ilerlemiş yani koca imparatorluk olmuşsun :D.Buradan sonra istediğini yapacak güce sahipsin.Bir ilerisi wc olabilir de biraz geç kalmışsın gibi.Third Rome la ilgili görüşler videosunda paylaşmıştım, frontier in yanına core creation cost, max absoloutizm artışı gibi şeyler eklenince wc ye kadar yolu var.Onun içinde Kuzey Amerika toplayınca, görevler geliyor Avrupa devletlerine claimler, oradan bir Avrupa cephesi, Malezya'ya koloni atarak oradan bir Asya cephesi ve Afrika için de aynı yöntemle 3 cephe açılırsa, absoloutizm de 100 e fullenince wc gelmesi çok rahat gibi.İstersen absoloutizm fulleyip sağa sola savaş aç, ne kadar genişleyebildiğini görmüş olursun.
@altnkurt
Ara
Valla ölümüne saldırıyorum ama ADM puanı bir yandan sıkıntı oluyor, OE bir yandan sıkıntı oluyor, üstüne bir de sürekli isyanlar çıkmasa iyi olacak. Ortodox çarlığı açtım. Askeri yönden hiç sıkıntım yok ama ccr ideasına gerek olmaz dedim. İleride WC de yapabilirim başka bi oyunda. Belli bir güce ulaştıktan sonra cidden zor olmuyormuş.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hazır indirimdeyken hangi dlcleri almalıyım ?
Ara
Common Sense benim ilk tavsiye edeceğim DLCdir. Art of War ve Rights of Man'da güzeldir.

Peki neye göre client state beslenmeli? Bi yöntemi falan var mı? Client stateye verdiğimiz toprakların ona yapacağı oe'yi nereden bileceğiz? Toprağı kendimiz alıp mı ona vermeliyiz yoksa direk savaşta mı ona verdirmeliyiz? @iberkay
Sic Parvis Magna
Ara
Ben yönteme göre beslemiyorum.Oyunun son dönemine girince koalisyon vs dinlemeden aşırı toprak almak isteyince oluşturuyorum.Mesela Osmanlı ile savaşa girdin Balkanlar ve Anadoludan 100 ws kadar toprak aldın oe oldu 200.Balkanlar kendimde kalıyor Anadoluya bir tane client state atıyorum ona veriyorum toprakları.Oyunun son dönemi çoğu yıkılmış devlet core larını kaybedince ve kendi kültür, dinin, hanedanından oluşturabildiğin için kullanışlı oluyor client state.
Ona yapacağı oe yi, vassal a toprak verirken yazıyor zaten şu kadar olacak diye.100 oe olunca da üstüne verdirtmiyor zaten oyun.Toprağı tabii ki kendin almalısın, client state Emperyalizm cb si ile birlikte geliyor.Yani emperyalizmle savaşı açacaksın direk kendine alman sonra ona vermen, hem onunla ilişkini yükseltir, hem ld sini düşürür, hem de vassal ın oe durumunu görmeni sağlar.Kısacası kısa süreli oluştur, 10 yıl sonra annexle derim. @altnkurt
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
mandate of heaven parasına değer mi sizce ?
Ara
(23-06-2017, 13:00)ragnarl7 : mandate of heaven parasına değer mi sizce ?

Fiyatlar düşecek onu baştan söyleyeylim de, 31 tlye de değmez bence. Çağ mekaniği güzel ama hayati öneme de sahip değil açıkçası. Ben aldım ama o aralar günde 10 saat eu4 oynuyordum bir hevesle aldım şimdi olsa almayabilirdim. Sahi konuyla alakalı olarak, Mandate dlcsini kapatsak bile Ming güçlü kalmaya devam ediyor mu yoksa dağılıyor mu? Ben Asyada bir ülkeyle oynayacağım zaman Ming'in dağılması için 1.19.2 sürümüne düşürüyorum da, acaba yüksek sürümlerde sadece dlcyi kapatsam da yeterli olur muydu?
Ara
Protestanlık ve Reform çıktı ve hızla yayılıyor.Bohemya aldığı toprakları Hre'ye ekledi.Din savaşları başlamadan reformu geçirsem daha mı kötü olur bilemedim, reformu geçirmezsem de Bohemya ve Osman ağzıma kürekle vuracak güçteler.İngiltere ve Kastilya da aynı hanedan var napsam bilemedim.

Ln11X1.jpg

r2ZZaM.jpg
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
beyler koloni elegeçirme nasıl işliyor? benim bildiğim sahilde kıyıda 5 adet tamamlanmış şehir bir koloni ediyor.ancak spaine dalıpda onun brazil kolonisinden aldığım 5 toprakla koloni oluşmadı.ayrıca benim istediğim o koloniyi bana devretmesi.tabiki savaş yoluyla.bunu yapabilmek için kolonicilik idealarını tamamlamış olmakmı gerekir? yoksa bir koloniyi full annex edip sahibinden tüm topraklarını istediğimizde o koloni bizemi geçer?

beyelr wc için sadece koloni sorunum kaldı.birde orta avrupa kaldı.ne yapmalı.wc yanında one faith de istiyorum.kolonilerin dini protestan katolik filan.bu etkilermi one faithi?

(23-06-2017, 13:10)Zebercet :
(23-06-2017, 13:00)ragnarl7 : mandate of heaven parasına değer mi sizce ?

Fiyatlar düşecek onu baştan söyleyeylim de, 31 tlye de değmez bence. Çağ mekaniği güzel ama hayati öneme de sahip değil açıkçası. Ben aldım ama o aralar günde 10 saat eu4 oynuyordum bir hevesle aldım şimdi olsa almayabilirdim. Sahi konuyla alakalı olarak, Mandate dlcsini kapatsak bile Ming güçlü kalmaya devam ediyor mu yoksa dağılıyor mu? Ben Asyada bir ülkeyle oynayacağım zaman Ming'in dağılması için 1.19.2 sürümüne düşürüyorum da, acaba yüksek sürümlerde sadece dlcyi kapatsam da yeterli olur muydu?

hocam o dlc 31 lira bile değil.anasını sattımın saçmalığı 43 lira.şimdi yaz indirimine girdi yüzde 10 ile.tam şerefsiz bunlar ya.43 liralık bi dlc getiriyosan.oyun mekaniğinin yarısını içermeli bu dlc ama yok.kıçı kırık 2 tane sistem getirmişler o kadar. almayın hocam almayın.çok oynamak istiyosanız mpye girin.mis gibi 1.19 var.boşverin o saçmalığı.indirime girsin yüzde 40 50 alıcam dedim.yüzde 10 sokmuşlar namussuzlar.
Ara
Kolonilerin belli bölgelerde olması gerekir. Rasgele aldığın 5 toprak aynı koloni bölgesinde değilse koloni oluşturmaz. Koloniyi devralma barış seçeneklerinde olması lazım. Concede Brazil şeklinde. Şimdi baktım da koloni devletin yoksa koloni devralma seçeneği de çıkmıyormuş sanırım.
Sic Parvis Magna
Ara
Savaş açacağım ama müttefikler gelmiyor would be called into multiple wars -1000 diyor bu nedir bilgisi olan var mı ?
Ara
Senin açtığın ikinci bir savaşa gelmezler. Önce halihazırdaki savaşını bitirip öyle çağırmayı dene. Tabi eğer ilk savaşına onlarda dahilse bu eksiyi yemeden ikinci savaşa onlarıda çağırabilirsin.
Ara
@murathan 3459, reforma kaç kişi karşı ?
Ara
(23-06-2017, 17:47)PashaZade : @murathan 3459, reforma kaç kişi karşı ?

13 prenslik karşı muhtemelen toprak devrettiği için

edit: elektörlerlerden de sadece 2'si karşı
Ara
HRE dışından bir ülkeyi davet etme gibi bir şey var mı?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 3 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.