EU4 - Multiplayer Sohbet
Düzenlendi
Ara
@p1sag0r Mevcut mp bittiğinde muhtemelen yenisi açılacaktır. Türü konusunda önerin varsa yazabilirsin.
Ara
Düzenlendi
[+] 1 üye p1sag0r nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyuncular arası ittifak gerekli olabiliyor bazı durumlarda, örneğin grand mp de otto yu 1500 lere kadar kimse 1v1 de kolay kolay tutamıyor, Millet de 1550 ye kadar ben ottoyla iyi geçineyim, kimse tavuguna kış demiyor. Hal öyle olunca herkes el altından veya direk müttefik oynuyorlar hangi kuralı getirsen getir gizli müttefikliklerin önüne geçilemiyor
Ara
Custom oynaması zevkli, ben de son customde oldukça eğlendim diyebilirim.İşin reality kısmı başka.Custom de oyunu bırakanlar oldukça fazla oluyor ve genelde bu mp nin işleyişini bozuyor ki son custom mp de aynısı yaşandı.Sırf oyuncuların bu yaklaşımlarından ötürü sanıyorum custom yakın zamanda açılmaz.Çünkü 100 yıl sonrasında ilerlememeye başlıyor.Minör de yine özel bir etkinlik, özel bir etkinlik yapılacaksa aynı tekrarlarda dönülmektense başka bir tema üzerinden özel etkinlik açılabilir.Örneğin Hindistan ağırlıklı Asya mp si.

Bunların dışında sanırım en ağırlıklı olan grand mp ler.Arz talep meselesi bir yerde bu iş sonuçta.Katılım, izlenme, devamlılık, sonradan oyuncu gelmesi vb konulara bakıldığı zaman grand mp ler daha uzun soluklu oluyor.Bu yüzden grand lar bir adım öndedir.Bu arada etkinliği dileyen herkes kurabilir kendi istediği biçimde.Tabi forum etkinliği olabilmesi için diğer konulardaki gibi formata sahip olması gerekli.Onu da yapmak çok zor değil.
Takımlı grand mp etkinliği açmayı düşünüyorum şu an devam eden grand mp bitince.Sebebi ise zaten normal açtığımız oyunda ne kadar kural koyarsak koyalım bazı takımların oluşması.Madem her türlü iş pakt, takım vb konulara geliyor, buyrun takımlı mp ye bekliyoruz denilebilir.Diğer alternatif ise Türkiye anayasası gibi birçok maddeden oluşan ağır bir mp anayasası yazılması ve sürekli kontrollerinin yapılması.Ancak bu şekilde sanırım herkesi kurallara uydurabiliriz.Farklı fikirleri olanlar paylaşabilirler.Sözünü ettiğim takımlı mp ile ilgili fikri olanlar varsa da nasıl yapılacağına ilişkin fikirlerini paylaşırsa güzel olur.
[+] 2 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Takımlı mp düşünülüyorsa ayrı bir konusu olmalı, ama zamanlamanın bu ara olamaması isabetli olur. Devam eden etkinliğe zararı olabilir. Nasılsa yeni mp açılacak burdan cıkalım demeye başlar insanlar. Mevcut zaten 2 tane etkinlik varken bence henüz erken forum için.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düzenlendi
Ara
Custom mp lerin genel sıkıntısı şu :

Oldukça kalabalık başladık bu oyuna ama 12 kişi kaldık yarısı bir şekilde savaş kaybedince gelmediler, bazı teknik aksaklıklardan dolayı da devam edemeyenler oldu. Harita da gayet dengeli şekilde oyuncu dagılımını yaptık, bir veya birkaç kişi gelmeyince bu denge bozuluyor  bi kısım fazla boş kalıyor ve o boşluğu dolduran oyuncu normalin üzerinde büyüyor. Bu da genel olarak oyunu etkiliyor. Bizim asıl konuşmamız gereken devamlılık ve xxxgaminglerin daha ne kadar süreceği..
[+] 2 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni etkinliğin devam eden oyunlara zararından çok devam eden oyunlar yeni etkinliğe zarar verir.1600 e gelmiş bir etkinlikteki oyuncu genelde ülkesini bırakıp yeni etkinliğe gitmez artı zaman kısıtlamasından dolayı da yeni etkinliğe katılmaz.Ben yeni etkinlik açmada sıkıntı olmadığını ve herkesin açabileceğini vurgulamak istedim.Yoksa evet doğru zaman değil şu an katılıyorum, etkinliklerden en az birinin bitmesi lazım.Kasım geç olur bu arada, Ekim ortasına veya 3. haftaya sanırım etkinlikler bitecektir.
Takımlı için kurallar baştan aşağı yenilenebilir hatırladığım kadarıyla pdx in geliştiricilerinin kendi arasında yaptığı takımlı dev clashte, takım oyuncuları arasında vc çıkmıyordu ve ai ye de dostluk bozmaması kodu ekliydi.O clash ten 2 versiyon sonra takım özelliği oyuna getirildi bunları eklemişlerdir diye tahmin ediyorum.Henüz daha takımlı mp olayını deneyemedim.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Benim düşündüğüm bi konsept var kurallar kısmına biraz zaman ayırmam lazım. ama kabaca anlatmak isterim;
  • Etkinliğe başvurular yine takım halinde olmalı: X ve Y olarak 1. takıma  başvuruyoruz gibi
  • ülkeler takımlara bölünmeli- Örneğin Fransa - Papa , Avus kastil polonya , İngiltere Danimarka vs vs takımlar belinirlenir
  • başvuranlarda Papa - Fransa x. takıma başvuruyorum şeklinde olmalı
  • yapay zeka ve diğer oyuncularla müttefiklik kesinlikle yasaklanmalı
  • diğer oyuncularla etkileşim kesinlikle yapılmamali (bunu kontrol etmek oldukça zor olacak ama oyuncunun kendisi bu kurala uyması gerekiyor.)
  • Bir takım lideri olmalı ve barış antlaşmaları vs  bu takım liderleriyle anlaşılarak yapılmalı. 

Bazı noktalarda herseyi kurallarla kısıtlayamadığımız için tıkanacağımız noktalar olacaktır. Oyuncularımızın da konspete uygun davranmasi oldukça önemli özellikle başka bir oyuncuyla iletişim kurmama gibi.

edit 1: takımlı mp custom olursa daha dengeli olabilir. bazı bugların ve problemlerin çözümü için Random setup yerine historical setup tercih edilebilir. Vassal feed i yasaklamamiz gerekecek bu durumda. 
bir takıma yine bölgesel puanlama sistemi baz alınarak mesela 800 puan verilebilir. bu verilen puanlama için bi takımda full askeri birisi full eko vs gidebilir. takım staratejisi buna göre belirlenebilir.

edit2: etkinliğe katılan oyuncu katılım zorunlu olmalı, 1 gün gelemiyorsa yedeği mutlaka bulunmalı, bu şartları sağlayamayacak kişiler sorumluluk alarak etkinliğe başvurmamalı.
[+] 1 üye Raijin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düzenlendi
Ara
Düzenlendi
Ara
(18-10-2018, 14:27)p1sag0r : Halihazırdakiler bitmek üzere yeni multi projesi olabilir mi. Kimse pek bir şey de yazmadı sormak istedim.

2 mp de bitince yenisi açılır
Ara
Düzenlendi
Ara
Düzenlendi
Ara
Düzenlendi
Ara
Vizeler bitince yenisini acarlar
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Yeni kurallarla ilgili birkaç değerlendirme ve önerim olacak.

Öncelikle claim ve region kuralı oyuncuları bazı kararlar almaya, bazı fedakarlıklar yapmaya itti. Bu bence güzel bir şey. Bunların devam ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Region dışı toprakları vassala verme hususunda bazı şikayetlerim var. Region dışındaki toprağın hiçbir şekilde oyuncunun eline geçmeden direk vassala verilmeli. Önce alıp sonra vassal salmak veya sonradan vassala vermek region kuralını oldukça esnetmiş oluyor. Direk vassala veremiyosa o toprak alınamamalı.

Ayrıca böyle nadide bir claim kuralı varken görevlerden gelen perma claimler oldukça büyük dengesizlik yaratıyor. Claim kuralı olacaksa görev ağaçları yasaklanmalı. Eskiden görevle mi bohemya macaristan puluyoduk? Bazı oyuncuların 5 yıl bi claim için bekleyip o claimle yetinmesinin yanında diğerleri fersah fersah claim alınca hoş olmuyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Sa arkadaşlar , fazla eu4 oynayacak arkadaşım yok zaman uydurdukça zevkine gerek pvp gerek co op oynıyacak arkadaş arıyorum . Maksat muhabbet olsun 
Ayrıca hala hazırda süren küçük mp varsa katılabilirim

steam : https://steamcommunity.com/id/LeBronzey/
Ara
Daha kısa multi turnavası yok mu. Örnek; 1550'de başlayıp 1600'de bitecek.
Veya biri, bir olayı başarınca bitecek. Örnek; Alman prenslikleriyle, kim kutsal roma imp olabilecek fln.
yani maksat, anlık, 2-3 saatlik çerezlik oynamak olsun.

Anladığım kadarıyla 1444'te başlayıp, 1821'e kadar oynama hedefiyle başlanıyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.