Forum Gazetesi #99 [11/01/2021] - Röportaj: Craetus

ykHv9XD.png
FORUM GAZETESİNİN 99. SAYISINA HOŞ GELDİNİZ.
SENATO TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR.
11 OCAK, 2021

EZfZEwA.png
MANŞETLER

Satranç Turnuvası: Ocak 2021
Satranç turnuvası Ocak ayı etkinliği için katılımlarınız bekleniyor.

Ekran Görüntüsü Etkinliği: Ocak 2021
Ekran Görüntüsü Etkinliği Ocak ayı için katılımlarınız bekleniyor.

EZfZEwA.png

STRATEJİST
Strateji dünyasında geçtiğimiz hafta.

Imperator - Medeniyet Değişiklikleri ve Makedonya Görev Ağaçları
Imperator: Rome geliştirici günlüklerinde bu hafta medeniyet değişiklikleri ve Makedonya görev ağaçları tanıtılıyor.

EZfZEwA.png
ÖNE ÇIKANLAR
Sizler için seçtiklerimiz.

Oxygen Not Included - Dekor Nasıl Arttırılır?
@altnkurt tarafından açılan rehberde Oxygen Not Included'da oyunun ileriki dönemlerinin olmazsa olması dekor düzenlenmesine değiniliyor.

Tanrılar ve Kahramanlar #4: Theseus
@Duman tarafından hazırlanan Tanrılar ve Kahraman'lar konu dizisinin 4. bölümünü Theseus'a dair bilgiler içeriyor.

WhatsApp'ın Yeni Gizlilik Sözleşmesi
@Ecdad Computer tarafından açılan konuda Whatsapp'ın son getirdiği olaylı gizlilik sözleşmesine dair fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Hanedan Oyunu: CK3 - İshakî Hanedanı
@Selene tarafından açılan CK3 hanedan oyununa katılarak hanedandan bir karakteri yönetebilirsiniz.

EZfZEwA.png
ÜYE RÖPORTAJI
@Craetus ile röportaj.

Bize bir cümleyle kendini tanıtabilir misin?
@Craetus: Bir yandan üniversiteyi bitirmeye çalışan, bir yandan sevdiği oyunları oynamaya çalışan ancak arasındaki dengeyi tutturamayıp üniversiteyi uzatan bir insan evladıyım.

Strategyturk ile tanışman nasıl oldu?
@Craetus: Ortaokula giderken başka bir strateji oyunları forumunda takılıyordum. Yanlış hatırlamıyorsam Duman özel mesaj yolu ile yeni bir forum kurulduğunu söyledi ve davet etti. Ben de önlerden üyeliğimi aldım ancak uzun bir süre aktif bir şekilde hesabımı kullanmadım.

Strategyturk'te kalıcı olmana sebep olan şeyler nelerdi?
@Craetus: Yanlış hatırlamıyorsam 2018 senesinde Yaz Festivali kapsamında oyun çekilişinden HoI4: Waking the Tiger DLC'sini kazandım. Tam o dönemler uğraşabileceğim şeyler arıyordum kendime. Forumdan oyun kazanınca foruma daha çok girmeye ve katkı sağlamaya başladım. İyi denk gelmiş açıkçası. Forumlardaki kaliteyi, katkı yapan insanlar belirliyor bence. Forumda biraz daha takılınca forumdaki insanların kalitesini farkettim. Sık sık uğrak yerim oldu forum.

İlk oynadığın strateji oyunu neydi? Son zamanlarda hangi oyunları oynuyorsun?
@Craetus: PS1'de Command & Conquer: Red Alert oynamıştım ancak çok küçüktüm ve ne yaptığımı anlamadan oynuyordum, yani pek oynuyordum sayılmaz. Kuzenlerim Stronghold: Crusader oynarlardı, onları büyülenmiş gibi izlerdim. Daha sonra ilkokula giderken kendi bilgisayarımda AoE1 ve AoE2 ile tanıştım. Son zamanlarda Anno 1800'e geri döndüm. Uzun süredir çıkışını beklediğim Cyberpunk 2077 oynuyorum. Arkadaşlarım ile neredeyse her gün Brawlhalla oynarız. Açıkçası o kadar çok oyun oynuyorum ki listesini tutmak zor.

Favori strateji olan ve olmayan oyunun hangisi? Neden?
@Craetus: Strateji oyunları arasında seçim yapması zor geldi şimdi düşününce. Sanırım Total War serisini seçerdim favori strateji oyunum olarak. Özellikle Warhammer 2'yi çok seviyorum. Strateji olmayan oyunlar arasından belki çok klişe bir cevap olacak ancak gerçekten The Witcher 3: Wild Hunt favorim olabilir. Kabarık Steam kütüphaneme bir göz gezdirince, karar vermesi çok zor olsa da The Witcher 3 diyorum.

Oyunlar dışında ne tür hobilere sahipsin? En sevdiğin yemek?
@Craetus: Film izlemeyi çok severim. Neredeyse her gün bir film oranına çıkmıştım sınavlar gelmeden önce. Tarih, popüler bilim ve bilim kurgu tarzında kitaplar okumaya bayılırım. Çizgiroman koleksiyonu yapıyorum. Şu ana kadar 30 küsur tane topladım. Basketbol oynarım. Amatör olarak dijital çizim ve pixel art ile ilgileniyorum. Yakın zamanda arkadaşım ile birlikte Android platformuna tüm çizimleri bana ait bir oyun çıkartacağız.

Üyelerimize özellikle önermek istediğin bir kitap, film, dizi veya müzik grubu var mı?
@Craetus: Kitap: "Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens - Yuval Noah Harari" Bu kitabı bence herkes en azından bir kere okumalı. İnsanlık tarihini öğrenmek, dünyaya bakış açınızı değiştirebilir. Film: "Jojo Rabbit" İkinci Dünya Savaşı'nı küçük bir çocuğun gözünden, komedi ve dram ile karıştırırak anlatan bu film, ırkçılığın ne kadar saçma bir şey olduğunu çok güzel anlatıyor. Sinematografi olarak, senaryo olarak, oyunculuk olarak da gayet başarılı bulmuştum. Tavsiye ederim. Müzik grubu: "the neighbourhood" Muhtemelen herkesin zevkine göre değildir ancak bu grubun müzikleri hoşuma gidiyor.

Forumda açtığın çok çeşitli konuların var, gelecekte benzer veya farklı ne gibi çalışmalar göreceğiz?
@Craetus: Fields of History oyunu çıkana kadar, ölmezsem günlükleri eksiksiz bir şekilde çevirmeye devam etmeyi düşünüyorum. Oyun rehberleri hazırlayarak katkı sağlamaya devam etmeyi düşünüyorum. Gelecekte oyun etkinlikleri düzenleme planlarım var. Boş zamanlarımı ayarlamam lazım.

@elefsar: Neden korsan teması?
@Craetus: Muhtemelen profil resmimden dolayı sordun. Anno 1800 oynarken profil resmimdeki korsan, Anne Harlow, bana çok musallat olmuştu bir ara. Sık sık portresini görüyordum. Forumdaki Imperium Etkinliklerinden birinde Anno 1800 rehberleri hazırladığım için profil resmi ödülü olarak o sırada Anne Harlow portresi aklıma geldi. Bence güzel :)

@korkusalan: Mc hakkındaki düşüncen ne?Bir etkinlik olsa katılır mıydın?
@Craetus: Mc = Minecraft ise küçüklüğüğmden beri ara ara severek oynadığım bir oyundur. Strategyturk 2019 Yaz Minecraft etkinliğine de katılmıştım. Küçük bir grup olarak kendimize geniş bir yerleşim yeri kurmuştuk. Gayet eğlenmiştim. Yine etkinlik olursa, müsait olursam yine katılabilirim.

@PCOyun: Neden the weeknd?
@Craetus: Öyle özellikle bir sebebi yok. Lise zamanlarımda akıllı tahtadan sık sık "Can't Feel My Face" şarkısını açarlardı. O zamanlar dinlemeye başladım. Albüm çıkardıkça hoşuma giden parçalarını Spotify dinleme listelerime eklerim. Peki sen neden the weeknd sevmiyorsun?

@reddga: PZC oynadığın ilk Wargame mi? Değilse ilki neydi, eğer ilkiyse oyuna başlaman için ilgini çeken şey ne oldu?
@Craetus: Açıkçası bu tarz oyunların Wargame olarak nitelendirildiğini bilmiyordum ama PZC gibi oyunların varlığında haberim vardı. Oynamak istememe rağmen arayüzü çok karışık gözüküyordu. unonimus'un rehberleri sayesinde, ben de oynamaya başladım. İlgimi çeken şey, oyunların çok detaylı bir şekilde işlenmesi ve çok gerçekçi olması. Senelerdir aradığım strateji oyunu tarzı buydu. Eğer Strategic War in Europe veya Steel Division: Normandy 44 gibi oyunlar Wargame sayılıyorsa, PZC'den önce bunları oynamıştım. Ha bir de aklıma geldi, tam olarak PZC tarzında, el yapımı bir forumu oyunu oynatmayı planlıyordum forumda, haritayı ve birimleri Illustrator'de çizmiştim. Mekanikleri ayarlamaya çalışıyordum. PZC etkinliği başlayınca bıraktım.

@Yasin Ahmet: Craetus nicki nereden geliyor?
@Craetus: Küçüklüğümden beri online mecrada çok fazla kullanıcı adım oldu ancak her zaman, kendime özgü, başka kullanıcısı olmayan, tek bir nick seçip onu kullanmak istemiştim. Bundan önce "Crunch", "BigBadWolf" gibi nickler de kullandım. Bu nick ise bir gün evrimagaci sitesinde takılırken, kreosus diye bir kitle fonlama sitesi gördüm. İsimleri bana çok hoş gelmişti. O isim bana tam da o sıralar izlediğim Dark dizisindeki "sic mundus creatus est" cümlesini hatırlattı bir anda. Bu cümledeki "creatus" kelimesi kulağa çok hoş geliyordu bence. "creatus" kelimesi Latince "created" anlamına geliyor. "e" ile "a" harflerinin yerlerini değiştirdim, internette arattım, bu kelime internette yoktu. Benim yeni nickim oldu.

EZfZEwA.png
HAFTANIN KULÜBÜ

MwODFsC.png
STRATEGYTURK BİLİM KULÜBÜ

EZfZEwA.png
HAFTANIN SÖZÜ

Bilim, bir bilgi birikiminden çok daha fazla düşünmenin bir yoludur. - Carl Sagan

EZfZEwA.png
FORUM İSTATİSTİKLERİ

İleti Sayısı
215871 (+1176)

Konu Sayısı
16153 (+86)

Üye Sayısı
6986 (+49)

EZfZEwA.png
SON
FORUM GAZETESİ #99
STRATEGYTURK'ÜN TÜM ÜYELERİNE TEŞEKKÜRLER.
« GERÇEK ROMALILAR İÇİN GERÇEK ROMA GAZETESİ »

[+] 6 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sevmek için bir sebep yok, sevmemek için sebep çok.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Burada PZC oynayan herkes @unonimus'un rehberleri sayesinde başlamış olmalı. Ama cidden 10 numara rehberler.
tTRiYax.png
[+] 2 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yoo, ben öyle başlamadım.
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
[+] 5 üye unonimus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sorduğum sorunun cevaplanmaması beni çok üzdü.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
[+] 2 üye Dothor_ nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sınavların bitince şerefine 1v1 PZC atarız artık.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Craetus Evet öyle ve o zaman bu yaz açmayı düşündüğüm modluyada katılırsın heralde
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.